Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Economia romaneasca evolueaza fantastic.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
488 replies to this topic

#73
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
bitter, nu te supara dar esti nitel greu de cap...

"crestere economica" nu e tot una cu "economie mare"... sa-ti dau un exemplu: x are 100 de lei iar y are 1000 de lei (x si y fiind echivalentele unor economii diferite)...
in anul 1 x inregistreaza o crestere de 4% iar y tot de 4%(deci au cresteri egale) ... in anul 2 x inregistreaza o crestere de 10 % iar y de 3% ... in acest moment x are o crestere mult mai mare decat y, insa asta nu inseamna ca are o suma mai mare decat y(respectiv o economie mai puternica), mai avand destul de mult pana sa-l ajunga pe y, insa nu poate fi decat un fapt pozitiv...

iar pt. a intelege reactia ta, e ca si cum ai veni si ai urla "bah banditilor cum va permiteti sa spunetit ca x o duce extrem de bine, ca are bani la fel de multi ca y" etc... asta a fost reactia ta!

ai zbierat de parca cineva ar fi spus ca economia romaniei e similara cu economiile din vest, ba poate mai buna! dar nu a spus nimeni asa ceva! ai interpretat tu in mod stupid!

ps. soferul de care pomeneam nu e austriac... e vorba de soferi romani angajati la o firma de origine austrica din romania (ca tot spunea nu-stiu-care ca vin nemtii si dau salarii de 100 de eur - iata ca nu-i chiar asa)

se vede ca nu esti atent si ca nu prea folosesti logica la conceperea posturilor...

Edited by gtk, 12 December 2006 - 20:47.


#74
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View PostBasarab, on Dec 12 2006, 16:04, said:

Leul, cea mai puternica moneda din lume in 2006
Catalin Stefancu, 12 Decembrie 2006
Moneda autohtona a eclipsat in acest an toate monedele europene,

Economia Romaniei a crescut cu 7,8%, in primele noua luni

Lasă că intrăm în UE și vom fi nevoiți să renunțăm la leuțul nostru. Chiar atunci cînd se înzdrăvenise.
Și cu creșterea economică se va rezolva, ne vom adapta standardelor europene. Adică o creștere economică mai mică.

Țineți minte cifra 7,8% (creștere economică), comparăm peste un an efectul intrării în UE.

#75
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostMarius1989, on Dec 12 2006, 20:47, said:

Țineți minte cifra 7,8% (creștere economică), comparăm peste un an efectul intrării în UE.
alta prostie scoasa instant, in stilul traditional al unora anti-ue... crestere economica<>economie solida!

#76
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

View Postolteanul, on Dec 12 2006, 20:04, said:

NU știu cum ați făcut voi calculele dar mie mi-a dat că
la 15 oc t 2003 un euro era 38.779 lei. La un salariu mediu de 4.950.000 lei rezultă 127,6 euro pe lună.
la 15 oct 2006 un euro era 3,5 lei. Pe un salariu mediu de 866 lei rezultă 247 de euro pe lună.
Mai clar de atât ce explicații vrem?
Da' vreo factura ai platit intre timp ?
Cat era mc de gaze in 2003, si cat este acum ?
Energia electrica ?
Benzina-Motorina ?
......
Apropo, ai vazut cat costa RCA-ul incepand cu 1 ianuarie ? :D

P.S. Nu va mai spun ca inflatia calculata de Ro este de 4%, iar daca o calculezi dupa normele europene, aka EUROSTAT, ar fi de vreo 7%. :lol:

Asta pentru ca la noi, daca pretul gazelor ar creste cu 100% intr-un an, inflatia ar fi DOAR de 4%. :w00t:

#77
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View Postzoro2, on Dec 12 2006, 20:35, said:

deci daca "noi" toti am fugi dupa joburi bine platite ne vor creste salariile la toti ?
sa sti ca-i o idee fantastica
domnilor de maine toti vom schimba locurile intre noi

Dacă ai accepta doar jobul care se potrivește cu nivelul tău de pregătire și cu efortul pe care îl depui pentru el ai fi mai mulțumit.
Nu uita că o angajare înseamnă o negociere, o stabilire a unui salariu între angajator și angajat.
Dacă angajații acceptă salarii mici, angajatorul nu are niciun motiv să le dea un salariu mai mare. El trebuie să aibă profit.
Dacă însă oamenii au pretenții mai ridicate, nu se vor duce pe un salariu care nu le convine.
De pildă eu știu că sub un anumit nivel de salarizare nu aș accepta nicio ofertă.

#78
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006

View Posttomaso, on Dec 12 2006, 18:35, said:

Se apropie Craciunul ....

Singura problema ar fi ca este un delay intre macroeconomic si nivelul de trai.
Dar asa este normal sa fie.
Scuza-ma ca ma iau iar de tine. Dar al naibi "delay" se observa numai cand e vorba de cresterea nivelului de trai, atunci cand e vorba de scadere se transforma in semn prevestitor :)


View Posttomaso, on Dec 12 2006, 19:29, said:

E cam ca in povestea cu drobul de sare.
O sa traim si o sa vedem cum va fi.
Eu zic doar ca trebuie sa fim circumspecti. Mai ales cand sunt cifre atat de optimiste. Doar nu am uitat cu totii in ce tara ne aflam.

View Postolteanul, on Dec 12 2006, 20:04, said:

NU știu cum ați făcut voi calculele dar mie mi-a dat că
la 15 oc t 2003 un euro era 38.779 lei. La un salariu mediu de 4.950.000 lei rezultă 127,6 euro pe lună.
la 15 oct 2006 un euro era 3,5 lei. Pe un salariu mediu de 866 lei rezultă 247 de euro pe lună.
Mai clar de atât ce explicații vrem?
EU am văzut de pildă că în orașul în care locuiesc - unde există Metro, Selgros, Billa, Practiker - s-au mai inaugurat două hypermarketuri: Pic și Real
Vreau să vă spun că atât puhoi de lume ce am putut să văd...
SUnt super solicitate toate aceste super - hipermarketuri.
Și asta pentru că românii au bani de cheltuit.
SIgur că toți vor spune că murim de foame.
Dar dacă te uiți să vezi ce cumpără îți dai seama că nu e chiar așa.
Romanii au bani de cheltuit, dar au si niste credite de rambursat. Chiar sunt curios care este nivelul indatorarii populatiei. Probabil aceste sume nu se dau publicitatii sau daca se dau nu sunt explicate atat de bine ca aceasta crestere economica.


gtk am revazut postul tau. Nu vazusem exact "operatorii"

Edited by obnoxious, 12 December 2006 - 20:58.


#79
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View Postfanariotul, on Dec 12 2006, 20:53, said:

Da' vreo factura ai platit intre timp ?
Cat era mc de gaze in 2003, si cat este acum ?
Energia electrica ?
Benzina-Motorina ?
......
Apropo, ai vazut cat costa RCA-ul incepand cu 1 ianuarie ? :D

P.S. Nu va mai spun ca inflatia calculata de Ro este de 4%, iar daca o calculezi dupa normele europene, aka EUROSTAT, ar fi de vreo 7%. :lol:

Asta pentru ca la noi, daca pretul gazelor ar creste cu 100% intr-un an, inflatia ar fi DOAR de 4%. :w00t:

Să-ți mai spun o dată?! De la 127 de euro în 2003 la 247 de euro în 2006
Aproape dublu!!
Ce mă iei cu abureli...

#80
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006
off topic,
nu pot sa ma plang de jobul meu, dar nici nu ma laud prea mult

View Postolteanul, on Dec 12 2006, 20:54, said:

De pildă eu știu că sub un anumit nivel de salarizare nu aș accepta nicio ofertă.

daca acasa te-ar astepta 2-3 copii ce te-ntreaba - tati ce ne-ai adus azi ?
ma cam indoiesc

#81
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View Postzoro2, on Dec 12 2006, 21:00, said:

daca acasa te-ar astepta 2-3 copii ce te-ntreaba - tati ce ne-ai adus azi ?
ma cam indoiesc

Tocmai de aia!

Că mă așteaptă și nu aș accepta!

#82
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006
Hai sa vedem cum e cu economia aia care duduie si functioneaza pe baze solide si sanatoase si sa aruncam o privire peste prognozele guvernamentale pe care le atasez acestui mesaj ;)

Poate ne lamurim un pic si cu leul puternic ce aduce numai "beneficii" romanilor  :w00t:

#83
talkative

talkative

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 20.08.2005

View PostBasarab, on Dec 12 2006, 15:04, said:

Leul, cea mai puternica moneda din lume in 2006
Catalin Stefancu, 12 Decembrie 2006
Moneda autohtona a eclipsat in acest an toate monedele europene,

inregistrand cea mai mare crestere la nivel mondial in raport cu dolarul american, analistii asteptandu-se la un 2007 in aceeasi nota pe fondul integrarii Romaniei in Uniunea Europeana.

Leul a castigata in 2006 fata de dolar 20 de procente, scrie Bloomberg, cresterea fiind impulsionata de investitiile straine record din acest an.

Potrivit estimarilor, investitiile straine in Romania se vor ridica in 2006 la valoarea de opt miliarde de euro (10,7 miliarde de dolari),

oficialii estimand un nivel de 10 miliarde de euro pentru anul urmator, aproape dublu fata de cele 5,2 miliarde euro inregistrate in 2005.

Cresterea investitiilor straine si intarirea leului a atras si atentia investitorilor pentru obligatiunile in lei listate pe pietele internationale. Acestea sunt mai rentabile comparativ cu cele emise in euro sau dolari, dobanda de referinta pentru leu fiind de 8,75%, comparativ cu 5,25% pentru dolari si 3,5% pentru euro.

Intarirea leului va continua si in 2007, apreciaza analistii, integrarea Romaniei in UE fiind un factor catalizator pentru cursul monedei nationale in raport cu celelalte monede. “Ne asteptam ca aprecierea leului sa continue”, a declarat Oliver Kastner, care administreaza obligatiuni in valoare de sapte miliarde de. dolari la Deka Investments in Frankfurt, 5% din acestea fiind emise in lei.

Leul a inregistrat prima sa scadere din ultimele cinci saptamani in raport cu dolarul, fiind in scadere cu 0,3%. Cu toate acestea, Beat Siegenthaler, analist financiar la TD Securities in Londra, considera ca leul ar mai putea castiga inca patru procente in raport cu dolarul pana la finalul acestui an, estimand un curs de 2,48 lei pentru un dolari la finele anului.
Sursa: Wall-Street.ro
Mda...
Intarirea leului.
Efecte pozitive:
- investitorii straini nu mai pot cumpara pe trei parale active romanesti. Aceeasi suma in lei inseamna mai mult in euro;
- contribuie la reducerea inflatiei prin ieftinirea produselor de import;
- ieftinirea serviciului datoriei externe (dar in ritmul in care ne imprumutam, compensam aceasta ieftinire cu cresterea datoriei).
Efecte negative:
- torpileaza exportul si avantajeaza importul, deci favorizeaza amplificarea deficitului balantei comerciale. Noi nu suntem in situatia Chinei, care are excedent comercial nejustificat de mare si ar trebui sa-si ajusteze valoarea monedei. Noi avem deficit si asta de cand tin eu minte.
- torpileaza productia autohtona, care devine mai scumpa in comparatie cu produsele de import.
- daca va continua, treptat va duce la scaderea interesului investitorilor straini. Unul dintre motivele pentru care exista un interes fata de investitii in Romania, il constituie costurile reduse (atat cu forta de munca, cat si celelalte, mai ales terenurile) - dar reversul medaliei e ca atragerea investitorilor investitorilor numai prin preturi de dumping ale factorilor de productie nu ne ajuta cu nimic.
- creeaza iluzia cresterii veniturilor. La ora asta, nu stiu daca va dati seama, dar veniturile noastre sunt in crestere. In euro sau dolari. Nu in lei. De exemplu, daca s-ar ajunge, prin absurd, la un curs de schimb de 20000 ROL pentru 1 euro (ceea ce ar fi mortal pentru economia romanesca), o sa am salariu la nivel occidental, dar n-o sa ma ajute cu nimic. Pentru ca preturile interne sunt in lei.
Prin aceasta intarire a leului, are loc o crestere "din condei" a venitului mediu exprimat in valuta.
Nu stiu exact care este procedura de calcul a PIB in valuta, dar cred ca si PIB va creste, fara sa producem de fapt mai mult.

Quote

Potrivit estimarilor, investitiile straine in Romania se vor ridica in 2006 la valoarea de opt miliarde de euro (10,7 miliarde de dolari),
Iar din alea 8 mld. euro, peste 2 mld. au reprezentat pretul BCR. Nu stiu unde s-au platit banii si pentru partea BERD-ului, adica vreo 1 mld euro. Daca plata s-a facut in Romania, mai adaugati 1 mld. pentru o singura tranzactie.
Nu mai avem inca un BCR de vandut.

Edited by talkative, 12 December 2006 - 22:51.


#84
talkative

talkative

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 20.08.2005

View PostSDan222, on Dec 12 2006, 15:48, said:

Ce ti-e si cu manipularea asta ...

Comunicat de presa al Institutului National de Statistica nr. 63 din 11.12.2006
Produs Intern Brut
Consum final al gospodariilor populatiei
Realizari - milioane lei preturi curente
perioda 1 ian - 30 sept 2006 : 180425,0
modificare fata de perioada 1 ian - 30 sept 2005 : 112,0

Unde-i VOLUMUL ala de marfuri ? Nu cumva e vorba de PRETURI ?
Intr-adevar, se vorbeste de PIB in trim III 2006 si pe primele 10 luni ale anului, in PRETURI CURENTE, dar in acelasi timp in raport se precizeaza ca e vorba de o crestere in termeni reali (nu nominali), deci ar trebui sa fi aplicat deflatorul indicatorilor din perioadele similare ale anului anterior.
Datele le gasiti aici: Attached File  pib.pdf   224.62K   5 downloads

Edited by talkative, 12 December 2006 - 23:33.


#85
flo28bv

flo28bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 13.09.2006
Cu privire la  industria romaneasca exista o oarecare efervecenta si sa va spun si de ce.Lucrez la departamentul de marketing al unei companii de traditie din industria de masini si pot sa spun ca suntem sufocati de firmele straine care sunt interesate sa isi externalizeze productia la noi in tara. In special cea poluanta: - piese turnate, forjate, constructii sudate , materiale plastice adica tot ceea ce produce praf si mizerie la ei.Avantajul lor: o tara mai curata, costurile de productie  mult mai scazute plus ca ceea ce ei cer nu necesita o prea mare tehnicitate si deci probleme de calitate nu prea apar.........Deci noi suntem aia cu munca "murdara" dar atata vreme cat acest lucru ne face sa mergem inainte de ce nu?Desi dupa momentul 1 ianuarie 2007 nu m-ar mira ca ei sa isi mute aria de interes mai la est.

#86
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Deja-i gata...anu' nou premiază 70.000 noi şi vajnici şomeri din mediile poluante....care încă mai scârţâiau.
Care 'investiţii'? Vom fi obligaţi să muncim mai 'productiv', să spulberăm pur şi simplu economia. Ufff, tehnica asta...

#87
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

View Postolteanul, on Dec 12 2006, 20:58, said:

Să-ți mai spun o dată?! De la 127 de euro în 2003 la 247 de euro în 2006
Aproape dublu!!
Ce mă iei cu abureli...
Oltene, tu platesti ceva in casa aia in care locuiesti ? Ai idee ce-i aia o factura ?

Repeti aiurea niste cifre; pai uite, de exemplu, mie mi-a venit factura la gaze, 389,64 RON. Si tine cont ca a fost vreme frumoasa, cel putin prin Bucuresti. Deci cati euro inseamna ?  :rolleyes:

Iar celor ce se bucura de faptul ca leul e "tare", tin sa le spun ca in Japonia e jale cand creste yenul. ;)

#88
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View Postmaks, on Dec 12 2006, 15:08, said:

Sa fie un efect al politicilor economice liberale?

Mda.... :D  Se datoreaza mult - criticatului guvern Tariceanu....
Fanii lui bASE sunt in dilema....
Daca Guvernul merge bine si obtine performanta, atunci... de ce sa-l schimbe? :naughty:
------------
Hai baieti... pe cine aplaudati? Tot pe Marinel? :deadtongue:

#89
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

View PostRákóczi II, on Dec 13 2006, 19:10, said:

Mda.... :D  Se datoreaza mult - criticatului guvern Tariceanu....
Fanii lui bASE sunt in dilema....
Daca Guvernul merge bine si obtine performanta, atunci... de ce sa-l schimbe? :naughty:
------------
Hai baieti... pe cine aplaudati? Tot pe Marinel? :deadtongue:

da
explicatie: politica lu base e cu bataie lunga (vezi si centrala atomica)
politica motociclistului e pe fuga si doamne fer ne iese o masina mai tare-n fata si ne facem varza
nu cred in motociclist nici pana la buda

#90
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View Postfanariotul, on Dec 13 2006, 19:08, said:

Oltene, tu platesti ceva in casa aia in care locuiesti ? Ai idee ce-i aia o factura ?

Repeti aiurea niste cifre; pai uite, de exemplu, mie mi-a venit factura la gaze, 389,64 RON. Si tine cont ca a fost vreme frumoasa, cel putin prin Bucuresti. Deci cati euro inseamna ?  :rolleyes:

Iar celor ce se bucura de faptul ca leul e "tare", tin sa le spun ca in Japonia e jale cand creste yenul. ;)

Hai că o dăm în diverse!!
Am plătit 178 de lei la gaze pe o lună fix. La o casă în care în trei camere arde focul în sobă, iar în alta am preferat încălzirea cu lemne.
Dacă s-a scumpit gazul, trecem la soluții alternative.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate