Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Lista firme RO si Combinatie de nume !

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Salut. Sunt in proces de coacere, a unei firme si am 2 probleme.

:cool: 1. Am ales 3 nume, dar as vrea sa am si eu o lista cu toate numele de firme din RO pt a vedea daca numele alese de mine sunt printre ele.Am cautat pe www.biroulunic.ro si nu au asa ceva.Poate stiti voi, vreun link.

:cool: 2.Unul dintre ele este RASTEF GROUP SRL.Am gasit pe net ca exista firma RASTEF SRL.
:confused: O sa pot sa imi fac firma cu RASTEF GROUP SRL?
Sau daca exista deja RASTEF SRL nu pot sa fac combinatia RASTEF si GROUP (rezultand astfel alt nume).

Sper ca m-am facut inteles.Mersi

#2
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
salut, din "trista" mea amintire...
1. nu stiu, din pacate.
2. in principiu o astfel de combinatie nu este recomandata! Cumparatorul, omul de bine, la un moment dat poate face o asociere in capul lui, numai in baza numelui RASTEF; asta poate fi si bine (daca firma pe care o "copii" tu are o reputatie buna) dar si rau evident, moment in care NU o sa-ti mai convina tie situatia.  Pe de alta parte vei fi intrebat de multe ori daca este aceiasi firma si s-ar putea iar sa nu-ti placa...
Cat despre aprobarea numelui, in principiu daca te duci cu un cadou acolo, s-ar putea sa-ti accepte numele care-l vrei tu daca nu este luat, chiar daca seamana binisor cu altul...

#3
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
din propria experienta iti spun ca verificarea numelor este cam subiectiva. Se cam face 'dupa ureche'. Si legea este cam ambigua.
Personal cred ca nu vei putea face firma cu group, pentru ca ideea de baza este sa nu se creeze confuzii. Daca respectivii au si inregistrat numele firmei, ai si mai putine sanse. Incearca sa gasesti ceva distinct.

#4
Azzido

Azzido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 24.02.2003
http://roleg.ccir.ro/Rstart.htm

Dai click pe Gratuit si poti cauta firme dupa nume.

#5
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Mersi baieti.
Am fost astazi la registrul comertului si am rezervat numele.
Luni o sa ma duc la trezorrrie si la primarie pt cazierul fiscal.
Apoi inapoi la registrul comertului ca sa vorbesc cu un jurist
Este alt nume.Nu  il spun ca sunt superstitios.O sa il aflati la sfarsit.
Intre timp o sa va tin la curent cu ce am mai facut si o mai mult ca sigur o sa mai pun intrebari.

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
FANTASTICO DINCA MITICA AF
Judet :IALOMITA, Localitate :URZICENI

astia au nume sonor nene....

sunt convins ca le merge excelent

#7
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Cand stateam la coada, dupa moa era unul pe care il chema DOLAR X-ulescu si vroia sa isi faca firma DOLAR TAXI

#8
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002

Quote

Originally posted by bibi
Salut. Sunt in proces de coacere, a unei firme si am 2 probleme.

:cool: 1. Am ales 3 nume, dar as vrea sa am si eu o lista cu toate numele de firme din RO pt a vedea daca numele alese de mine sunt printre ele.Am cautat pe www.biroulunic.ro si nu au asa ceva.Poate stiti voi, vreun link.

:cool: 2.Unul dintre ele este RASTEF GROUP SRL.Am gasit pe net ca exista firma RASTEF SRL.
:confused: O sa pot sa imi fac firma cu RASTEF GROUP SRL?  
Sau daca exista deja RASTEF SRL nu pot sa fac combinatia RASTEF si GROUP (rezultand astfel alt nume).  

Sper ca m-am facut inteles.Mersi


www.mfinante.ro la "Persoane Juridice/Informatii despre agentii economici, societati de asigurare, brokeri, ong-uri. Selectie dupa cod unic de identificare, nume si judet" poti sa cauti nume de firme dupa denumire sau CUI. Daca numele pe care l-ai ales este rezervat pe judetul in care vrei sa o infiintezi cauta alt nume. Si se pare ca numele trebuie sa fie "romanesc", totusi se accepta unii termeni ca si "soft".

Bafta

#9
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
mersi zmith......mi-ai fost chiar de mare ajutor.
totusi...de ce naiba trebuie sa fie numele romanesc ????
si mie imi recomandau nume romanesti, izvor, padure (aia de acolo chiar zambea).

dar suna cam aiurea "izvorul computers"  nu credeti ?

#10
aicidincolo

aicidincolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.07.2005
cum merge firma ?

#11
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Postmoartea, on Dec 10 2003, 19:44, said:

din propria experienta iti spun ca verificarea numelor este cam subiectiva. Se cam face 'dupa ureche'. Si legea este cam ambigua.
Personal cred ca nu vei putea face firma cu group, pentru ca ideea de baza este sa nu se creeze confuzii. Daca respectivii au si inregistrat numele firmei, ai si mai putine sanse. Incearca sa gasesti ceva distinct.

Dar care este legislatia ? Cat de diferite trebuie sa fie ?  Pot ca aleg coca-coLLa ?  de ce da? de ce nu ?

#12
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Nu, ca difera doar o litera si suna la fel. Cand am avut astfel de problema, la Reg. Comertului mi-au spus sa fie minim doua litere diferite, daca sunt initiale, sau un cuvant sa sune diferit.

Insa la Coca Cola, dat fiind ca e si marca inregistrata, nu numai denumire de firma, e probabil si mai greu.

#13
DocX86

DocX86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.09.2005
Eu am vrut sa imi pun A&G Design. Mai erau alte firme cu A&G dar nu cu design. mi-au zis ca e un cuvant prea comun si trebuie sa mai pun inca un cuvant. asa ca am cerut A&G Custom Design... tot asa... in final am ajuns la A&G Custom Design Professional... acum daca e o facturica mai mica nici nu incape numele in spatiul rezervat...

Ma gandeam daca nu accepta nici asa sa citesc primul rand dintrun ziar si ala sa ramana numele :)

#14
Lecron89

Lecron89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 01.10.2007
1. Salut
2. Daca numele difera printr-o litera , atunci numele este valabil.
3. NUMELE POT FI IDENTICE DACA nu sunt in acelasi judet
4. Daca sunt doua la fel in acelasi judet , cel putin una din ele trebui sa fie o filiala.
5. Pentru a fi rezervat , trebuie inregistrat la OSIM si este inregistrat doar pe un judet.
6. Bafta multa. :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate