Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sailor Moon

- - - - -
  • Please log in to reply
442 replies to this topic

#19
cinderella_rocksz

cinderella_rocksz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2007

View Postcinderella_rocksz, on Jun 11 2007, 23:26, said:

si...as mai avea de adaugat ceva...pierdeti mult daca ziceti k nu v-ati mai uita la acets aime...adik...a ramas la fel de fascinant si emotionant...si dupa ce am vazut primele 10 episoade(consecutiv)m-am simtit de parca m-as fi intors in timp...eram iar mik cu prietenele si eram sailor moon...dar din pacate m-am trezit...si...sunt aici mare...cu inocenta  aceea pe care astazi nu o mai gasesc...macar asa meritam sa fim iar copii...daca unora nu le este dor inca de copilarie...le va fi mai tarziu...si vor incerca sa se mai refugieze in desenele care le-ar putea reaminti de vremurile bune ale inocentei demult pierdute...dar va fi prea tarziu...mult prea tarziu...fiti copii...nu e nevoie sa recunoasteti in fata nimanui...ci in fata voastra...
Sper ca nu am vorbit ca o ciudata...dar mai devreme sau mai tarziu imi veti da dreptate...profitati...cat mai aveti timp...


#20
infinity_girl

infinity_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 22.02.2007
Eu anul trecut am redescoperit Sailor Moon si am inceput sa imi iau episoade de pe dc. Am renuntat, pentru ca imi merge prost netul. Am fost disperata cand eram mica: ma rugam de mama sa imi faca si mie costum de sailor si vroiam sa'mi fac parul albastru ( imi placea Sailor Mercur )..hi hi..albastru e inca una din culorile mele preferate.:lol: Se mirau ai mei de ce venea ditamai factura la telefon: eu si prietenele mele ne imaginam ca suntem fiecare cate o sailor si faceam scenarii sau vorbeam despre episoadele pe care le pierduseram. Asta pana s'au prins ai mei...sa vezi ce plangeam ca nu mai am voie sa ies afara. Incercam sa ii santajez spunandu'le ca nu mai are sens jocul fara mine, adica Sailor Mercur. :w00t: Evident ca nu a mers.  :confuzzled: Voi ce Sailor vroiati sa fiti?

edit: A, da, mai tineti minte melodia de generic? Se gaseste pe dc. :P

Edited by infinity_girl, 12 June 2007 - 00:38.


#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
La noi, deși suntem cunoscuți ca anti-homosexuali, "Sailor Moon" nu a fost CeNzurAt.  :naughty:

#22
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postcinderella_rocksz, on Jun 12 2007, 01:17, said:

Aceata modificare s-a efectuat in toata lumea pt anime-ul trateaza si homosexualitatea,si bineinteles nu era adaptat pt cei mai mici.

Mentionez ca desi sunt de gen masculin , am vizionat cele 200 de episoade si 3 filme cu mare placere ( descarcate de pe net ) . Corect , se trateaza la greu homosexualitatea si transsexualitatea , de aceea singura concluzie logica e ca acest anime a fost conceput in scopul acceptarii de catre copii a acestor orientari , impachetand un mesaj subversiv intr-o serie anime altminteri foarte bine conceputa . Se poate argumenta ca se sustine nitelus si pedofilia in relatiile pe care le are Chibi-Usa , dar sa nu ne intristam in plus .

#23
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

View PostAMDG, on Jun 12 2007, 08:39, said:

Mentionez ca desi sunt de gen masculin , am vizionat cele 200 de episoade si 3 filme cu mare placere ( descarcate de pe net ) . Corect , se trateaza la greu homosexualitatea si transsexualitatea , de aceea singura concluzie logica e ca acest anime a fost conceput in scopul acceptarii de catre copii a acestor orientari , impachetand un mesaj subversiv intr-o serie anime altminteri foarte bine conceputa . Se poate argumenta ca se sustine nitelus si pedofilia in relatiile pe care le are Chibi-Usa , dar sa nu ne intristam in plus .

Asta-i parerea ta. Perceptia orientarilor sexuale e diferita la japonezi. Sa zicem ca sunt mai open-minded decat europenii si americanii. Poate te lamureste cu ceva acest link:  http://en.wikipedia....orship_in_anime :)

#24
_Crisuletz_

_Crisuletz_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 30.04.2007
Mda...minunate !

Edited by _Crisuletz_, 12 June 2007 - 13:15.


#25
cris87

cris87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2007
buna tuturor..sunt noua pe aici...dar am vazut acest subiect despre sailor moon si pentru ca mi-au placut foarte foarte mult m-am gandit sa intru si sa vad ce parere are lumea despre aceste desene...si am gasit o groaza de pareri interesante s am dat si peste oameni deschisi la minte..am vazut de asemenea ca multi dintre voi ati si downlodat filmul,desenele.in concluzie am si eu o mare mare rugaminte da-ti si mie va rog un site un program ceva ca sa pot lua si eu toate seriile sailor moon sa le revad (asta dupa bac  :P )...astept oferte.:D...

#26
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007

View Postdjl, on Dec 18 2006, 01:11, said:

Mai există vre-un fan Sailor Moon pe aici?  :D Fără gumă. Da, am aproape 24 de ani și încă mă uit la așa ceva!
da....si eu  :) clasa a5a a fost anu "sailor moon" pt mine

#27
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
mai sunt destui stai linistit
si eu sunt unu si sunt de aproape aceeasi varsta cu tine :P

#28
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
ce chestie...chiar ma intrebam de ce traduc astia in engleza "he" cand e vorba de zoisite. eu traiam cu senzatia ca e femeie dupa ce vazusem la tvr( desi mi se parea ciudat faptul ca nu are sani :blink: )

#29
Reflection_of_Darkness

Reflection_of_Darkness

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2007
buna! va rog frumos care ma poate ajuta si pe mine? caut subtitrari pentru unele episaode din seria SuperS si nu le gasesc pe nicaieri...nu conteaza daca sunt in romana sau engleza
please daca stie cineva unde as putea gasi v-as fi recunoscatoare
multumesc!

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos de Haruka/Sailor Uranus și Michiru/Sailor Neptun, cică în manga se sărută pe buze :w00t:
Cred că din cauza cenzurii Sailor Moon nu a fost difuzat decât până la episdoul 167.
Apropos, Sailor Moon dublat în engleză sună îngrozitor. Am ascultat și eu un episod și îmi venea să-i împușc pe traducători.

Îmi amintesc că personajul meu favorit era Hotaru Tomoe/Sailor Saturn.  :wub: Ha, ha, nu extrem de mult am aflat că e... Capricorn... iar eu sunt tot Capricorn. E drăguță, dar tristă :down: Pot să zic că acum îmi place ca personaj și Ami Mizuno/Sailor Mercur, deși e cam tocilară :lol:
Unul din episoadele mele favorite e 144, în care Shingo, fratele lui Usagi (Naoko Takeuchi, creeatoarea Sailor Moon, l-a numit pe fratele lui Usagi  Shingo deoarece ea are un frate pe care îl cheamă așa) are o idilă cu Ami. P.S. Eu mai degarbă l-aș vedea împreună cu Hotaru. O fi el enervant și bădăran, dar când vine vorba de fete e timid.  :lookoflove: Totuși, din câte știu nu se întâlnesc deloc în anime.

Attached Files


Edited by djl, 06 December 2007 - 09:57.


#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
În postul anterior (oh, a expirat editul):
Ceva capturi din episodul 144 (dacă încalcă drepturile de autor, rog moderatorii să le șteargă, dacă nu, să șteargă dublurile).

Edited by djl, 06 December 2007 - 10:21.


#32
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Cel mai mult mi-a placut seria cu doctorul ala nebun, cu ouale Daimon. Va amintiti cum radea?  :D De asemenea, mi-au placut si episoadele in care Mamoru (Mascatul in frac) era rau, ca il transformasera aia, si dadea cu trandafir negru in loc de rosu.   :coolspeak:

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Da, profesorul Souichi Tomoe, tatăl Hotaru Tomoe/Sailor Staturn. Se lăsase posedat de acel spirit rău ca s-o salveze pe Hotaru.
Asistenele lui erau moratale (și la propiu, și la figurat). Roșcatele mi-au plăcut cel mai mult :naughty:
Cele 2 fețe ale prof. Tomoe

Attached Files


Edited by djl, 06 December 2007 - 11:24.


#34
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Nu mai tin bine minte daca faza in care baga demonii in oglinzi si apoi ii spargea era in seria cu baba aia cu ochiul care zboara si cele 3 surori, sau era in seria asta cu profesorul. Pacat ca nu prind RTL 2, cica acolo se mai da Sailor Moon.  :(

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Aia cu onglinziile în care se uitau după Pegasus era în episoadele cu baba, mai exact Seria SuperS.
Sailor Moon se găsește și pe ODC  B)

#36
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postdjl, on Dec 6 2007, 14:33, said:

Aia cu onglinziile în care se uitau după Pegasus era în episoadele cu baba, mai exact Seria SuperS.
Sailor Moon se găsește și pe ODC  B)
vad ca ati luat-o razna cu sailor moon.. retin ca am vazut si sandy bell pe undeva pe aci ( febletea la verisoarele mele). da de captain power, captain planet , voltron , michael vaillant si alte chestii de cand eram tanci nu stie nimeni?
(la primele doua glumesc , pe a treia am sa o caut prin zonele gri ale internetului sa vad si io  la ce dracu ma uitam acu 15 ani..)

Edited by solitudes, 06 December 2007 - 14:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate