Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

TV-IP format HDTV

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cdmarian

cdmarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.12.2006
Care stie  ce am nevoie pentru TV-IP format HD ??? (televiziune pe ip TV-IP televiziunea de înaltă definiție (HDTV))

#2
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcdmarian, on Dec 21 2006, 00:40, said:

Care stie  ce am nevoie pentru TV-IP format HD ??? (televiziune pe ip TV-IP televiziunea de înaltă definiție (HDTV))

In primul rand ai nevoie de un operator care sa-ti furnizeze un astfel de servicu : Ines e singurul din romania care furnizeaza IP Tv www.ines.ro.

Doi : Ai nevoie de un televizor care sa suporte macar HD Ready (720p , 1080i).

Trei: STB-ul ti-l furnizeaza operatorul de IP TV
Nu toate programele funizate de Ines sunt HD, doar unul sau doua parca, nu stiu exact.

Cam atat.

#3
arhivecaza

arhivecaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.01.2006

View Postenderlabs, on Dec 21 2006, 08:48, said:

In primul rand ai nevoie de un operator care sa-ti furnizeze un astfel de servicu : Ines e singurul din romania care furnizeaza IP Tv www.ines.ro.

Doi : Ai nevoie de un televizor care sa suporte macar HD Ready (720p , 1080i).

Trei: STB-ul ti-l furnizeaza operatorul de IP TV
Nu toate programele funizate de Ines sunt HD, doar unul sau doua parca, nu stiu exact.

Cam atat.

Patru: Ai nevoie de 600 Euro+TVA :)


Detalii tehnice

Ce este?
Prin conexiunea FTTH (Fiber-to-the-Home), semnalul digital ajunge direct la aparatul utilizatorului,
fara distorsiuni perceptibile. Calitatea transmisiei este astfel superioara oricarei tehnologii folosite in
prezent pentru distributia programelor de televiziune.

Cum functioneaza?
Set Top Box
Ecranul abonatului se conecteaza la un Set Top Box (STB), care decodeaza semnalul video IP si il
converteste in semnal TV standard.Serviciul de Schimbare Video (SVS) permite utilizatorului sa
acceseze retele TV, servicii de abonare si filme la cerere. Utilizatorul poate accesa medii diferite
folosind doar telecomanda pentru a trimite comenzi de control SVS-STB-ului. Unitatea proceseaza
cererea si afiseaza tipul de media cerut. Desi sunt disponibile mai multe medii in acelasi timp, este
nevoie doar de un singur canal video in timpul acestui proces.

Compatibilitatea echipamentului furnizat de iNES cu televizorul dumneavoastra se realizeaza prin optiunile:
- semnal videocomplex,
- S-video,
- RGB,
- YUV,
- chiar si semnal modulat RF la televizoarele fara intrari auxiliare.

iNES IPTV inseamna si accesibilitate.
Telecomanda Set Top Box-ului poate prelua functiile telecomenzii standard a ecranului dvs. Aceasta
inseamna un control mai usor al tuturor optiunilor, prin dispunerea ingenioasa si ergonomica a butoanelor
precum si datorita functiilor complexe ale acestora. Deasemenea, se poate folosi tastatura wireless optionala,
care confera sistemului o si mai mare usurinta in exploatare.

Televiziunea reprogramata (Time-shifting) reprezinta posibilitatea utilizatorilor de a urmari inregistrarea
programelor din ultimele 24 de ore ale unor canale TV. Un numar prestabilit de canale TV se intregistreaza
automat de catre operator, fiind apoi disponibile utilizatorului spre vizionare la un moment mai convenabil.
Intocmai ca un video-recorder, aceata facilitate permite comenzi ca: pauza, reluare, derulare etc.

Network PVR (Inregistrare Video Personalizata) este o optiune individuala a televiziunii reprogramate.
Astfel, in plus fata de inregistrarile disponibile standard, utilizatorii pot opta individual pentru inregistrarea
canalelor TV dorite. In acest caz, inregistrarile vor fi disponibile pe o perioada de mai multe zile. Facilitatile
de utilizare a televiziunii reprogramate sunt aplicabile si in acest caz.


Un Ghid Electronic de Programe (EPG)* este o aplicatie folosita de catre videorecordere, STB-uri si
noile ecrane TV pentru a lista programele/emisiunile curente si viitoare care sunt disponibile pe fiecare
canal in parte. Programele viitoare sunt listate incepand de la cateva ore in avans, pana la mai multe zile.
In plus, este afisat un sumar sau un scurt comentariu pentru fiecare program.
EPG este, practic, echivalentul electronic al unui Ghid TV tiparit.

Un EPG are optiuni de setare:
- a controlului parental,
- a programarii "Pay per view",
- a cautarii programelor pe baza temelor si categoriilor si poate inregistra setari pentru viitor.

Video la cerere (Video on Demand-VOD)* este un sistem care permite utilizatorului sa selecteze
si sa urmareasca continut video (filme) in cadrul retelei, ca parte a unui sistem interactiv de televiziune.
Sistemele VOD pot fi sub forma unui flux (stream), in care vizualizarea poate incepe deindata cu
descarcarea programului in retea/internet, sau de tipul descarcare (download), in care programul
este adus in intregime la STB, inainte de a incepe vizualizarea. Toate sistemele de tip descarcare
si chiar unele de tip flux permit utilizatorului sa opreasca, sa deruleze inainte/inapoi normal, incet
si repede, sa puna pauza, sa sara la cadrele dorite etc. Cu alte cuvinte, acestea permit utilizatorului
folosirea unor comenzi ca si la videorecorder.

Plata pe vizionare (Pay-per-view)* este sistemul in care utilizatorii TV pot achizitiona
evenimente/programe TV viitoare pe care canalele TV le transmit contra unei plati suplimentare si
sa plateasca pentru transmiterea acestora acasa, implicit pentru vizionarea lor. Programul este
transmis in acelasi timp tuturor celor care l-au comandat, la ora transmiterii lor de catre canalele
repective, spre deosebire de sistemul VOD, care permite utilizatorului sa vizioneze programul la
orice ora aleasa. Programele pot fi cumparate folosind un ghid afisat pe ecran, un sistem automat
telefonic sau printr-un reprezentant de Servicii Clienti. Programele pot fi de mai multe tipuri: filme,
sport, concerte, filme pentru adulti.




*Disponibil in curand




Tarife


Tipul serviciului              Taxa instalare     Taxa lunara*

IPTV                                      500 €             100 € (persoane fizice)
                                                                          250 € (persoane juridice)
SET TOP BOX SUPLIMENTAR        150 €                10 €

Oferta include:
Peste 70 programe TV (numarul de programe este in continua crestere)

Acces internet - international pana la 512 kbps, metropolitan pana la 2048 kbps

Telefonie fixa si internationala cu minute incluse (2 terminale cu numere distincte, abonament inclus)
* Include circuit de acces, taxa inchiriere echipament conectare, serviciu IP, telefonie
** Preturile sunt valabile pentru contract de 1 an, cu plata lunara

Discounturi 15% din valoarea abonamentului pentru plata in avans pe 6 luni
25% din valoarea abonamentului pentru plata in avans pe 1 an
Nu se aplica discounturi pentru taxa de instalare.

Nota
La preturile date in EUR se adauga TVA. Plata se face la cursul de schimb Leu/EUR al Bancii Nationale
din ziua in care plata este confirmata de banca emitenta;

Taxa de instalare include:

Configurarea echipamentelor necesare furnizarii serviciului;
Infrastructura de Fibra Optica.


Serviciul este disponibil numai in Bucuresti si Voluntari, jud. Ilfov.

Telefonie Ines - International

Zona                                       Tipul serviciului Pret*
Europa, America si Canada FIX                 0,11 €
Europa                                   GSM                 0,27 €
Orice alta destinatie                FIX si GSM    0,45 €
*Preturile nu includ TVA


Telefonie Ines - Romania

Destinatii                                   Pret*
iNES                                             0,01 €
iNES office                                  gratuit
Romtelecom Bucuresti                   0,025 €
Romtelecom, Astral, RDS national      0,05 €
ORANGE                                         0,11 €
CONNEX - VODAFONE                 0,11 €
ZAPP                                            0,15 €
*Preturile nu includ TVA


#4
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Postcdmarian, on Dec 21 2006, 01:40, said:

Care stie  ce am nevoie pentru TV-IP format HD ??? (televiziune pe ip TV-IP televiziunea de înaltă definiție (HDTV))


Parca se zice "de ce am nevoie..." nu?

#5
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Scump .....  :angel:

#6
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Posta21alex, on Dec 27 2006, 06:21, said:

Scump .....  :angel:

Foarte scump. Un abonament full la TPS, cu toate programele TV/radio posibile, inclusiv HD, ajunge pe la 39 EUR/luna, cu primele 3 luni reduse la 19 EUR/luna.
Mai bine imi iau un card TPS pe un an din Franta si prind 146 programe TV plus programele HD si-am terminat discutia.

#7
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Sunt cumva din Craiova baietii astia ? Se cred singurii cocosi din Romania. Si-or sa aiba la abonamente...! se zvonea acum vreun an ca tv ip va fi o televiziune ieftina si la indemana oricui. Cred ca in Romanica facem tv ip cum am facut si cu telefonia prin cablu. s-a prezis , asa cum s-a intamplat in alte tari, va fi de 3 ori mai ieftina si iata, aproape a ajuns la pret pe cea fixa.
Jupuiti si voi grangurii la inceput, apoi o lasati jos cu pretentiile. Daca nu cumva da-ti faliment pana atunci. Si nu va doresc asta.

#8
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postploiesteanu, on Jan 2 2007, 22:37, said:

Sunt cumva din Craiova baietii astia ? Se cred singurii cocosi din Romania. Si-or sa aiba la abonamente...! se zvonea acum vreun an ca tv ip va fi o televiziune ieftina si la indemana oricui. Cred ca in Romanica facem tv ip cum am facut si cu telefonia prin cablu. s-a prezis , asa cum s-a intamplat in alte tari, va fi de 3 ori mai ieftina si iata, aproape a ajuns la pret pe cea fixa.
Jupuiti si voi grangurii la inceput, apoi o lasati jos cu pretentiile. Daca nu cumva da-ti faliment pana atunci. Si nu va doresc asta.

"Baietii astia" sunt unul din cei mai seriosi provideri de internet din Romania. IPTV-ul nu e nici pe departe obiectul lor de activitate principal, ci furnizarea de servicii de acces in banda larga pentru business. La ultima numaratoare aveau 49 abonati in total la IPTV deci nu e in nici un caz un serviciu pentru publicul larg.
Ceea ce spoui tu ca s-a discutat era IPTV prin ADSL de la RTC, nu cel prin fibra optica al lui INES. Chiar si in restul tarior, unde curge apa calda, IPTV-ul prin fibra optica e extrem de scump, incomparabil mai scump decit cel prin ADSL.

#9
ANTENA

ANTENA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 08.01.2004

View Postdtancu, on Jan 3 2007, 10:39, said:

"Baietii astia" sunt unul din cei mai seriosi provideri de internet din Romania. IPTV-ul nu e nici pe departe obiectul lor de activitate principal, ci furnizarea de servicii de acces in banda larga pentru business. La ultima numaratoare aveau 49 abonati in total la IPTV deci nu e in nici un caz un serviciu pentru publicul larg.
Ceea ce spoui tu ca s-a discutat era IPTV prin ADSL de la RTC, nu cel prin fibra optica al lui INES. Chiar si in restul tarior, unde curge apa calda, IPTV-ul prin fibra optica e extrem de scump, incomparabil mai scump decit cel prin ADSL.

Momentan nu exista concurenta pe acest segment. Cei de la Ines pot cere si 1000 de euro pe luna daca vor. Pe site-ul ANRC, Ines este singura companie furnizoare de televiziune IP. La sfarsitul lui 2007 se asteapta IPTv prin Adsl de la Romtelecom. Asta poate fi o alternativa pentru toti cei care nu au fibra si nu doresc DTH.

#10
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Faceti-ma sa inteleg, ce-i cu fibra asta optica ?! S-a ieftenit foarte mult, si a ajuns o alternativa pentru cei ce vor sa transmita fara sa dispuna de spatii de amplificare (eventual , economie de amplificatoare). E adevarat terminalele sunt scumpe la un astfel de mediu de distributie. Si ce, nu merge transmisia decat prin fibra ? Nu cred . Eu cred ca e un moft care , inca, suna bine .

#11
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postploiesteanu, on Jan 11 2007, 18:54, said:

Faceti-ma sa inteleg, ce-i cu fibra asta optica ?! S-a ieftenit foarte mult, si a ajuns o alternativa pentru cei ce vor sa transmita fara sa dispuna de spatii de amplificare (eventual , economie de amplificatoare). E adevarat terminalele sunt scumpe la un astfel de mediu de distributie. Si ce, nu merge transmisia decat prin fibra ? Nu cred . Eu cred ca e un moft care , inca, suna bine .

Pune minutza, citeste ce latime de banda iti trebuie pentru a transmite un stream 720p sau 1080i, citeste ce latenta trebuie sa aiba mediul de transmisie si switch-urile utilizate pentru a comuta canalele cit de cit rapid la un stream de 22 Mbps, citeste care e principiul de transmitere al IPTV, apoi vino si discuta aici.

#12
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006

View Postdtancu, on Jan 11 2007, 19:47, said:

Pune minutza, citeste ce latime de banda iti trebuie pentru a transmite un stream 720p sau 1080i, citeste ce latenta trebuie sa aiba mediul de transmisie si switch-urile utilizate pentru a comuta canalele cit de cit rapid la un stream de 22 Mbps, citeste care e principiul de transmitere al IPTV, apoi vino si discuta aici.

Așa la o aproximare "din avion" RDS nu ar putea furniza HDTV prin FiberLink ?

#13
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postdragosbm, on Jan 12 2007, 18:07, said:

Așa la o aproximare "din avion" RDS nu ar putea furniza HDTV prin FiberLink ?

Ba da, dpdv al mediului de transmisie fara probleme.
Investitiile sunt in servere, switch-uri ca lumea etc. in schimb.

#14
IPTV

IPTV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdtancu, on Jan 12 2007, 20:32, said:

Ba da, dpdv al mediului de transmisie fara probleme.
Investitiile sunt in servere, switch-uri ca lumea etc. in schimb.

In general oamenii au impresia ca treaba asta cu fibra optica nu este deloc complicata.
Atata timp cat pui 2 media convertoare fara management pentru a crea o magistrala intre 2 switch-uri cu / fara management cam asa e  (desi sunt cativa parametrii care trebuie urmariti si in acest caz).

Cand vorbim de retele pentru continut multimedia... se schimba foaia :P
Aici ai nevoie de switch-uri layer 3 care sa nu se blocheze... si incepe balciul. Un switch garantat pentru o retea ca a INES-ului, unde pe magistrale sunt ~500Mbps, este CISCO 3550. RDS ar trebui sa isi schimbe cel putin cu acesta gama de sw TOATE switch-urile din retea  :naughty:
Desi are forta financiara sa o faca, deocamdata sunt ocupati cu 3G... trebuie sa scoata banii care i-au bagat acolo.
Plus complexitatea tehnica, multe din tronsoanele lor vor trebui modificate / inlocuite.

Sincer... nu cred ca o vor face. Le ies bani destui din CATV si DIGITV.

#15
IPTV

IPTV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdtancu, on Jan 12 2007, 20:32, said:

Ba da, dpdv al mediului de transmisie fara probleme.
Investitiile sunt in servere, switch-uri ca lumea etc. in schimb.
Si nu am zis inca nimic despre servere  :D

#16
cdmarian

cdmarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.12.2006

View PostIPTV, on Mar 2 2007, 10:21, said:

Si nu am zis inca nimic despre servere  :D
multumesc tuturor pentru raspunsuri pe scurt am mullt de lucru

#17
abjazzy

abjazzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 15.07.2006
Am inteles ca luna viitoare iNes va incepe furnizarea de programe in format HD. Stie careva care vor fi acelea ? Probabil ca PROTV HD va fi primul. Dar mai sunt si altele ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate