Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Baptistii

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
813 replies to this topic

#739
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

 Silika, on 19 iulie 2022 - 18:35, said:

Pai vrei sa spui ca nu stii din ce confesiune fac parte, desi am mentionat de mai multe ori treaba asta?

Vreau să știu dacă tu ești baptist harismatic. Da sau nu. Mulțumesc.Posted Image

#740
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Baptiștii sunt cam... între penticostali și ortodocși. Adică se știe că penticostalii sunt ăia, fără televizor, fără cravată uneori, fără podoabe...pe când baptiștii trăiesc destul de ... lumește.
Eu zic că ar trebui să aveți o discuție cu colegul vostru de religie, Xlander. Și tu, Silică, dar mai ales Sfantul Jakob, care ar trebui să poarte o conversație pe un ton părintesc, cu Xlander. De ce zic asta. M-am uitat puțin despre referințe în legătură cu filmul pe care Xlander l-a comentat pe un topic. Acel film conține scene erotice.

[ https://i.ibb.co/dJyB2rV/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ibb.co/vXkhq6z/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#741
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 19 iulie 2022 - 17:56, said:

sunt martor al lui Iehova, cred în Servul fidel
Servul fidel fiind Mahărul de la Brooklyn spre care merg toate donațiile babane ale oițelor iehoviste jecmănite? Posted Image

#742
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 20 iulie 2022 - 09:20, said:

Servul fidel fiind Mahărul de la Brooklyn spre care merg toate donațiile babane ale oițelor iehoviste jecmănite? Posted Image

Sediul nu mai este la Brooklyn, ne-am mutat la Warwick, New York, U.S, într-o locație mai ”acătării”. :)

 dark, on 20 iulie 2022 - 06:30, said:

Vreau să știu dacă tu ești baptist harismatic. Da sau nu. Mulțumesc.Posted Image

Eu încă mai aștept răspunsul tău. Nu-mi trebuie alte date decât dacă ești baptist harismatic sau nu. Posted Image Ca să știu cum să-ți predic evanghelia...Posted Image

#743
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 20 iulie 2022 - 10:08, said:

Ca să știu cum să-ți predic evanghelia...Posted Image

 dark, on 18 iulie 2022 - 11:54, said:

evangheliile sunt niște fițuici fără valoare. Faptele apostolilor, la fel, o carte plină de minciuni

Darkule, ce vrei să predici, nonvalori sau minciuni?  Posted Image

#744
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 dark, on 20 iulie 2022 - 06:30, said:

Vreau să știu dacă tu ești baptist harismatic. Da sau nu. Mulțumesc.Posted Image

N-am auzit de aceasta "ramura" a baptistilor, asa ca raspunsul scurt e nu.

#745
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 zexelica, on 26 februarie 2007 - 01:44, said:

Ioan 3:16
ουτως γαρ ηγαπησεν ο θεος τον κοσμον ωστε τον υιον αυτου τον μονογενη εδωκεν ινα πας ο πιστευων εις αυτον μη αποληται αλλ εχη ζωην αιωνιον

scrie in greaca, iar dragii nostri traducatori, au bagat putin de la ei, ca deh, au si ei o doctrina de sustinut....

Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a trimis pe singurul Sau fiu pentru ca oricine crede in EL sa nu piara ci sa aiba viata vesnica (ioan 3:16)

Daca studiezi cuvintul grecesc "ουτως " care este STRONG's 3779, cum este folosit in alte versuri, si lasi Biblia sa explice Biblia, vei vedea ca are sensul de "in acest fel".
Si face sens, pt ca Dumnezeu daca iubea lumea, nu o mai blestema.

Dar, doctrina liberului arbitru face ravagii in toate bisericile.
Nu  Dumnezeu a blestemat lumea, ci omul prin respingerea lui Dumnezeu a ales calea distrugerii, si prin asta se intelege pamantul /omenirea este sub blestem.
Omul are libertatea sa aleaga, nu a fost creat sa nu poata alege intre bine si rau.

#746
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 20 iulie 2022 - 09:20, said:

Servul fidel fiind Mahărul de la Brooklyn spre care merg toate donațiile babane ale oițelor iehoviste jecmănite? Posted Image

Cel mai slab pregătit teologic iehovicel, este profesor la penticostali și chiar la baptiști. Cam ăsta ar fi nivelul la care sunt baptiștii, ceva mai sus decât penticostalii, dar foarte jos comparativ cu creștinii zilelor noastre, respectiv membrii Organizației religioase ”Martorii lui Iehova”, la care în momentul botezului, candidatul trebuie să dovedească faptul că a reușit să memoreze 120 versete din Biblie.
Majoritatea penticostalilor nici nu au Biblia cu ei, când merg la adunare, nu cunosc absolut nimic din textul ”sacru”, iar baptiștii, uneori mai e câte unul care să știe câte ceva. Mai bine stau adventiștii de ziua a 7-a.
Deci nu recomand nimănui să meargă la baptiști. Absolut deloc. Dacă vreți să fiți creștini, vă pierdeți vremea la baptiști. Martorii lui Iehova sunt singura variantă de grupare religioasă care oferă posibilitatea de a fi studiată Biblia.

#747
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Sfantul Jakob, on 20 iulie 2022 - 13:26, said:

Darkule, ce vrei să predici, nonvalori sau minciuni?  Posted Image
Asistam in premiera la nasterea pe cale evolutionista a unei specii noi: paganul care scrie politicos acolo unde textul cere majuscule, neaga persoana istorica a lui Isus Hristos, isi pune singur intrebari retorice la care uneori raspund clone dubioase si nu in ultimul rand da lectii teologice tuturor denominatiunilor crestine. Bine, nu mereu, ce-i drept fenomenul are loc cu predilectie miercurea, fiindca pe vremuri vintage MMC (Mickey Mouse club) a stabilit a priori ca e "Anything can happen day".

https://m.youtube.co...h?v=_9BWW6Mb7oA

Edited by Xlander, 24 July 2022 - 18:40.


#748
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Iată o biserică baptistă, a produs un filmuleț în care predicatorul își propune să analizeze învățăturile Martorilor lui Iehova și ale credincioșilor ”Tabernacolul lui Branham”, dar, inculți fiind, în loc să scrie ”branhamiști”, au scris ”brahmaniști”, ceea ce este cu totul altceva! :huh:

https://en.wikipedia.org/wiki/Brahman

[ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0170.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mihai Levi Marian, profesor??Posted Image

https://www.facebook...ihailevimarian/

păi dacă la nivelul ăsta sunt profesorii baptiști, m-am lămurit și cu ăștia! mă așteptam de la penticostali la asemenea confuzii grosolane, dar iată că...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0MWeOt-f-uI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#749
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 13 august 2022 - 09:51, said:

păi dacă la nivelul ăsta sunt profesorii baptiști, m-am lămurit și cu ăștia! mă așteptam de la penticostali la asemenea confuzii grosolane, dar iată că...
Da, se părea că doar iehoviceii ar fi fost capabili de așa confuzii...

#750
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Te înșeli! Spre deosebire de baptiști, penticostali și alți rătăciți, martorii lui Iehova au o bibliotecă întreagă de publicații din care pot spicui, la orice oră, pe orice temă, așa că sunt foarte bine pregătiți. Posted Image

#751
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Am descoperit de curand ca in state exista o "moda" in unele regiuni pentru sigle amuzante ale bisericilor. Check this out...

To be continued...

Attached Files



#752
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Pacu, rugăciunile tale au fost ascultate, astăzi, sâmbătă, este evanghelizare la biserica baptistă din Medgidia, vine Andrei Croitoru, cu care poți face un schimb de experiență în ceea ce privește evanghelizarea!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xPUW_nfnEdQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#753
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 10 septembrie 2022 - 06:32, said:

Pacu, rugăciunile tale au fost ascultate, astăzi, sâmbătă, este evanghelizare la biserica baptistă din Medgidia, vine Andrei Croitoru, cu care poți face un schimb de experiență în ceea ce privește evanghelizarea!

Este pra "galagios" pentru firea mea.
Mai am unul prin sat, si-a cumparat  o decapotabila, are difuzoare puternice si canta "isus e regele" .
Credeam ca mantuirea e in liniste si pace, nu cu surle si tobe. Posted Image

#754
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Ca să vezi ce ai pierdut, Pacco, a început de câteva minute premiera:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/og2VYFg4IyA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 11 September 2022 - 13:09.


#755
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007
Cam are dreptate Pacco, idolașul tău e cam guraliv! :yes:

#756
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 11 septembrie 2022 - 13:08, said:

Ca să vezi ce ai pierdut, Pacco, a început de câteva minute premiera:

Bucura-te tu, pe mine ma enerveaza indivizii care folosesc tot felul de clisee ca sa fie acceptati.

Si mai e o treaba foarte importanta, asta e impus de catre conducerea acelei denominatiuni. Nu pui pastor predicator orice pezevenchi cu tupeu.
Nu vezi smerenie si blandete in spiritul lui. Deci nu poate sa fie un exemplu ca Hristos e in el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate