Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

sugestie pret.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
wasabi1948

wasabi1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2005
Am primit o oferta de la un cunoscut care are o firma de montat usi termopan (interior/ext) si parchet, care doreste un site de promovare a afacerii. Site-ul va fi ceva in genu asta: KronoDoor (ma refer strict la continut, designul va fi schimbat  total)
Deci in principiu ar fi: un design original (facut de mine), o baza de date cu toate produsele si normal scripurile php aferente... toate facute de la 0 (nu vreau sa folosesc CMS-uri sau alt ceva) si un back-end cu acces pe baza de user/parola de unde sa se adauge/stearga/modifice baza de date.

Intrebarea este cam cat se cere ptr un astfel de site? Multumesc si astept raspuns.

#2
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003

View Postwasabi1948, on Dec 14 2006, 10:16, said:

Am primit o oferta de la un cunoscut care are o firma de montat usi termopan (interior/ext) si parchet, care doreste un site de promovare a afacerii. Site-ul va fi ceva in genu asta: KronoDoor (ma refer strict la continut, designul va fi schimbat  total)
Deci in principiu ar fi: un design original (facut de mine), o baza de date cu toate produsele si normal scripurile php aferente... toate facute de la 0 (nu vreau sa folosesc CMS-uri sau alt ceva) si un back-end cu acces pe baza de user/parola de unde sa se adauge/stearga/modifice baza de date.

Intrebarea este cam cat se cere ptr un astfel de site? Multumesc si astept raspuns.

500 eur

#3
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
:wallbash: 500 ?
iti fac eu unul, la fel, cu 487...

acu, pe bune... e cam mult
depinde ce preferinte are clientul si ce vrea

daca vrea si admin si mail si mai are si pretentii la design atunci 500 e oke... altfel, daca e doar insert/edit in mysql [chiar si cu administrare si design] mi se pare mult 500

eu zic 300... nu sunt sigur [depinde de client]

#4
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003

View Postvectorialpx, on Dec 14 2006, 14:23, said:

:wallbash: 500 ?
iti fac eu unul, la fel, cu 487...

acu, pe bune... e cam mult
depinde ce preferinte are clientul si ce vrea

daca vrea si admin si mail si mai are si pretentii la design atunci 500 e oke... altfel, daca e doar insert/edit in mysql [chiar si cu administrare si design] mi se pare mult 500

eu zic 300... nu sunt sigur [depinde de client]

E vorba de calitatea lucrarii. Un site cu caracteristicile alea, facut de cineva care se pricepe, eu zic ca nu ar trebui sa coboare sub 500. Cu layout, cu review-uri cu etc etc. Eu stiu persoane care sunt paralele cu web-designul si fac preszentari de 5-10 pagini cu 300. Au priza la public :D

#5
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
mda... si asta-i adevarat... dar eu sunt `mai ieftin`, asa in general...
deci, e posibil sa n-am dreptate...

oricum daca e asa cum se zice, doar insert/edit/stergere si cu admin (dupa cum ziceam) mi se pare cam mult si cred ca pierzi clienti...

de ce ai dreptate !?
multa lume zice ca daca esti sump esti bun ! :(
si asa pierzi o alta categorie de clienti...

#6
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
daca ii dai si factura ia-i 500

#7
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Minim 400...depinde cat de bine stii tu sa negociezi si cat e el dispus sa deschida buzunarul

#8
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004
Nu inteleg de unde 500 euro... o sa ajungem cu totii sa muncim degeaba cat de curand.
O "executie" ca la carte, design profi + parte de admin pentru update-urile necesare, seo si contract + factura cred ca nu ar trebui sa coboare sub 8-900. Parerea mea.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Acum depinde si cat de mult ti se va parea tie ca iti va lua sa faci acel site, 500$ mi se pare si mie totusi o suma cam micuta avand in vedere ca nu folosesti scripturi gata facute, sau template-uri

#10
wasabi1948

wasabi1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2005
Pai pe la 500 ma gandeam si eu. Zicea tipul ca a mai vorbit ci cineva inainte dar pentru ceva mai simplu (no ideea what) si se intelesesera pe la 400-450$. Deci... oricum pentru mine a picat la fix oferta... vroiam sa incep cu php-ul mai serios (pana acum doar m-am jucat/invatat) in principiu eu ma multumesc si cu mai putin (min 300-350$) dar depinde si de el... si depinde cum imi iese designul... o sa revin cu un preview sa va dati cu parerea... insa pana atunci back to work.

Multumesc de raspunsuri

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pretul include si servicii de SEO? am observat ca nu ai specificat nimic...

#12
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
tot 500E as cere si eu, si pentru mine chiar nu e important daca folosesc un CMS facut in prealabil sau o iau de la 0, tot aceiasi bani ii cer
acum depinde , daca traiesti din asta, e posibil sa ceri si 200, dar daca o faci doar din placere si mai cade un ban ar trebuii sa spui preturi mai maricele

#13
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006

"buzzy" said:

Nu inteleg de unde 500 euro... o sa ajungem cu totii sa muncim degeaba cat de curand.
O "executie" ca la carte, design profi + parte de admin pentru update-urile necesare, seo si contract + factura cred ca nu ar trebui sa coboare sub 8-900. Parerea mea.
nu ma angajeaza si pe mine cineva, ca vreau vila !?

eu, ca patron/manager n-as da mai mult de 400, hai 500, cu tot cu seo si promovare dar si asa e cam exagerat. Preturile sunt, ca in Romania, ca daca faceai site pentru un elvetian sau un neamt atunci ziceam pretul minim 2000 eur fara remuscari.

vorbesc aiurea, oricum eu nu cumpar asa ceva... doar vand ;)

#14
RAGE

RAGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.09.2003

View Postvectorialpx, on Dec 14 2006, 16:54, said:

nu ma angajeaza si pe mine cineva, ca vreau vila !?

eu, ca patron/manager n-as da mai mult de 400, hai 500, cu tot cu seo si promovare dar si asa e cam exagerat. Preturile sunt, ca in Romania, ca daca faceai site pentru un elvetian sau un neamt atunci ziceam pretul minim 2000 eur fara remuscari.

vorbesc aiurea, oricum eu nu cumpar asa ceva... doar vand ;)

vectorialpx de la 300 ai sarit totusi la 500. Ciudat din partea ta, ca provider sa spui ca e putin. Nu e deloc putin. E un pret cel putin corect zic eu. Poate fac o comparatie deplasata: de curand a trebuit sa imi schimb distributia la masina. Stii cat costa ? 2200 RON. Stii cat sunt piesele in magazin (service-ul le ia mai moca) in original ? 650 RON. Operatiunea dureaza cam 3h. Alta comparatie: Mi-am pus de curand gresie in casa. 20 ron/mp, 20 mp/zi (cam 8h) = 400 RON. E cu ce e sunt mai presus unul din serviciile de mai sus decat realizarea unui website ? Te specializezi mai rpd ? Ai investitie mai mare ? La service poate ca e ceva investitie, da nu te gandi la computere, tot felu de aparatura electronica etc. Strictul necesar: Cric scule alea alea.

Think again !!

PS: Sa nu incepeti cu: "Bine ma da pt un site nu depui nici un efort. Stai numa in fata calc si butonezi".

#15
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
butonezi, butonezi dar tre sa stii si ce butonezi ;)

in fine... e vorba de complexitate... ma refeream la piata de web, in general
daca tu te duci la unu care iti ia pielea pentru una bucata bujie atunci vei cauta altul. Nu vreau `sa duc piata in jos`... dar daca pentru un astfel de site iei 900 de eur atunci pentru un cms cat iei ?

deja nu-ti mai cumpara nimeni...

cum ziceam mai sus... e posibil sa gresesc, dar eu asa gandesc !

#16
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
500 e un pret corect (mai poti sa lasi pana pe la 400 daca e de treaba si iti apreciaza munca... daca e vreun inganfat arde-l ca asta merita cei care cred ca un site se face singur).
Mai depinde si perioada disponibila pentru a face site-ul.

#17
wasabi1948

wasabi1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2005
Intreba cineva de SEO, o sa ma ocup si de asta in limita cunostintelor mele, am mai citit eu ici colo cate ceva dra nu pot spune ca stiu, am idee si in plus tipul nu se grabeste deci am tot timpul din lume (nu chiar).
La pret raman la 500.. negociabil ca este conostinte a unei cunostinte si deh. Oricum si la 400 eu sunt foarte incantat, avand in vedere ca it's my first one (for money).
Si s-ar putea sa vina urmatorul... :D

#18
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
..gandestete ca 300 euro inseamna aprox 11 mil lei vechi(adica destui bani)

.....depinde si de client............

incearca sa nu fii nici prost nici scump

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate