Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

evaluare design

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
eu sunt destul de nou pe forum dar am indraznit sa cer o parere (sau mai multe)

povestire :

am facut http://www.vectorialpx.net/mynew/ si am cerut diverse pareri. Mi s-a spus ca are design nashpa, ca nu se potrivesc stilulurile asociate, diverse defecte [asta s-a intamplat pe www.phpromania.net/forum/]

apoi, am refacut design-ul complet si asa s-a nascut
http://www.vectorialpx.net/altul/

as vrea cateva opinii stric despre design
* functionalitate este putina pe primul link, al doilea e doar o imagine

cheers !

#2
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
Salut,

m-am uitat timp de cateva minute la acest layout fara sa imi creeze nici un fel de sentiment, nici de bine nici de rau!
totusi avand in vedere ca este lipsit total de content pot sa iti spun doar ca nu cred ca situl ar trebui sa se intinda pe toata latime monitorului. Fiind atat de ,,scurt" parca ai impresia ca ai in fata de fapt numai headerul de la sit si nimica altceva!

Spor la munca!

#3
Menfys

Menfys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.11.2006
Ai ales bine culorile designului,dar cum a zis si Nyana i lipsit de continut si nu-i prea buna ideea sa sa intinda pagina pe latimea ecranului, incearca sal faci de latime aprox 760 pixeli,iar continutul sal pui mai in josul paginii.Fa separat un header cu meniul,iar mai in jos pui tot continutul.

#4
smil3y

smil3y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.12.2006
Mie unu mi se pare super Ok siteul cu exceptia faptului ca main page ar trebui sa se desfasoare cum au zis si ceilalti pe verticala ...incearca sa mai pui si tu akolo niste chestii astfel incat sa se dezvolte pe verticala mai mult >in rest e OK ;)

#5
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
mda... mi s-a mai zis asta cu "scurt" :)

nu prea stiu cum sa `limitez` marginile stanga si dreapta... sa nu para `cazut din pom`

cand o sa fie mai `plin` n-o sa mai para asa `scund`

#6
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
sincer sa fiu..mi se pare ca primul arata mai bine ca al doilea...

si primul arata EXCELENT!!!(cel putin pe 1280*1024)

singurul lucru care nu-mi place la site e mouseoverul de la butoane(e naspa rau..vbesc despre primul)

irimia octavian....BRAVO

#7
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
primul are niste efecte `amestecate` [transparente, umbre, etc] si e cam `neprofesional`... e posibil ca ala sa vi se para mai oke pentru ca e mai incarcat... o sa-l extind si p-asta... dar acum am de facut baza de date...

PS : am mai modificat cate ceva

edit // sa mai pun odata link-ul // ca e mai la-ndemana :)
http://www.vectorialpx.net/altul/

10x de opinii !

Edited by vectorialpx, 13 December 2006 - 19:46.


#8
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
asculta-ma ca arata de 5 ori mai bine  primul
sa zicem ca si fi un eventual client-..n-as da 2 bani pe al doilea....butoanele sunt nasoale..background nu-mi place..bara aia de jos la fel

imi dau seama ca ai muncit o groaza la al doilea si iti este cam greu sa arunci atata munca pe geam dar...arata super primul!!
....poate la primul problema este backgroundul (cauta ceva mai gri sau poate ceva mai complex...daca nu gasesti asta e...arata f bine si asa..)..dar pe total arata excelent

sa spuna si altii de pe forum parerea lor........

Edited by stefy, 13 December 2006 - 20:40.


#9
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
dap e mult mai bun...arata mai bine. chiar si link-urile din meniu se potrivesc. e simplu, fara frame-uri si prostii
e curat
div/css

al doilea e prea inchis la culoare, si prea banal

#10
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
cum ai facut aia cu patratele la logo(i'm curious)

#11
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
care-i chestia si de ce nu l-am pastrat pe primul : trebuie sa fie ceva serios, care sa inspire incredere, sobru si simplu [negrul si albastrul sunt cele mai potrivite]. Galbenul ala, desi imi place, inspira prea multa caldura si pare ca site-ul e prea... nu stiu... copilaros. In plus, natura isi are locul ei dar... eu fac site-uri web, nu-s gradinar [sper sa intelegeti ideea]... Prima data mi-a placut aspectul, in general, asa cum va place si voua dar acum mi-am dat seama ca imi trebuie un site serios in care sa-mi pot exprima un portofoliu [nu prea bogat]

in fine... las povestile deoparte... as vrea sa fac un flash la meniu ca e mai nice.

stefy, daca te referi la patratele de la primul, care vin pe imagine, sunt usor de realizat : am copiat de pe imagine zonele alea si le-am pus in layere separate [photoshop] apoi le-am dat un pic de umbra.

http://www.vectorialpx.net/graphic.psd
... ca sa nu zica lumea ca nu-s darnic ! ;)

aa... uitasem sa spun... cand o sa vina programarea si contentul, n-o sa mai fie asa simplu, va asigur :)

Edited by vectorialpx, 14 December 2006 - 09:22.


#12
infern0

infern0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 01.07.2006

View Postvectorialpx, on Dec 14 2006, 09:16, said:

care-i chestia si de ce nu l-am pastrat pe primul : trebuie sa fie ceva serios, care sa inspire incredere, sobru si simplu [negrul si albastrul sunt cele mai potrivite]. Galbenul ala, desi imi place, inspira prea multa caldura si pare ca site-ul e prea... nu stiu... copilaros. In plus, natura isi are locul ei dar... eu fac site-uri web, nu-s gradinar [sper sa intelegeti ideea]... Prima data mi-a placut aspectul, in general, asa cum va place si voua dar acum mi-am dat seama ca imi trebuie un site serios in care sa-mi pot exprima un portofoliu [nu prea bogat]

in fine... las povestile deoparte... as vrea sa fac un flash la meniu ca e mai nice.

stefy, daca te referi la patratele de la primul, care vin pe imagine, sunt usor de realizat : am copiat de pe imagine zonele alea si le-am pus in layere separate [photoshop] apoi le-am dat un pic de umbra.

http://www.vectorialpx.net/graphic.psd
... ca sa nu zica lumea ca nu-s darnic ! ;)

aa... uitasem sa spun... cand o sa vina programarea si contentul, n-o sa mai fie asa simplu, va asigur :)
mie imi plac amandoua si nu ai dreptate cand ai spus ca trebuie negru si sumbru sa inspire incredere !
trebuie sa fi cu adevarat de incredere . nu numai sa pari de incredere

#13
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006
al doilea nu inspira pic de incredere

primul este mai deschis si mult mai bine!!!!
la php.../forum acela este un forum de specialitate ,plin de ingamfati care se cred smecheri si gasesc o problema la orice si incep sa se dea ei experti cu sfaturi..bla blka bla...

primul nu are nici o problema..exact asa trebuie sa fie cu caldura..nu este deloc copilaros......este excelent!!!!


intreaba la php..../forum care arata mai bine(fara sa le spui care e primul si care e al doilea)....si aia o sa zica ca primul

intreaba pe oricine..prieteni,familie,rude..s.a si o sa iti zica ca primul..Intra in clipa asta pe messenger si intreaba-i pe toti din lista ta

.......cauta pe google "web design"....si o sa vezi ca majoritatea site-urilor NU sunt inchise.
negru nu inspira incredere ...din contra..ceva natural... cald..cu un aspect placut la prima vedere ca primul site inspira

..in fine ,e site-ul tau,faci cum vrei...,dar asculta-ma ca primul este excelent si e o idee foarte proasta sa il arunci pe geam fiindca niste ingamfati de la php.../forum au inceput sa se dea destepti

Edited by stefy, 14 December 2006 - 10:17.


#14
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
nu numai ca si eu fac parte din comunitate dar, sincer, nu ai dreptate !
am uitat sa-ti spun ca sunt moderator [de curand] :) acolo si mi se pare o comunitate super-reusita. In fine... fiecare cu parerile lui

referitor la site... parerile voastre le cer informativ, pentru a primi noi idei si pentru a vedea pareri, pentru a ma lauda si pentru a vedea `reactia publicului`... am exagerat un pic...

Sper sa nu supar pe nimeni dar eu sunt singurul care hotaraste cu ce fata ies in oras, in ce club intru, ce prieteni imi fac, ce site am si altele. Parerile pe care le cer sunt luate in considerare doar in cazul in care eu le consider bune si nu fac site-ul asa cum zice phpromania sau softpedia ci asa cum vreau eu...

Am cerut pareri pentru ca-s nedumerit [referitor la site-ul 2]. Primul site [pe care puteam sa nu vi-l arat] este doar o comparatie insa am renuntat la el [nu pentru ca asa a zis phpromania :) ci pentru ca asa am gandit eu]

In plus... eu ma plictisesc foarte repede de un design deci... n-o sa-l tin mult nici p-asta !

multumesc mult pentru pareri si astept si altele !

edit // asta nu inseamna ca nu iau in considerare parerile voastre... ba din contra [chiar m-ati pus pe ganduri :)]

Edited by vectorialpx, 14 December 2006 - 10:45.


#15
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006

View Postvectorialpx, on Dec 14 2006, 10:36, said:

In plus... eu ma plictisesc foarte repede de un design deci... n-o sa-l tin mult nici p-asta !


da-mil mie pe primul :D

#16
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
tocmai ti l-am dat [ceva mai sus] :)
http://www.vectorialpx.net/graphic.psd

uite, aici au postat baietii pareri despre :
http://www.phpromani...opic.php?t=8903

nick-ul meu de acolo e `octavian`

#17
stefy

stefy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 18.04.2006

View Postvectorialpx, on Dec 14 2006, 11:07, said:

tocmai ti l-am dat [ceva mai sus] :)
http://www.vectorialpx.net/graphic.psd

uite, aici au postat baietii pareri despre :
http://www.phpromani...opic.php?t=8903

nick-ul meu de acolo e `octavian`
ee..bine .nu sunt niste ingamfati..dar oricum ......bravo esti talentat....ar trebui sa iti faci o firma(ca sa poti oferi un contract)de web design.....foarte multi oameni cauta firme de web design..

a..si eu cred ca cei de la phpromania au reactionat cu critici deoarece ai spus"as vrea o critica a design-ului ... "...Nu ai spus"as vrea o parere despre deisgn".....ai cerut sa ti se spuna ce nu e bine ..nu sa ti se dea o parere generala
PS:acum si mie mi se pare ca totusi nu e chiar bun primul(meniul e prea transparent..parca patratele alea nu prea se potrivesc..mouseoverul nasol rau...).Dar la prima vedere arata bine

Edited by stefy, 14 December 2006 - 20:21.


#18
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Primul mi se pare mai ok, al 2-lea nu prea are culorile alese inspirat, de exemplu scrisul ala nu se vede bine.
Primul este excelent, daca scapi de "efectul" ala de rollover care e NASPA.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate