Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Cum pot schimba adresa MAC a retelei?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sapper

sapper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.10.2005
am un powerbook g4. si vreau sa stiu dak se poate schimba adresa mac a retelei cu fir si cum anume... ms

#2
gutuie

gutuie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 07.10.2005
da si tu putin mai multe detalii

#3
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
nu poti...

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Sper sa nu gresesc, dar sunt cam in aceeasi situatie  :cursing:
Providerul de Net are semnal nerutabil si trebuie sa intru sa schimb adresa placii de retea de la G4 (pentru a-l folosi pe Net in locul desktopului cu XP).
In Win se poate schimba din Setings/Network Connections/Locar Area Connection/Properties/(General) Configure/Advanced/Network Address (ultima poate diferi ca denumire, dar tot aia e), unde se scrie adresa (MAC-ul) placii de retea recunoscute de server (i se aloca Value = adresa placii recunoscute). La G4 se poate (si cum) face treaba asta?  :sadwalk:

Edited by claudiu1, 25 February 2007 - 18:37.


#5
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

Quote

Mac OS X

Under Mac OS X, the MAC address can be altered in a fashion similar to the Linux and FreeBSD methods:

    sudo ifconfig en0 lladdr 02:01:02:03:04:05

or

    sudo ifconfig en0 ether 02:01:02:03:04:05

or

    sudo /System/Library/PrivateFrameworks/Apple80211.framework/Versions/A/Resources/airport --mac=02:01:02:03:04:05

This must be done as the superuser and only works for the computer's ethernet card. Instructions on spoofing AirPort Extreme (2.0) cards are available [5]. There are not, as of yet, any known ways to spoof original AirPort (1.0) cards.

Nu am MAC da' oamenii asa zic pe aci ca se face: http://en.wikipedia....ddress#Mac_OS_X

Edited by Memo, 25 February 2007 - 22:59.


#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
dupa restart, revine la configurarea originala...

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Deci nu pot folosi G4 pe Net de la un provider cu semnal nerutabil si deja alocat pe o anumita adresa (MAC)?  :surprise:

K'mon ...

#8
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
cel mai simplu e sa-i spui providerului ca ti-ai schimbat configuratie initiala...

#9
altero

altero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.06.2006
Eu folosesc sudo ifconfig en0 ether 02:01:02:03:04:05 si merge foarte bine. Da, revine la adresa initiala dupa restart, dar eu restartez Macul la cateva luni...
Atentie: in Network Utility o sa-ti arate tot adresa veche, chiar daca ea e schimbata. Verifici cu ifconfig.

#10
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
In linux: ifconfig eth0 down hw ether 00:00:00:00:00:01 &&  ifconfig eth0 up. Cum macul e si el un fel de Unix, probabil ca in mod asemanator. Incearca un man ifconfig.

Edited by dixy, 24 April 2007 - 03:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate