Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Boli si daunatori

- - - - -
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#469
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Ce daune fac acei fluturi? Ai observat vreo ‘avarie’ ? De obicei, prezenta fluturilor e semn de depunere de oua, deci larve pe viitor...larve care ar trebui sa ‘roada’ ceva

Cum spunea si colegul de mai sus, poti incerca in prima instanta , un mospilan, dar ai grije la dozaj, plicul care il cumpari e pentru 8 sau 10 litrii de apa...tie iti trebuie mult mai putin pentru o planta de genul...

#470
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Multumesc
Este cicada Metcalfa pruinosa, cum a intuit colegul.

Are toate semnele, frunze roase, depuneri de material alb pe ramuri, fluturi albi de cativa mm. asemanatori moliilor, stau insitati pe trunchi si sug seva.

Am gasit si cateva variante de tratament link

#471
Filimon-Anna

Filimon-Anna

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.08.2020
Buna ziua... am o problema cu niste insecte de vreo luna de zile... eu banuiesc ca sunt paduchi. Am avut gaini la curte si s-au umplut de paduchi, le-am stropit de vreo 11 ori, le-am spalat, dar cate nu am facut! In cele din urma le-am dat... am intrat intr-un soi de depresie stand mereu cu gandul ca am ceva pe mine, ma spalam mereu, scuturam, ma uitam pe toate lucrurile... in cele din urma am vrut sa ma apuc de curatenie intr-o zi si am dat de mai multe insecte milimetrice albe, se plimbau de colo colo pe cutii, incaltaminte.. peste tot in sufragerie. Le vedeai foarte greu... decat daca te uitai atent si cu o sursa de lumina, deci am presupus ca sunt paduchi... am facut curat, am aspirat toata incaltamintea, am spalat din ele, am sters cu otet si am dat cu spray. Dupa o luna tot acolo sunt, mai putini cei drept.. dar nu au murit! Ce insecte sunt astea? Am si in bucatarie si sub scara unde am chestii de lemn si e intuneric. Hai ca acolo mai inteleg, dar in bucatarie unde fac mereu curat si spal... tot reapar. Am dat cu spray de toate felurile, in unele locuri am scapat, dar tot ii mai vad... cate unu cate doi. Va pun o poza sa vedeti cat de mic e.. atat am reusit sa pozez, cand ii vad ma terifiez, nu ii mai suport. Am tot cautat ce sunt... poate ma ajutati voi! Va rog.

#472
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
poza?

#473
ASX24

ASX24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2020
Salut.

Am luat acest bonsai de la Lidl si pare cam prapadit, plusca i-au aparut niste chestii albe. Credeti ca e sanatos? Ce sa-i fac?

Multumesc.


[ https://i.ibb.co/qrx46fh/20201122-115727.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by althea, 24 November 2020 - 17:17.


#474
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
cine imi mananca narcisele?

Attached File  narcisa 1.jpg   327.93K   9 downloads

eu suspectez melcii, dar nu vad cu ar ajunge le petale

#475
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
la vremea asta numai melcii misca. unii mici probabil

#476
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Asta ar explica cum au ajuns pana sus fara sa rupa tija florala.

#477
Grimek

Grimek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.11.2020
Cunoaste cineva vreo metoda eficienta impotriva cartiteti care face ravagii in gradina? Multumesc.

#478
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Colegul silesax e unul dintre expertii nostri in cirtite :)
Altfel, pe aici ai citit?

#479
Grimek

Grimek

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 21.11.2020

View PostTaxon, on 27 aprilie 2021 - 13:26, said:

Colegul silesax e unul dintre expertii nostri in cirtite Posted Image
Altfel, pe aici ai citit?

Am citit dupa ce am postat aici. De asemenea, am citit multe opinii pe internet si am tras concluzia ca este o problema complicata fara o rezolvare clara. Dar se pare ca cea mai eficienta solutie impotriva cartitei si totodata si cea mai simpla este capcana aceea de la Leroy Merlin, dovedita si cu captura in imagini. Multumesc.

#480
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Cine sunt uratii si cum scap de ei?

Attached File  1daunatori.jpg   609.66K   24 downloads

#481
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Pare puricele negru, se combate cu insecticide pe baza de lambda-cihalotrin (Karate Zeon, Zebra), thiametoxam (Actara), acetamipirid (Mospilan), deltametrin (Decis)

Edited by Taxon, 20 May 2021 - 12:16.


#482
Perch

Perch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.01.2014
Va salut,

Am avut probleme cu paduchii testosi care au invadat un lamai din balconul apartamentului meu. Am reusit sa scap de ei dupa ce m-am documentat pe acest forum si pe alte pagini dedicate subiectului. Acuma cateva zile am observat ca si dafinul (tot in balcon) incepuse sa prezinte simptome. Tratamentul pe care l-am folosit a constat in Mospilan pluverizat pe frunze si sol (2 ture la 7 zile distanta) si o tura de Faster 10 CE pulverizat pe frunze. As avea cateva intrebari legate de dezinsectia plantelor de apartament (in special lamai si dafin). Nu am reusit sa gasesc un raspuns cu toate ca am citit toate postarile de pe acest thread plus multe alte articole de pe diferite pagini de internet. Intrebarile ar fi urmatoarele:

1- Se poate uda si solul din ghiveci cu insecticid? (am vazut ca Mospilan poate fi aplicat si pe sol) dar la alte insecticide preum Movento (sistemic), Faster, Calypso (sistemic), Decis, Karate Zeon etc. nu este specificat nicaieri acest aspect, nici macar in prospectul produsului.
2 - Ce fel de insecticid este recomandat a fi aplicat la avertisment sau preventiv, unul sistemic sau unul de contact?
3 - In ce perioada a anului este recomandat a se aplica tratamentul preventiv si cu ce tip de insecticid (sistemic sau de contact)? Parca am citit undeva ca cel sistemic este recomandat a fi aplicat doar in sezonul rece, de repaus vegetativ.
4 - Dupa cat timp se poate folosi din nou un insecticid folosit in prealabil la numarul maxim de tratamente recomandat?
5 - Dupa un tratament cu insecticid sistemic este bine ca la tratamentele ulterioare sa se aplice insecticide de contact sau se poate folosi un alt tip de insecticid sistemic?
6 - Cat de repede se dezvolta rezistenta la insecticid, este ceva ce se intampla rapid sau e mai mult un avertisment pe termen lung?
7 - Aceasta rezistenta afecteaza si generatiile viitoare de daunatori?
8  - Acum ca am aplicat deja tratamentul lamaiului m-am gandit sa-l pulverizez cu o infuzie de tutun facuta acasa. Ar fi indicat acest lucru sau ar fi bine sa mai astept?

Multumesc!

Edited by Perch, 01 July 2021 - 14:02.


#483
lucianls

lucianls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.07.2013
Buna,
Nu sunt expert si nu am mai deloc experienta in domeniu dar am si eu o mica gradina de ardei iuti in casa .. mai exact pe pervazul geamului, acum 5 zile am observat niste puncte mici galbene pe cateva frunze la una din plante. Acum au inceput sa se imprastie si la alte frunze ... poate cineva sa ma ajute va rog frumos, e o bacterie sau e prea mult ingrasamant ...  Va Multumesc ...

PS ca ingrasamant folosesc Chilli Focus Premium Liquid

Attached Files


Edited by lucianls, 15 July 2021 - 01:25.


#484
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View PostPerch, on 01 iulie 2021 - 13:59, said:

Va salut,
Am avut probleme cu paduchii testosi .......



1.   Depinde ce ginganii sint combatute. Daca au legatura cu solul, desigur ca se poate. Si cele sistemice pot fi applicate pe sol, pentru ca sint absorbite de planta. Aplicarea pe sol este recomandata in cazuri punctuale, in care gizele rezida in sol, pentru ca substanta se poate acumula si, in timp, intoxica planta.
2.   Preventiv este recomandat cel sistemic. Are actiune indelungata si rezista in planta. Cele de cotact nu sint eficace decit citeva zile de la aplicare.
3.   Ca si remarca generala, fiind plante din care se presupune ca se consuma, nu se recomanda sa se aplice periodic substante chimice, la ca la livezi sa zicem. Solutiile se acumuleaza in planta si ajungi sa maninci chimicalele. Daca plantele sint scoase afara primavera si aduse in interior toamna, atunci o stropire preventiva in aceste perioade este recomandata.
4 si 5.  Eu nu folosesc niciodata un produs de doua ori la rind, si incerc pe cit posibil sa fac “coctailuri” din cel putin 2 substante, daca e posibil una sistemica si una de contact. Asta pentru ca reduc sansa ca daunatorii sa devina imuni la o anumita substanta (este discutia care se porta vis-à-vis de Mospilan, unul dintre cele mai folosite chimicale). In acelasi timp, mai toate substantele de contact au efecte de soc, adica actioneaza imediat ce gingania maninca frunza sau e atinsa, in timp ce cele sistemice actioneaza in timp, pe o perioada mai lunga.

6. Se recomanda sa nu se foloseasca consecutiv aceeasi substanta, dar conteaza foarte mult si frecventa cu care se aplica si popularitatea ei, pentru ca gizele nu sint sedentare, au obiceiul de a migra de colo- colo cu tot cu imunitatea lor.


View Postlucianls, on 15 iulie 2021 - 01:21, said:

Buna,
Nu sunt expert si ......


Imi pare un ingrasamint destul de blind, nu cred ca folosit odata pe saptamina i-ar putea face rau. Pe de alta parte, ar putea sa nu fie suficienta lumina acolo.
Dar incearca un amestec de score cu dithane si vezi cam ce se intimpla la vreo 7-10 zile dupa. Desigur ca frunzele afectate nu or sa isi mai revina

#485
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Visin +"musafiri"..niscaiva idei ?
Multumesc
Attached File  IMG_20220521_064038.jpg   246.97K   17 downloads

#486
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
incearca cu BactoSpeine DF

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate