Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Mio versus Mio

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
kristen69

kristen69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.02.2006
Am citit cu mare atentie aproape toate topic-urile. Am apreciat in mod deosebit opiniile lui dan_padure, bluehunt, badmania98 si altii.
Pentru ei si altii care ar putea ajuta, (poate nu numai pe mine) am sa definesc foarte clar ipotezele, dupa care voi pune intrebarea.
Ipoteze:
1. Este nevoie de un sistem de navigare gps care sa te poata ghida in Romania FOARTE detaliat DAR si in Europa de Vest. Se doreste un traseu Bucuresti Frankfurt (la inceput) dupa care se poate extinde la majoritatea tarilor europene din vest, inclusiv Grecia, Spania. Este MARE nevoie de Viena, Budapesta, Salzburg, Frankfurt la nivel de adresa si POI cat mai multe.
2.Un sistem care sa poata fi actualizat din punct de vedere al POI si pentru Romania si pentru vest.
3.Un sistem care sa semnalizeze camerele de supraveghere si sa poata fi actualizata pozitia acestora.
4.TMC care sa functioneze. Nu am pretentia asta si pentru Romania.
5.Sa aiba mp3 player.
6.NU vreau neaparat un PDA dar s-ar putea sa vreau daca e aproape ca pret de un PNA
Am cautat mult pe net si personal am ajuns la concluzia: PDA MIO P550 versus PNA Mio C710 cu iGo sau Mio Map.
Intrebari:
1. PNA Mio C710 cu Mio Map preinstalat? Ce fac daca ajung undeva unde NU are acoperire?
2. PNA Mio C710 cu Mio Map preinstalat si/sau iGo? Se poate asa ceva? In ideea sa pot acoperi si zona care nu era preinstalata. Asta zic cei de la gps-auto ( http://www.gps-auto....e003b3dce68124d ) dar ma cam indoiesc...
3.PDA MIO P550 cu iGo, Dar nu are camere... si nici tmc. In schimb acoperire foarte buna pentru ruta data, daca inteleg bine...
4.PDA MIO P550 cu Mio Map, ce fac cu zonele "albe" (din ce am citit)
Care din ele, avand in vedere ipotezele date? SAU poate cu totul alta solutie, mai buna.

Preturi:
PNA Mio C710 cu Mio Map preinstalat
365E in Belgia ( http://www.pdashop.b...9/mio-c710.html )
490 la gps-auto. Sora mea sta in Belgia...

PDA MIO P550 fara soft
339E in Belgia ( http://www.pdashop.b...6/mio-p550.html )
409E la emag ( http://www.emag.ro/p...p550--pmio_P550 )
1E=34500

Multumiri tuturor pt rabdarea de a citi un post atat de lung.

#2
mihai_2k2

mihai_2k2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.11.2004
Salut,
Mio 550 e cam scump la emag.ro, incearca la http://www.pcgarage.ro/pda/mio/550/)
Eu mi-am luat 550-ul de la flanco tot undeva pe la 11 mil.
Daca ai posibilitati sa faci "rost" de soft separat, cumpara 550-ul fara nici o harta instalata.
Miomap si iGO folosesc aceleasi harti, deci nu vad ce zone ar fi acoperite sau neacoperite.
MioMap avertizeaza camerele de pe DN1. Pot sa zic ca doar o singura data am folosit iGO, in rest am folosit miomap. Merg ambele instalate pe acelasi PDA si folosind acelasi card.

#3
kristen69

kristen69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.02.2006
...si daca vreau si TMC, se poate pe P550 cu Mio Map?

#4
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
pt TMC cu P550 iti trebuie antena. Igo doar versiunea SE o sa stie TMC (si camere)

La ce cerinte ai tu iti recomand un C710 cu un miomap hackuit ca sa mearga cu toate hartile. Nu stiu daca la C710 iti trebuie sau nu antena externa pentru TMC. Probabil ca da.
La C710 ai in plus handsfree pt telefon BT

Oricum ca si acoperire, sunt aceleasi harti atat pe IGO cat si pe miomap (ca si fisiere).  Conteaza doar licenta care te limiteaza pe anumite zone.

POIurile sunt incluse harti, deci se actualizeaza odata cu acestea.

#5
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
la c710 nu ai nevoie de antena pentru TMC.

daca pui mare pret pe poi-uri iti recomand una din solutiile de la garmin.

dintre solutiile prezentate de tine, toate sunt ok.
in europa de vest nu prea am auzit sa fie "pete albe" la i-go/miomap. problemele sunt in zona balcanilor.
din ce ai spus tu, cel mai bun pentru tine ar fi un mio c710 cu miomap.

#6
kristen69

kristen69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.02.2006
Multumesc de sfaturi tuturor. In final am luat un Mio P550, cu iGo. M-am gandit ca il pot folosi la mai multe chestii. Eventual pot instala MioMap daca nu imi mai place iGo (nu are camere). Acum problema este de conexiune wireless la desktop...Asta este alta poveste care am sa o postez la retele. Dar daca stie cineva... ii multumesc anticipat.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca pui mare pret pe harti facute cu cap pentru vest , iti recomand Navigon. Se poate face o solutie combo: Miomap pentru Romania si Ungaria (cu hartile iGO) si dupa aceea Navigon MobileNavigator 6 (pui numai ce harti iti trebuie).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate