Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

evaluare design

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
care-i chestia si, de ce am vrut critica : daca voiam pareri simple, majoritatea sar cu laude (mai ales cunostintele, chiar daca nu-i asa). Critica iti destupa mintea sa vezi unde gresesti si sa poti face corecturi...

daca toata lumea da replici de genul :"oo, bravo", "esti tare", "imi place" atunci toate topic-urile se dovedesc a fi niste offtopict-uri veritabile si nu ajuta pe nimeni cu nimic (cel putin, nu pe mine)...

daca sunt replici de genul : "mah... mai ai de invatat, mai lucreaza la butoane" (cum s-a zis aici) sau "ai pus efecte necompatibile" (cum s-a zis acolo) atunci stiu ce sa rectific si ce nu...

in fine... 10x 4 all !
daca mai sunt pareri, as vrea despre
http://www.vectorialpx.net/altul/
cum ziceam, la primul am renuntat din motivele mele [m-am gandit mult la ce-au zis altii :)]

edit // "de exemplu scrisul ala nu se vede bine"
pai e mult text care nu se vede bine :D, asa am vrut eu, sa fie mai vag... inseamna ca nu e asa important (stie toata lumea cine a facut site-ul si ca nu e frumos sa copiezi) ;) sau ca este vizibil, dar discret (referitor la form-uri)

* sau te refereai la textul din content ?!

aaa.. uitasem.. n-o sa mai pun meniu flash ca se strica dungile alea oblice si nu vreau sa pun culoare mata. transparenta nu exista in toate browserele si... meniul mi se pare ca e oke si asa

spor si 10x again !

Edited by vectorialpx, 14 December 2006 - 21:54.


#20
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
v-bim de al doilea.

Contra:

1. Meniul(cel de sus) nu imi place,iti sugerez sa-i faci colturi rotunjite.

2. Logo-ul(ala din stanga,sigla) cred ca ar trebui sa se evidentieze,pune-l intr-un fel de chenar(de preferat       un chenar cu o forma mai diferita)

3.La meniul de jos nu-mi place default-ul(mouseout).

4.Si nu imi place faptul ca pagina se extinde pe tot ecranul

5.Si ansamblul e prea gri(trebuie NEAPARAT o culoare calda,vioaie,care sa exprime ceva
natural)-daca pagina s-ar extinde pe 85-95% din ecran,backgroundul ar putea fi acea culoare

6.Si nu vad rostul la alea de sus "HOME :: Site map :: Why to login ?"-Mai bine in bara aia neagra de sus ai scrie cu un alb(aprox alb)Vectorial Pixel Professional Web Design-High quality layouts(dar asta cu un scris mai special,ceva stralucitor,inclinat..ceva frumos,cu stil)
Why to login?? ;) ...Why the damn to login....it's a webdesign company...what's this shit with LOGIN?????????Why???? ..Just if you don't have what to do
New Account........Come on.....se potrivesc ca nuca-n perete

7.Text-ul ala de jos "created by vectorial pixel in Dec 2006 | not right to copy" e prea gri ..de abia se observa

Pro:  
mouseoverul de la meniul de jos si poza aia cu online store(site.jpg)

Primul este mult mai bine.Culorile sunt alese inspirat....

singura problema ..cred ca meniul ar trebui sa nu fie chiar atat de transparent...iar meniul nu are un mouseover prea misto

Edited by stefy, 15 December 2006 - 09:38.


#21
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
contra la Contra :

1. Meniul respecta stilul rectangular. Daca am inceput cu colturi, o las asa
2. Logo-ul nu-l schimb [e un fel de STAS]
3. La meniul de jos - te-am ascultat [l-am schimbat un pic]
4. Pagina se extinde pe tot ecranul pentru ca eu sa am spatiu sa ma desfasor
5. Ansamblul e prea gri pentru ca denota seriozitate [cum ziceam mai sus]
6. Rostul la alea de sus "HOME :: Site map :: Why to login ?" - e un header care n-o sa fie asa chior, o sa mai adaug ceva text [cam asa cum aiscris tu]. HOME si SITE MAP sunt utile iar "Why to login ?" este explicatia ca o sa dau drept de download a template-urilor doar userilor logati si alte chestiuni. In fine... acolo voi face si ceva publicitate, pentru a castiga vizitatori

ce sa pun in loc de "New Account" ? trebuie sa-si faca si cont, nu ? :)

7.Text-ul ala de jos care abia se observa e mai putin important si d-aia e mai vag

multam mult si o sa ma mai uit p-aici sa vad unde ai dreptate si unde nu

PS : am uitat sa specific ca eu sunt un tip foarte incapatanat si cand imi intra ceva in cap imi iese greu... ma gandesc destul de mult inainte sa fac ceva si asta e principalul motiv. "Replicile" pe care le-am dat mai sus au fost gandite inaite ca site-ul sa se fi nascut :)

10x again !

#22
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
hmmm... cateva schimbari...
http://www.vectorialpx.net/altul/

pagina se presupune ca este in sectiunea `portfolio`... [inca n-am inceput la programare]

ce parere aveti de meniu si de submeniu ?

#23
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
destul de bine......
nu zic sa-l schimbi...doar sa-l faci sa arate bine
la primul site faptul ca este pe un fundal negru(sau ce culoare e) il face sa arate foarte bine

#24
nks14

nks14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.04.2005
din punct de vedere grafic e foarte ok site-ul. totusi, height ceva mai mare. ca prea-i cototzat in deal. mai experimenteaza diferite moduri de asezare in pagina :)

#25
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
I'm back ! [spre nefericirea multora] :)

functioneaza : About me | Portfolio | Web stuff | Questions | Contact tot ca imagine.

as vrea pareri, din nou, va rog

pS : cer pareri pentru ca sa-mi dau seama daca are vr-un rost sa continui sau nu.... urmariti ideea principala si criticati fara mila [nu va ganditi ca-i Craciunul ci ganditi-va ca-mi faceti un mare favor]

edit /// http://www.vectorialpx.net/altul/ // pentru cei ce au ajuns aici ceva mai tarziu ! :)

Edited by vectorialpx, 21 December 2006 - 14:15.


#26
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005
Sper sa nu te superi dar mie nu imi place (per ansamblu) ... culmea chiar ... mi-a placut flashul cu cubuletele de la inceput desi nu sunt un fan infocat flash.

Cred ca gresesti un pic din punct de vedere al continutului: link exchange pe site de portofoliu ?

#27
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
ai cateva probleme la design:
- logo-ul e vai si amar
- text inchis pe fundal inchis
- iti lipsesc culorile
- liniutele sunt over-used, incearca sa gasesti alt pattern...
- linia aia la mijloc intrerupe parcurgerea layout-ului in mod normal
per total mi se pare cam dezorganizat... :|

#28
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
vezi ca iti lipseste paralelismul la cuburi!

#29
Alin93

Alin93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 10.11.2006
Sunt SUPER amandoua!!! Am o intrebare... Tu le-ai facut intr-un program de design sau ai facut singur codul (notepad, sau altele)?

#30
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
Nyana, la ce paralelism te referi ?
cuburile sunt copiate...

sunt doar niste MC un pic micsorate/marite ca sa dea senzatia de 3D

crst_g
* logo-ul e facut de mine, ma reprezinta si nu l-am ales acum... e facut de mult timp !
http://www.vectorialpx.net ... ca sa te convingi :)
* text inchis pe fundal inchis da senzatia de `serios` si e o chestiune de design destul de pretentioasa [recunosc] dar nu e un defect
* imi lipsesc culorile : alb, negru, albastru si diverse combinatii si nuante - in design, nu se folosesc mai mult de 3 culori pe pagina, exclusiv alb/negru insa eu am ales alb si negru ca fiind o parte din design-ul actual si le-am adoptat ca pe doua culori, ca oricare altele [dovada fiind faptul ca am folosit mult gri]... [daca era un site al unei gradinite, ar fi aratat ca un curcubeu... dar nu e :)]
* "liniutele sunt over-used, incearca sa gasesti alt pattern" - banuiesc ca te referi la grid-ul de pe fundal...
zi-mi unde sunt puse aiurea, sa stiu sa ma uit exact [poate nu am observat eu]... mie mi se par potrivite bine peste tot
* "linia aia la mijloc intrerupe parcurgerea layout-ului in mod normal" - care linie ? ... te referi la bara unde se repeta meniul si scrie "created by vect [...] copy" ? as putea s-o micsorez si s-o duc spre mijloc... ma mai gandesc referitor la asta ...

Alin93... imaginile nu pot fi create in Notepad... :)
am folosit : flash si Photoshop pentru grafica si Dreamwaver pentru a scrie codul [e mai comod]

#31
Alin93

Alin93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 10.11.2006
Nu... Eu vorbeam despre site-uri, nu despre imagini. Oricum sunt super si imaginile. N-as reusi asa ceva in viata mea (poate mai frumoase :D).

#32
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View Postvectorialpx, on Dec 30 2006, 12:09, said:

Nyana, la ce paralelism te referi ?
cuburile sunt copiate...

sunt doar niste MC un pic micsorate/marite ca sa dea senzatia de 3D

crst_g
* logo-ul e facut de mine, ma reprezinta si nu l-am ales acum... e facut de mult timp !
http://www.vectorialpx.net ... ca sa te convingi :)
* text inchis pe fundal inchis da senzatia de `serios` si e o chestiune de design destul de pretentioasa [recunosc] dar nu e un defect
* imi lipsesc culorile : alb, negru, albastru si diverse combinatii si nuante - in design, nu se folosesc mai mult de 3 culori pe pagina, exclusiv alb/negru insa eu am ales alb si negru ca fiind o parte din design-ul actual si le-am adoptat ca pe doua culori, ca oricare altele [dovada fiind faptul ca am folosit mult gri]... [daca era un site al unei gradinite, ar fi aratat ca un curcubeu... dar nu e :)]
* "liniutele sunt over-used, incearca sa gasesti alt pattern" - banuiesc ca te referi la grid-ul de pe fundal...
zi-mi unde sunt puse aiurea, sa stiu sa ma uit exact [poate nu am observat eu]... mie mi se par potrivite bine peste tot
* "linia aia la mijloc intrerupe parcurgerea layout-ului in mod normal" - care linie ? ... te referi la bara unde se repeta meniul si scrie "created by vect [...] copy" ? as putea s-o micsorez si s-o duc spre mijloc... ma mai gandesc referitor la asta ...

Alin93... imaginile nu pot fi create in Notepad... :)
am folosit : flash si Photoshop pentru grafica si Dreamwaver pentru a scrie codul [e mai comod]
alb si negru nu sunt culori.
de logo zic ca e vai si amar pentru ca nu e vector. ai bagat si umbra in el, nu-i bine.
textul inchis pe fundal inchis => ilizibilitate. faci cum vrei.

#33
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
mda... textul inchis pe fundal inchis e in putine locuri [putin-lizibil] si e pus atunci cand textul e mai putin important... un fel de nota pe care o observa cine priveste cu atentie si cine e interesat... mi se pare c-am respectat si eu cateva reguli de design

Referitor la logo, s-ar putea sa ai dreptate... poate imi vine vr-o alta idee... am ales ceva de genul light&dark [asta e motivul folosirii alb/negru] si am pus blur-ul ala... o sa ma mai gandesc...

10x ! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate