Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Trafic.ro - statistici private

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
trafic.ro are un mare avantaj, vechimea si numele insa in comparatie cu analytics si mai ales statistics este o gluma nereusita.

Ce are statistics in plus?
Durata vizitei, Click-uri, Top IP (nu are nici analytics), Top retele, Domeniu, Pagina de intrare, Pagina de iesire, Hit-uri pagina, Refresh-uri pagina, Loialitatea vizitatorilor, la ultimele cautari vezi ultimele 100 si nu ultimele 10 ca la trafic si la majoritatea se vad ultimele 100, etc.

Trafic nu are nimic in plus.

Singurul lucru care nu il stiu la statistics sunt metodele de protectie impotriva vizitelor create artificial, nu il stiu pentru ca nu ma intereseaza pozitiile in top, eu vreau numai statistici pentru site-urile mele.
Pana la urma numele spune totul, unu iti arata cat trafic faci altul iti ofera o statistica a traficului.

#20
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Courage vorbesti de concurenta. Concurenta o sa fi si cu si fara statistici publice , si nu cred ca o sa se diminueze. Eu n-am vazut sa se modifice pana acum spectaculos topul trafic.ro.
Cu toate ca au vazut atati oameni ce referinte are softpedia si celelalte site-uri.

Site-urile care au vizite nu au un cuvant anume de baza, ci apar rezultate precum nume1 100 cautari , nume2 97 cautari etc.

Era intr-adevar un avantaj , dar nu era unul extraordinar de mare.

Noua optiune a celor de la trafic.ro nu ma deranjeaza, intr-adevar era un lucru bun pentru ca site-ul avea transparenta totala. Dar in acelasi timp poate o sa ma ajute si pe mine sa raman in top acolo unde sunt, sau sa urc mai sus.

E un segment din site-uri pentru care erau foarte avantajoase informatile, oricum fiecare lucru are avantaje si dezavantaje.

statistics, are prea multe optiuni zic eu inutile: Top ip, Top retele, Hit-uri pagina - eu nu le vad rostul.

#21
marketing.online

marketing.online

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.12.2006
Courage - trafic.ro nu este realtime singurul realtime din romania este statistics.ro

again - logurile de pe server arata numarul de cereri ale paginii (nu afisari !!!)

Dever - trafic nu se poate compara cu analytics. Google analytics pune statisticile la inceputul paginii web si e un javascript. Asta inseamna ca browserul da intietate acelui script, mult inaintea pozelor (ceea ce duce si la o incarcare mai lenta pentru vizitator). Pe de alta parte, trafic.ro , statistics.ro, etc. folosesc o imagine care e incarcata (de obicei) ultima pe pagina deoarece codul e pus la finalul paginii. In consecinta, statistics.ro si trafic.ro masoara numarul de vizitatori reali (care au asteptat incarcarea completa a paginii).

Dan55 - 100% de acord cu tine chiar am vorbit cu cei de la statistics.ro pentru o anumita optiune care as fi vrut-o sa o am si au fost foarte deschisi. Au zis ca o vor implementa la urmatorul update din luna februarie. Referitor la frauda eu cred ca au un sistem destul de bine pus la punct diferenta rezultand si din numarul de vizitatori pe trafic.ro (unde sunt ceva mai multi) comparativ pe statistics.ro.

Cata - referitor la top IP pe mine m-au intersat foarte mult sa vad cine sta pe site-ul meu in fiecare zi. Exemlu: daca vei vedea 2-3 IP cu peste 5000 de hit-uri/luna cred ca aceea sunt concurenta.

#22
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postmarketing.online, on Dec 27 2006, 15:33, said:

Dever - trafic nu se poate compara cu analytics. Google analytics pune statisticile la inceputul paginii web si e un javascript. A
codul ala se poate pune oriunde in pagina, inclusiv la sfarsit.

#23
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Daca il pui la sfarsit risti sa nu fie rulat. Dezavantajul celor de la statistics sau trafic este ca iti ingreuneaza foarte mult incarcarea paginii daca serverele lor au probleme. Trebuie sa recurgi la diferite trucuri, gen iframeuri, pentru ca sigla trafic sau statistics sa se incarce independent de pagina ta

#24
aghyutza

aghyutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 14.12.2005
Trafic.ro nu accepta sa pui codul intr-un iframe. nu stiu de ce, nu sunt in masura sa le cer explicatii. si in + la trafic dureaza ceva timp activarea unui site, pe cand la statistics se inregistreaza imediat.

Ca o alta chestie, aceste statistici nu logheaza botii care viziteaza siteul deoarece imaginile acelea nu pot fi incarcate. (uitati-va pe google cum arata o imagine de la statistics sau de la trafic dupa ce a fost cacheuita o pagina in google)

#25
attempt

attempt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 03.05.2005
Era o chestiune de timp pana avea sa fie implementata aceasta optiune. Nu sti cat de bun sau frumos a fost un lucru pana cand dispare. Adevarul e caci daca ar fi fost ca siteurile mele sa fie mult mai mari nici mie nu miar fi convenit ca toate acele informatii sa fie publice.

#26
relu69

relu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.07.2006

View Postcosminnuss, on Jan 6 2007, 15:47, said:

Daca il pui la sfarsit risti sa nu fie rulat. Dezavantajul celor de la statistics sau trafic este ca iti ingreuneaza foarte mult incarcarea paginii daca serverele lor au probleme. Trebuie sa recurgi la diferite trucuri, gen iframeuri, pentru ca sigla trafic sau statistics sa se incarce independent de pagina ta

Parerea mea e ca google analytics ingreuneaza incarcarea mult mai mult decat serviciile autohtone pentru ca trimite doar javascript si pentru ca nu-i in romania (deci accesul catre ei e mai incet).
Cu cat e mai mult javascript (ie. google analytics) cu atat mai dependent esti de site-ul analizatorului de trafic. Statistics.ro si Trafic.ro trimit o poza, care e incarcata la final (dupa ce informatia utila a fost incarcata), d-aia, de obicei, statisticile lor arata mai putini vizitatori decat google alanytics.

#27
nuclear10

nuclear10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2007
1. Macar Google Analytics are super servere care nu pica .. asha cum pica cele de la Trafic.ro. Si atunci cand pica ... paginile stau 1000 de ani sa se incarce .. pana da time-out la trafic.ro.

2. Macar la google ashtept 1 zi si shtiu ca am statistici in care pot sa pun baza, care seamana foarte mult cu ce vad eu pe server. La Trafic.ro ma doare capul cum pierde vizitatori si informatii ...

3. E bine ca sunt statistici publice si private pe Trafic.ro. Bottom Line: Fiecare are posibilitatea sa aleaga!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate