Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Sailor Moon

- - - - -
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#433
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

View Postdannyel86, on 21 decembrie 2018 - 21:51, said:


Te referi la episoadele dublate de TVR?
Cu siguranta djl le mai are in colectia proprie si ti le-ar putea oferi, daca i le ceri.

Le-am descarcat eu la vremea respectiva si sigur le am prin calculator.

#434
Nadana

Nadana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.09.2018

View Postfree_2_joy, on 01 ianuarie 2020 - 15:17, said:


Le-am descarcat eu la vremea respectiva si sigur le am prin calculator.

Am trimis mesaj privat să discutăm în legătură cu partajarea lor. Vă mulțumesc!

#435
bbr16

bbr16

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2020
Salut, sunt nou pe topicul acesta. Vreau sa va intreb daca stiti cumva sau cine ma poate ajuta sa gasesc revista Sailor Moon numarul 1 care a aparut in Romania in anii '90. Am citit aici, am vazut ca s-a discutat despre acea revista. Atasez si o fotografie a ei, ca referinta. Multumesc

#436
dannyel86

dannyel86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 26.12.2009

View Postbbr16, on 16 ianuarie 2020 - 19:25, said:

Salut, sunt nou pe topicul acesta. Vreau sa va intreb daca stiti cumva sau cine ma poate ajuta sa gasesc revista Sailor Moon numarul 1 care a aparut in Romania in anii '90. Am citit aici, am vazut ca s-a discutat despre acea revista. Atasez si o fotografie a ei, ca referinta. Multumesc
Salut.
Nu stiu daca ai sa gasesti undeva varianta tiparita (e mai greu).
Dar ea exista in format pdf (daca nu ai alte variante in minte).

#437
Nadana

Nadana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.09.2018
Salut! Pentru cei care în perioada aceasta ar încerca să digitalizeze episoade de pe casete și nu au unde să le încarce de teamă că vor fi șterse, am găsit site-ul următor https://1fichier.com/
unde poți să încarci fișiere până la 300GB fără să-ți faci cont. Sper că vă ajută!

#438
Nadana

Nadana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.09.2018
https://wikimoon.org...Moon_in_Romania

Exista si miracole!

#439
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004

 julia_kitty, on 29 iunie 2010 - 14:39, said:

Aveam exact 7 ani cand am descoperit serialul anime Sailor Moon. Se difuza in anul 1993 pe Canale 5 si Rete 4. Am devenit fan instant, serialul devenind animeul copilariei mele vesnic ascuns in inima mea.
Il stiu pe de rost. Am si albumul cu actibilduri chiar daca nu e complet. Cand serialul a ajuns si la noi, l-am urmarit, insa nu am fost incantata de dublajul in limba romana.

Mie varianta în Română mi se pare destul de bine dublată.
Dar în rest, vouă care variante vi se par cele mai bine/frumos dublate?

#440
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

View Postdjl, on 15 aprilie 2022 - 11:04, said:

Mie varianta în Română mi se pare destul de bine dublată.
Dar în rest, vouă care variante vi se par cele mai bine/frumos dublate?

Mie tot in romana. La italieni nu prea il urmaream ca nu intelegeam.

#441
dannyel86

dannyel86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 26.12.2009

View Postdjl, on 15 aprilie 2022 - 11:04, said:

Mie varianta în Română mi se pare destul de bine dublată.
Dar în rest, vouă care variante vi se par cele mai bine/frumos dublate?
Desi Sailor Moon a fost dublat de o singura voce, Mihai Cabel a facut o treaba foarte buna pentru TVR. A fost vocea care s-a pliat pe multe personaje, de aceea a si fost foarte activ pe domeniul asta. Nu cred ca se putea mai mult la acea vreme pentru postul public de televiziune (nu aveau nici echipamentul de specialitate, si nici nu cred ca isi doreau sa adune mai multe voci pe proiect - putin seriale au fost dublate la TVR pe 2 voci - vezi Zorro, varianta anime - Mirela Strainu + Mircea Dan Duta).
Daca vorbim de alte dublaje pentru Sailor Moon, americanii dramatizeaza prea mult prin interpretare. Pe alocuri mi se par... falsi (daca pot sa spun asa) in exprimarea sentimentelor personajelor. Nu transmit cum trebuie, prin voce, ceea ce exteriorizeaza eroii din poveste. Plus ca e inadmisibil sa schimbe numele si scenariul dupa cum vor ei! Am ascultat si varianta italiana, dar n-am putut sa-mi dau seama daca s-au lasat influentati de varianta americana (si au tradus dupa dublajul DIC) sau au dublat dupa subtitrarea in engleza, care e traducerea cea mai buna din japoneza. Cred ca pe internet se gasesc mai multe informatii despre cum a fost dublat Sailor Moon pe glob.

Edited by dannyel86, 06 May 2023 - 22:11.


#442
UnknownBerry

UnknownBerry

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2024
Salutări!
Sunt nouă pe forum și mă întreb dacă știe cineva unde pot vedea episoadele din Sailor Moon dublate de TVR?

#443
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Nu găsești pentru că sunt vechi, nimeni nu a făcut captură video pe vremea când se difuzau la tvr deci nu există.
Altfel totuși le găsești ușor toate in engleză (subtitrate) cu audio in japoneză, dacă te tot uiți mai prinzi ceva limba japoneză (poate ajuta pe viitor, nu se știe niciodată)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate