Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Economia romaneasca evolueaza fantastic.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
488 replies to this topic

#1
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Leul, cea mai puternica moneda din lume in 2006
Catalin Stefancu, 12 Decembrie 2006


Moneda autohtona a eclipsat in acest an toate monedele europene,

inregistrand cea mai mare crestere la nivel mondial in raport cu dolarul american, analistii asteptandu-se la un 2007 in aceeasi nota pe fondul integrarii Romaniei in Uniunea Europeana.

Leul a castigata in 2006 fata de dolar 20 de procente, scrie Bloomberg, cresterea fiind impulsionata de investitiile straine record din acest an.

Potrivit estimarilor, investitiile straine in Romania se vor ridica in 2006 la valoarea de opt miliarde de euro (10,7 miliarde de dolari),

oficialii estimand un nivel de 10 miliarde de euro pentru anul urmator, aproape dublu fata de cele 5,2 miliarde euro inregistrate in 2005.

Cresterea investitiilor straine si intarirea leului a atras si atentia investitorilor pentru obligatiunile in lei listate pe pietele internationale. Acestea sunt mai rentabile comparativ cu cele emise in euro sau dolari, dobanda de referinta pentru leu fiind de 8,75%, comparativ cu 5,25% pentru dolari si 3,5% pentru euro.

Intarirea leului va continua si in 2007, apreciaza analistii, integrarea Romaniei in UE fiind un factor catalizator pentru cursul monedei nationale in raport cu celelalte monede. “Ne asteptam ca aprecierea leului sa continue”, a declarat Oliver Kastner, care administreaza obligatiuni in valoare de sapte miliarde de. dolari la Deka Investments in Frankfurt, 5% din acestea fiind emise in lei.

Leul a inregistrat prima sa scadere din ultimele cinci saptamani in raport cu dolarul, fiind in scadere cu 0,3%. Cu toate acestea, Beat Siegenthaler, analist financiar la TD Securities in Londra, considera ca leul ar mai putea castiga inca patru procente in raport cu dolarul pana la finalul acestui an, estimand un curs de 2,48 lei pentru un dolari la finele anului.


Sursa: Wall-Street.ro


___________________



Economia Romaniei a crescut cu 7,8%, in primele noua luni

12 Decembrie 2006


Produsul intern brut (PIB) in primele noua luni ale anului a fost de 229,5 miliarde de lei, in crestere cu 7,8% fata de perioada similara a anului precedent, datorita evolutiei foarte bune a constructiilor si serviciilor, indica datele publicate de Institutul National de Statistica (INS).
Cresterea economica pe trimestrul trei a fost de 8,3%, comparativ cu perioada similara a anului trecut, dupa ce, in primele trei luni ale anului curent, ritmul a fost de 6,9%, iar in al doilea trimestru de 7,8%.

Rezultatul foarte bun inregistrat in primele noua luni se datoraza constructiilor, care au avut un salt de 17,7%, comparativ cu anul trecut, dar si revenirii agriculturii, care si-a majorat volumul de activitate cu 3,5%, conform INS. Industria a crescut, in primele noua luni, cu 7,1%, iar serviciile cu 7,8%. Constructiile, serviciile si industria au avut o contributie de 80,8% la produsul intern brut.

Pe partea de cerere, consumul final ramane principalul motor de crestere economica, in primele noua luni ale anului acesta avansand cu 11%. Cresterea consumului final individual al gospodariilor populatiei (cu 12%) a fost determinata, cu preponderenta, de majorarea volumului de marfuri din comertul cu amanuntul (22,7%).

De asemenea, investitiile au jucat un rol semnificativ in cresterea economica pe partea de cerere, formarea bruta de capital fix majorandu-se cu 13,7%. in cadrul formarii de capital, investitiile reprezinta 90,2% din valoarea totala. Anul trecut investitiile au crescut cu 13%, iar in 2004 cu 10,8%.

Din investitiile realizate in primele noua luni ale anului, investitiile in lucrari de constructii noi s-au majorat cu 17,7%, iar investitiile in utilaje si mijloace de transport au crescut cu 9,6%, comparativ cu perioada similara a anului trecut. in primele trei trimestre ale anului au fost terminate 20.730 de locuinte, cu 2.544 de locuinte mai mult fata de perioada corespunzatoare a anului precedent, aproximativ 90% dintre ele fiind realizate de populatie. La sfarsitul lunii septembrie, peste 100.000 de locuinte se aflau in diferite stadii de executie, din care 11,8% se realizeaza cu fonduri bugetare.

Comisia Nationala de Prognoza a estimat pentru acest an un produs intern brut de 337 miliarde de lei, in crestere cu 7% fata de anul trecut. Recent, analistii bancii italiene UniCredit au estimat un salt al PIB de 7,8%, iar Comisia Europeana a anticipat, in ultima sa estimare, o crestere economica de 7,2%.

Edited by Basarab, 12 December 2006 - 15:05.


#2
maks

maks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 14.04.2006
Sa fie un efect al politicilor economice liberale?

#3
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Niciodata n-am avut salariul mare. Cu toate astea, observ ca forta mea de cumparare e mai scazuta ca-n 2002-2003 de ex. Atunci daca as fi avut salariul de-acu as fi fost belfer.

In concluzie: Leul s-a intarit, iar preturile se poate considera ca cresc in valuta. Si deci scade forta de cumparare.

Economia creste, iar forta mea de cumpare scade. Pradoxal, nu?

#4
zoro2

zoro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.05.2006

View Postmaks, on Dec 12 2006, 15:08, said:

Sa fie un efect al politicilor economice liberale?

n-am inteles aici,
politica liberala facuta de liberali sau politica liberala a lu'd.a. cel mic ?

si unde se rasfrange fericirea aia de cifre asupra muritorului de rand, ca vad ca pleaca pe capete din tara iar aia de mai sunt o le ghiortaie matele de foame ?


La nivel macro poate stam bine, dar personal pe mine si alte 20.000.000 (milioane) de romani nu ne incalzeste cu nimic
s-a bagat cota unica de impozitare, pe moment e ok (pe moment) dar in 2 ani va tb renuntat la aceasta, bumul de investiti (scontat si partial reusit) se va stinge si atunci - de unde pui mei bani de salarii la bugetari si pensi ?

personal nu ma intere evolutia de mai sus, cand stiu ca salariu meu ramane acelasi iar painea, gazele, etc tot cresc si cresc si iar cresc.

Edited by zoro2, 12 December 2006 - 15:41.


#5
maks

maks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 14.04.2006
Eu nu prea gasesc o explicatie pentru povestea asta.Si sunt de acord, pana nu o sa simt "cresterea" asta in buzunar toata povestea seamana a poneiul asteptat de optimist dupa ce a primit o balega.

Nu ma prea pricep dar ma gandisem la cota unica de impozitare cand am pomenit de politici liberale.Dar probabil ca nu are nici o legatura.

Edited by maks, 12 December 2006 - 15:42.


#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
tocmai mi-am luat ferarri, deci pot sa confirm. anu trecut mergeam pe bicicleta

#7
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostMosotti, on Dec 13 2006, 02:41, said:

tocmai mi-am luat ferarri, deci pot sa confirm. anu trecut mergeam pe bicicleta
a, la tine a ajuns ferrari-ul meu ala vechi?  :)

ala nou l-am luat cu un credit cu buletinul. scria pe buletin cu rosu : cetatean UE.

direct de la zurich l-am luat. si l-am facut praf in gropile de la nadlac.

#8
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postmaks, on Dec 12 2006, 15:40, said:

Eu nu prea gasesc o explicatie pentru povestea asta.Si sunt de acord, pana nu o sa simt "cresterea" asta in buzunar toata povestea seamana a poneiul asteptat de optimist dupa ce a primit o balega.

Eu o cred. Ca nu o duc eu mai bine, asta e altceva.

Nu sunt din Bucuresti, insa uita-te ce-i acolo! Ce forfota e, cate masini sunt (nu mai ai loc nici la WC de ele)! Uita-te cu ce disperare se cumpara, ce cozi sunt in supermarketuri! Toti se afiseaza numai cu lucruri de ultima ora! Vedeai asa ceva in urma cu 10 ani?

#9
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006

Quote

Cresterea consumului final individual al gospodariilor populatiei (cu 12%) a fost determinata, cu preponderenta, de majorarea volumului de marfuri din comertul cu amanuntul (22,7%).

Ce ti-e si cu manipularea asta ...

Comunicat de presa al Institutului National de Statistica nr. 63 din 11.12.2006
Produs Intern Brut
Consum final al gospodariilor populatiei
Realizari - milioane lei preturi curente
perioda 1 ian - 30 sept 2006 : 180425,0
modificare fata de perioada 1 ian - 30 sept 2005 : 112,0

Unde-i VOLUMUL ala de marfuri ? Nu cumva e vorba de PRETURI ?

#10
maks

maks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 14.04.2006

View Postcap_tepos, on Dec 12 2006, 15:44, said:

Eu o cred. Ca nu o duc eu mai bine, asta e altceva.

Nu sunt din Bucuresti, insa uita-te ce-i acolo! Ce forfota e, cate masini sunt (nu mai ai loc nici la WC de ele)! Uita-te cu ce disperare se cumpara, ce cozi sunt in supermarketuri! Toti se afiseaza numai cu lucruri de ultima ora! Vedeai asa ceva in urma cu 10 ani?

Eu ce sa zic.Sper sa fie mai bine cat mai repede.Si nu ma indoiesc ca e vorba de o realitate dar ma intreb cand o sa pot observa asta si la mine.Cozi la supermarketuri erau si anul trecut.Or fi aceiasi.

#11
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006

View Postcap_tepos, on Dec 12 2006, 15:44, said:

Toti se afiseaza numai cu lucruri de ultima ora!

Numai mentalitatea nu-i 'de ultima ora', incolo ... da' mai conteaza ?

#12
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Uhhh. ce bine trăiesc ! Şi nu mi-am dat seama ! Nu mai vorbesc de părinţi!...belferi !
Abia aştept pensionarea (în) privată. Trai nineacă !
Liberalismu-i bun, dar pentru cei informaţi...restu'... mai 'e' ţări care 'are' nevoie dă ei.
Io-te ce emisiuni frumoase şi educaţionale avem cu 'realizaţii' noştri prin ioropa...lacrimi...chestii...se rupe inima-n tine, nu alta.

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
economia nu evoluaza fantastic cind se cumpara engros lucruri importate de la altii, ci cind altii cumpara ca prostii lucruri exportate de noi

#14
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostMosotti, on Dec 13 2006, 03:40, said:

economia nu evoluaza fantastic cind se cumpara engros lucruri importate de la altii, ci cind altii cumpara ca prostii lucruri exportate de noi
ba evolueaza super hiper fantastic.

pana vine nota de plata  :naughty:

#15
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Economia romaneasca ESTE performanta.
Ma rog, incepe sa fie .

Sunt semne bune si totul va veni ca un bulgare de zapada. La inceput este de marimea unui rahatel ( toata lumea face bancuri ) dar pe masura ce se invarte, creste exponential.

Potentialul tarii noastre este enorm. Pe bune, fara exagerari.

Vin vremuri bune.
Copii, un sfat gratis !
Vine un nou inceput incepand cu 1 ian  2007.
La fel ca in 1990.
Cine il pierde pe asta, a pierdut definitiv.
Nu ratati aceasta sansa !

Nu va pierdeti timpul cu prostii si nu asteptati sa faca altii iar voi sa-i imitati pe cei care au avut succes.

#16
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

View Postturbo trabannt, on Dec 12 2006, 16:41, said:

ba evolueaza super hiper fantastic.

pana vine nota de plata  :naughty:
Fii pe pace, nu va plăti nimeni nimic. Mai apar ceva taxe și gata, se rezolvă. Avem economiști !...nu ca la alții...trebuiesc importați...

Edited by costaan, 12 December 2006 - 16:49.


#17
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006
Domne ! eu unul sunt de acord ! Economia nationala duduie mai-mai sa eplodeze !
Probabil asta-i cauza pentru care traim din ce in ce mai bine ! Iar aia de la caspis ( www.caspis.ro ) sunt niste boi ! aia de la cnp ( www.cnp.ro ) idem ! :death:

Probabil ca asta este cauza din care ajutorul social se acorda cu cea mai mare usurintas celor care nu detin: drujbe, bijuterii, casa, teren, masina etc. !

Aia dreacu romanii ce se mai lamenteaza ca nu pot plati gazu si curentu si cauta pricina politicenilor care amaratii de ei castiga si ei acolo un leu la KW sau mc.

La munca trantorilor, ce va tot lamentati ! Sa duduie econemia europeana din Romania, le aratam noi lor americanilor si europenilor ! In curand vom refuza orice ajutor din partea statului si ne vom oferi sa donam tarilor africane subdezvoltate toate surplusurile noastre !

Traiasca si la mai mare ! :coolspeak:

#18
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006

View Posttomaso, on Dec 12 2006, 16:45, said:

Vine un nou inceput incepand cu 1 ian  2007.
La fel ca in 1990.
cine il pierde pe asta, a pierdut definitiv.

Exact. Asta e cheia. Si de-aia nici nu are vreun rost sa ma bucur ca prostu' in piata Universitatii sau oriunde in alta parte. Ca doar un prost se poate bucura la gandul ca sentinta i-a fost semnata.

Quote

ne vom oferi sa donam tarilor africane subdezvoltate toate surplusurile noastre !
Da-le dreaq de tari africane, ca-s de tot rasul. Aia si-ar baga banu' in banci elvetiene in loc sa-l investeasca - ca tot omu' destept - in terenuri, case si masini. Chiar, poate se infiinteaza Fondul Liberta ... asta ... Aderarea.

Edited by SDan222, 12 December 2006 - 17:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate