Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Caraibe

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#55
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 miss_bianco, on Jan 18 2008, 08:39, said:

am vazut ca mai este un topic deschis despre caraibe,dar sunt caraibe-vest,mexic,jamaica.etc,in general se pleaca din miami florida.
pt cei care vor sa mearga in caraibe est,se pleaca din new york si itinerariul la alegere poate fi st thomas,insulele virgine,grand turk,bahamas,etc
http://www.princess....ndtrip New York
am o intrebare pt puerto rico(san juan),st marteen (netherlands antilles),mai este nevoie de alta viza in afara de u.s.a viza?
am gasit o oferta 8 zile croaziera caraibe est 1700 euro(mancarea inclusa)2 persoane,fara biletele de avion.
ma intereseaza si alta destinatie cu plecare din n.y mai stie cineva?
frumos ar fi si caraibele de vest dar vasele de croaziera  sunt cu plecare din florida(miami),si e prea complicat sa ajung acolo.
Pentru Puerto Rico, iti trebuie viza SUA.
Pentru Antilele Olandeze, nu este nevoie de viza daca stai mai putin de 14 zile. Daca stai pana in 30 zile, trebuie sa specifici autoritatilor de la controlul pasapoartelor sa-ti dea aprobare pentru 30 zile.
Nu stiu nimic despre croaziere, o sa ma interesez cand ies la pensie :)

#56
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006
N-am vrut sa deschid un subiect nou despre Bahamas, asa ca am sa postez aici cate ceva despre experienta de acolo.
Am ajuns in Freeport dupa un zbor de 30 min din Miami (apropo, un alt oras ce merita vazut) cu un avion cu elice:) Taxiul pana in Lucaya a fost in jur de 25 usd ptr 4 pers (am inteles ca pretul este acelasi indiferent de tipul taxiului...exista si limuzine ptr amatori) Cazarea a fost intr-un apartament cu 2 dormitoare si living, 2 bai, bucatarie, o terasa misto cu privire la 2 banani pitici (din care te puteai servi) si un canal in care vecinii isi tineau barcile(pentru dependentii fara sperante exista si internet). Utilitatile din bucatarie cam obosite dar nu ne-am dus acolo sa gatim:) Exista si o piscina, dar cand ai oceanul la ce-ti mai trebuie piscina, asa ca nu am pus piciorul pe acolo. La 10 min de mers pe jos se afla Port Lucaya. Pe langa port exista un fel de centru comercial cu restaurante, bazar, magazine. Nu e indicat sa faci shopping aici, la capitolul haine sunt numai prostii, exista si aur, parfumuri si ceasuri dar chiar nu m-au interesat. Langa port e zona de hoteluri dar plajele sunt publice. Poti inchiria sezlong la 5 usd, exista sporturi de apa - ski jet(60 usd 30 de min), parasailing (n-am facut dar era ceva mai scump). Apa are o culoare bestiala, verde de toate nuantele, exact ca in Piratii din Caraibe:)  Intr-o zona adiacenta pisicile de mare veneau pana la 1-2m de mal, in fiecare zi. Desi ne era cam teama dupa faza cu Steve Irwin si asta: http://www.dailymail...in_page_id=1811 , eram fascinati de ele mai ales ca le-am surprins de cateva ori sarind cam la 1m deasupra apei.
In aeroport exista o harta si o carticica cu ceea ce poti face in zona. Va recomand carticica pentru ca are cupoane de reducere pentru diverse activitati. Ne-am prins cam tarziu de asta si cand am luat o excursie din port n-am beneficiat nici de reducere si am platit si ceva in plus, comisionul intermediarului.
Noi am luat cateva chestii: o excursie de 6 ore in parcul national Lucaya, care incepea cu caiac 90 de min (n-am facut in viata mea dar a fost super), apoi o gustare pe o plaja superba pe nume Gold Rock Beach (zic ei ca e printre primele 5 din lume si ca s-a filmat si ptr Piratii din Caraibe; mie mi s-a taiat respiratia cand am vazut-o), o scurta prezentare a plantelor din rezervatie si apoi o vizita la vreo 2 pesteri micute care au un sistem f mare de caverne si lacuri - cei care fac scuba de cel putin 2 ani pot incerca, cred ca e o experienta deosebita. Ghidul f simpatic, ne-a povestit despre plante, despre istoria insulei, ne-a facut placere sa-i dam bacsis ( care nu se cere si nu e obligatoriu). Toata distractia a fost cam de 80 usd de pers (baietii vin si te iau de unde stai si te lasa de unde te-au luat). Alta chestie misto a fost tot o excursie de 6 ore, cu plecare din port, snorkeling la un recif, o masa copioasa pe o plaja pustie, volei, jocuri, plaja si inapoi acasa.
Exista si o barca cu fund de sticla, te duci in cala barcii, care are pereti de sticla, si te uiti la recif - poti face si snorkeling sau poti sta doar in barca. Un scafandru iese afara si da de mancare la pesti, pesti care cred ca deja stiu programul pentru ca se aduna cu zecile.
Cea mai misto experienta mi s-a parut inotul cu delfinii. Dureaza doar 30 de min, costa mult, dar e ceva unic.Pentru asta trebuie sa faci rezervari cu ceva vreme inainte (www.unexso.com).
Poti face si scuba cu rechinii, poti face curs de scuba, poti merge la pescuit, poti face multe chestii, bani sa ai:)
Cu mancarea v-am spus cum sta treaba (in jur de 5 usd micul dejun si intre 10 si 20 dejunul sau cina), ca si mancare specifica sunt niste melci pe nume conch care se fac supa, pane, gratar (chiar sunt buni:), apoi gasesti peste, fructe de mare dar si mancare obisnuita (noi ne-am "campat" la un restaurant grecesc in care gaseai de toate, de la conch si peste pana la musaca si sarmalute in foi de vita:) Exista si un supermarket, era la vreo 20 de min de noi, preturile sunt mai mari ca in state, ptr ca ei de acolo importa produsele si mai pun si ceva taxe. Am luat apa si ceva fructe, dar aveau si mancare gatita pe care o puteai lua acasa (5 dolari o portie imensa-noi n-am luat dar luau localnicii) Hi,hi, ne-am intalnit si cu un roman care lucra pe insula.
Nu am inchiriat masina decat in ultima zi pentru ca se circula pe partea cealalta (bahamasul a fost colonie britanica) si in plus aveam deja zilele destul de pline. Totusi ar fi meritat luata mai din timp pentru ca circulatia e aproape inexistenta si deci nu prea exista risc de accidente, sunt si alte locuri de vizitat, la Gold Rock Beach nu poti ajunge decat cu masina (sau taxiul dar costa vreo 100 usd dus-intors), seara sunt diverse spectacole, in diverse locatii. Daca vreti sa inchiriati cel mai bine ar fi sa o luati din aeroport, cand veniti, eventual inchiriata din vreme (noi de exemplu am incercat sa o luam de pe o zi pe alta si nu aveau disponibile)
Pe amatorii de discoteci am sa-i dezamagesc, nu am vazut dar nici nu m-au interesat. Pe amatorii de baruri am sa-i fericesc, sunt baruri si englezoaice bete:)
Atmosfera este de relaxare absoluta, plajele si apa sunt de vis. Imi pare rau ca nu am stat macar 10 zile...sau pentru restul vietii:)

Attached Files



#57
miss_bianco

miss_bianco

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.11.2007
de craciun vreau sa ma duc in ARUBA A FOST CINEVA?un bilet ieftin de avion  pot gasi pana acolo?

#58
ladyblack

ladyblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.07.2008
A fost cineva in Barbados, sa ne impartaseasca impresii de la fata locului?

#59
sisivana

sisivana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.06.2006
Salutare,

o sa plec pe 8 septembrie intr-o croaziera in Caraibele de Est, prin Royal Caribbean. Cand ma intorc o sa va descriu cum a fost excursia.
Destinatii: Haiti (Labadee), Puerto Rico (San Juan), si St Maarteen (Philipsburg).
Cost (pana acum): 1000E (2 persoane) croaziera+ 1000 E avion Buc-Miami (dus intors 2 pers)+ 380$ hotel Miami (4 nopti).

In rest numai de bine.

#60
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 sisivana, on 25th August 2009, 15:17, said:

Salutare,

o sa plec pe 8 septembrie intr-o croaziera in Caraibele de Est, prin Royal Caribbean. Cand ma intorc o sa va descriu cum a fost excursia.
Destinatii: Haiti (Labadee), Puerto Rico (San Juan), si St Maarteen (Philipsburg).
Cost (pana acum): 1000E (2 persoane) croaziera+ 1000 E avion Buc-Miami (dus intors 2 pers)+ 380$ hotel Miami (4 nopti).

In rest numai de bine.

Abia astept sa ne povestesti. Cu ce companie zburati pana la Miami? pretul la avion mi se pare ok 1000 euro pt 2 persoane. Cate zile e croaziera?

#61
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

 Phx', on 25th August 2009, 14:25, said:

Abia astept sa ne povestesti. Cu ce companie zburati pana la Miami? pretul la avion mi se pare ok 1000 euro pt 2 persoane. Cate zile e croaziera?
cred ca a ramas acolo:)) ... si cine nu ar ramane daca ar putea?:)):))

#62
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

 miss_bianco, on 13th September 2008, 08:25, said:

de craciun vreau sa ma duc in ARUBA A FOST CINEVA?un bilet ieftin de avion  pot gasi pana acolo?


am fost in aruba in 2007.....iti recomand cu caldura.....este minunat....biletul de avon a fost 1.100 de euro cu klm-escala la amsterdam si inca o escala in st. marteen....la intoarcere am zburat durect din aruba la amsterdam....
ce anume te-ar interesa?

#63
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Am vrea sa mergem in Caraibe (2 adulti) in 2010 lunile februarie, martie sau aprilie. Am inteles ca ofertele Last Minute ar fi cele mai bune... Caut oferte de mai mult de 6 luni si pana acum am gasit-o pe cea mai tare in Punta Cana pe 21 de nopti cu plecare din Madrid, all inclusive, la hotel de 4 stele la 799Eu de pers + drumul din RO pana in Madrid... Mi se parea super buna oferta tinand cond ca erau totusi 21 de nopti... Dar plecarea era in luna oct. 2009 si noi nu am putut pleca atunci... In rest am mai gasit si la 599 Eu. cu plecarea in lunile oct-noi. 2009 dar pe 7 nopti cu plecarea din Germania tot in Punta Cana...
Punta Cana (Republica Dominicana) mi s-a parut pana acum cel mai bun raport calitate pret ... De ex. in Venezuela pe Isla Margherita am mai gasit preturi bune dar insula mi se pare cam arida, fara vegetatia luxurianta cum mi-ar place mie sa gasesc la o destinatie exotica...
Mi s-a spus ca putin mai scump (cu vreo 200-300Eu in plus / pers) gasesc in Bali si ca ar fi mult mai frumos acolo decat in Punta Cana...
Voi ce parere aveti? Cum pot gasi prin ce agentie preturile cele mai bune, mai ales ca acum din cauza crizei au scazut mult preturile fata de anii trecuti...

#64
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 Daniel332007, on 7th December 2009, 20:20, said:

Am vrea sa mergem in Caraibe (2 adulti) in 2010 lunile februarie, martie sau aprilie. Am inteles ca ofertele Last Minute ar fi cele mai bune... Caut oferte de mai mult de 6 luni si pana acum am gasit-o pe cea mai tare in Punta Cana pe 21 de nopti cu plecare din Madrid, all inclusive, la hotel de 4 stele la 799Eu de pers + drumul din RO pana in Madrid... Mi se parea super buna oferta tinand cond ca erau totusi 21 de nopti... Dar plecarea era in luna oct. 2009 si noi nu am putut pleca atunci... In rest am mai gasit si la 599 Eu. cu plecarea in lunile oct-noi. 2009 dar pe 7 nopti cu plecarea din Germania tot in Punta Cana...
Punta Cana (Republica Dominicana) mi s-a parut pana acum cel mai bun raport calitate pret ... De ex. in Venezuela pe Isla Margherita am mai gasit preturi bune dar insula mi se pare cam arida, fara vegetatia luxurianta cum mi-ar place mie sa gasesc la o destinatie exotica...
Mi s-a spus ca putin mai scump (cu vreo 200-300Eu in plus / pers) gasesc in Bali si ca ar fi mult mai frumos acolo decat in Punta Cana...
Voi ce parere aveti? Cum pot gasi prin ce agentie preturile cele mai bune, mai ales ca acum din cauza crizei au scazut mult preturile fata de anii trecuti...
Isla Margarita nu este neaparat arida. Singura parte care arata mai desertic este cea de vest, dupa ce treci podul peste bratul lagunei. Acolo se schimba brusc peisajul, e cu totul altceva. In partea de centru+est insa e foarte OK, cam ce te astepti de la insula tropicala. Au si ceva padure prin centru, pe la Cerro el Copey. In  rest, e plin de palmieri si alte tipuri de vegetatie, inclusiv pe langa plaje.
Iti pun si doua poze, una de la Playa el Agua si alta un pic mai la sud, pe la El Tirano. Cam asa sunt plajele in zona aceea, icadrate de dealuri, sau mici munti la ambele capete si cu vegetatie destul de abundenta. Cea cu padurea este de la El Copey, iar a patra din extremitatea vestica, de la Macanao. Uite si o poza din cel mai frumusel orasel de pe insula, Juan Griego.Ultima poza e din Laguna la Restinga, unde e chiar vegetatie luxurianta, in special mangrove, dar si multe pasari, inclusiv flamingo, maimute, de toate.
Asa ca nu e deloc arida insula. Pe de alta parte, in doua ore ajungi cu avionul in delta Orinoco unde poti sa stai in jungla adevarata, vezi indienii Warao, sau sa mergi la Canaima, unde iarasi gasesti padure si savana, plus faimoasele cascade.
Multe din celelalte insule sunt foarte mici, nu ai foarte multe de vizitat, mai ales daca vrei sa stai mai mult. Trebuie sa iei si asta in considerare. Si eu voiam initial sa merg in Trinidad, dar am renuntat pentru ca mi s-a spus ca in afara de plaje nu aveam mare lucru de vizitat. Pe de alta parte, ca si in multe alte locuri din Caraibe, trebuie sa fii foarte atent pe unde circuli prin Venezuela in general, nu poti sa te prea plimbi dupa lasarea intunericului decat pe strazile principale, e destul de riscant.
La last minute gasesti intr-adevar oferte bune, dar trebuie sa fii foarte flexibil cu timpul si nu poti sa-ti planifici concediul din timp. Din cauza asta te costa mai mult biletul de avion catre Madrid sau Frankfurt, etc, nu mai gasesti legaturi bune, ceea ce inseamna ca trebuie sa mai iei una-doua nopti de cazare la dus+intors, asa ca s-ar putea sa dai pe pere ce iei pe mere. In rest, poti sa urmaresti la nemti neckermann.de si thomascook.de, unde gasesti multe oferte foarte OK pe last minute. Pe de alta parte, la ei in decembrie - martie e sezonul de varf, asa ca si preturile cresc sensibil.

#65
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007

 Pitzifelnic, on 8th December 2009, 13:19, said:

Isla Margarita nu este neaparat arida. Singura parte care arata mai desertic este cea de vest, dupa ce treci podul peste bratul lagunei. Acolo se schimba brusc peisajul, e cu totul altceva. In partea de centru+est insa e foarte OK, cam ce te astepti de la insula tropicala. Au si ceva padure prin centru, pe la Cerro el Copey. In  rest, e plin de palmieri si alte tipuri de vegetatie, inclusiv pe langa plaje.
............................
In rest, poti sa urmaresti la nemti neckermann.de si thomascook.de, unde gasesti multe oferte foarte OK pe last minute. Pe de alta parte, la ei in decembrie - martie e sezonul de varf, asa ca si preturile cresc sensibil.

Multumesc pentru descriere imi este de mare ajutor. O sa tin cont de cele citite, iar daca o sa gasesc o oferta buna in Isla Margarita in partea de est optez ptr. ea...

  Pentru Republica Dominicana- Punta Cana, m-am uitat pe site-urile germane nekerman si thomascook dar ca si pe alte site-uri germane, chiar daca iau oferte last minute (asta inseamna sa plec din Germania maine sau poimaine:) ) si tot nu am gasit oferte sub 1000eu/pers la un hotel de minim 4 stele cu all inclusive. si numai 6-7 zile.. De la noi din RO am gasit mai multe oferte Last minute de la agentiile Ztour din Cluj si Komsi Travel din Buc., 7 nopti (9zile) de la 499 euro in sus... Sa fie tepe romanesti? Sau cum se explica asa de mare diferetna? Uite pun un link cu oferta de 499 Eu de la Komsi Travel...

http://www.komsitrav...atori_2383.html

Nimeni nu zice nimic de agentia asta... E serioasa? Se pare ca majoritatea ofertelor super le are cu plecarea din Madrid... Sa fie mai ieftine ofertele din Madrid? Wizzair are zbor Cluj - Madrid super ieftin...

Astept pareri...

#66
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Cauta si la englezii de la firstchoice, pentru ca au oferte atragatoare! Chiar daca pe site nu vei putea sa platesti direct la ei, contacteaza-i in situatia in care te hotarasti si iti vor zice ei ce sa faci!
Eu am fost cu ei in Mexic, anul trecut si n-am avut nimic de reprosat! Zbor ok, hotel ok, transferuri ok!

#67
janis

janis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 04.08.2006

 Daniel332007, on 7th December 2009, 21:20, said:

Am vrea sa mergem in Caraibe (2 adulti) in 2010 lunile februarie, martie sau aprilie. Am inteles ca ofertele Last Minute ar fi cele mai bune... Caut oferte de mai mult de 6 luni si pana acum am gasit-o pe cea mai tare in Punta Cana pe 21 de nopti cu plecare din Madrid, all inclusive, la hotel de 4 stele la 799Eu de pers + drumul din RO pana in Madrid... Mi se parea super buna oferta tinand cond ca erau totusi 21 de nopti... Dar plecarea era in luna oct. 2009 si noi nu am putut pleca atunci... In rest am mai gasit si la 599 Eu. cu plecarea in lunile oct-noi. 2009 dar pe 7 nopti cu plecarea din Germania tot in Punta Cana...
Punta Cana (Republica Dominicana) mi s-a parut pana acum cel mai bun raport calitate pret ... De ex. in Venezuela pe Isla Margherita am mai gasit preturi bune dar insula mi se pare cam arida, fara vegetatia luxurianta cum mi-ar place mie sa gasesc la o destinatie exotica...
Mi s-a spus ca putin mai scump (cu vreo 200-300Eu in plus / pers) gasesc in Bali si ca ar fi mult mai frumos acolo decat in Punta Cana...
Voi ce parere aveti? Cum pot gasi prin ce agentie preturile cele mai bune, mai ales ca acum din cauza crizei au scazut mult preturile fata de anii trecuti...

Si eu sunt in cautarea unei oferte similare. Ai reusit sa discuti cu vreo agentie?
Mie nu-mi este foarte clar cum poti obtine viza (rapid) in cazul in care gasesti o oferta last minute. Daca dureaza > 2 saptamani, sunt sanse sa nu o obtii pana la data plecarii ... In plus, este adevarat ca Republica Dominicana nu are reprezentanta diplomatica in Romania? Ar fi s mai complicat ...

#68
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 janis, on 18th January 2010, 01:18, said:

Si eu sunt in cautarea unei oferte similare. Ai reusit sa discuti cu vreo agentie?
Mie nu-mi este foarte clar cum poti obtine viza (rapid) in cazul in care gasesti o oferta last minute. Daca dureaza > 2 saptamani, sunt sanse sa nu o obtii pana la data plecarii ... In plus, este adevarat ca Republica Dominicana nu are reprezentanta diplomatica in Romania? Ar fi s mai complicat ...
Ambasada Republicii Dominicane in Romania se afla la Roma, Italia. Pentru probleme consulare, te poti adresa consulatului Rep Dominicane pentru Romania care se afla in Praga, Rep Ceha. Contacte:

Ambasada Republicii Dominicane în România

Cancelaria: Via Pisanelli 1, int.8-00196 Roma
Telefon: (0039-06) 454 34 789
Fax: (0039-06) 454 48 452
E-mail: [email protected]
Program de lucru : 9.30 -16.30

Ambasador: E.S. Dna Ana Silvia REYNOSO de ABUD

Pentru informații consulare, cetățenii români se pot adresa Consulatului General al Republicii Dominicane la Praga:
Adresă: 160 00 Prague 6 - Dejvice, Nad Strakovkou 2291/9
Telefon: 00420.241 409 939
E-mail: [email protected]
Domnul Ramon CARRENO, Consul General

#69
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 janis, on 18th January 2010, 00:18, said:

Si eu sunt in cautarea unei oferte similare. Ai reusit sa discuti cu vreo agentie?
Mie nu-mi este foarte clar cum poti obtine viza (rapid) in cazul in care gasesti o oferta last minute. Daca dureaza > 2 saptamani, sunt sanse sa nu o obtii pana la data plecarii ... In plus, este adevarat ca Republica Dominicana nu are reprezentanta diplomatica in Romania? Ar fi s mai complicat ...
Eu stiu ca viza de Rep. Dominicana se ia pe aeroport, la sosire. Dai 10 USD, iti cumperi un tourist card si gata. Trebuie sa prezinti biletul de avion pt. retur si rezervarea de hotel+pasaport.

#70
janis

janis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 04.08.2006

 Pitzifelnic, on 18th January 2010, 12:49, said:

Eu stiu ca viza de Rep. Dominicana se ia pe aeroport, la sosire. Dai 10 USD, iti cumperi un tourist card si gata. Trebuie sa prezinti biletul de avion pt. retur si rezervarea de hotel+pasaport.

Merci.
Asta mi-au zis si cei de la o agentie de turism astazi.

#71
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Pentru "janis"... dar si ptr. altii interesati... Am gasit in sfarsit o super oferta ptr. Punta Cana 7nopti (9zile) la hotel de 4 stele + , Carabela Bavaro Resort, cu all inclusive la numai (atentie) 599eu/pers, cu plecarea din Madrid si taxele de aeroport incluse... Plecarea e in data de 9.02.2010 asa ca Ziua Indragostitilor ne va prinde acolo... Daca am fi plecat din 2.02.2010 acelasi pachet ar fi fost numai 499Eu/pers... Va pun un link cu hotelul, care este bine cotat:

http://www.holidaych...t-hid_8402.html

Ce ziceti de oferta? Nu-i asa ca-i mishto? La pretul asta gasesti in Turcia ... Eu am tot cautat oferte ptr. 14 nopti dar nu am gasit la pret mai mic de 1100eu + taxe de aeroport 185Eu./pers... Asa ca ne multumim si cu 7 nopti, mai ales la pretul asta...
Nu am fost niciodata intr-o excursie exotica... Ce va intreb eu, e cum sa mergem imbracati. Mergem de aici cu "cojocul" pe noi si tot dam din haine pana ajungem in Punta Cana?  :D
Trebuie pusa ceva solutie de tantari la noi? Trebuie facut ceva vaccin hepatita A, B sau tetanos? O sa gasim priza model european la 220V?
Ce excursii facultative ne recomandati?
Astept, cu nerabdare, parerile voastre, ale fericitilor ce ati fost deja acolo... :)

#72
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Daniel332007, on 31st January 2010, 17:10, said:

Pentru "janis"... dar si ptr. altii interesati... Am gasit in sfarsit o super oferta ptr. Punta Cana 7nopti (9zile) la hotel de 4 stele + , Carabela Bavaro Resort, cu all inclusive la numai (atentie) 599eu/pers, cu plecarea din Madrid si taxele de aeroport incluse... Plecarea e in data de 9.02.2010 asa ca Ziua Indragostitilor ne va prinde acolo... Daca am fi plecat din 2.02.2010 acelasi pachet ar fi fost numai 499Eu/pers... Va pun un link cu hotelul, care este bine cotat:

http://www.holidaych...t-hid_8402.html

Ce ziceti de oferta? Nu-i asa ca-i mishto? La pretul asta gasesti in Turcia ... Eu am tot cautat oferte ptr. 14 nopti dar nu am gasit la pret mai mic de 1100eu + taxe de aeroport 185Eu./pers... Asa ca ne multumim si cu 7 nopti, mai ales la pretul asta...
Nu am fost niciodata intr-o excursie exotica... Ce va intreb eu, e cum sa mergem imbracati. Mergem de aici cu "cojocul" pe noi si tot dam din haine pana ajungem in Punta Cana?  :D
Trebuie pusa ceva solutie de tantari la noi? Trebuie facut ceva vaccin hepatita A, B sau tetanos? O sa gasim priza model european la 220V?
Ce excursii facultative ne recomandati?
Astept, cu nerabdare, parerile voastre, ale fericitilor ce ati fost deja acolo... :)
Haine groase iti trebuie inclusiv la Madrid unde poate fi foarte frig. Iar vaccin hepatita A si B sunt necesare si pentru Romania, nu numai in Rep. Dominicana :). Ai gasit avion spre Madrid ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate