Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 

Boli si daunatori

- - - - -
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#487
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022

View Postdanb1961, on 21 mai 2022 - 07:17, said:

Visin +"musafiri"..niscaiva idei ?
Multumesc
Attachment IMG_20220521_064038.jpg

Cu metil sulfonil.

#488
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 27.07.2007
Salut! Am pomii fructiferi si cam toate plantele din curte pline de insectele din imagini. Purici si afide. Cu ce scap de ei ca in anii trecuti nu au fost asa multi?

Attached Files


Edited by Cryssu, 23 May 2022 - 22:21.


#489
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
karate zeon + nissorun si la o saptamina Vertimec + mospilan
folosirea in tandem a produselor evita formarea imunitatii fata de un anume compus.
prima pereche ofera un efect de soc si inhibarea noilor generatii, a doua pereche acopera o peroada mai lunga

#490
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 15.12.2020
Am și eu niste omizi mici albe pe frunzele pomilor din gradina.
Am dat cu Movento SC dar parcă efectul a fost invers, s-au inmulțit în loc să dipară
Insecticidul Faster este bun sau doar cu zeama bordeleză să stropesc?

[ https://i.postimg.cc/T5crpxGT/20220527-095414.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#491
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
movento actioneaza lent, nu are efect de soc. as incerca o combinatie de Faster si BactoSpeine DF.

#492
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 27.07.2007

View Postgomez99, on 24 mai 2022 - 20:37, said:

karate zeon + nissorun si la o saptamina Vertimec + mospilan
folosirea in tandem a produselor evita formarea imunitatii fata de un anume compus.
prima pereche ofera un efect de soc si inhibarea noilor generatii, a doua pereche acopera o peroada mai lunga

Multumesc! Am stropit azi. Sper sa nu afecteze fructele.

#493
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 15.12.2020
Am stropit si cu combinatie de Faster si omizile au disparut de pe prun si păr. Mai am un pom, nu știu ce este, au disparut și de acolo dar unele frunze au devenit roșii și încep să cadă.
Pomul are niște fructe roșii, puțin mai mari ca cireșele. Poate fi cumva măr?
La 10 zile de la prima stropire vreau să repet stropirea dar nu știu dacă este bine, ce părere aveți?
Mulțumesc

[ https://i.postimg.cc/ykK3dPC1/20220602-105145.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#494
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
7-10 zile e bine. de obicei se incearca alta combinatie de substante ca sa se evite imunizarea.
Fructul de mar arata ca marul si cind e mare si cind e mic. cel din poza pare corcodus, afectat de ceva ce apare la piersic de obicei si ceva patare neagra. Corcodusul e foarte rezistent, nu mi-as face mare grija din pricina lui. chestia aia de face frunzele rosii nu imi aduc aminte acum cum se cheama, da se gaseste pe net explicatia daca ai ceva timp sa cauti.

Edited by gomez99, 02 June 2022 - 15:03.


#495
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Am "chiriasi" noi pe visin tarziu 3 ani, doar 4-5 frunze afectate in partea inferioara copac
1. Ce sunt ?
2. Ce sunt punctele negre de pe frunza ?
3. Cum ajung vietatile alea pe frunze(sunt aeropurtate/se urca pe trunchi/..
4 Ce solutii am ?
Multumesc
Attached File  IMG_20220612_075058.jpg   279.05K   16 downloads

#496
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Par sa fie omizi, iar punctele negre sunt excrementele lor.
Undeva pe frunze/tulpina probabil au fost depuse ouale din care au iesit - luand in calcul densitatea. Daca era una, puteai sa zici ca s-a urcat pe trunchi.

Exista solutii chimice sau bio impotriva omizilor, dar eu nu pot recomanda pentru ca nu am folosit pana acum. Poti sa le indepartezi si cu mana, daca nu sunt prea multe, pana iti recomanda cineva o solutie de stropit.

#497
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postdanb1961, on 12 iunie 2022 - 08:00, said:

Am "chiriasi" noi pe visin tarziu 3 ani, doar 4-5 frunze afectate in partea inferioara copac
4 Ce solutii am ?

incearca o combinatie de Faster si BactoSpeine DF pe tot copacul. sint oua depuse pe undeva prin scoarta si posibil sa se mareasca populatia. ce e afectat acum se taie si se arde. arunca o privire si prin ceilalti pomi, daca ai.
sint foarte utile stropirile preventive "la negru", in februarie, cu cupru/zeama bordeleza si ulei, poate ar fi de luat in calcul pentru anul viitor.

#498
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 15.12.2020
Am pus de 2-3 saptamani niste muscate afara, la pervazul ferestrelor. Flori nu au facut iar azi am gasit frunzele acoperite cu niste punctulete albe si chiar am vazut niste scorpioni minusculi pe frunze. Am dat imediat cu un spray insecticid de la Dedeman, pentru flori.
Ce sa fac, arunc muscatele sau au sanse sa-si revina?
Cam asa arata scorpionul cu pricina:

[ https://i.postimg.cc/gXNJBSxN/muscate-scorpioni.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#499
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postgomez99, on 24 mai 2022 - 20:37, said:

karate zeon + nissorun si la o saptamina Vertimec + mospilan

unele frunze vor cadea, dar o stropire cu cropmax dupa tratament ajuta

#500
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 15.12.2020
Ciresul meu nu arata deloc bine. A fost stropit cu zeama bordeleza prin martie, apoi cu Nissorun, Karate zeon prin mai iar cu VERTAB acum 2 saptamani, dar se pare ca inutil.
Mai scapa?

[ https://i.postimg.cc/bGFMhkC1/20230625-131719.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#501
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
frunzele afectate nu isi vor reveni. ar trebui curatate si arse ca sa inlaturi sursa de infectie

#502
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 15.12.2020
Frunzele trandafirilor incep sa fie afectate de un fel de fainare albicioasa, mai ales cei aflati intro zona mai insorita
Este cazul sa mai aplic acum vreun tratament sau sa-i las asa, avand in vedere ca in 2-3 saptamani va sosi toamna si vor scadea temperaturile, poate exista legatura directa intre temperatura si fainare?

#503
xaxa

xaxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.03.2006
toamna o sa fie lunga si sporii au sanse sa ierneze in lemn daca nu sint tratati.
Temperatura ridicata si uscaciunea favorizeaza aparitia fainarii

#504
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 15.12.2020
Care ar fi cel mai indicat tratament, atat pentru trandafiri cat si pentru cei trei pomi din curte?
Cum, cu ce si când ar trebui aplicat?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate