Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Baptistii

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
813 replies to this topic

#631
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View Postkruger, on 24 august 2017 - 16:26, said:

N-am nicio problema cu traducerea, dar tot nu vad unde scrie ca Isus a stat 3 zile in iad. Nu scrie "nu vei lasa prea mult" sau "nu vei lasa mai mult de 3 zile" ci nu vei lasa deloc.

Așa scrie, vezi bine, dar deschizi cutia pandorei! Pentru că este un citat din Psalmi cu prima aplicare la David care era bolnav, dar nu a murit. Ideea profetică este că Cristos (”Sfântul Tău”) va fi în pericol de moarte sau dat la moarte, dar nu va muri, nu va ajunge în mormânt sau Hades și nu va începe să putrezească.

Apostolii aplică însă cuvintele în sensul că Cristosul a murit totuși, sufletul lui a coborât în Hades, dar nu a fost uitat/părăsit acolo pentru a începe să putrezească. A fost scos la timp prin înviere. ”La timp” înseamnă de la ceva peste 24 de ore, dacă a înviat duminica (părerea majoritară), la câteva ore, după unii puțini, dacă a înviat în sabat. Tradiția ne-a obișnuit cu ”trei zile” în mormânt și învierea după.

View PostSILIKA, on 25 august 2017 - 10:29, said:

Si atunci cum iti explici ca in Scriptura apar oameni morti [suflete] care vorbesc? [vezi Moise si Ilie, vezi pilda bogatu' si Lazar, etc]

Si cum demonstrezi ca erau doar niste holograme [Posted Image ]? Ca asa.... "se zice ca" stiu si eu.

Am mai discutat asta, totul era o vedenie (care prin definiție este inversul realității). Deci Moise și Ilie nu au fost treziți din ”somnul” lor.

Matei 17

9 Pe când se coborau din munte, Isus le-a dat porunca următoare: „Să nu spuneți nimănui de vedenia aceasta, până va învia Fiul omului din morţi.”



#632
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 25 august 2017 - 17:59, said:

Am mai discutat asta, totul era o vedenie

Și eu cred la fel, erau niște holograme, nu ceva real.

#633
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 25 august 2017 - 19:13, said:

Și eu cred la fel, erau niște holograme, nu ceva real.
Bun, holograme/vedenie, si atunci se pune intrebarea : cu ce scop ?   Inteleg sa vina niste ingeri pentru a intari  pe isus  dar si pe ucenici.  Acu n-am inteles treaba cu schimbarea la "fatza" a lui isus . Sa fi fost totul in mintea tuturor din acel anturaj  si ei de fapt sa fi fost in somn ?

#634
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postlogic1, on 25 august 2017 - 17:59, said:

Am mai discutat asta, totul era o vedenie (care prin definiție este inversul realității). Deci Moise și Ilie nu au fost treziți din ”somnul” lor.

Matei 17

9 Pe când se coborau din munte, Isus le-a dat porunca următoare: „Să nu spuneți nimănui de vedenia aceasta, până va învia Fiul omului din morţi.”


Acolo scrie ca Isus s-a schimbat la fata. Fata Lui a stralucit ca soarele, hainele i s-au facut albe ca lumina. Eu nu prea cred ca scena asta s-a intamplat doar in mintea/ochii ucenicilor, cu Isus stand de fapt neschimbat in fata lor.

Si Samuel zice ca a avut o vedenie cand i s-a aratat Dumnezeu, si a fost cat se poate de real.

"15. Samuel a ramas culcat pana dimineata, apoi a deschis usile Casei Domnului. Samuel s-a temut sa istoriseasca lui Eli vedenia aceea."


View Postdark, on 25 august 2017 - 11:09, said:

Care...etc? Există doar cele două cazuri, primul cu schimbarea la față a lui Isus, cel de-al doilea cu parabola cu bogatul și Lazăr. Ambele au fost deja discutate. Alte cazuri nu mai sunt.

Mai vezi si episodul cu Saul si Samuel. Plus ce mai e prin Apocalipsa.

#635
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpacopaco1967, on 25 august 2017 - 19:21, said:

Bun, holograme/vedenie, si atunci se pune intrebarea : cu ce scop ?  

Toate vedeniile au drept scop întărirea credinței.

View PostSILIKA, on 25 august 2017 - 19:28, said:

Si Samuel zice ca a avut o vedenie
Sunt vedenii și vedenii. Vrei să-ți exemplific o vedenie care era strict simbolică? Zi, vrei?

#636
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postdark, on 25 august 2017 - 19:29, said:

Sunt vedenii și vedenii. Vrei să-ți exemplific o vedenie care era strict simbolică? Zi, vrei?

Si de unde stii de care vedenie e cea cu Isus? Ai dat cu banu?

#637
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004
Eu doar ți-am arătat că nu cunoști Scripturile, ți-am explicat că sunt mai multe feluri de vedenii. Cineva a văzut odată, un coș de smochine, altul a văzut un balaur. ETC.

#638
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postdark, on 25 august 2017 - 19:35, said:

Eu doar ți-am arătat că nu cunoști Scripturile, ți-am explicat că sunt mai multe feluri de vedenii. Cineva a văzut odată, un coș de smochine, altul a văzut un balaur. ETC.

Da, buna explicatie.... Nust dc ma mai obosesc sa te intreb, ca numa "vedenii" vezi cand explici ceva.

#639
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSILIKA, on 25 august 2017 - 19:28, said:

Mai vezi si episodul cu Saul si Samuel. Plus ce mai e prin Apocalipsa.

Nu, tinere. Acela este episodul în care Saul merge la o spiritistă. Așa te exprimi corect biblic - Saul la spiritista din En-Dor. Pricepi? Iar dacă vrei să aduci ca argument o ședință de spiritsm, va trebui să-ți cauți alt client, nu pe mine!

View PostSILIKA, on 25 august 2017 - 19:28, said:

Plus ce mai e prin Apocalipsa.

Ce mai ai pe acolo? tot vedenii? Ceva din Pavel ori Petru, nu ai?

#640
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSILIKA, on 25 august 2017 - 19:28, said:

Acolo scrie ca Isus s-a schimbat la fata. Fata Lui a stralucit ca soarele, hainele i s-au facut albe ca lumina. Eu nu prea cred ca scena asta s-a intamplat doar in mintea/ochii ucenicilor, cu Isus stand de fapt neschimbat in fata lor.

Si Samuel zice ca a avut o vedenie cand i s-a aratat Dumnezeu, si a fost cat se poate de real.

"15. Samuel a ramas culcat pana dimineata, apoi a deschis usile Casei Domnului. Samuel s-a temut sa istoriseasca lui Eli vedenia aceea."


Impactul sau impresia asupra ”văzătorilor” vedeniei este mare și nu se uită. Însă este biblic că vedenia este inversul realității.

Faptele apostolilor 12:9
Petru a ieşit afară şi a mers după el, fără să ştie dacă ce făcea îngerul este adevărat. I se părea că are o vedenie.



#641
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,209
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlogic1, on 25 august 2017 - 20:22, said:

Însă este biblic că vedenia este inversul realității.
Definitia aia e antibiblica. Biblica sigur, nu Posted Image
Printr-o vedenie de la Dumnezeu, ti se descopera adevarul. Vezi adevarul, realitatile spirituale, cu ochii credintei.

Edited by Sfantul Jakob, 25 August 2017 - 20:30.


#642
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004
Vedeniile sunt simbolice. Unele sunt pecetluite, nu le putem pricepe. Dar altele se pot tâlcui.
"Gabriele, talcuieste-i vedenia aceasta." (Dan.8:16)

#643
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSfantul Jakob, on 25 august 2017 - 20:28, said:

Definitia aia e antibiblica. Biblica sigur, nu Posted Image
Printr-o vedenie de la Dumnezeu, ti se descopera adevarul. Vezi adevarul, realitatile spirituale, cu ochii credintei.

Definiția este biblică conform cu Faptele apostolilor 12:9:
”Petru a ieşit afară şi a mers după el, fără să ştie dacă ce făcea îngerul este adevărat. I se părea că are o vedenie”.

Dar unele vedenii sunt simbolul sau reprezentarea unor lucruri - care sunt realități spirituale sau vor deveni realități în viitor.
Acestea într-adevăr ascund adevăruri care trebuie înțelese de creștinul care are sfatul să nu disprețuiască prorociile.

#644
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004
Vedeniile se înțeleg, nu doar că te uiți și vezi ce este.
Ia aminte, dar, la cuvantul acesta si intelege vedenia! (Dan.9:23)

Eu cred că Silică chiar își închipuie că Petru a trebuit să mănânce acele târâtoare și lighioane din vedenie, fiindcă, nu-i așa, vedeniile sunt reale....

LOL !!!

#645
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postlogic1, on 25 august 2017 - 20:22, said:


Impactul sau impresia asupra ”văzătorilor” vedeniei este mare și nu se uită. Însă este biblic că vedenia este inversul realității.

Faptele apostolilor 12:9
Petru a ieşit afară şi a mers după el, fără să ştie dacă ce făcea îngerul este adevărat. I se părea că are o vedenie.


Orice experienta supranaturala e de natura sa perturbe vazatorul, sunt de acord. Si Moise vedea un rug care nu se mai stinge, si o numeste vedenie. Dar scrie ca ingerul Domnului s-a aratat intr-o flacara de foc.

Dar in cazul specific al "schimbarii la fata", daca mergi pe varianta "totul a fost in capul lor", ar trebui sa consideri ca si Isus a avut o vedenie, adica l-a vazut pe Moise si Ilie si s-a vazut si imbracat in slava... ceea ce, e cam absurd. Posted Image

View Postdark, on 25 august 2017 - 21:12, said:

Eu cred că Silică chiar își închipuie că Petru a trebuit să mănânce acele târâtoare și lighioane din vedenie, fiindcă, nu-i așa, vedeniile sunt reale....

E clara treaba, ai inceput sa ai vedenii Posted Image

#646
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSILIKA, on 25 august 2017 - 23:36, said:


Orice experienta supranaturala e de natura sa perturbe vazatorul, sunt de acord. Si Moise vedea un rug care nu se mai stinge, si o numeste vedenie. Dar scrie ca ingerul Domnului s-a aratat intr-o flacara de foc.

Dar in cazul specific al "schimbarii la fata", daca mergi pe varianta "totul a fost in capul lor", ar trebui sa consideri ca si Isus a avut o vedenie, adica l-a vazut pe Moise si Ilie si s-a vazut si imbracat in slava... ceea ce, e cam absurd. Posted Image

Nu știu dacă Isus a avut o vedenie sau nu. Nu era necesar pentru el. Însă cei trei au avut. Le-a dat-o Isus. L-au văzut schimbat la față asemenea lui Moise și vorbind cu Moise și Ilie. Vedenia a fost de genul celor cu impact (în care participă și văzătorul).

#647
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote


L-au văzut schimbat la față asemenea lui Moise și vorbind cu Moise și Ilie

Schimbarea la fata este viitorul cand ISUS SE INFATISEAZA CA IMPARAT
ai similara descrierea in Apocalipsa

la trambira a saptea cand are loc si judecata= pedepsirea (potirele) si daramarea lumii.
aceasta o mai regasim la daramarea Iertihonului sau la surparea Sodomei

Evident ca destul de clar este si cu iesirea din Egipt (lume) unde Dumnezei lui sunt judecati


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vCjwjSjMMVU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by husand, 26 August 2017 - 20:17.


#648
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postdark, on 25 august 2017 - 21:09, said:

Vedeniile sunt simbolice. Unele sunt pecetluite, nu le putem pricepe. Dar altele se pot tâlcui.



Talcuirea o da Cuvantul in alta parte

astfel ca

foc = judecata sau incercare
ploaia (apa) = cuvantul
munti =cei ce se incred in Domnul
munte inalt =slava..puterea..
Egipt are aceiasi conotatie ca Babilon = lumea si oameni firesti..puterea lor


munte nimicitor = satan si stapanirea lui
.................

Iar intelesul vine

Adevarat va spun ca, daca va zice cineva muntelui acestuia: "Ridica-te si arunca-te in mare", si daca nu se va indoi in inima lui, ci va crede ca ce zice se va face, va avea lucrul cerut. (Marc.11:23)

daca legi corect

muntele - stapanirea lui satan

de alta parte a scripturii

   Ieremia 51 (Luc.4:5) Isaia 57 ca e context de judecata in acest caz.

In alt context de binecuvantare ,,da muntele este imparatia lui Dumnezeu....simplu.


Dupa sase zile, Isus a luat cu El pe Petru, Iacov si Ioan, fratele lui, si i-a dus la o parte pe un munte inalt. (Mat.17:1)


Unde ? Pe muntele inalt  (Mica.4:1)(Dan.2:35)

Cand?

Dupa 6 zile cand vine Domnul sa aseze imparatia sa  stiind ca 1000 ani = 1 zi
de la Adam

Edited by husand, 26 August 2017 - 20:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate