Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Trenulete

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1684 replies to this topic

#307
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Da... diorama... un vis greu de adus la realitate pentru unii. Si eu sunt in aceeasi situatie. Stau cu machetele in cutii si din cand in cand la mai fac sa bazaie pe roller. De-asta nici nu ma arunc la cumparat vagoane, oricat de tari ar fi si de tentante la pret.
M-am concentrat pe locomotive, automotoare si drezine.

#308
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,617
  • Înscris: 03.10.2014

View Postdjl, on 10 aprilie 2017 - 20:09, said:

Şi asta e o idee. Produci carcasa cu o anumită înmatriculare şi apoi o vinzi cu şasiul. Dacă produci doar nişte carcase în plus faţă de ce se vinde ai pierderi mai mici decât dacă nu vinzi un vagon întreg.
Cel mai nasol e însă cu vagoanele şi locomotivele care au fost folosite doar în România. EA-uri s-au folosit şi în spaţiul ex-Iugosav (ei ne dădeau Bobice, adică din alea pe 4 osii (BoBo) şi noi le dădeam CoCo (din alea pe 6 osii) ) şi le-am dat şi Bulgarilor, cu DA ar merge aşa şi aşa (cele pentru Bulgaria arătau precum ale noastre, dar alea pt. Polonia aveau farurile mai mari), în schimb vagoanele seria 40 (încadrate ulterior în serile 47 şi 57 - au rămas cu geamurile ghilotină) au existat doar în România.
LATER EDIT: cele pt. fosta Iugoslavie aveau ceva diferenţe...   Posted Image
Din păcate pasiunile astea gen trenuleţe, electronice vechi, fotografie (nu mă refer la cei care fac fotografii cu camera de telefon sau vreun aparat foto digital compact) sunt scumpe. Iar pentru trenuleţe chiar ai nevoie de spaţiu. La electronice faci un dulap înalt cu aparate, mai faci undeva unul înalt cu mediile de stocare, da' la trenuleţe trebuie să te întinzi pe orizontală; poţi să faci o dioramă pe care să o atârni de tavan, dar cam greu la bloc cu aşa ceva.   Posted Image

EA -urile exportate in Yugoslavia sunt diferite de cele CFR - postul de conducere e in stanga asa ca locomotiva e cam in oglinga fata de cea CFR cel putin cabinele si usile,  flansa cuplei e diferita , farurile centrale arata altfel.
EA yugoslav "repatriat":
https://farm6.static...2de615255_b.jpg

DA-ul exportat in Bulgaria e  undeva intre cel romanesc si cel polonez - farurile mai mici decat la cel polonez dar mai mari decat la cel CFR.
https://farm4.static...fccafb68e_b.jpg

#309
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
Personal Bacau - Bicaz.
In curand se vor mai adauga inca 2 vagoane etajate pentru a completa garnitura ce a circulat acum 10 ani, cu toate ca atunci era o rama TE-1. In prezent sunt doar doua Y-uri de clasa 2 si un DA pentru Regio.

Inca n-am fotografiat in detaliu vagoanele, vreau sa le scot in aer liber pentru a incerca ceva diferit fata de cele de studio.

#310
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Etajate originale din păcate nu mai circulă   :(   Nici T.E-uri   :(   Doar modernizate. Etajate Româneşti nu ştiu dacă se mai păstrează    :(

Felicitări lucrătorilor feroviari din toată lumea care sunt la datorie în noaptea asta!

#311
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Hristos a-nviat!
Am zis ca vreau neaparat o proba digitala, m-am rugat de unul, de altul, asa ca fochistul de serviciu a fost baiat cumsecade, a facut focul in cazanul de la Roco BR35, a scos-o din remiza, a tras-o pe roller si... da-i baiete drumu'!
Vor urma si celelalte locomotive si automotoare... trebuie sa trec de birocratie...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h2lV10OiBuw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bonygy, 17 April 2017 - 09:05.


#312
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Adevarat a inviat!

Super locomotiva. Din pacate nu mi-am putut da seama, locomotiva are motorul in tender si e actionata prin cardan? sau are motorul direct in cazan?

Edited by chris_dvb, 17 April 2017 - 09:11.


#313
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Tender + cardan

Am mai intrebat... de ce acest subiect imi tot este scos din lista de urmarite? Nu am probleme cu altele... doar cu acesta.

Edited by bonygy, 17 April 2017 - 09:31.


#314
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Chiar nu am idee... Ai incercat sa-l scoti de la "urmarite" si dupa aceea sa-l abonezi din nou? Daca ai incercat si asa, nu pot sa-mi explic. Poate un moderator sa verifice contul . Ei au probabil mai multe optiuni.

#315
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View Postdjl, on 11 decembrie 2016 - 15:29, said:

Dând-o în Americani şi digital, mi-aş dori ceva de genul   Posted Image Posted Image Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UqwTtj-4pJ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum am vazut clipul... mai, da' locomotiva aia parca este inspirata de la Hollywood. Dupa bot, nu stiu daca sa o asociez cu Alien sau cu Independence Day.

#316
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Am fost weekendul asta la Hamburg, la Miniatur Wunderland.

Este cea mai mare expozitie de miniaturi si machete din lume. Nenumarate trenuri, de toate felurile, avioane, vapoare, oameni, cladiri, orase intregi (gen Roma - Italia sau Hamburg).

Intrarea costa 13 euro de persoana, poti petrece acolo cat timp vrei.

Expozitia este victima succesului propriu: extrem de aglomerat, trebuie sa ai nervi de otel sa nu iei la pumni pe cate-un nesimtit care ti se baga in fata si nu se mai misca de acolo minute in sir.

Nu exista cuvinte pentru a descrie experienta si nici din poze nu poate cineva sa isi faca o idee. Trebuie vazut live.

Apropo, este atractia numarul 1 pe Tripadvisor in Hamburg.

Am sa pun niste poze diseara dupa ce le descarc din telefon.

Edited by Groot, 18 April 2017 - 07:53.


#317
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Asteptam pozele cu nerabdare....Posted Image

#318
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
@ bonygy : aerodinamic, anii '30. Erau ºi unele chestii avangardiste pe atunci.

Attached File  Nokia 3310, vagon Zeuke, Benefon Delta.jpg   137.84K   29 downloads

#319
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Asa cum am mai postat anterior, automotoarele si drezine imi plac mai mult decat trenurile propriu-zise. La capitolul automotoare, nu am de ales decat sa le achizitionez sau sa las pe altcineva sa mi le construiasca, nefiind atat de talentat de scratch build.
In schimb la drezine (vorbesc de cele neconventionale... majoritatea care circula pe caile ferate fiind adaptari sau modificari ale unor vehicule normale), imaginatia poate fi pusa in practica prin mici artificii si ajustari.
Asa ca, oriunde ma intorc si vad masinute si alte vehicule cu ecartament HO, imediat imi fuge gandul la drezine. Unele le-am si stricat incercand transformarea, dar nu ma opresc.
Asa ca, pe langa cele 3 drezine clasice descrise intr-o postare de acum ceva timp, de curand am intrat in posesia unor alte masinute si vehicule care vor intra in curand pe masa de operatie.
Asa ca am reusit sa transform 2 autobuze etajate in astfel de drezine. Adevarata provocare va fi motorizarea lor, daca ma voi hotari sa incerc.
De asemenea, inca o mica colectie de masinute asteapta sa intre in service. Cu exceptia celor metalice din partea de sus, toate au ecartament HO si se potrivesc osii.
Urmeaza sa imi fac timp sa ma apuc de ele.

Attached File  20170513_100206.jpg   268.14K   6 downloads
Attached File  20170513_100305.jpg   304.22K   7 downloads
Attached File  20170513_100310.jpg   334.71K   7 downloads
Attached File  20170513_100421.jpg   308.79K   7 downloads
Attached File  20170513_100934.jpg   506.98K   5 downloads
Attached File  20170513_100940.jpg   460.47K   10 downloads
Attached File  20170513_100943.jpg   440.71K   15 downloads

#320
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Interesante...drezinele...Posted Image

Tractorasul in ultima poza...il am si eu. E din oul cu surprize Kinder  Posted Image. Juniorul meu e nebun dupa ele...il las sa le desfaca, sa se bucure putin...si cand vad ca pierde interesul si uita de ele, le ascund....Posted Image Posted Image Posted Image

Apropos...ultima achizitie din gama "DR", poate chiar compania mea favorita...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4XIzLIdFNl8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chris_dvb, 15 May 2017 - 22:10.


#321
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
BACK TO THE FUTURE III HO
Asa cum spune si titlul, am incercat sa recreez scena de la sfarsitul trilogiei Back to the Future, la scara HO. Deocamdata statica, dar in curand va fi si un video, avand in vedere ca locomotiva este functionala.
Macheta DeLorean a trecut prin clipe grele in cursul transformarii in drezina, asa cum este in film. De asemenea, am avut putin de lucru la obtinerea vagonului cu lemne din spatele locomotivei... avand in vedere ca nu am vrut sa modific tenderul original, care oricum era prea mare.
In graba de a vedea cat mai repede ansamblul gata, am obtinut o grosolanie pe capota masinutei (cei care stiu filmul, au inteles ce reprezinta acea piesa), dar cum nimic din ceea ce se vede nu este lipit definitiv, nu va fi o problema prea mare sa le schimb. De asemenea, voi incerca sa fac alt "tampon-impingator" in botul locomotivei, ceva mai migalit.
De asemenea, il mai am de mesterit pe Mr Fusion din spatele masinii.
Sunt multe neconcordante fata de ceea ce apare in film, dar cu buget limitat, asta a iesit.
Deocamdata atat.Attached File  20170530_192605.jpg   364.74K   13 downloadsAttached File  20170530_192611.jpg   389.2K   10 downloadsAttached File  20170530_192628.jpg   498.69K   10 downloadsAttached File  20170530_192638.jpg   305.74K   8 downloadsAttached File  20170530_192647.jpg   302.75K   7 downloadsAttached File  20170530_192700.jpg   310.16K   9 downloadsAttached File  20170530_192707.jpg   348.79K   10 downloadsAttached File  20170530_192718.jpg   448.36K   8 downloadsAttached File  20170530_192726.jpg   574.94K   7 downloadsAttached File  20170530_192739.jpg   468.15K   7 downloads

#322
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Mda, cu toate ca, cunosc acel film...a trecut ceva vreme de cand l-am vazut si nu-mi mai aduc eu asa bine aminte de detalii. Dar, masina are o asemanare perfecta cu originalul Posted Image . In acest sens, felicitari pentru realizare si efortul depus! Imi plac rotile masinii...banuiesc ca, ti-a luat ceva vreme punerea in practica....Posted Image

Edited by chris_dvb, 31 May 2017 - 10:08.


#323
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Da... ceva vreme pana am analizat filmul, sa vad ce mi-ar trebui. Locomotiva o aveam (desi nu este modelul din film... era prea scumpa). Apoi, am comandat masina... scumpa, dar asta este. Apoi, modificari la masina, locomotiva, vagon... nu a iesit cum imi doream, dar reiau atelierul.

#324
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Si un mic video, facut "pe genunchi", va urma

Edited by bonygy, 01 June 2017 - 12:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate