Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Caraibe

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#37
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostAndreea _arad, on Aug 14 2007, 21:22, said:

Buna, m-ar interesa si pe mine sa stiu daca imi trebuie sau nu viza pentru rep dominicana. Noi am luat biletele prin tui si ne-a venit si cartele turstica. Pe siteuri informatiile sunt fff contradictorii. Voi ce stiti sigur?
Din cate stiu, ai nevoie de viza care nu se poate obtine pe aeroport la sosire ci numai de la Ambasada Republicii Dominicane care acopera si Romania aflata la Frankfurt

Cancelaria: Str. Stiftstrasse 2, Frankfurt Telefon: 069-74 38 77 81/83 Fax: 069-74 38 76 40.
Viza se obtine personal sau prin intermediul tour operatorului. Perioada de procesare standard este de 2 saptamani, dar poate sa dureze si mai bine de o luna.

Consulatul general al Republicii Dominicane

Cancelaria: Str. Stiftstrasse 2, Frankfurt
Telefon: 069-74 38 77 81/83
Fax: 069-74 38 76 40
Ambasador: Ernesto Manuel De Moya Sánchez
Program lucru: Luni - Vineri: 10.00-14.00

ACTE NECESARE pentru obtinerea vizei:

* Copie pasaport
* Pasaport in original
* 3 fotografii
* Adeverinta de salariat sau legitimatie de student
* Bilete si rezervare de hotel
* Scrisoare cu motivul vizitei
* Formular cerere viza

#38
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View PostImperator, on Jun 25 2007, 10:56, said:

Cel mai bine este sa inchiriezi o masina. Gasesti la orice colt de strada in Cancun. De recomandat sa dormi cu o noapte inainte in Valladolid (la Maria de la Luz) ca sa ajungi la Chichen Itza inainte de a veni hoardele de la Cancun.
Apropos, eu le-am vazut cu mijloacele de transport in comun, e super ok si asa. Din Playa, sunt multe autobuze la Tulum si cateva la Coba, apoi am mers la Valadolid de unde am luat primul autobuz spre Chichen Itza si m-am bucurat de sit aproape singur, in fine, din Merida pleaca un autobuz care opreste la toate siturile de pe Ruta Puuc.
multumesc frumos pt toate sfaturile. le-am bagat in tartacuta....deja mor de nerabdare....mai am doua saptamaniii si decolez...yhaaa!

#39
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpocriser, on Sep 28 2007, 12:35, said:

multumesc frumos pt toate sfaturile. le-am bagat in tartacuta....deja mor de nerabdare....mai am doua saptamaniii si decolez...yhaaa!
Drum bun si distractie placuta... Vezi ca in Mexic, curentul electric este 110 V si prizele sunt cu picioruse patrate ca in SUA. Daca ai de gand sa incarci baterii, iti trebuie un adaptator.

#40
pocriser

pocriser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.04.2007

View PostImperator, on Sep 28 2007, 16:15, said:

Drum bun si distractie placuta... Vezi ca in Mexic, curentul electric este 110 V si prizele sunt cu picioruse patrate ca in SUA. Daca ai de gand sa incarci baterii, iti trebuie un adaptator.
....bine punctat ! Multumesc !

#41
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006
In aprilie vreau sa merg si eu in Caraibe, m-am uitat pe tot felul de oferte dar nu prea am gasit preturi similare cu ce ai dat tu ptr Belize - sunt interesata de o casa pe plaja (in niciun caz resorturi, all inclusive, chestii gen Nassau) si de o viata relativ linistita dar nu cu plaja non stop;adica sa fie si o excursie pe mare cu snorkeling, ceva de vazut de gen pesteri, paduri, parcuri. Tu ai gasit casa asta la fata locului sau pe net?





View PostImperator, on Feb 7 2007, 11:14, said:

Am fost in Caraibe in Belize, Mexic (zona Cancun) si Cuba.
In Belize, am fost pe o insula Caye Caulker, unde viata este linistita si calma, nu se intampla nimic, poti sa faci tururi de scufundari, snorkeling, etc. Sunt hoteluri max de vreo 60 - 70 dolari pe noapte, am stat la un beach house destul de basic la 20 dolari pe noapte.
In Mexic, Cancun este principalul oras turistic, e kitsch american, in rest, de toate pentru toti si e destul de scump. Daca vrei sa stai in locuri mai budget, insula Mujeres este un soi de Vama Veche, Playa del Carmen e o statiune cu un aer foarte mexican, e de fapt locul care mi-a placut cel mai mult pe Costa Maya - am stat acum cativa ani intr-un soi de bungalow mayas la vreo 25 dolari pe noapte, si mai sunt o tona de all-inclusive-uri pe autostrada Cancun - Tulum.
In Cuba, in ciuda ce s-a mai scris, poti sa calatoresti cat se poate de independent. Peste tot, poti sta in casa particular (care pot fi ruine, dar si vile coloniale superbe), toate costa intre 20 - 25 dolari pe noapte. Am stat in Havana, Trinidad si Remedios. Cuba nu este ieftina pentru calatori straini (Asia de Sud-Est este oricum mult mai ieftina decat orice alta destinatie in Caraibe). Am inchiriat masina, nu prea e trafic, au si o autostrada, drumurile nu sunt semnalizate si de calitate cam cum le aveam noi pe vremea lui Ceasca, dar se poate conduce super ok. Cuba e chiar o destinatie super adevarata. Exista niste tarcuri pentru turisti "impachetati" (cum ar fi Varadero, Holguin, Coco Santa Maria sau Coco Cayo), care nu au nimic de-a face cu Cuba si unde poti avea o vacanta la mare la fel ca oriunde in alta parte a lumii - nu o sa vezi cubanezi, decat foarte putini si aia cu grade. Cum ai pasaport strain, poti sa dai o raita si prin lumea aceea care este inchisa cubanezilor de rand.
Sezonul secetos este decembrie - mai, apoi vine sezonul ploios si din august vin uragane. In rest, e cam la fel de cald tot restul anului.


#42
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbombonica, on Oct 25 2007, 13:38, said:

In aprilie vreau sa merg si eu in Caraibe, m-am uitat pe tot felul de oferte dar nu prea am gasit preturi similare cu ce ai dat tu ptr Belize - sunt interesata de o casa pe plaja (in niciun caz resorturi, all inclusive, chestii gen Nassau) si de o viata relativ linistita dar nu cu plaja non stop;adica sa fie si o excursie pe mare cu snorkeling, ceva de vazut de gen pesteri, paduri, parcuri. Tu ai gasit casa asta la fata locului sau pe net?
Citeste aici despre ce poti face din Caye Caulker:

http://www.toucantra...ye-Caulker.html

Casa am gasit-o pe net, dar sa nu crezi ca e cine stie ce, doar pat, curent electric si cam atat... Vama Veche a la caraibeana din vremurile vechi :) Nu mai imi aduc aminte cum se cheama, verific si revin :)

#43
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostImperator, on Oct 26 2007, 17:04, said:

Citeste aici despre ce poti face din Caye Caulker:

http://www.toucantra...ye-Caulker.html

Casa am gasit-o pe net, dar sa nu crezi ca e cine stie ce, doar pat, curent electric si cam atat... Vama Veche a la caraibeana din vremurile vechi :) Nu mai imi aduc aminte cum se cheama, verific si revin :)
Am aruncat o privire... am stat in ceva care se chema 1789 sau ceva de genul asta, dar acum vad ca-i zice Heredia's. Uite-te in link la accomodation, acolo am stat.

#44
danutza2

danutza2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.08.2005
Pe 13 decembrie zburam in Mexic.Playa del Carmen.
Ceva sfaturi?Ce merita vizitat si ce nu?

#45
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdanutza2, on Nov 15 2007, 12:21, said:

Pe 13 decembrie zburam in Mexic.Playa del Carmen.
Ceva sfaturi?Ce merita vizitat si ce nu?
Depinde in ce sunteti interesati... daca imi spui ce v-ar interesa, pot spune...

#46
danutza2

danutza2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.08.2005

View PostImperator, on Nov 15 2007, 20:44, said:

Depinde in ce sunteti interesati... daca imi spui ce v-ar interesa, pot spune...

Orice merita vizitat.Dar numai in peninsula.Nu vom avea circuit ci suntem cazati la un hotel in Riviera Maya.

#47
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdanutza2, on Nov 15 2007, 20:17, said:

Orice merita vizitat.Dar numai in peninsula.Nu vom avea circuit ci suntem cazati la un hotel in Riviera Maya.
Cancun - Zona Hotelera (pentru kitsch de tip american)
Isla Mujeres - pentru una dintre cele mai frumoase plaje de pe Costa Maya
Parcul ecologic Xel Ha
Siturile maya de la Tulum (pe malul marii, la vreo 60 km sud de Playa), Coba, Chichen Itza - inclusa intre cele mai noi 7 minuni ale lumii. Mai departe, ar fi Uxmal, un alt sit maya de prim ordin si oraselul Valladolid - pentru o arhitectura si aer colonial autentic (cu cenote Dzintup).

#48
danutza2

danutza2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.08.2005

View PostImperator, on Nov 15 2007, 23:11, said:

Cancun - Zona Hotelera (pentru kitsch de tip american)
Isla Mujeres - pentru una dintre cele mai frumoase plaje de pe Costa Maya
Parcul ecologic Xel Ha
Siturile maya de la Tulum (pe malul marii, la vreo 60 km sud de Playa), Coba, Chichen Itza - inclusa intre cele mai noi 7 minuni ale lumii. Mai departe, ar fi Uxmal, un alt sit maya de prim ordin si oraselul Valladolid - pentru o arhitectura si aer colonial autentic (cu cenote Dzintup).

Mersi mult!
Eu citisem de parcul X-CARET(parca asa ii zice)...Xel Ha merita mai mult?

#49
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdanutza2, on Nov 15 2007, 22:20, said:

Mersi mult!
Eu citisem de parcul X-CARET(parca asa ii zice)...Xel Ha merita mai mult?
XEL Ha mi s-a parut mai interesant.. .XCaret are un show seara foarte fain... in ultima instanta as merge la amandoua, daca ar fi de ales, as alege Xel Ha.

#50
danutza2

danutza2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.08.2005

View PostImperator, on Nov 15 2007, 23:34, said:

XEL Ha mi s-a parut mai interesant.. .XCaret are un show seara foarte fain... in ultima instanta as merge la amandoua, daca ar fi de ales, as alege Xel Ha.

Am inteles !
Mersi mult!!!
inca ceva...in zona asta in care mergem sunt ceva riscuri de a ne imbolnavi?

#51
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdanutza2, on Nov 15 2007, 22:37, said:

Am inteles !
Mersi mult!!!
inca ceva...in zona asta in care mergem sunt ceva riscuri de a ne imbolnavi?
Nu exista risc de malarie, in rest.. cele mai mari riscuri sunt insolatia si diareea...

#52
danutza2

danutza2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.08.2005

View PostImperator, on Nov 15 2007, 23:40, said:

Nu exista risc de malarie, in rest.. cele mai mari riscuri sunt insolatia si diareea...

Inca odata mersi.

Edited by danutza2, 15 November 2007 - 23:05.


#53
miss_bianco

miss_bianco

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.11.2007
mai voi vb de caraibele de vest,de caraibele de est stie cineva?st thomas,san juan?
pt san juan puerto rico iti trebuie viza?ma refer in afara de viza pt s.u.a?

#54
miss_bianco

miss_bianco

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.11.2007
am vazut ca mai este un topic deschis despre caraibe,dar sunt caraibe-vest,mexic,jamaica.etc,in general se pleaca din miami florida.
pt cei care vor sa mearga in caraibe est,se pleaca din new york si itinerariul la alegere poate fi st thomas,insulele virgine,grand turk,bahamas,etc
http://www.princess....ndtrip New York
am o intrebare pt puerto rico(san juan),st marteen (netherlands antilles),mai este nevoie de alta viza in afara de u.s.a viza?
am gasit o oferta 8 zile croaziera caraibe est 1700 euro(mancarea inclusa)2 persoane,fara biletele de avion.
ma intereseaza si alta destinatie cu plecare din n.y mai stie cineva?
frumos ar fi si caraibele de vest dar vasele de croaziera  sunt cu plecare din florida(miami),si e prea complicat sa ajung acolo.

Edited by miss_bianco, 18 January 2008 - 08:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate