Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

DVD to AVI sau MPEG to AVI cu un singur click!

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mai intai cititi aici.

AutoGK DIncepand cu versiunea 2.0, AutoGK poate avea ca "input file" si fisiere .avi. Recomandat cand doriti sa faceti o recodare avi > avi.

Dezinstalati codecul XviD pe care il aveti, deoarece acest pachet include si ultimul XviD.

*Cel mai nou codec xvid poate fi gasit aici.

Daca vreti sa folositi pentru codare codecul DivX, va trebui sa il aveti deja instalat si sa fie cel putin versiunea DivX 5.2.1. Sub aceste versiuni de codecuri nu se poate folosi programul.

DVD Decrypter <<< Folosit pentru copierea DVD-ului pe hard (format NTFS recomandat)

Courtesy of Mtz

Cele 2 programe de mai sus se vor folosi pentru a "transforma" DVD-ul intr-un film format avi codat cu DivX sau Xvid. Acest program a fost realizat in special pentru noile DVD-DivX Playerele care pot reda si formatul avi si care poate avea o dimensiune maxima de 2GB (dimensiune prezenta in "Output size"). Nu necesita nici un fel de cunostinte avansate.
Deasemenea poate fi folosit si pentru conversia din mpeg in avi.


Programul vine insotit si de un help realizat foarte bine, iar ceea ce urmeaza poate fi considerat ca o sintetizare a acestuia. Pentru cei care doresc sa afle mai multe sau au unele neclaritati, sa studieze acel help, care se afla la Info > Help.


A. DVD Decrypter
Se transfera materialul de pe DVD cu DVD Decrypter, avand grija sa il setati in modul IFO Mode si sa aveti suficient spatiu pe hard si care va fi obligatoriu NTFS. Deasemena, in DVD Decrypter la Tools > Settings > IFO Mode > File Names, se vor bifa PGC si Angle Number.
Daca aveti imaginea ISO, se poate face DVDRip si direct din Daemon Tools cu mentiunea ca unele optiuni din 'Hidden Options" (vezi mai jos). Nu vor putea fi folosite.


B. AutoGK

Attached File  agkmain.jpg   148.81K   977 downloads

Input file:
Va trebui sa incarcati fisierul IFO corespunzator filmului. Dupa ce se incarca, verificati daca la "Video Info:" informatiile sunt corecte.

Filmul este impartit in mai multe VOB-uri. Se incarca IFO care corespunde acelor VOB-uri ca in poza din imagine:
Attached File  autogk_ifo.jpg   132.57K   907 downloads
In cazul de mai sus, filmul a fost de la VTS_01_1.VOB la VTS_01_5.VOB si de aceea s-a incarcat: VTS_01_1.IFO. Daca ar fi fost VTS_07 s-ar fi incarcat: VTS_07_1.IFO.



Output File:
Se va da calea unde veti avea .avi-ul final (si subtitrarea in caz ca ati ales aceasta optiune). E bine sa creeati dinainte un director sa zicem cu numele de AutoGK. Se va scrie numele filmului.


Audio Track
Alegeti coloana sonora dorita si care presupun ca va fi engleza. Posted Image


Output size
1. Predefined Size
In general veti folosi 1 CD sau 2 CD pentru filme sub 100 minute. Daca ati ales 1 CD, sunetul va fi mp3 si o calitate video buna. 2 CD va ofera o calitate mai buna si sunet AC3. Diferentele de calitate video nu sunt enorme. Explicatie: in cazul 1 CD la 700 MB, partea video este cam de 600 MB, iar cea audio, restul de 100 MB; in cazul 2 CD partea video va avea in jur de 950 MB, iar cea audio restul de 450 MB.
Nu cred ca azi mai merita scrierea pe mai mult de 1 CD. Este mai ieftin si comod scrierea pe DVD. De aceea recomand marimea: 1/3 DVDR pentru un film.

2. Custom Size
Va lasa sa alegeti marimea finala dorita.

3. Target Quality
In caz ca nu va intereseaza marimea finala, alegeti un procent de calitate dorit. Cel default este OK. Aceasta optiune este buna daca doriti sa pastrati filmele pe hard sau doar sa le vedeti si sa le stergeti. Cea mai rapida recodare este in acest mod deoarece se face intr-un singur pas.


Subtitle Track (Optional)
Atentie: Daca se alege vreo subtitrare la tabul "Subtitles Track" si NU se va bifa vreuna din optiunile "Display Only Forced Subtitles" si/sau "Use External Subtiltes" din "Advanced Settings", subtitrarea va fi pusa pe film. Daca doriti sa ripuiti si una dintre subtitari dar care sa nu fie pusa pe film, folositi "Use External Subtiltes" ceea ce va avea ca rezultat si un fisier .sub (VobSub nu MicroDVD).

Advanced Settings (Optional)

Subtitle Options:

1. Daca se alege o subtitrare la tabul "Subtitles Track" si se bifeaza doar "Display Only Forced Subtitles", pe film va fi pusa acea subtitrare de pe DVD care apare in engleza de obicei atunci cand personajele din film vorbesc in alta limba decat cea engleza. Aceasta optiune este buna pentru cei care nu vor sa urmareasca divx-ul cu subtitrare in romana. Subtitrarea "forced" va fi pusa pe film, fiind neselectabila.

2. Daca se alege o subtitrare la tabul "Subtitles Track" si se bifeaza doar "Use External Subtiltes", va fi extrasa subtitrarea in limba pe care ati ales-o de pe DVD, in format .sub cu .idx-ul de rigoare, urmand ca ulterior sa se transforme manual subtitrarea cu SubRip. sau VobSub intr-un format compatibil cu playerele de PC (MicroDVD sau SubRip). Trebuie sa aveti instalat WinRar, deoarece sub-ul de pe DVD va fi comprimat cu acest utilitar.

Resolution: este bine sa se lase pe auto.

Codec: la alegere.


Audio
La "Advanced Settings", la audio se pot alege mai multe optiuni.

1. Daca se alege Auto AC3/VBR MP3, sunetul rezultat, va fi astfel:
- VBR MP3 daca s-a ales optiunea ca DVD-ul sa fie extras pe un singur CD
- AC3 daca s-a ales optiunea ca DVD-ul sa fie extras pe cel putin 2 CD-uri.

2. AC3 in caz ca vreti sa il fortati sa faca AC3 pe un CD, ceea ce ar duce la o pierdere considerabila a calitatii video. Nu este recomandata asemena optiune. Puteti alege AC3 cand faceti pe 2 sau mai multe CD-uri si va este teama ca daca lasati pe Auto AC3/VBR MP3, nu va rezulta un AC3.

3. VBR MP3 va lasa sa alegeti bitrate-ul dupa dorinta, in functie de prioritati. Default si recomandat, 128 kb/s.
Cu cat este mai mare bitrate-ul, cu atat, va scadea calitatea video, dar intr-un procent foarte mic.
In cazul in care ati ales 2 CD-uri sau mai multe, alegerea MP3, duce la cresterea considerabila a calitatii video, putandu-se mari totodata si bitrate-ul.
Aceasta optiune poate fi luata in considerare si in cazul filmelor mai lungi, ce pot depasi 2 ore, pentru a fi siguri ca aveti o calitate cat mai buna la partea video si va este teama ca AutoGK va selecta AC3, pe care nu il doriti.
Pentru filmele cu durata normala in jurul a 90 de minute, este recomandata folosirea sunetului AC3.

4. CBR MP3 recomandat in cazul in care aveti un DVD Player Standalone care nu se impaca cu sunet VBR. Restul explicatiilor raman valabile de la punctul 3.
CBR = Constant BitRate, VBR = Variable BitRate.

Hidden Options: (Optional)
Aceste setari sunt valabile daca se apasa Ctrl+F9.

Attached File  agk_ho.jpg   181.82K   450 downloads

Din setarile de acolo recomand sa bifati intotdeauna optiunea "ESS." Aceasta optiune merge chiar daca se face rip de pe ISO.
Optiunea de "Override input AR" este buna cand AutoGK reporteaza in tabul "Video info" un alt aspect ratio decat cel real. Este valabil intotdeauna in cazul DV (miniDV) si de multe ori la DVD-urie romanesti de proasta calitate,

Observatii:
Optiunea cu subtitrarea pe film este facuta pentru DVD Playerele standalone care citesc divx-uri, dar nu pot reda subtitrare de pe un fisier separat cum ar fi .srt sau .sub.
Daca vreti subtitrarea separat o extrageti cu SubRip din locul unde ati copiat DVD-ul pe hard cu DVD Decrypter, sau cu VobSub folosind fisierele sub, idx, extrase de AutoGK.

Desi nu mi se pare placut sa ai subtitrarea pe film, iata un raspuns pentru cei care doreau subtitrare pe acesta, in cazul dvdrip. Este neplacuta subtitrarea pe film deoarece atunci cand este codat in avi nu se creeaza si acele benzi negre care apar cand se face play pe un player de PC, ci aceasta este pusa chiar pe imaginea filmului.

enjoy,
Mtz

PS: in atasament, o poza cu subtitrarea aplicata pe film - este permanenta!

Attached Files


Edited by Adm, 27 December 2012 - 13:19.


#2
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

Quote

Originally posted by Mtz
sa aveti suficient spatiu pe hard si care va fi obligatoriu NTFS.[/B]

Am un prieten care vrea sa inceapa DVD ripping si, bineinteles, i-am recomandat acest super profesional curs. Are aici tot ce-i trebuie. Eu folosesc GK si drumul cu mai multe... clickuri si ceva stiinta.  Cum a citit fragmentul citat, a tipat ca el are FAT 32 si ce se face? Eu am facut pe filozoful: n-are nici o importanta, ii spui lui DVD Decrypter sa faca files de 1 GB. Apoi mi-am amintit de superbul profesionalism al lui Mtz si m-am gandit ca nu scrie el chestia degeaba. Poate ca subprogramul care face d2v-ul in AutoGK nu admite comanda add pentru voburi. Asa e, Mtz?

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Subprogramul ala e tot DVD2Avi.
DVD Decrypter, cu setarile default face file de 1 GB.

Nu uitati ca programul vine cu un help scurt, bun si la obiect. Doar ca e in engleza.

enjoy,
Mtz

PS: te rog nu ma mai "peria" ca nu-s Gigi Becali. ;) Desi poate mi-as dori. Si una si alta. :D Sau macar... banii lui.

#4
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Sub AutoGK, nu se face un d2v? Pentru ca daca l-ar face, s-ar repeta situatia din GK, unde el imi ia, sa zicem, 6 vobs de cate 1 GB si le ”join” el. Sau poate AutoGK nu are ”serviciul” de la tab-ul Bitrate (combinat cu cel de la Resolution), care face singur calculele necesare pentru incadrarea pe nr de CDs comandat?  Ma refer la situatia cu un DVD single layer, standard, de 4.7 GB. Renumerotarea s-ar cuveni, doar la un DVD double face la care DVD2AVI ia numerotarea de la inceput.
Am editat pentru ca nu vazusem chestia cu ”peria”. N-am nici un motiv s-o folosesc. Eu vad cand omul stie si pentru asta e demn de tot respectul meu. Nu mai vorbesc de faptul ca te chiorasti noaptea la ecran ca sa-mi iasa mie captura sau rippingul. Nu e deloc putin lucru si de aceea am mereu la indemana o palarie pentru ca s-o scot in fata unor oameni care-ti seamana.

#5
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
AutoGK si GK are acelasi autor. Primul a fost creat pentru incepatori. len0x autorul, ar putea sa ii puna mult mai multe optiuni, dar nu vrea sa faca din AutoGK un substitut pentru GK. Pentru chestiile mai complicate se va folosi tot GK.
Asa ca in situatia de fata, cred ca cel mai bine ar trebui sa iti inveti prietenul cum sa foloseasca GK. La o buna stapanire a programului, rezultatele pot fi chiar mai bune si daca vrea sa faca DVD ripping mai des oricum ii trebuie un HDD mai mare si care totusi sunt destul de ieftine. Daca e ceva ocazional, ajuta-l tu cu GK. Nu le poti avea pe toate daca nu mai si investesti... si oricat spatiu ar avea HDD-ul, mereu ajungi la concluzia ca e prea putin.

enjoy,
Mtz

#6
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Corect! Am un singur amendament: ca sa-l invat pe amic, trebuie mai intai sa stiu eu...

#7
dmarcel

dmarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 28.10.2003
O nota pentru amicul cu FAT32:

Eu am tot FAT32 si am incercat sa pun pe Hard Disc fisierul ".vob" intreg. Avea putin mai mult de 4GB. Bineinteles ca DVD Decrypter nu a putut-o face. Mi-a dat eroare, dar mi-a lasat fisierul (filmul) aproape intreg. Am pus pe AutoGK la lucru si desi mi-a aratat cateva erori, a reusit sa codeze in Xvid tot filmul, dar fara final...

Alta varianta a fost urmatoarea:

Am folosit SmartRipper pentru a pune DVD-ul pe Hard, si l-am pus in bucati de max 1GB. Am pus AutoGK la lucru si a facut tot filmul de la cap la coada fara nici un mesaj de eroare...

Prefer SmartRipper (desi am o varianta mai batrana decat DVD Decrypter) - DVD-uri care nu le-am putut pune pe hard cu Decrypter, am reusit sa le pun cu Smart...)

#8
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

Quote

Originally posted by Mtz
Se transfera materialul de pe DVD cu DVD Decrypter, avand grija sa il setati  in modul IFO Mode si sa aveti suficient spatiu pe hard.
Nu trebuie sa copiezi nici un VOB.  :nu:

Eu as fi foarte interesat ce eroare dadea Decrypter, cand a refuzat rippingul? Lumea considera ca el e cel mai cel in materie, dar experienta ta arata ca Smart... mai are multe de spus. E bine de stiut. Mie, Decrypter nu mi-a facut probleme decat la vreo 2 filme, pe care nu reusea playerul sa le citeasca.

#9
DxN

DxN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.04.2004
Mie nu mi-a functionat link-ul pus de Mtz pentru AutoGK (poate a avut respectivul site o problema de moment). Oricum, eu l-am cautat pe internet si am gasit un alt link: http://dvd.box.sk/in...j=info&rid=7800
Sper sa foloseasca...

#10
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Excelent ! Superb ! Nota 10+

Il recomand tuturor celor care vor sa faca conversie DVD->AVI. Orice alt program sau combinatie de programe este egal cu 0 pe langa AutoGK. Am pus 3 ore si ceva de film pe un singur CD de 800Mb, calitatea imaginii si a sunetului este foarte buna.

Bravo Mtz !  :D

#11
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003
am si eu o intrebare.bag dvdshrimk la lucru si dupa 23% imi spune ca dvdul e protejat si nu poate sa-l copieze pe hdd.dubios,deoarece nici nu ma asteptam ca dvdul sa nu fie protejat.in fine,pun dvd decrypter si dupa 23% da eroare.ok.intra smart ripper care se opreste tot la 23%.dau copy-paste la VIDEO_TS si imi arata un marunt timp de 130 de minute.nasol.o fi zgariat dvdul imi zic.ma uit la el,nimic.un dvd normal mai  mult sau mai putin uzat.il bag la loc si bag GK care in 20 de minute a facut fara sa clipeasca ceea ce celelalte programe nu au reusit.intrebarea mea fireasca este DECE?nu-mi explic deoarece GK foloseste pentru decryptare dvd decrypter nu un soft nou sau ceva ce nu avusesem pana atunci.mentionez ca incercarea cu dvd decrypter am facut-o luand ultima versiune a acestuia.

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Foloseste si tu DVDDecrypter in ISO Mode.

enjoy,
Mtz

PS: daca discutia devine offtopic, intrebati in alta parte. Lasati acest thread pentru AutoGK. Merci.

#13
MaKAVELi_one

MaKAVELi_one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2004
Am incercat cu AutoGK si din pacate nu a iesit calitatea dorita de mine. Acum incerc cu DVD2AVI dar imi "mananca" mai mult timp decat cu AutoGK. <_<
Rezultatele sunt foarte bune dar nu sunt multzumit de timpul necesar(in jur de 9ore). Eu vreau sa fac cu XVID ripul si la AutoGK nu imi permite sa setez in 2 pashi codecul.
  Pot seta XviD in Twoopass la AutoGK ?






P.S.  Acum scriu un tutorial care sper sa ajute pe cei care vor sa faca un dvdrip.xvid.ac3. dacaeste cineva interesat pot sa il trimit. Este foarte foarte amanuntzit si este si pentru cei care nu stiu engleza. :console:

#14
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
AutoGK face mereu in 2 pass. Daca alegi optiunea Maximum Quality atunci face un pass.
In mod normal cine vrea sa faca un rip de calitate maxima si are habar despre ce vrea sa faca, foloseste Gordian Knot.
AutoGK ofera maximum de calitate posibil pentru un incepator.
Daca vrei sa postezi propria ta versiune de ghid o poti face aici pe aria ghiduri. Doar sa ai grija sa il faci bine de la inceput pentru ca nu mai poti edita threadul daca trec 24 de ore.

enjoy,
Mtz

#15
MaKAVELi_one

MaKAVELi_one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2004
Mai am ceva de scris la el. (tutorial)

  Am in schimb o problema si nu ii dau de cap. Fac un rip ...cu Twoopass la XVID.
Cand incep al 2'lea pass imi iese alb-negru imaginea. Si din cate persoane cunost numai mie imi iese asha. :( . Am reistal Windowsul de nenumarate ori(XP, XP cu SP2, XP Media Center Edition SP2 v.2005) si din cand in cand mai prind culoare la film, dar. in general nu prind. Nu am mai instalat nici un driver , am crezut ca de la vreun driver este  si....nimik. acum vad ca nu mai "prind" cu, culoare deloc.
Cineva imi spune ca s'ar putea sa fie de la tvtunner'ul dupa placa video (GeForce FX Personal Cinema 128 ram)...dar nu prea imi vine sa cred. Adevarul este ca de cand am pus DVD'ul (ASUS 1604P)am mici probleme. :confuzzled:

Repet din nou ...numai mie imi face figuri.

#16
Suru1

Suru1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.01.2005
Am folosit AutoGK pentru a transforma un DVD in avi cu dimensiunea de 1 CD dar  mi-l face exact de 442 mb cu o calitate destul de slaba. De ce nu iese la 700 mb (1CD)??
Tebuie sa mai fac ceva setari? Care e solutia sa-l scot pe la 700 mb cu o calitate mai buna?

#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Dezinstaleaza AutoGK, fa un restart, reinstaleaza ultima varianta stabila si apoi aplica-i ultimul beta aparut.

enjoy,
Mtz

#18
arthurdeme

arthurdeme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.07.2003
Am incercat sa ripez si eu un dvd cu dvddekrypter si autogk...si ma lovesc de urmatoarea problema.... dupa ce termina de mestecat dvddekrypter... folosesc fishierul in autogk si acolo in timp ce comprima vad pe acea fereastra in care arata diverse contoare cum creste dimensiunea fisierului video dar fishierul audio ramne 0 si la sfarshitul operatiunii am imagine buna dar nu am sunet deloc... am tot incercat ... ce am observat ca atunci cand import fisierul creeat cu dvddecrypter in autogk ..cel din urma vede  ca fishierul contine AC3 english si AC3 polish... dar...  nu am sunet :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate