Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cel mai ieftin si mai bun CURIER !

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#163
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Am observat mai nou la Fan Curier ca trebuie sa te rogi de ei sa vina. Motiveaza faptul ca sunt foarte solicitati si nu au cum sa faca fata tuturor cererilor. Dar daca insisti, cum a fost si cazul meu vin in cele din urma.

#164
dani20072008

dani20072008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.05.2008
chatnoir401 eu am lucrat la fan curier si stiu ce si cum e acolo, in primul rand sa stii ca un curier poate fi foarte solicitat in anumite zile de nu mai stie ce sa faca ,cand ai 80-90 de livrari(un singur curier)plus ca mai ai si de ridicat chiar nu e usor deloc .A si inca ceva, in primul rand au prioritate coletele cu redcod, banci, bonurile de masa,firmele cu contract apoi persoanele fizice, acuma depinde cum ai si coletele(pe ce strazi) daca langa o banca ai si persoane fizice le dai ca nu te mai intorci odata.In concluzie toate coletele care iti vin trebuie livrate in ziua respectiva asta doar daca si gasesti pe toata lumea .

Edited by dani20072008, 08 December 2010 - 21:11.


#165
Vietta

Vietta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.01.2011
Incercati si aici : www.royal-curier.ro

Edited by Vietta, 29 January 2011 - 22:50.


#166
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

View Postdani20072008, on 8th December 2010, 21:11, said:

chatnoir401 eu am lucrat la fan curier si stiu ce si cum e acolo, in primul rand sa stii ca un curier poate fi foarte solicitat in anumite zile de nu mai stie ce sa faca ,cand ai 80-90 de livrari(un singur curier)plus ca mai ai si de ridicat chiar nu e usor deloc .A si inca ceva, in primul rand au prioritate coletele cu redcod, banci, bonurile de masa,firmele cu contract apoi persoanele fizice, acuma depinde cum ai si coletele(pe ce strazi) daca langa o banca ai si persoane fizice le dai ca nu te mai intorci odata.In concluzie toate coletele care iti vin trebuie livrate in ziua respectiva asta doar daca si gasesti pe toata lumea .

Putin ma intereseaza managementul defectuos practicat in firma voastra.
Nu cred ca sunt cei mai ieftini dar cu siguranta pe mine nu m-au dezamagit - UPS. Marti facut comanda de pe un site din US, miercuri trimis de ei, luni venit la usa.

#167
calutul

calutul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2008
Eu va recomand Otto  Curier, este fostul patron de la Cargus , care dupa ce l-a vandut la DHL a infiintat firma asta. Pe langa faptul ca sunt cei mai ieftin au si servicii de fragil si de virament ramburs in cont. Cargusul are fragil dar nu are ramburs in cont, iar Fan Curier nu are frafil dar are ramburs in cont. Pana sa apara firma asta lucram cu Cargus si Fan, in functie de ce tip de colete livram. Am cateva siteuri de comenzi online. Cu Otto chiar nu ma asteptam sa fie asa de buni si ieftini. Am zis initial sa incerc cateva expedieri cu ei si uite asa din toamna lui 2010 numai cu ei livrez. Chiar nu am nimic de reprosat. Inainte de a avea aceste afaceri online am lucrat si eu la diverse firme de curierat din Bucuresti si Cluj, asa ca stiu toate problemele cu care se confrunta curierii. Daca tu esti om cu ei si ei sunt oameni cu tine.

#168
cristianwtx

cristianwtx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.11.2009

View Postcalutul, on 19th February 2011, 15:29, said:

Eu va recomand Otto  Curier, este fostul patron de la Cargus , care dupa ce l-a vandut la DHL a infiintat firma asta. Pe langa faptul ca sunt cei mai ieftin au si servicii de fragil si de virament ramburs in cont. Cargusul are fragil dar nu are ramburs in cont, iar Fan Curier nu are frafil dar are ramburs in cont. Pana sa apara firma asta lucram cu Cargus si Fan, in functie de ce tip de colete livram. Am cateva siteuri de comenzi online. Cu Otto chiar nu ma asteptam sa fie asa de buni si ieftini. Am zis initial sa incerc cateva expedieri cu ei si uite asa din toamna lui 2010 numai cu ei livrez. Chiar nu am nimic de reprosat. Inainte de a avea aceste afaceri online am lucrat si eu la diverse firme de curierat din Bucuresti si Cluj, asa ca stiu toate problemele cu care se confrunta curierii. Daca tu esti om cu ei si ei sunt oameni cu tine.

Salut,
Hai sa postez si eu o patzanie cu cei de la "firma" de curierat GLS sau firma CUCU cum i-a denumit un angajat de-al lor cand l-am intrebat de ce dupa trei zile nu mi-a livrat coletul. Am comandat pe net un expresor profesional cu plata ramburs si livrare prin curierat GLS. Dupa trei zile am sunat la firma care mi-a trimis coletul si acestia mi-au spus ca de la ei a plecat, ba chiar mai mult si ei au sunat la firma de curierat de unde au fost informati ca m-au contactat dar nu am avut bani sa-mi lase coletul... Asta dupa ce eu am fost de doua ori la ei la sediu sa-l ridic si mi s-a spus ca inca nu a ajuns la ei... Total aiurea... In fine, dupa vreo 10-15 telefoane, au gasit coletul si culmea... m-au chemat tot pe mine sa-l ridic de la ei (mentionez ca vorbesc despre sediul GLS din Pitesti care se afla defapt undeva la marginea Pitestiului pe niste campuri in niste grajduri cica "reamenajate"). OK, pana aici nu e foarte grav, dar deabia de aici incepe... Am mers la ei sa ridic coletul iar unul dintre angajati (erau doi cu un Logan Van) m-a intrebat asa cu zambetul pe buze: "Ce era aici in cutia asta" ? Initial am crezut ca glumeste dar cand am ajuns acasa cu coletul am constatat ca expresorul avea carcasa sparta destul de rau, semn ca practic au trantit cutia destul de tare, acesta fiind protejat in interior de spuma de polistiren. Acum sunt pus in situatia de a lua legatura cu firma care mi-a vandut produsul sa mi-l schimbe deoarece ei au contract cu cei de la GLS si a fost singura optiune impusa de ei. O sa va tin la curent cu ce se va intampla in continuare. Deci, VA URMA...

#169
cristianwtx

cristianwtx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.11.2009

View Postcristianwtx, on 20th February 2011, 15:17, said:

Salut,
Hai sa postez si eu o patzanie cu cei de la "firma" de curierat GLS sau firma CUCU cum i-a denumit un angajat de-al lor cand l-am intrebat de ce dupa trei zile nu mi-a livrat coletul. Am comandat pe net un expresor profesional cu plata ramburs si livrare prin curierat GLS. Dupa trei zile am sunat la firma care mi-a trimis coletul si acestia mi-au spus ca de la ei a plecat, ba chiar mai mult si ei au sunat la firma de curierat de unde au fost informati ca m-au contactat dar nu am avut bani sa-mi lase coletul... Asta dupa ce eu am fost de doua ori la ei la sediu sa-l ridic si mi s-a spus ca inca nu a ajuns la ei... Total aiurea... In fine, dupa vreo 10-15 telefoane, au gasit coletul si culmea... m-au chemat tot pe mine sa-l ridic de la ei (mentionez ca vorbesc despre sediul GLS din Pitesti care se afla defapt undeva la marginea Pitestiului pe niste campuri in niste grajduri cica "reamenajate"). OK, pana aici nu e foarte grav, dar deabia de aici incepe... Am mers la ei sa ridic coletul iar unul dintre angajati (erau doi cu un Logan Van) m-a intrebat asa cu zambetul pe buze: "Ce era aici in cutia asta" ? Initial am crezut ca glumeste dar cand am ajuns acasa cu coletul am constatat ca expresorul avea carcasa sparta destul de rau, semn ca practic au trantit cutia destul de tare, acesta fiind protejat in interior de spuma de polistiren. Acum sunt pus in situatia de a lua legatura cu firma care mi-a vandut produsul sa mi-l schimbe deoarece ei au contract cu cei de la GLS si a fost singura optiune impusa de ei. O sa va tin la curent cu ce se va intampla in continuare. Deci, VA URMA...

Mda, pana la urma am rezolvat problema in mod onorabil cu cei de la care am cumparat expresorul (Choicebrand). Sunt OK si mai mult ca sigur ca voi mai cumpara de la ei dar nu prin curier GLS.

#170
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Puteti sa-mi spuneti una sau doua firme serioase de curierat la care ai posibilitatea, daca trimiti ceva si plata se face prin ramburs, sa optezi ca destinatarul sa vada marfa inainte sa plateasca?

#171
znecula

znecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.06.2005
Fan Courier
Colet in greutate de 6,7 kg. Sa zicem 7 kg.
Primit in 24 de ore. Aici e ok.
Calculul facut de curierul firmei,(cine stie dupa ce algoritm?) =36 lei.
Ok. Nu am avut cum sa verific pt ca m-am intalnit cu curierul intr-un loc dinainte stabilit.
Dupa calculul facut pe site-ul firmei, rezulta un cost de 27,28 lei pentru transport.
Bineinteles ca nu a avut rest la 40 de lei si .... asta e.
Trebuie sa manance si el nu?
10 astfel de livrari intr-o zi si s-a scos.
Este pt a patra oara cand domnii de la Fan Courier nu au rest.
Asadar recomand evitarea serviciilor acestei firme.

#172
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Salutare!

Caut si eu o firma de curierat care sa nu imi dea bataie de cap.
Pana acum la firma unde lucram, foloseam Fan Courier.Era contract pe firma cu ei, si expeditii cu carul (adica zilnic aveam de trimis minim 5 colete in tara).
Veneau si la ora 6-7 seara sa ridice marfa, de multe ori se intalneau si cu tine in oras; rambursul la timp, pana aici ok.


Acum am propiul magazin online (fiind din Bucuresti), nu prea stiu ce sa folosesc.

Pe Tara cum sta treaba:

La Fan Courier macar stiu un lucru: daca am trimis azi, in 24 de ore a ajuns in orice colt de tara.Rambursul in 2-3 zile, garantat. Asta pe firma.

Sprint Curier: Or fi ei ieftini, dar reteaua e slaba.De exemplu am pus ca ruta Bucurest-Orsova.Orsova e considerat la 30 de km de DR TR Severin, si cat credeti ca trebuie sa platesc ptr 1 kg?! 48 de lei ! Deci cade din start.Asta e -firma mica, retea mica. La retea, nu bate nimic FanCourierul.

Urgent Curier: Acoperire la fel ca si FanCourierul, preturi decente, chiar mai mici ca la FAN.Nu stiu cum stau la capitolul ramburs.

Pana aici e 1-1 Urgent-Fan. Daca si la ramburs stau ok, adica sa nu astept 1 saptamana dupa bani, alegerea e clara: Urgent Curier.

-Posta Romana - buna mai ales ptr persoane fizice, nu pentru firme.

Minusuri:
- Daca ai de trimis intr-o zi 4-5 colete/zi de zi cu posta, inebunesti cand completezi formularele alea.Trebuie sa angajezi un om care toata ziua asta sa faca: sa scrie hartoage de mana pentru Posta.Nu stiu cum naiba le zice.
- Acelasi personal ultra-scarbos si acelasi apucaturi de pe vremea lui Ceasca.Nu s-a schimbat nimic. Un miserupism si un ne-chef de munca, cum doar la stat poti sa vezi.
- uneori stai la coada o ora sau mai bine sa trimiti niste colete.Pur si simplu repet, daca esti firma, cineva trebuie sa se ocupe doar de asta!
- sa nu te puna naiba sa trimiti intr-o zona remote din tara in stiu eu ce satuc, ca s-ar putea sa ajunga in vreo 2-3 saptamani.Tu daca o iei pe jos, nu doar ca ajungi mai repede -dar te si intorci, pana ajunge pachetul de la Posta Romana !
- nu fac ridicari de la domiciliu.Dinou ajungi la concluzia ca daca ai firma, mai bine nu.

Plus-uri:
- Au acoperire pana si in varful muntelui
- Pretul, chiar daca e in varful muntelui,  ramane acelasi: fara concurenta.


Bucuresti:

Eh aici e marea problema. Am nevoie de o firma de curierat nu rapid, ci super rapid.Sa imi ia marfa si in maxim 4 ore sa mi-o duca in orice colt al Bucurestiului.
Sa nu imi zica ca dupa ora 6 seara ei nu mai livreaza nimic si au inchis pravalia.Iarasi nu e bine.
Sa aiba un pret care sa nu sara de 15-20 de RON, cu tot cu ramburs. Aici e de preferat o firma care poseda scutere, motociclete, si de ce nu biciclete.Am de trimis colete de maxim 500 de grame, dar ptr ca, clientul sa fie multumit trebuie sa ajunga repede.Mai ales ca am de gand sa suport eu transportul.
Rambursul- la fel, sa nu astept o saptamana dupa bani.

PE Bucuresti suna interesant ce ofera TCE la colete pana intr-un kg. Pret 16.5 Ron plus TVA, desi rambursul de 9.5 RON +1% te rupe.Insa par ar fi rapizi si chiar seriosi.


Apropo, ce spuneti de astia?

http://www.curieratm...n_bucuresti.htm

E cam fix ce caut eu pe Bucuresti la preturi si timpi, acum nu stiu cat de seriosi or fi cu rambursul.

Edited by M4V3RiCk_, 29 March 2011 - 11:41.


#173
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 04.04.2007
Eu am contract cu Posta Atlassib - am magazin virtual.
In general "merge" desi s-ar putea si mai bine.
De preturi stiu ca sunt destul de mici in comparatie cu altii.

#174
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Absolut toate comenzile pe care le-am primit de la magazinele online de unde cumpar au fost onorate de Fan Courier. Pana in momentul de fata nu am avut nicio problema cu ei.
Ca preturi habar nu am cum sta treaba.

#175
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Deci ptr Bucuresti livrari in maxim 4 ore sa acepte si ramburs (fiindca vad ca pentru multi asta e o problema), nu are nimeni idee?
Si un pret cat de cat decent.

#176
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostM4V3RiCk_, on 29th March 2011, 12:27, said:

Acum am propiul magazin online (fiind din Bucuresti), nu prea stiu ce sa folosesc.

Pe Tara cum sta treaba:

La Fan Courier macar stiu un lucru: daca am trimis azi, in 24 de ore a ajuns in orice colt de tara.Rambursul in 2-3 zile, garantat. Asta pe firma.

Sprint Curier: Or fi ei ieftini, dar reteaua e slaba.De exemplu am pus ca ruta Bucurest-Orsova.Orsova e considerat la 30 de km de DR TR Severin, si cat credeti ca trebuie sa platesc ptr 1 kg?! 48 de lei ! Deci cade din start.Asta e -firma mica, retea mica. La retea, nu bate nimic FanCourierul.

Urgent Curier: Acoperire la fel ca si FanCourierul, preturi decente, chiar mai mici ca la FAN.Nu stiu cum stau la capitolul ramburs.

Pana aici e 1-1 Urgent-Fan. Daca si la ramburs stau ok, adica sa nu astept 1 saptamana dupa bani, alegerea e clara: Urgent Curier.

-Posta Romana - buna mai ales ptr persoane fizice, nu pentru firme.

Minusuri:
- Daca ai de trimis intr-o zi 4-5 colete/zi de zi cu posta, inebunesti cand completezi formularele alea.Trebuie sa angajezi un om care toata ziua asta sa faca: sa scrie hartoage de mana pentru Posta.Nu stiu cum naiba le zice.
- Acelasi personal ultra-scarbos si acelasi apucaturi de pe vremea lui Ceasca.Nu s-a schimbat nimic. Un miserupism si un ne-chef de munca, cum doar la stat poti sa vezi.
- uneori stai la coada o ora sau mai bine sa trimiti niste colete.Pur si simplu repet, daca esti firma, cineva trebuie sa se ocupe doar de asta!
- sa nu te puna naiba sa trimiti intr-o zona remote din tara in stiu eu ce satuc, ca s-ar putea sa ajunga in vreo 2-3 saptamani.Tu daca o iei pe jos, nu doar ca ajungi mai repede -dar te si intorci, pana ajunge pachetul de la Posta Romana !
- nu fac ridicari de la domiciliu.Dinou ajungi la concluzia ca daca ai firma, mai bine nu.

Plus-uri:
- Au acoperire pana si in varful muntelui
- Pretul, chiar daca e in varful muntelui,  ramane acelasi: fara concurenta.

La urgent-curier rambursul ajunge in 2-3 zile lucratoare. Ultimul colet l-am trimis la o distanta de 400km vineri ora 17 , a fost livrat sambata ora 11  si am primit rambursul miercuri la ora 8:30 !

Posta Romana
-vezi ca sunt niste programele foarte bune pe internet sau iti poti face singur propiul program. Astfel incat nu mai trebuie sa completezi expeditorul si destinatarul de 3 ori pe buletin/mandat si reduci 60-70% din timpul necesar completarii normale care este de aprox 3 minute.
-incearca sa gasesti un alt oficiul postal cu persoane mai agreabile(poti face casuta).Sau incearca sa le dai angajatelor cate o mica atentie.
-incearca sa vorbesti cu ele astfel incat sa lasi coletele acolo si sa ti le proceseze cand au timp liber.(eu mai mult de 2-3 minute nu stau in posta)
-daca expeditorul traieste intr-un `ascunzis` asa e ,coletul face peste 7 zile lucratoare (oricum termenul maxim este de 10 zile lucratoare conform site-ului). Mie niciun colet nu mi-a depasit acest termen de 10 zile.

P.S. cu posta lucrez de 5 ani si cu urgent curier de 2 ani (inainte lucram cu Fan Courier , Curiero si Cargus , insa cu Fan am avut niste probleme , Curiero au dat faliment si Cargus au scumpit)

Edited by polizei, 31 March 2011 - 02:49.


#177
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Dap, la posta lucram cu OP 39, cel de pe Iancului. Poate ca nu sunt singurul in situatia asta si cunosc mai multi problema.
Daca ar fi sa dau "atentii" mereu la cele de la posta, as prefera sa folosesc un alt curier din start.


Acum sa va spun:

Pe Bucuresti daca aveti de trimis ceva in 2-3 ore de la plasarea comenzii recomand

http://fastius.ro/go/acasa

Baietii sunt super profesionisti, m-au sunat imediat, m-au tinut la telefon pe banii lor vreo 10 minute pana mi-au explicat toate detaliile.Mi-au trimis si o copie dupa contract inainte, fara sa le cer eu asta...ce mai: jos palaria!

Preturi, in jur de 12-15 RON fara TVA.

Ca tehnologii, curierii sunt urmariti prin GPS si au si optiune ptr SELF AWB.
Rambursul in Bucuresti este gratuit.



Insa am avut o intamplare neplacuta cu Fan Courier.

1. Desi aveam de livrat un colet in valoare de 6000 de RON, omu nici macar nu s-a sinchisit sa urce sa mi-l ia de la usa, a trebuit sa cobor eu, ca "deh era grabit"
2. Banii deja ii incasasem deci nu era vb de ramburs sau tepe pe ramburs; omul imi spune ca pe persoana fizica asigura maxim 2500 de RON, nu 6000.Ii zic, ok nu e problema facem pe persoana juridica acum pe loc ca am si firma.Aaa...ca stai sa vezi ca o fi ca o pati.Hai ca il sun pe sefu`...Il suna...zice sefu ok. Imi spune ca trebuie sa controleze pachetul, zic nici o problema nu am nimic de ascuns !
3. Si ce m-a deranajt cel mai mult: Cum se face ca cineva care lucreaza la o firma concurenta (la care am lucrat si eu pana in 2009) ma ia la modul : "Bah, am auzit ca te-ai intalnit cu X (soferul de la FanCourier -intamplarea face ca soferul ma cunostea de la cealalta firma), si mi-a zis ca ai avut de trimis vreo 40 de colete.Ce plm ai avut asa de trimis ?! Ca cica a trebuit omu sa completeze o gramada de hartii, declaratii peste declaratii..." Exact asta a fost discutia.Omul nu a ascuns deloc faptul ca aceste informatii le-a aflat chiar de la soferul FanCurier.Nici nu stiu de unde din alta parte putea afla, sincer! Plus ca avea detalii cat se poate de precise.

Eu la chestia asta am ramas masca ! De cand un sofer de la FanCourier ofera detalii tertelor persoane despre ce anume expediez si mai ales ce valoare ?! Si pana la urma nu era de datoria lui sa faca acele hartii, nu sa se planga la X si Y de prin cartier ?!

Deci sincer pentru asemenea atitudine tipul asta de la FAN ar trebui zburat definitiv din firma, asta daca cei de la FAN mai doresc sa lucrez vreodata cu ei.

Edited by M4V3RiCk_, 31 March 2011 - 14:40.


#178
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Mie mi-au propus sa las coletele si banii acolo, apoi sa ridic chitantele a doua zi, ca asa e mai avantajos si ptr ele si pentru mine. M-am simtit si eu si le-am dus mici cadouri de Craciun si ziua femeii , deoarece colaboram perfect ! Practic m-au scutit de 30 minute zilnic(nu mai zic cand e aglomerat minim 1h)

Daca nu rezolvi nimic cu ele relateaza problema aceasta la posta-romana.ro si vezi ce zic(spunele ca doresti sa le lasi acolo ca sa fie procesate). Iti raspund in maxim 3 zile.

Din cauza unor probleme cu angajatii am terminat-o si eu cu FAN . Am facut reclamatii pe site , pauza , nu m-a bagat nimeni in seama.Eu stiu ca daca esti persoana fizica controleaza pachetul . Pe firma nu mi l-a controlat niciodata ,drept e ...ca cel mai valoros colet pe care l-am trimis a fost 1500 lei.

Edited by polizei, 31 March 2011 - 20:26.


#179
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postpolizei, on 31st March 2011, 20:19, said:

Din cauza unor probleme cu angajatii am terminat-o si eu cu FAN . Am facut reclamatii pe site , pauza , nu m-a bagat nimeni in seama.Eu stiu ca daca esti persoana fizica controleaza pachetul . Pe firma nu mi l-a controlat niciodata ,drept e ...ca cel mai valoros colet pe care l-am trimis a fost 1500 lei.

Pai soferul mi-a zis si faptul ca ei nu trimit colete cu valoare mai mare de 5000 de RON, asigurare si ramburs.Zic eu...nici pe firma?! El...ca da...ca s-au dat multe tepe ca etc.
Si ii zic, pai si a cui a fost treaba sa controleze coletele?! Daca le-au luat asa pe "incredere" e vina lor.Pana la urma daca am de trimis marfa de 20 000 de RON ce fac? Ma luati ca nu se poate?!
Acum cu astia 5000 de RON suma maxima la ramburs indiferent de pers fizica/juridica, nu stiu daca manca el kkt, ori chiar asa e.
Uitandu-ma pe site-ul lor, da e o limita de 2500 de RON la pers fizice la ramburs.

Bun si daca trimiti un laptop sa zicem mai valoros...cei de la FAN il pot fura linistiti, nu? Ca asigurarea acopera doar 2500 de RON !
Dovada aici:

http://www.fancourie...alcul_tarif.php

Ramburs: Valoare maxima declarata 2500 de RON.


E prima oara cand la o firma de curierat ce se vrea serioasa, cand aud asemenea aberatie ! Pai in cazul asta avem o problema.

Pana la urma cati romani cunoasteti sa plateasca la firme, nu mai zic la persoane fizice, cu cardul sau prin banca in avans si dupa sa primeasca marfa?!


Eu nu prea am auzit de romani din astia care sa plateasca inainte.Toti vor ramburs, si de multe ori au si nesimtirea de a nu ridica comanda!
Gradul de cultura pe asa ceva, e foarte scazut la noi.

Eu pe unde pot platesc cu cardul/transfer bancar, mai ales cand e vorba de firme.La Hypermarket/Mall nu mai zic ca platesc doar cu cardul. Nu imi place sa ma complic cu teancul de bani.
In Vest cred ca au devenit raritate locurile unde se plateste cu cash.Acolo totul e cu cardul, inclusiv la restaurant, hotel, etc. Pana si spaga se da de pe card.
Pana sa ajungem si noi la gradul acela de civilizatie cred ca o sa mai treaca lejer 15-20 de ani.

Edited by M4V3RiCk_, 31 March 2011 - 23:22.


#180
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Urgent curier iti aduce banii in 3-5 zile lucratoare. Cel putin pe mine nu m-au contactat sa-mi spuna ca mi-au venit banii. Am sunat dupa o saptamana si mi-au zis sa vin dupa bani. Dar macar au fost foarte de treaba in ceea ce a privit expeditia (am trimis o bicicleta si le-am cerut ajutor cu ambalarea. Cand am ajuns la sediu au zis ca nu mai are rost s-o ambaleze, ca pot s-o trimita si asa. Si chiar a fost ok, nu s-a zgariat, nu a s-a lovit.)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate