Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cum să nu te îmbeți

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#1
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Se spune că dacă bei un păhărel cu ulei de măsline înaintea unei sticle de țvin, poți sta liniștit că nu te vei îmbăta. Mit probabil. Ce alte legende de genul acesta mai știți? Sunt unele eficiente?

#2
Just_in

Just_in

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 31.03.2006

 dobrotescunicol, on Dec 13 2006, 23:06, said:

Se spune că dacă bei un păhărel cu ulei de măsline înaintea unei sticle de țvin, poți sta liniștit că nu te vei îmbăta. Mit probabil. Ce alte legende de genul acesta mai știți? Sunt unele eficiente?

este foarte real
uleiul de orice fel se depune ca o pelicula deasupra alcoolului si nu lasa aburii sa se ridice spre creier
daca te-ai aplecat ai bulit-o

mai era unu cu o pastila inainte de bauta dar n-am incercat

#3
Quenall Quabin

Quenall Quabin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 12.11.2006
Sa ai antrenament...am un coleg care bea cu vagonu...si din prisma faptului ca e antrenat de mic ....acuma e treaz la 15 beri si eu saracul de la doua beri in sus o iau pe ulei de masline

Edited by Quenall Quabin, 13 December 2006 - 23:25.


#4
Just_in

Just_in

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 31.03.2006
[quote name='Quenall Quabin' date='Dec 13 2006, 23:25' post='2215821']
Sa ai antrenament...
[quote]

asta inainte de toate  :D

#5
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 dobrotescunicol, on Dec 13 2006, 23:06, said:

Se spune că dacă bei un păhărel cu ulei de măsline înaintea unei sticle de țvin, poți sta liniștit că nu te vei îmbăta. Mit probabil. Ce alte legende de genul acesta mai știți? Sunt unele eficiente?

Am vazut si eu o faza din asata in Capcana mercenarilor. :)

#6
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006

 Just_in, on Dec 13 2006, 23:21, said:

este foarte real
uleiul de orice fel se depune ca o pelicula deasupra alcoolului si nu lasa aburii sa se ridice spre creier
daca te-ai aplecat ai bulit-o

mai era unu cu o pastila inainte de bauta dar n-am incercat
Alcoolul se duce in stomac in primul rand, la fel si uleiul. Iar din sistemul digestiv ajunge si prin ficat. Tu te imbeti din cauza alcoolului din sange...deci explicatia ta nu sta in picioare.

Poate exista vreo substanta care sa retina alcoolul in ficat si sa il elibereze mai greu in sange, dar ma indoiesc si de eficienta metodei si de viabilitatea ei.

#7
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Raspunsul la intrebare din topic e simplu : Sa nu bei.

#8
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Caragiale a scris intr-o nuvela de-a lui (nu-mi aduc acum aminte care) cazul unor oameni care au mancat
ridichi cu fasole si au facut incurcatura de mate. Ca sa fie salvati, trebuia sa se stie ce au mancat mai intai: fasolea sau ridichiile? Pentru ca fasolea isi repede taria in jos, iar ridichiile in sus.
Extrapoland, daca se bea uleiul inainte, vaporii alcoolului nu gasesc nicio piedica, prin urmare se urca la cap.
Daca il bei dupa alcool, vaporii lui se duc in picioare. Intrebarea ar fi: cum e mai bine, sa ti se suie alcoolul la
cap sau sa se lase in picioare?

Ia uite cat am putut sa scriu! :o

LE: Mi-am adus aminte: Kir Ianulea se numeste nuvela si o recomand celor care se intreaba de ce sunt femeile rele.
Imi cer scuze de off topic.

Edited by Laberta, 14 December 2006 - 18:09.


#9
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Mănîncă.

#10
smil3y

smil3y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.12.2006
Cea mai eficienta metoda e sa mananci bine inatine sa fii odihnit .. sa iti fie sete si sa ai si antrenament si gata totul vine de la sine Dar ...faptul ca te imbati mai repede depinde si de cate kg ai ? adik unul mai slab si cu experienta se imbata mai repede decat unul mai gras si fara experienta :D ?

#11
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Confirm. Mananca inainte.

#12
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
sa nu bei ca porcu'.
garantat nu te imbeti

#13
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Da confirm si eu. Nu bei, nu te imbeti.

#14
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006

 Cutzu, on Dec 14 2006, 19:23, said:

Da confirm si eu. Nu bei, nu te imbeti.
Dacă nu bei, cum te descurci într-o situație în care trebuie să socializezi, acest lucru implicând și consumul unei cantități cat de mici de alcool? De exemplu la revelion, când nu se face să refuzi un păhărel de șampanie. Cine nu le prea are cu băutele se va îmbăta și dintr-o cantitate atât de mică și se va face de minune pe acolo.

Mai bună mi se pare varianta cu antrenamentul, dar și acesta trebuie făcut în anumite limite și nu în orice conjunctură. Și nici să bei ca porcu' doar pentru că îți place cât de vulgar sună un amic când îți zice: „Hai să BEM, să ne facem muci!”.

#15
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 *Victor*, on Dec 14 2006, 19:41, said:

Dacă nu bei, cum te descurci într-o situație în care trebuie să socializezi, acest lucru implicând și consumul unei cantități cat de mici de alcool? De exemplu la revelion, când nu se face să refuzi un păhărel de șampanie. Cine nu le prea are cu băutele se va îmbăta și dintr-o cantitate atât de mică și se va face de minune pe acolo.

Mai bună mi se pare varianta cu antrenamentul, dar și acesta trebuie făcut în anumite limite și nu în orice conjunctură. Și nici să bei ca porcu' doar pentru că îți place cât de vulgar sună un amic când îți zice: „Hai să BEM, să ne facem muci!”.
Pai de revelion treaz fiind ai mai multe sanse sa aburesti o bunoaca de la petrecere  club pe unde esti tu.  :lol:  :)
Antrenamentul e scuza ieftina, iti place sa bei si gata ce atatea motive :).

#16
Just_in

Just_in

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 31.03.2006

 obnoxious, on Dec 14 2006, 17:38, said:

Alcoolul se duce in stomac in primul rand, la fel si uleiul. Iar din sistemul digestiv ajunge si prin ficat. Tu te imbeti din cauza alcoolului din sange...deci explicatia ta nu sta in picioare.

Poate exista vreo substanta care sa retina alcoolul in ficat si sa il elibereze mai greu in sange, dar ma indoiesc si de eficienta metodei si de viabilitatea ei.

si totusi ce am spus eu e adevarat
nu pot sa iti demonstrez stiintific pentru ca nu ma pricep asa bine si decat sa o dau in bara mai bine o las balta.
ar trebui sa incerci sau daca nu te tine mai documenteaza-te  :)

#17
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Io n-am gasit metoda sa nu te imbeti in afara de alea evidente cu a nu bea alcool.

Explicatia la faza cu uleiul, spun unii, e ca formeaza un strat protector pe peretii stomacului care intarzie absorbtia alcoolului in sange. Ba cica in tarile mediteraneene e traditional sa bei o lingurita de ulei de masline inainte de a te pune pe baut [ http://img256.imageshack.us/img256/8207/drunkkp7.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
ion_cta

ion_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 18.08.2006
Sa bei mult ... dar putin cate putin :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate