Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Realitate sau iluzie?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
880 replies to this topic

#127
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Dec 26 2006, 16:11, said:

La computere exista instructiuni precise care comanda anume functii. Cel care alege este omul. Dar în launtrul omului cine este cel care alege? Daca totul e rezultatul întâmplarii ar trebui ca în constient sa vina tot felul de prostii dar din milioanele de idei vin doar câteva care sunt potrivite în situatia respectiva. Cine a analizat situatia respectiva ca sa cheme din memorie acele informatii potrivite?
Pai tocmai ti-am raspuns. Simplul fapt ca tu citesti ce scriu eu, nu iti poate aduce in minte decat informatiile necesare ca sa imi raspunzi: cauza si efect. Nu ai cum sa citesti ce scriu si sa iti vina in minte pasaje din ion creanga decat daca nu esti atent la ce scriu. Cu atentia e alta poveste.
Imi tot aduci ca argment faptul ca din haos nu se poate naste ordinea. Ba se poate, si inca cum. Ce este haosul? Ceea ce nu e ordonat, in acceptiunea noastra subiectiva. In alta acceptiune ar putea fi ordinea perfecta. Studiaza teoria haosului si fractalii, poate vei avea o surpriza. Pana una alta uite o simulare numita "jocul vietii" http://en.wikipedia....;s_Game_of_Life


Quote

De ce spuitrebuie? Daca esti liber cu adevarat, poti alege si conditia de sluga.
Corect. Si ce om sanatos la cap ar alege conditia de sluga?

Quote

Ti se pare sanatos ca fiecare sa umble cu propriile teorii?
Nu, dar ce propui? Ca toti sa adopta optiunea ta? Nu se poate asta, pentru ca fiecare a avut experiente diferite, are senzatii diferite, intr-un cuvant un mod subiectiv de a vedea lumea, asa cum ai si tu. Optiunea ta nu se bazeaza pe nimic, decat pe ceea ce ti s-a inoculat. Daca te intreb de ce crezi ca dumnezeu confera o alta existenta chiar daca dumnezeu exista, nu imi poti raspunde. E optiunea ta. Iti place sa crezi asa. Ti-ai creat propria lume. Eu prefer un intelect curat, liber de orice presupuneri.

Quote

Faptul ca oamenii îsi imagineaza ca exista Dumnezeu si ca totul e imaginatia lor nu face ca existenta lui Dumnezeu sa fie imposibila.
Evident ca nu. Dar nici nu putem spune ca exista. Adevarul este ca nu stim.

Quote

Pai si eu vorbesc de explorare, dar nu de explorarea materiei. Mi se pare un nonsens sa crezi ca principiul existentei e materia.
Cealalta explorare e subiectivitatea intruchipata.

Quote

2. realitatea. Dumnezeu este posibil sa existe. A respinge aceasta posibilitate nu e obiectiv.
Am spus acelasi lucru. Nici nu pot afirma ca exista, nici nu pot infirma. Nu stim nimic despre el. Nu stim nici ca ni se va revela daca il cautam.

#128
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Nu ai cum sa citesti ce scriu si sa iti vina in minte pasaje din ion creanga decat daca nu esti atent la ce scriu.
De ce nu?





Quote

Ba se poate, si inca cum. Ce este haosul? Ceea ce nu e ordonat, in acceptiunea noastra subiectiva. In alta acceptiune ar putea fi ordinea perfecta.

Daca materia ajunge la anumite aranjamente, adica structurile de particule, nu ti se pare ciudat sa crezi ca materia e principiul existentei?





Quote

Si ce om sanatos la cap ar alege conditia de sluga?
Eu zic  ca întelept e cel care alege conditia de sluga. Cel care alege nesupunerea sigur nu va avea sansa, în eventualitatea existentei lui Dumnezeu.





Quote

Nu, dar ce propui? Ca toti sa adopta optiunea ta? Nu se poate asta, pentru ca fiecare a avut experiente diferite, are senzatii diferite, intr-un cuvant un mod subiectiv de a vedea lumea, asa cum ai si tu.

Putem macar sa nu mai facem pe avocatii diversitatii.




Quote

Daca te intreb de ce crezi ca dumnezeu confera o alta existenta chiar daca dumnezeu exista, nu imi poti raspunde. E optiunea ta. Iti place sa crezi asa. Ti-ai creat propria lume. Eu prefer un intelect curat, liber de orice presupuneri.
Daca Dumnezeu ne-a oferit existenta de acum, e de presupus ca vrea sa ne ofere mai mult. Intelectul fara presupuneri este o oprire de la explorare.




Quote

Adevarul este ca nu stim.

Dar ai cautat sa stii?





Quote

Cealalta explorare e subiectivitatea intruchipata.
Deci dupa tine explorarea materiei e de bun simt si explorarea a altceva e subiectiva. Nu pot decât sa repet ca materia nu-si poate explica singura existenta.




Quote

Nu stim nici ca ni se va revela daca il cautam.

Si atunci cum ramâne cu stradania de a cauta adevarul?

#129
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Dec 26 2006, 22:15, said:

De ce nu?
Pentru ca totul tine de atentie. Daca nu ai fi atent, adica atentie nefocalizata pe ceva, atunci ti-ar veni tot felul de ganduri. Cu cat esti mai atent cu atat posibilitatea de a primi din subconstient ganduri ce nu au legatura cu subiectul atentiei este mai mica.

Quote

Daca materia ajunge la anumite aranjamente, adica structurile de particule, nu ti se pare ciudat sa crezi ca materia e principiul existentei?
Nu mi se pare deloc ciudat, avand in vedere ca existenta noastra nu are sens decat pe suport material.

Quote

Putem macar sa nu mai facem pe avocatii diversitatii.
Pai de ce? De ce trebuie sa aiba toti aceeasi parere cu tine sau cu mine? Chiar daca nu suntem de acord cu parerile lor, le putem tolera atata timp cat nu sunt periculoase pentru societate.

Quote

Daca Dumnezeu ne-a oferit existenta de acum, e de presupus ca vrea sa ne ofere mai mult. Intelectul fara presupuneri este o oprire de la explorare.
E o simpla presupunere, nimic mai mult. In corpul nostru mor zilnic milioane de celule care nu mai sunt folositoare. Daca si noi avem soarta unei celule care si-a atins scopul si nu mai e folositoare in planul creatiei? Nu e deloc o presupunere logica, aceea ca vrea sa ne ofere mai mult.

Quote

Dar ai cautat sa stii?
Daca nu as fi cautat, acum nu mai discutam cu tine, eram pe Sexy Longue si discutam despre orgasme ratate.

Quote

Nu pot decât sa repet ca materia nu-si poate explica singura existenta.
Nu isi poate explica existenta, cum nici dumnezeu nu isi poate explica existenta. Practic ajungem la urmatoarele afirmatii:
1. materia e vesnica
2. dumnezeu e vesnic
precum si la urmatoarele intrebari
1. cine a creat materia?
2. cine l-a creat pe dumnezeu?
Omul nu poate cuprinde infinitul cu mintea lui limitata.

#130
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Dec 26 2006, 22:15, said:

Si atunci cum ramâne cu stradania de a cauta adevarul?
Cautam, dar exista si posibilitatea ca nu este nimic de gasit.

#131
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Pentru ca totul tine de atentie. Daca nu ai fi atent, adica atentie nefocalizata pe ceva, atunci ti-ar veni tot felul de ganduri. Cu cat esti mai atent cu atat posibilitatea de a primi din subconstient ganduri ce nu au legatura cu subiectul atentiei este mai mica.
Evolutionismul afirma ca speciile au evoluat de la niste celule aparute întâmplator prin modificari succesive. Întrebarea: cum a aparut mecanismul prin care în constient ajung doar ideile despre subiectele asupra carora suntem atenti?




Quote

Nu mi se pare deloc ciudat, avand in vedere ca existenta noastra nu are sens decat pe suport material.

De unde stii ca existenta noastra nu poate avea loc si fara suport material? Chiar daca asa percepem lumea de acum, ca totul depinde de materie, poate fi doar o iluzie în spiritul nostru.




Quote

Pai de ce? De ce trebuie sa aiba toti aceeasi parere cu tine sau cu mine? Chiar daca nu suntem de acord cu parerile lor, le putem tolera atata timp cat nu sunt periculoase pentru societate.
Nu e vorba de intoleranta. E vorba de a nu ne integra în teatrul în care se complac relativistii.



Quote

Daca si noi avem soarta unei celule care si-a atins scopul si nu mai e folositoare in planul creatiei? Nu e deloc o presupunere logica, aceea ca vrea sa ne ofere mai mult.
Asta e din nou î închidere în ideile proprii.





Quote

Daca nu as fi cautat, acum nu mai discutam cu tine, eram pe Sexy Longue si discutam despre orgasme ratate.
Poate nu ai cautat suficient de hotarât.





Quote

Nu isi poate explica existenta, cum nici dumnezeu nu isi poate explica existenta

Dumnezeu Îsi poate explica singur existenta.




Quote

Omul nu poate cuprinde infinitul cu mintea lui limitata.
E drept, dar putem sa ramânem deschisi.




Quote

Cautam, dar exista si posibilitatea ca nu este nimic de gasit.

Cum sa nu? Originea existentei.

#132
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Dec 26 2006, 22:38, said:

Evolutionismul afirma ca speciile au evoluat de la niste celule aparute întâmplator prin modificari succesive. Întrebarea: cum a aparut mecanismul prin care în constient ajung doar ideile despre subiectele asupra carora suntem atenti?
Ca sa iti dau un raspuns coerent ar trebui sa umplu vreo 10 pagini cel putin. Dar iti indic o carte excelenta: The Origin of Mind: Evolution of Brain, Cognition, and General Intelligence scrisa de David C. Geary. De asemenea The blind watchmaker si Selfish gene scrise de Richard Dawkins. Unele dintre ele ti le pot da in limba engleza in format electronic.

Quote

De unde stii ca existenta noastra nu poate avea loc si fara suport material? Chiar daca asa percepem lumea de acum, ca totul depinde de materie, poate fi doar o iluzie în spiritul nostru.
Daca o luam asa, e posibil sa fim o simulare intr-un supercomputer, ceva gen Matrix. Exista niste teorii despre natura holografica a Universului. Daca esti interesat, iti pot indica linkuri utile precum si carti. Uite unul bun http://www.crystalin...olographic.html

Quote

Nu e vorba de intoleranta. E vorba de a nu ne integra în teatrul în care se complac relativistii.
Atata timp cat si noi suntem subiectivi suntem datori sa ii intelegem. Daca iesim amandoi afara in pielea goala acum, unuia ii va fi putin mai frig ca celuilalt, pentru ca avem circulatia sangelui diferita. Realitatea obiectiva este foarte greu de atins. In momentul de fata singura realitate obiectiva este ca scriem pe forum, atat. Daca incepem sa comentam ce scriem atunci suntem subiectivi.

Quote

Poate nu ai cautat suficient de hotarât.
Am cautat cat de hotarat am putut, inca mai caut.

Quote

Dumnezeu Îsi poate explica singur existenta.
Afirmatia e aiurea. Asa pot spune si eu ca materia isi explica singura existenta.

Quote

E drept, dar putem sa ramânem deschisi.
Oricat de deschisi am ramane, nu poti umple cu 2 litrii de apa o sticla de un litru.

Quote

Cum sa nu? Originea existentei.
Crezi ca o vom putea explica si cuantifica in cuvinte vreodata? Eu nu cred.

Edited by landscape10, 27 December 2006 - 00:11.


#133
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Ca sa iti dau un raspuns coerent ar trebui sa umplu vreo 10 pagini cel putin. Dar iti indic o carte excelenta: The Origin of Mind: Evolution of Brain, Cognition, and General Intelligence scrisa de David C. Geary. De asemenea The blind watchmaker si Selfish gene scrise de Richard Dawkins. Unele dintre ele ti le pot da in limba engleza in format electronic.
Daca nu poti expune într-o fraza de câteva rânduri cred ca acele carti nu contin un raspuns clar la întrebarea pe care am pus-o. Repet: daca organismul uman este rezultatul organizarii întâmplatoare a materiei, selectarea din memorie a ideilor potrivite în situatiile din viata cotidiana nu se explica. De ce când vorbim cu cineva ne vin în memorie cuvintele potrivite si nu niste prostii?




Quote

Am cautat cat de hotarat am putut, inca mai caut.


Trebuia sa ma exprim altfel: cu determinarea de a deveni slujitorul lui Dumnezeu.





Quote

Dumnezeu Îsi poate explica singur existenta.

Afirmatia e aiurea. Asa pot spune si eu ca materia isi explica singura existenta.
Materia nu-si poate explica singura existenta. Ratiunea ei de a fi este superioara ei.





Quote

Cum sa nu? Originea existentei.

Crezi ca o vom putea explica si cuantifica in cuvinte vreodata? Eu nu cred.

Cred ca unii vor ajunge sa afle ceva despre asta.

#134
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Dec 27 2006, 00:44, said:

Daca nu poti expune într-o fraza de câteva rânduri cred ca acele carti nu contin un raspuns clar la întrebarea pe care am pus-o. Repet: daca organismul uman este rezultatul organizarii întâmplatoare a materiei, selectarea din memorie a ideilor potrivite în situatiile din viata cotidiana nu se explica. De ce când vorbim cu cineva ne vin în memorie cuvintele potrivite si nu niste prostii?
Pai ce are sula cu prefectura? Odata ordinea aparuta, nu se mai aplica legile care s-ar aplica haosului.

Quote

Materia nu-si poate explica singura existenta. Ratiunea ei de a fi este superioara ei.
De unde stii ca materia exista? Doar pentru ca tu o percepi?

Quote

Cred ca unii vor ajunge sa afle ceva despre asta.
Pana la proba contrarie e o opinie personala.

#135
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Odata ordinea aparuta, nu se mai aplica legile care s-ar aplica haosului.
Ordinea aparuta în organizarea materiei (potrivit stiintei) nu explica acea selectare din memoria subconstienta a informatiilor potrivite la momentul potrivit.




Quote

De unde stii ca materia exista? Doar pentru ca tu o percepi?

Presupunând ca materia ar exista asa cum ne apare, ea nu-si poate explica existenta în mod autonom.

#136
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Dec 27 2006, 01:35, said:

Ordinea aparuta în organizarea materiei (potrivit stiintei) nu explica acea selectare din memoria subconstienta a informatiilor potrivite la momentul potrivit.
Ba da, dar totusi nu iti pot da raspunsul in cateva randuri. Sunt intrebari la care nu se poate raspunde in cateva randuri. Daca ma intrebi "cum a evoluat omul din maimuta?" ar trebui sa explic toate etapele intermediare ale evolutiei pentru a da o explicatie inteligibila. In acest caz nu pot pentru ca intra in ecuatie si memoria de scurta si de lunga durata, atentia, modul de procesare a informatiilor, modul de functionare al lobului temporal, etc. Asta ar fi explicatia clasica. Dar daca vrei una in cateva cuvinte, te rog citeste linkul pe care ti l-am dat despre natura holografica a universului care se aseamana foarte mult cu ce crezi tu. Daca nu intelegi ceva (experientele lui Aspect, paradoxul ERP, etc) ma poti intreba. Uite un extras:

Then in the 1960s Pribram encountered the concept of holography and realized he had found the explanation brain scientists had been looking for. Pribram believes memories are encoded not in neurons, or small groupings of neurons, but in patterns of nerve impulses that crisscross the entire brain in the same way that patterns of laser light interference crisscross the entire area of a piece of film containing a holographic image. In other words, Pribram believes the brain is itself a hologram.

Pribram's theory also explains how the human brain can store so many memories in so little space. It has been estimated that the human brain has the capacity to memorize something on the order of 10 billion bits of information during the average human lifetime (or roughly the same amount of information contained in five sets of the Encyclopaedia Britannica).

Similarly, it has been discovered that in addition to their other capabilities, holograms possess an astounding capacity for information storage--simply by changing the angle at which the two lasers strike a piece of photographic film, it is possible to record many different images on the same surface. It has been demonstrated that one cubic centimeter of film can hold as many as 10 billion bits of information.

Our uncanny ability to quickly retrieve whatever information we need from the enormous store of our memories becomes more understandable if the brain functions according to holographic principles. If a friend asks you to tell him what comes to mind when he says the word "zebra", you do not have to clumsily sort back through ome gigantic and cerebral alphabetic file to arrive at an answer. Instead, associations like "striped", "horselike", and "animal native to Africa" all pop into your head instantly.


Quote

Presupunând ca materia ar exista asa cum ne apare, ea nu-si poate explica existenta în mod autonom.
Nici existenta lui dumnezeu nu poate fi explicata.

#137
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Similarly, it has been discovered that in addition to their other capabilities, holograms possess an astounding capacity for information storage--simply by changing the angle at which the two lasers strike a piece of photographic film, it is possible to record many different images on the same surface. It has been demonstrated that one cubic centimeter of film can hold as many as 10 billion bits of information.

Cred ca e mai de bun simt explcatia cu Dumnezeu.

#138
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Nici existenta lui dumnezeu nu poate fi explicata.

Ba da pentru ca existenta lui Dumnezeu este inefabila.

#139
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Dec 27 2006, 02:50, said:

Cred ca e mai de bun simt explcatia cu Dumnezeu.
Si totusi se pare ca teoria holografica e corecta. Si culmea, daca te oboseai sa o citesti ai fi vazut ca sprijina existenta lui dumnezeu.

Dr. Lijun Wang and his colleagues from Princeton University NEC Research Institute shocked the scientific community when they announced the results of an experiment they carried out in 2000.

     The team carried out the experiment by sending a light pulse into a cesium cell specially designed for this experiment.

     In this study, in which very delicate time measuring equipment was used, the light pulse re-phased before it entered the cesium cell. It was established that after the light pulse left the cesium cell and covered a distance of 20 meters, it also entered the cesium cell at that exact moment.

     In other words, Wang states that the light pulse appears in two different points at the very same time. That is, the light pulse exits the cesium cell before it enters it.

     Raymond Chiao, professor of physics at Berkeley University, who examined the experiment states that the test results reveal an incredible situation. According to the laws of physics, all forms of data can be transmitted at a maximum speed of 300,000 kilometers per second. Time is also calculated relatively by this speed of light.

     In the event the validity of Wang's experiment is confirmed, one of the main principles of physics, the "law of cause and effect," which can be summarized as, "Cause precedes the result, or the end of a phenomenon appears after its beginning" will no longer be true. In this respect, the result of a phenomenon precedes the cause that creates it. This makes it possible for a process to end before it begins. The experiment results signify that our familiar concept of time will "collapse."
Dr. Guenter Nimtz from Cologne University states this is confirmation that "information" can be transmitted faster than light. For further information on this experiment


Sursa: http://www.secretbey...ccommunity.html

Alt "must read" http://www.secretbey...geyourlife.html

Edited by landscape10, 27 December 2006 - 02:58.


#140
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Evident, dupa aia aduc si contraargumente :D

#141
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

In this study, in which very delicate time measuring equipment was used, the light pulse re-phased before it entered the cesium cell. It was established that after the light pulse left the cesium cell and covered a distance of 20 meters, it also entered the cesium cell at that exact moment.

     In other words, Wang states that the light pulse appears in two different points at the very same time. That is, the light pulse exits the cesium cell before it enters it.

Cred ca e pierdere de vreme sa vrei sa întelegi ceva plecând de la derivate si nu de la principiul fundamental.

Si mai cred ca Dumnezeu poate simula orice fenomen fizic.

Nu te supara, dar chiar daca nu as fi fost credincios, ideea ca creierul e o supra-masinarie aparuta din întâmplare mi s-ar fi parut inacceptabila.

#142
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postlandscape10, on Dec 26 2006, 12:23, said:

Ba vin si alea cu omul paianjen in ordinea ca subconstientul te avertizeaza ca s-ar putea sa aflii lucruri noi care te vor scoate din acel dolce far niente in care te aflii. si tu nu vrei asta. E mai simplu asa. Adevarurile nu sunt totdeauna frumoase, unele sunt chiar crude, si avem nevoie sa nu le vedem.
pai ideea de hades,sheol si aralu in credinta sumeriana si evreasca de unde au venit?ce instinct de conservare iti spune ca dupa moarte exista o trista lume a umbrelor unde te duci fie ca esti bun sau rau.?
parca intrebarile si filozofiile au venit atunci cand a aparut suferinta.

#143
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Dec 27 2006, 03:11, said:

Cred ca e pierdere de vreme sa vrei sa întelegi ceva plecând de la derivate si nu de la principiul fundamental.
Corect, dar care e principiul fundamental?

Quote

Nu te supara, dar chiar daca nu as fi fost credincios, ideea ca creierul e o supra-masinarie aparuta din întâmplare mi s-ar fi parut inacceptabila.
Hehe. Ti-am spus ca sunt impartial. Ambele teorii au problemele lor. Daca ai fi avut cunostinte in domeniu mi-ai fi putut pune niste intrebari incuietoare. Asa trebuie sa mi le pun eu, centrez si dau cu capul. Uite una: cum a aparut morfogeneza dpdv evolutionist? ADN-nul nu explica asta. Si sunt multe intrebari fara raspuns. Dar la fel si creationismul are probleme foarte mari. Acum ma duc la un botez, o sa fiu nas, deci uite ca trebuie sa ma duc si la biserica :D Cand vin detaliez si problemele cu care se confrunta creationismul si de ce evolutionismul mi se pare cea mai logica varianta.

Edited by landscape10, 27 December 2006 - 11:55.


#144
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Corect, dar care e principiul fundamental?
Nu stim dar trebuie sa cautam. Vroiam sa zic ca asupra principiului fundamental trebuie sa ne concentram eforturile.





Quote

Daca ai fi avut cunostinte in domeniu mi-ai fi putut pune niste intrebari incuietoare. Asa trebuie sa mi le pun eu, centrez si dau cu capul. Uite una: cum a aparut morfogeneza dpdv evolutionist? ADN-nul nu explica asta.

Am o spoiala în domeniu, am dedicat zeci de ore studiului biochimiei, structurii celurare etc. Din câte stiu, biologia afirma ca materia, adica particulele s-au asociat în supa primordiala generând niste structuri - aminoacizii care au dat nastere la niste mecanisme -celulele care se puteau multiplica transmitând structura (totul fiind un foarte complex mecanism al structurilor de particule) si care prin asociere au generat masinarii din ce-în-ce mai complexe, plantele si animalele. Deci e ca un bulgare de zapada care se rostogoleste din vârful dealului si devine tot mai mare. Deci problema morfogenezei e explicata: un individ animal nu e o unitate decât în imaginatia noastra, e o structura de particule care functioneaza ca niste masinarii asociate în cadrul organismului individului. Aceasta claie de particule capabila sa-si transmita caracteristicile urmasilor s-a modificat de-a lungul milioanelor de ani foarte lent datorita interactiilor cu mediul.

Quote

Dar la fel si creationismul are probleme foarte mari. Acum ma duc la un botez, o sa fiu nas, deci uite ca trebuie sa ma duc si la biserica biggrin.gif Cand vin detaliez si problemele cu care se confrunta creationismul si de ce evolutionismul mi se pare cea mai logica varianta.

Sa-i dea Dumnezeu copilului toate cele bune!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate