Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Cum infiintez o societate pe actiuni S.A

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
twixnet46

twixnet46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2006
As dori sa stiu cum pot infiinta o societate pe actiuni. Ce acte imi trebuie? care este capitalul social minim?
Numarul minim de asociati. Cum pot sa pun actiunile in vazare? Pretul minim pe o actiune?
Cat ar trebui sa investesc la inceput si cate actiuni sa pun in vazare daca am nevoie de peste 200K Euro.
Care are experienta si stie il rog sa scrie in acest topic.
Va multumesc!

#2
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Primii pasi


Cel care este hotarit sa-si deschida o afacere trebuie sa se prezinte la Registrul Comertului cu buletinul sau cartea de identitate. Aici referentul care asigura consultanta pentru constituirea unei noi firme ii expune toate etapele infiintarii societatii.


Este obligatoriu ca cel care isi deschide o firma sa aiba capitalul social minim obligatoriu 25.000 de euro pentru o societate pe actiuni. Se stabileste obiectul de activitate. Se clasifica activitatea pe care persoana doreste sa o desfasoare in conformitate cu codul CAEN. De asemenea referentul din cadrul ORC ajuta investitorul sa stabileasca domeniul principal de activitate si activitatea principala a societatii.


Asociatii


Asociatii trebuie sa prezinte copie de pe actele de identitate, cotele de participare ale fiecaruia si sa stabileasca cine este administratorul si ce puteri are acesta sau limitele mandatului sau si stabilesc cotele de participare la beneficii si pierderi. Aceste cote nu pot fi niciodata zero pentru pierderi sau cistiguri.


Apoi se intocmeste cererea de prestari servicii care cuprinde redactarea actului constitutiv cu sau fara mentiunea de „urgenta”, in functie de dorinta fiecarui nou intreprinzator.


Dupa redactarea actului constitutiv se pune documentul la dispozitia actionarilor pentru a fi semnat. Printre actele necesare la deschiderea unei societati se numara dovada de sediu, iar daca acesta este intr-un apartament trebuie acordul vecinilor din imediata apropiere si viza asociatiei de locatari/proprietari, declaratia pe propria raspundere care dovedeste calitatea de asociat sau administrator si specimenul de semnatura al administratorului, precum si cazierul fiscal de la Directia de Finante Publice.


Ce taxe platim


      Taxe pentru inregistrare – constituire


      - tarife birou unic - certificat constatator - 30 de lei


      Taxe locale


      - taxa judiciara de timbru - judecator delegat - 39 de lei


      Taxe pentru Monitorul Oficial - 47,25 lei


      Taxe registru


      - inmatriculare in RC - 120 de lei


      - transmitere acte pentru publicare in MO - 10 lei


      - verificare unicitate sediu - 10 lei


      - obtinere cod unic de inregistrare - 10 lei


      - transmitere declaratii catre autoritati - 10 lei


      Tarife servicii auxiliare


      - transmitere documente prin posta in tara - 6,55 lei - optional


      Fond lichidare Legea 85/2006 - 26 de lei ^ 8 lei


      Fond buletin HG 460/2005 - 6,50 lei ^ 2 lei


      Rezervare denumire firma - 30 de lei


      Verificare disponibilitate denumire firma - 10 lei


      Indrumare completare corecta alte cereri - 4,05 lei


      Redactare statut/act constitutiv initial/actualizat - 180 lei


      Dare de data certa pentru actele redactate - 12 lei


      Indrumare completare cereri inregistrare pe format tipizat - 5,50 lei


      Indrumare prealabila pentru constituire/modificare - 22 de lei


      Depunere cerere inregistrare/documentare la Biroul Unic - 12 lei

#3
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Trebuie sa ai minim 2500 RON capital social. Poti sa il imparti in cate actiuni vrei, la o valoare nominala de minim 1 RON / actiune.
Ai nevoie de 3 cenzori.
Procedura ii un pic mai complicata la S.A, dar iti recomand sa te adresezi camerei de comert. Ei iti vor explica totul.

Nu stiu exact ce vrei, dar sa nu crezi ca poti face un SA si vinde actiuni de 200K E asa usor. Eu personal nu as cumpara actiuni la o firma recent infiintata.

Adica, daca faci capital social de 200.000 E, impartit in actiuni ... probabil ca le poti vinde.

#4
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postexosyphen, on Dec 13 2006, 10:01, said:

Trebuie sa ai minim 2500 RON capital social.

...

Stiam ca pentru a infiinta o SA iti trebuie capital de minim 25.000 de euro, asa am citit la Registrul Comertului. Poate n-am vazut bine, sau n-o fi intrat inca in vigoare prevederea asta.

#5
twixnet46

twixnet46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2006
[quote name='DanyBoss' date='Dec 13 2006, 04:34' post='2211904']
Primii pasi
Cel care este hotarit ...



Destul de complet raspunsul dar totuti mai sunt cateva intrebari la care nu s-a raspuns.
Cum pot sa valorific actiunile?
TRebuie sa le listez la bursa sau pot sa le vadnd prin act notarial?

#6
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Daca tu crezi ca faci un S.A cu capital social de 25 de mil, si vinzi actiunile cu 200.000 E ... las-o balta. II ceea mai slaba teapa.

Ca sa te listezi la bursa :
Capital social minim de cateva milioane de euro, cifra de afaceri de cateva mil de euro, etc.

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cap soc = 25.000 Euro nu 2500 ron...

#8
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
@spare-me : nu mai stiu exact cat ii ... ii drept ca ii ceva vreme de cand am verificat ultima data.

Mai este si obligatia de a avea 3 cenzori, etc.

#9
twixnet46

twixnet46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2006

View Postexosyphen, on Dec 14 2006, 04:05, said:

Daca tu crezi ca faci un S.A cu capital social de 25 de mil, si vinzi actiunile cu 200.000 E ... las-o balta. II ceea mai slaba teapa.

Ca sa te listezi la bursa :
Capital social minim de cateva milioane de euro, cifra de afaceri de cateva mil de euro, etc.

  Exosyphen daca postezi numa asa ca sa te afli in treaba las-o balta ... nam nevoie de sfaturile tale.
Sa posteze oameni care au ceva de zis la subiect nu pareristi de 2 lei.

#10
Wittmann

Wittmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 14.05.2006

View Postspare-me, on Dec 14 2006, 08:49, said:

cap soc = 25.000 Euro nu 2500 ron...


Capitalul social la SA este de 90.000 RON, conform ultimei modficari a legii 31.

@ twixnet46: infiintarea unei societati pe actiuni este o treaba prea serioasa pentru a cauta sfaturi pe internet. Sunt foarte multe aspecte de lamurit: structura capitalului social, sistemul de conducere a societatii (dual sau unic), felul actiunilor (nominative, etc.), auditul finaciar, etc.
Sfatul meu este sa te adresezi unei firme de avocatura serioase. Te vor "taxa" mai zdravan, dar vei avea certitudinea ca macar ai facut o treaba temeinic.

#11
bara_ac

bara_ac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.12.2006
:coolspeak:
iti recomand sa te informezi cat mai mult din surse obiective, exeplu legi sau sfaturi avocatesti... pe urma, cred io, ca vei ajunge la concluzia ca vrei societate cu raspundere lim itata... dupa ce te informezi vei afla si beneficiile unui srl, dar si de ce nu vrei ACUM societate pe actiuni, celputin din cate mi-am dat eu seama de experienta ta in domeniul economic, ori de intentiile sau banii tai.
succes!

#12
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostWittmann, on Dec 21 2006, 17:13, said:

Capitalul social la SA este de 90.000 RON, conform ultimei modficari a legii 31.

@ twixnet46: infiintarea unei societati pe actiuni este o treaba prea serioasa pentru a cauta sfaturi pe internet. Sunt foarte multe aspecte de lamurit: structura capitalului social, sistemul de conducere a societatii (dual sau unic), felul actiunilor (nominative, etc.), auditul finaciar, etc.
Sfatul meu este sa te adresezi unei firme de avocatura serioase. Te vor "taxa" mai zdravan, dar vei avea certitudinea ca macar ai facut o treaba temeinic.


View Postbara_ac, on Dec 21 2006, 19:09, said:

:coolspeak:
iti recomand sa te informezi cat mai mult din surse obiective, exeplu legi sau sfaturi avocatesti... pe urma, cred io, ca vei ajunge la concluzia ca vrei societate cu raspundere lim itata... dupa ce te informezi vei afla si beneficiile unui srl, dar si de ce nu vrei ACUM societate pe actiuni, celputin din cate mi-am dat eu seama de experienta ta in domeniul economic, ori de intentiile sau banii tai.
succes!

N-ati postat la subiect, bre  :)  ( vezi mai sus )

Omu' vrea sa faca din ... bici si sa mai si pocneasca. Raspunsurile asteptate de el sunt la intrebarea: cum vand eu actiuni de vreo 200.000 de euro, neavand habar ce e aia SA, cu ce se mananca, sau ce costuri si obligatii presupune o SA ...

Ti-a zis bine exosyphen, daca tu crezi ca iti faci SA si o sa se buluceasca lumea sa-ti dea bani pe actiuni, te inseli. Poate ma insel eu, dar nu pari a sti ce inseamna SA. Tre' sa ai firma serioasa, cu cifra de afaceri de cateva milioane bune de euro si cu profit ca sa te poti gandi la o listare la bursa. Chiar daca indeplinesti conditiile astea, nu-ti garanteaza nimeni ca listarea la bursa va fi un succes. Chiar acum cateva zile citeam de esecul listarii Blue Telecom, firma mare, cu profit si cifra de afaceri mare.

#13
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
@spe : "Ce-i ba? Te-ai facut si tu parerist de 2 lei" ?
eu am abandonat subiectul, din moment ce nu aveam un partener de discutii serios :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate