Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Craciunul - plagiatura bisericii crestine

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#37
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Dec 23 2006, 20:57, said:

Nu exista criterii. Dar dupa cum spune Domnul, cine cauta gaseste. problema e ca oamenii nu cauta, sunt atrasi de confortul imediat.
De ce generalizezi? Eu nu sunt atras de nici un fel de confort, am cautat si caut in continuare. Dar parerea mea de moment (se poate schimba), difera de a ta. Vreau doar sa iti arat ca gresesti atunci cand consideri parerea ta ca inspirata de la duhul sfant. Din Matrix iesi singur prin eforturile tale. Cum ajungi la pastila rosie? Eu am raspunsul meu, sper sa il gasesti pe al tau, respectandu-l in acelasi timp pe al meu.
De la tine nu vreau decat sa fii atent la fraza subliniata. Chiar e in spiritul crestinismului. Cu alte cuvinte, fiecare sa isi vada de calea lui fara a numi pe altii eretici. Adevarul e doar unul, dar se poate ajunge la el prin mai multe metode.

Edited by landscape10, 23 December 2006 - 21:26.


#38
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postlandscape10, on Dec 23 2006, 21:24, said:

Eu nu sunt atras de nici un fel de confort, am cautat si caut in continuare.

Fii constient ca nu ai cum sa gasesti ceva prin propriile eforturi, miscari. Tu te poti misca doar în planul creat, nu poti accede ceea ce a generat aceasta forma de existenta.



Quote

Vreau doar sa iti arat ca gresesti atunci cand consideri parerea ta ca inspirata de la duhul sfant.

Dar nu o consider asa. Este o parere bazata pe raportarea realista la realitate, nu e cu nimic mai mult inspirata de Dumnezeu ca alte lucruri (eu consider ca tot ce e bun vine de la Dumnezeu).




Quote

Din Matrix iesi singur prin eforturile tale. Cum ajungi la pastila rosie? Eu am raspunsul meu, sper sa il gasesti pe al tau, respectandu-l in acelasi timp pe al meu.

Nu trebuie sa scapi de Matrix. Trebuie sa dobândesti ceva în plus fata de existenta ta de acum, nu sa scapi de existenta de acum.



Quote

Chiar e in spiritul crestinismului. Cu alte cuvinte, fiecare sa isi vada de calea lui fara a numi pe altii eretici. Adevarul e doar unul, dar se poate ajunge la el prin mai multe metode.


Schimbam doar niste cuvinte, idei si pot sa am si eu propriile idei.

Ideea subliniata de tine e partial adevarata partial gresita.

E adevarata fiindca fiecare om trebuie sa aiba propria revelatie, experienta altuia e doar un concept pentru el, un gând.

E putin gresita fiindca presupune ca e mai important gasitorul decât gasitul.

Edited by Ramunc, 23 December 2006 - 21:33.


#39
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Dec 23 2006, 21:32, said:

Nu trebuie sa scapi de Matrix. Trebuie sa dobândesti ceva în plus fata de existenta ta de acum, nu sa scapi de existenta de acum.
Bingo! Eu nu cred ca oamenii au un suflet, dar cred ca pot dobandi unul. Acel ceva in plus face diferenta. Daca doresti sa continuam discutia mai bine deschidem un head 2 head, aici stricam topicul cu craciunul.

#40
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postlandscape10, on Dec 23 2006, 21:35, said:

Bingo! Eu nu cred ca oamenii au un suflet, dar cred ca pot dobandi unul. Acel ceva in plus face diferenta. Daca doresti sa continuam discutia mai bine deschidem un head 2 head, aici stricam topicul cu craciunul.


Sau putem continua threadul cu Realitate sau iluzie.

Omul nu are nimic al sau, totul a primit de la Dumnezeu dar în mod natural el ajunge sa atribuie întâmplarii existenta proprie si universala si meritelor proprii realizarile din viata sa.

#41
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Dec 23 2006, 21:54, said:

Sau putem continua threadul cu Realitate sau iluzie.

Omul nu are nimic al sau, totul a primit de la Dumnezeu dar în mod natural el ajunge sa atribuie întâmplarii existenta proprie si universala si meritelor proprii realizarile din viata sa.
Ok,imi continui ideea acolo.

#42
iulian.dronca

iulian.dronca

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 15.05.2006

View PostRamunc, on Dec 23 2006, 17:32, said:

De unde stii cine a creat-o?

Concret, cum îti explici aparitia ei?

Neoprotestantii cred ca trebuie sa citesti Scriptura si sa pleci la propovaduit, prin propovaduit ei întelegând sa se duca si sa spuna oamenilor propriile interpretari ale Scripturii.
În Ortodoxie suntem învatati sa nu facem nimic dupa capul nostru iar Sarbatorile care le face Biserica nu s-au înfiintat din initiativa umana ci ca si dogmele, scrierile teologice, cântarile sunt insuflate, poruncite de Duhul Sfânt.
Să înțeleg că Duhul Sfânt a dorit ca Sărbătoarea solară a lui Mithras să se transforme în sărbătoarea lui Iisus?

Bun. Admit prin absurd că tot ce au stabilit papi, Constantin și oamenii bisericești la sinoade a fost influențat de Duhul Sfânt dar atunci sunt obligat să admit că tot Duhul Sfânt e de vină pentru sângele musulman care se gasea până la glezne în Ierusalim în prima cruciadă.

#43
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postiulian.dronca, on Dec 24 2006, 16:20, said:

Să înțeleg că Duhul Sfânt a dorit ca Sărbătoarea solară a lui Mithras să se transforme în sărbătoarea lui Iisus?

Bun. Admit prin absurd că tot ce au stabilit papi, Constantin și oamenii bisericești la sinoade a fost influențat de Duhul Sfânt dar atunci sunt obligat să admit că tot Duhul Sfânt e de vină pentru sângele musulman care se gasea până la glezne în Ierusalim în prima cruciadă.

Papii nu au stabilit nimic, ei erau episcopi ca orice episcop, nu erau capii Bisericii. Pozitia de cap al Bisericii de apus au dobândit-o mai târziu prin  fraude (pe baza teoriei false ca Sf. petru ar fi fost primul episcop al Romei si altele) si tocmai aceasta inovatie a provocat Schizma.

Cruciadele au fost o aberatie. De fapt catolicismul a compromis crestinismul si a generat ateismul generalizat de astazi.

#44
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
@Ramunc nu mai are rost sa te citez. Ca il musti iar de cur pe papa e ceva obisnuit la tine. Dar cind vad ca ii faci retardati pe baptisti si adventisti, asta chiar ca e o enigma pentru mine. Ca doar colegul tau de salon, Corneliu Vaccin Tudor, e si el ceva penticostal sau baptist. Sau asta nu e eretic pentru ca e Roman Mare?

#45
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postzoso, on Dec 24 2006, 20:46, said:

Dar cind vad ca ii faci retardati pe baptisti si adventisti, asta chiar ca e o enigma pentru mine. Ca doar colegul tau de salon, Corneliu Vaccin Tudor, e si el ceva penticostal sau baptist. Sau asta nu e eretic pentru ca e Roman Mare?

Nu e nici baptist nici penticostal, informeaza-te:

Born in Bucharest on November 28, 1949 into a working-class family. At one time, his father was a Baptist minister, but he professes the Romanian Orthodox religion.

http://en.wikipedia....liu_Vadim_Tudor

Vad ca te alaturi si tu corului de papagali care repeta în nestire "vadim e nebun".

Ce ai citit de esti asa spalat la creier?

#46
Necombatantul

Necombatantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.12.2006

View PostRamunc, on Dec 23 2006, 16:41, said:

La adresa respectiva era o sectiune numita "Scoala de Sabat". Cum mozaici nu cred ca sunt, probabil sunt adventisti.

EU ti-am dat un alt link, care prezenta un articol despre craciun... NU ti-am zis sa te uiti in alte parti....

papa

#47
tedeu

tedeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2006
Stiu ca este un raspuns cu intarziere, dar priviti asa :
Sabratorile sunt date pentru oameni si nu oamenii pentru sarbatori.
Asta inseamna ca nu trebuie sa ne uitam la sarbatori ca la ceva doctrinar. Ele sunt un prilej de amintire si de comemorare a unor evenimente, la fel cum este si siua de naste sau onomastica?
Daca un copil e nascut pe 29 februarie, nu o sa i se zica la multi ani decat odata la 4 ani ?
cu siguranta ca parintii vor face in asa fel sa ii serbeze ziua de nashtere fie mai devrema fie mai tarziu.
Noi de sarbatori avem multe multe datini si traditii, de la plugusorul si sorcova (urari de bogatie pentru anul calendaristic ce va sosi) pana la ignat cu sarmale si caltabos (care nu putea fi pusa mai bine decat iarna).

Toate au fost gandite in prealabil.
Nu mai gandi ca se face o nedreptate.

Ce a zis mai marele sinagogii cand s-a discutat despre distrugerea crestinilor ... ?

A zis asa : "Daca este de la Dumnezeum nu vom putea opri noi, iar daca este de la oameni, atunci va disparea de la sine"

In 2000 de ani nu a disparut crestinismul, ci din contra a evoluat, adaptandu'se timpurilor in care se afla (vezi aspectul dinamic al religiei crestin ortodoxe la parintele Staniloaie)

Nu poti acuza Biserica de manipulare.
Iar daca intr-adevar ar fi manipulare aceasta, atunci e clar ca daca a rezistat 2000 de ani tehnicile folosite de biserica ar putea fi folosite sa ii aduca pe toti in biserici si sa le ia banii... dar ca sa vezi, nu se intampla asa ... dinstatistici, la tara decat 15-25% merg la biserica, iar la oras decat intre 2 si 5 % merg la biserica ...

HALAL MANIPULARE

gandeste omule, biserica nu castiga nimic ca tu in loc sa te duci de craciunin Careffour sau metro sau unde teduci tu sa iti faci cumparaturile , sa petreci in mod paganm si sa zici la mishto un Craciun Fericit cutigarea si bautura in nas.

Deci repet daca era de la oameni era disparuta de mult .

#48
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,027
  • Înscris: 10.04.2006
Coca-Cola nu-i de la oameni? Si uite ca rezista si in ziua de azi :huh:

#49
dasi_simo

dasi_simo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2007
Craciunul este de fapt sarbatoarea Nasterii Domnului Isus Hristos

NImic mai mult si nimic mai putin

Edited by Megara, 16 November 2007 - 14:52.
Merge posts. Foloseste butonul EDIT.


#50
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006
Daca ti se baga in cap chestii de genu asta de la o varsta frageda ... imi este destul de clar dece unii nu pot sa perceapa ceea ce tot incearca sa se explice....

#51
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View Postdasi_simo, on Nov 16 2007, 05:12, said:

Craciunul este de fapt sarbatoarea Nasterii Domnului Isus Hristos

NImic mai mult si nimic mai putin

De fapt si de drept este o sarbatoare cu origini pagine.

Quote: " No one knows what day Jesus Christ was born on. From the biblical description, most historians believe that his birth probably occurred in September, approximately six months after Passover. One thing they agree on is that it is very unlikely that Jesus was born in December, since the bible records shepherds tending their sheep in the fields on that night. This is quite unlikely to have happened during a cold Judean winter. So why do we celebrate Christ?s birthday as Christmas, on December the 25th?"

( nimeni nu stie in ce zi s-a nascut Isus.Din descrierile biblice reiese ca s-a nascut in Septembrie,aprox. 6 luni dupa Passover.Concluzia generala este ca ar fi imposibil ca Isus sa se fi nascut in Decembrie,deoarece bibila spune ca ciobanii erau cu oile la pascut in acea noapte.Asta nu s-ar fi putut intimpla in iarna friguroasa din Iudeea)

In 350, Pope Julius I declared that Christ?s birth would be celebrated on December 25.
( in 350 AD papa Julius a declarat ca nasterea lui  Isus va fi sarbatorita pe 25 Decembrie intr-un efort de a face convertirea la crestinism mai usoara pentru restul cetatenilor romani care erau inca in majoritate pe vremea aceea si sarbatoreau inca sarbatoarea pagina a Solstitiului de Iarna.)

"The Romans called their winter holiday Saturnalia, honoring Saturn, the God of Agriculture. This whole season was called Dies Natalis Invicti Solis, the Birthday of the Unconquered Sun.It is in ancient Rome that the tradition of the Mummers was born. The Mummers were groups of costumed singers and dancers who traveled from house to house entertaining their neighbors. From this, the Christmas tradition of caroling was born."
(Romanii numeau sarbatoarea lor de iarna Saturnalia.Intregul sezon a fost numit Dies Natalis...nasterea soarelui neinvins.In Roma antica s-a nascut traditia Mummerilor care se adunau in grupuri,imbracati in costume si calatoreau de la casa la casa cintind.Si uite asa a inceput traditia colindelor de Craciun)

Restul articolului...http://de.essortment...spagan_rece.htm

Edited by Nefersetty, 31 December 2007 - 00:57.


#52
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
De fapt, toate religiile au sărbători copiate. Dacă ar fi să se plătească copyright, ar da faliment :lol:

#53
sedatif

sedatif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.09.2007

View Postjafpefata, on Jan 2 2008, 14:34, said:

De fapt, toate religiile au sărbători copiate. Dacă ar fi să se plătească copyright, ar da faliment :lol:


    Cam asa e si daca faci un studiu si vezi de la ce tip de religii si ce simboluri aveau la baza o sa vezi si de ce.

#54
Maryus_E

Maryus_E

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 21.11.2007

View Postadrianopolis, on Dec 21 2006, 00:45, said:

Craciunul este pumnul bagat in gura, noua oferta sau mai bine zis noua marfa a bisericii catre credinciosii zeului Mithra. In Imperiul Roman, pe 25 decembrie erau organizate marile festivitati religioase inchinate zeului Mithra. Biserica a interzis prin decret vechea religie din imperiu. A furat ziua de nastere a zeului Mithra si a alocat-o noii religii crestine. A furat elemente din doctrina si ritualurile Mithra-ismului pentru a le folosi in interiorul bisericii. Biserica de atunci, la fel ca si cea de acum, a facut ca de obicei: a mintit, manipulat si indus in eroare milioane de oameni creduli.

Craciun fericit ;)
Eu cred ca Biserica ar trebui sa fie data in judecata pentru ca a furat, a mintit, a manipulat, a indus in eroare milioane de oameni creduli. As cere despagubiri semnificative, de sute de milioane de euro. Cu acesti bani se va sprijini cresterea si educarea unor atei deosebiti ca Ceausescu, Stalin sau Hitler. Toate acestea spre bunul mers al lumii si spre folosul tuturor. Cer sprijinul tuturor, nu mai este timp de pierdut, lumea trebuie sa scape de minciunile Bisericii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate