Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Baptistii

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
813 replies to this topic

#505
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postmario_bril, on 07 august 2017 - 11:11, said:

Vezi tu Vasile, trupul oamenilor este templul Duhului Sfânt.

Corect, trupul oamenilor vii este templul Duhului Sfant.

View Postmario_bril, on 07 august 2017 - 11:11, said:

Iar dacă trupul după moarte e supus neputrezirii, este tot o lucrare a Sfântului Duh.

Imbalsamarea face "minuni".

View Postmario_bril, on 07 august 2017 - 11:11, said:

Ei bine, cultul moaștelor este de fapt o închinare adusă Acestuia, adică lui Dumnezeu.

Dumnezeu nu doreste inchinari aduse prin oameni morti, oameni despre care in final nu cunoastem ce destin o sa aiba [catre viata vesnica/chin vesnic] dincolo de ce ne "spune" istoria.

Sa nu mai zic ce spune Dumnezeu in VT de cei ce cheama duhurile mortilor, cu scopul de a cere informatii/beneficii.

View Postmario_bril, on 07 august 2017 - 11:11, said:

Creștinii nu cer ajutor morților ci lui Dumnezeu și asta o pot face prin manifestările Lui.

Asta este in contradictie cu:

mario_bril said:

Pentru mine este rațional să mă rog oricui mă poate ajuta. Pentru că Dumnezeu lucrează prin oameni.

Din intamplare stiu si eu ce se roaga crestin-ortodocsii la sfinti/racle:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fyFBfcBmGdM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci nu merge cu "defapt se inchina lui Dumnezeu".

View Postmario_bril, on 07 august 2017 - 11:11, said:

Și sfinților Lui. Posted Image

Biblia iti interzice cu desavarsire rugaciunea catre sfinti.

"Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos.." - 1 Tim 2:5



#506
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Pai inchinarea la idolii  e tot una cu neascultarea si impotrivirea care este prezenta la baptisti..

Caci neascultarea este tot atat de vinovata ca ghicirea, si impotrivirea nu este mai putin vinovata decat inchinarea la idoli si terafimi. Fiindca ai lepadat cuvantul Domnului, te leapada si El ca imparat." (1Sam.15:23)



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qHreP1VGouY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by husand, 12 August 2017 - 17:34.


#507
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posthusand, on 12 august 2017 - 17:26, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qHreP1VGouY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...trupa de sustinatori ai Babilonului celui mare

Edited by Dude_2nd, 12 August 2017 - 20:09.


#508
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Respectabile

Si vin cu gramada la tine, stau inaintea ta ca popor al Meu, asculta cuvintele tale, dar nu le implinesc, caci cu gura vorbesc dulce de tot, dar cu inima umbla tot dupa poftele lor. (Ezec.33:31)


asta Bbilonul n-a fost niciodata
a  fost Israel = Adunare Domnului care asculta ..vorbeste  de bine dar nu implineste...

Edited by husand, 13 August 2017 - 13:30.


#509
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Posthusand, on 12 august 2017 - 17:26, said:

Pai inchinarea la idolii  e tot una cu neascultarea si impotrivirea care este prezenta la baptisti..

Well, nimeni nu e perfect...

Dar de curiozitate, care e neascultarea si impotrivirea de care vorbesti?

#510
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthusand, on 12 august 2017 - 17:26, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qHreP1VGouY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Halellujah! Marit sa fie Domnul!
Mai ia d'aici, intaritor fratziware:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CqLxtfkMILA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#511
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSILIKA, on 12 august 2017 - 09:34, said:

Corect, trupul oamenilor vii este templul Duhului Sfant.
Așa, și ce te face să crezi că trupul unor sfinți (cei supuși neputrezirii) nu ar fi tot o lucrare a Sfântului Duh, mă rog?

View PostSILIKA, on 12 august 2017 - 09:34, said:

Imbalsamarea face "minuni".
Nu discutăm de trupurile îmbălsămate, ci de cele care în mod natural au rămas astfel.

View PostSILIKA, on 12 august 2017 - 09:34, said:

Dumnezeu nu doreste inchinari aduse prin oameni morti, oameni despre care in final nu cunoastem ce destin o sa aiba [catre viata vesnica/chin vesnic] dincolo de ce ne "spune" istoria.

Sa nu mai zic ce spune Dumnezeu in VT de cei ce cheama duhurile mortilor, cu scopul de a cere informatii/beneficii.
Sfinții lui Dumnezeu nu sunt morți, ci vii în împărăția lui Dumnezeu. Creștinii nu i se închină lui Dumnezeu prin ei, ci le cere acestora să mijlocească pentru ei la Dumnezeu. Ai înțeles cum este treaba asta, acum? Că ceea ce este subliniat este o aiureală completă în creștinism. Niciun creștin adevărat nu face astfel de lucruri, pe care pretinzi dumneata că le-ar face.

View PostSILIKA, on 12 august 2017 - 09:34, said:

Biblia iti interzice cu desavarsire rugaciunea catre sfinti.

"Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos.." - 1 Tim 2:5

Vezi că ai subliniat greșit. Am corectat eu, ca să-ți dai seama unde ai greșit interpretarea acestui verset. Omul Iisus Hristos, da? Nu Dumnezeu Iisus Hristos. Ia, folosește-ți rațiunea acum și vezi de ce Pavel folosește acest cuvânt, cu ce scop.

#512
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostSfantul Jakob, on 13 august 2017 - 23:25, said:

Halellujah! Marit sa fie Domnul!



The Isaacs sunt evrei
istoria lor incepe asa :
O tanara scapa cu viata din Auschwitz.....pleaca in America...


,

View PostSILIKA, on 13 august 2017 - 21:05, said:

Well, nimeni nu e perfect...

Dar de curiozitate, care e neascultarea si impotrivirea de care vorbesti?

Pai ....eu pot sa-ti spun despre mine  ast vers..

12. Astfel, dar, ca niste alesi ai lui Dumnezeu, sfinti si preaiubiti, imbracati-va cu o inima plina de indurare, cu bunatate, cu smerenie, cu blandete, cu indelunga rabdare.
13. Ingaduiti-va unii pe altii, si daca unul are pricina sa se planga de altul, iertati-va unul pe altul. Cum v-a iertat Hristos, asa iertati-va si voi.


Respectabile pot spune ca imi pierd repede rabdarea care se numeste neascultare...da ?

Deci dupa ce am primit inima noua mai urmeaza sa si perseverez in calitatile ei...sa admit ..sa supraveghez....sa insist....si asta chiar merge cat timp veghez (sunt atent)

Nu este o gluma ..chiar se poate sa traiesti neprihanit

Doar ma supun  si .."voila:"

Supuneti-va, dar, lui Dumnezeu. Impotriviti-va diavolului, si el va fugi de la voi. (Iac.4:7)

Edited by husand, 17 August 2017 - 11:32.


#513
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postmario_bril, on 14 august 2017 - 00:32, said:

Așa, și ce te face să crezi că trupul unor sfinți (cei supuși neputrezirii) nu ar fi tot o lucrare a Sfântului Duh, mă rog?

Si ce te face sa crezi ca neputrezirea trupului unor oameni e o lucrare a Duhului Sfant? Sunt multe explicatii pentru acest proces incetinit, incepand de la tratarea trupului la solul in care este asezat.

Pavel spune ca trupul acesta este supus nemuririi si putrezirii. Moartea e la fel si pentru mine si pentru sfintii din calendar.

View Postmario_bril, on 14 august 2017 - 00:32, said:

Nu discutăm de trupurile îmbălsămate, ci de cele care în mod natural au rămas astfel.

Si de unde stii ca au ramas asa in mod natural? Doar ca asa zic preotii?

View Postmario_bril, on 14 august 2017 - 00:32, said:

Sfinții lui Dumnezeu nu sunt morți, ci vii în împărăția lui Dumnezeu.

Ai citit pasajul pe care ti l-am dat mai devreme? Scrie clar ca cei credinciosi sunt adormiti in Hristos si ca la ultima trambita mortii vor invia.

34. Veniti-va in fire, cum se cuvine, si nu pacatuiti! Caci sunt intre voi unii care nu cunosc pe Dumnezeu: spre rusinea voastra o spun.

35. Dar va zice cineva: "Cum invie mortii? Si cu ce trup se vor intoarce?"

36. Nebun ce esti! Ce semeni tu nu invie, daca nu moare mai intai.

37. Si cand semeni, semeni nu trupul care va fi, ci doar un graunte, cum se intampla: fie de grau, fie de alta samanta.

38. Apoi Dumnezeu ii da un trup, dupa cum voieste; si fiecarei seminte ii da un trup al ei.

39. Nu orice trup este la fel; ci altul este trupul oamenilor, altul este trupul dobitoacelor, altul este trupul pasarilor, altul al pestilor.

40. Tot asa, sunt trupuri ceresti si trupuri pamantesti; dar alta este stralucirea trupurilor ceresti, si alta a trupurilor pamantesti.

41. Alta este stralucirea soarelui, alta stralucirea lunii, si alta este stralucirea stelelor; chiar o stea se deosebeste in stralucire de alta stea.

42. Asa este si invierea mortilor. Trupul este semanat in putrezire, si invie in neputrezire;

43. este semanat in ocara, si invie in slava; este semanat in neputinta, si invie in putere.

44. Este semanat trup firesc, si invie trup duhovnicesc. Daca este un trup firesc, este si un trup duhovnicesc.

45. De aceea este scris: "Omul dintai, Adam, a fost facut un suflet viu." Al doilea Adam a fost facut un duh datator de viata.

46. Dar intai vine nu ce este duhovnicesc, ci ce este firesc; ce este duhovnicesc vine pe urma.

47. Omul dintai este din pamant, pamantesc; Omul al doilea este din cer.

48. Cum este cel pamantesc, asa sunt si cei pamantesti; cum este Cel ceresc, asa sunt si cei ceresti.

49. Si, dupa cum am purtat chipul celui pamantesc, tot asa vom purta si chipul Celui ceresc.

50. Ce spun eu, fratilor, este ca nu poate carnea si sangele sa mosteneasca Imparatia lui Dumnezeu; si ca putrezirea nu poate mosteni neputrezirea.

51. Iata, va spun o taina: nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati,

52. intr-o clipa, intr-o clipita din ochi, la cea din urma trambita. Trambita va suna, mortii vor invia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati.

53. Caci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, sa se imbrace in neputrezire, si trupul acesta muritor sa se imbrace in nemurire.

54. Cand trupul acesta, supus putrezirii, se va imbraca in neputrezire, si trupul acesta muritor se va imbraca in nemurire, atunci se va implini cuvantul care este scris: "Moartea a fost inghitita de biruinta.

55. Unde iti este biruinta, moarte? Unde iti este boldul, moarte?"

56. Boldul mortii este pacatul; si puterea pacatului este Legea.

57. Dar multumiri fie aduse lui Dumnezeu, care ne da biruinta prin Domnul nostru Isus Hristos!


Celelalte pasaje care vorbesc de "crestin in cer" trebuie intelese intr-un sens figurativ, care sa nu creeze contradictie cu ce scrie mai sus.

View Postmario_bril, on 14 august 2017 - 00:32, said:

Creștinii nu i se închină lui Dumnezeu prin ei, ci le cere acestora să mijlocească pentru ei la Dumnezeu. Ai înțeles cum este treaba asta, acum?

Cum sa mijloceasca daca sunt morti, adormiti in Hristos? [in cazul cel mai fericit]

Si totodata, biblia spune ca nu exista decat un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni. Unul singur, nu unul plus o sleapca de sfinti.

De ce nu crezi ce scrie mai jos?

"Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos"


View Postmario_bril, on 14 august 2017 - 00:32, said:

Vezi că ai subliniat greșit. Am corectat eu, ca să-ți dai seama unde ai greșit interpretarea acestui verset. Omul Iisus Hristos, da? Nu Dumnezeu Iisus Hristos. Ia, folosește-ți rațiunea acum și vezi de ce Pavel folosește acest cuvânt, cu ce scop.

Am subliniat corect. Am vrut sa vezi ca doar un singur om poate mijlocii pentru tine: Isus Hristos. Despre care Scriptura spune ca a inviat si sta la dreapta Tatalui. Ceea ce nu se poate spune despre restul sfintilor.

"17. Cand L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. El Si-a pus mana dreapta peste mine si a zis: "Nu te teme! Eu sunt Cel Dintai si Cel de pe Urma,

18. Cel Viu. Am fost mort, si iata ca sunt viu in vecii vecilor. Eu tin cheile mortii si ale Locuintei mortilor." - Apoc 1


Edited by SILIKA, 20 August 2017 - 07:48.


#514
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSILIKA, on 20 august 2017 - 07:47, said:

Si ce te face sa crezi ca neputrezirea trupului unor oameni e o lucrare a Duhului Sfant? Sunt multe explicatii pentru acest proces incetinit, incepand de la tratarea trupului la solul in care este asezat.
Nu există explicație o științifică pentru un astfel de fenomen. Dumneata poți inventa câte teorii dorești, din dorința de a nega simpla realitate. Adică, te îndepărtezi de creștinism, negând epifania creștină, lucrarea Sfântului Duh.

View PostSILIKA, on 20 august 2017 - 07:47, said:

Pavel spune ca trupul acesta este supus nemuririi si putrezirii. Moartea e la fel si pentru mine si pentru sfintii din calendar.

Pavel nu spune că TOȚI sunt supuși putrezirii, că ar nega realitatea. Iar moartea este una și putrezirea este cu totul altceva, fiind un fenomen care apare post mortem.

View PostSILIKA, on 20 august 2017 - 07:47, said:

Si de unde stii ca au ramas asa in mod natural? Doar ca asa zic preotii?
Povara dovezii este la dumneata, nu mi-o pasa mie. Dumneata trebuie să demonstrezi că nu este așa, ci altfel.

View PostSILIKA, on 20 august 2017 - 07:47, said:

Ai citit pasajul pe care ti l-am dat mai devreme? Scrie clar ca cei credinciosi sunt adormiti in Hristos si ca la ultima trambita mortii vor invia.

34. Veniti-va in fire, cum se cuvine, si nu pacatuiti! Caci sunt intre voi unii care nu cunosc pe Dumnezeu: spre rusinea voastra o spun.

35. Dar va zice cineva: "Cum invie mortii? Si cu ce trup se vor intoarce?"

36. Nebun ce esti! Ce semeni tu nu invie, daca nu moare mai intai.

37. Si cand semeni, semeni nu trupul care va fi, ci doar un graunte, cum se intampla: fie de grau, fie de alta samanta.

38. Apoi Dumnezeu ii da un trup, dupa cum voieste; si fiecarei seminte ii da un trup al ei.

39. Nu orice trup este la fel; ci altul este trupul oamenilor, altul este trupul dobitoacelor, altul este trupul pasarilor, altul al pestilor.

40. Tot asa, sunt trupuri ceresti si trupuri pamantesti; dar alta este stralucirea trupurilor ceresti, si alta a trupurilor pamantesti.

41. Alta este stralucirea soarelui, alta stralucirea lunii, si alta este stralucirea stelelor; chiar o stea se deosebeste in stralucire de alta stea.

42. Asa este si invierea mortilor. Trupul este semanat in putrezire, si invie in neputrezire;

43. este semanat in ocara, si invie in slava; este semanat in neputinta, si invie in putere.

44. Este semanat trup firesc, si invie trup duhovnicesc. Daca este un trup firesc, este si un trup duhovnicesc.

45. De aceea este scris: "Omul dintai, Adam, a fost facut un suflet viu." Al doilea Adam a fost facut un duh datator de viata.

46. Dar intai vine nu ce este duhovnicesc, ci ce este firesc; ce este duhovnicesc vine pe urma.

47. Omul dintai este din pamant, pamantesc; Omul al doilea este din cer.

48. Cum este cel pamantesc, asa sunt si cei pamantesti; cum este Cel ceresc, asa sunt si cei ceresti.

49. Si, dupa cum am purtat chipul celui pamantesc, tot asa vom purta si chipul Celui ceresc.

50. Ce spun eu, fratilor, este ca nu poate carnea si sangele sa mosteneasca Imparatia lui Dumnezeu; si ca putrezirea nu poate mosteni neputrezirea.

51. Iata, va spun o taina: nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati,

52. intr-o clipa, intr-o clipita din ochi, la cea din urma trambita. Trambita va suna, mortii vor invia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati.

53. Caci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, sa se imbrace in neputrezire, si trupul acesta muritor sa se imbrace in nemurire.

54. Cand trupul acesta, supus putrezirii, se va imbraca in neputrezire, si trupul acesta muritor se va imbraca in nemurire, atunci se va implini cuvantul care este scris: "Moartea a fost inghitita de biruinta.

55. Unde iti este biruinta, moarte? Unde iti este boldul, moarte?"

56. Boldul mortii este pacatul; si puterea pacatului este Legea.

57. Dar multumiri fie aduse lui Dumnezeu, care ne da biruinta prin Domnul nostru Isus Hristos!


Celelalte pasaje care vorbesc de "crestin in cer" trebuie intelese intr-un sens figurativ, care sa nu creeze contradictie cu ce scrie mai sus.
Știu că voi, adventiștii, considerați că sufletele celor adormiți întru Domnul stau într-o stare de letargie, o catalepsie continuă până la parusie. Dacă ar fi așa, am nega toate revelațiile ulterioare ale creștinilor, de care voi nu țineți cont.

View PostSILIKA, on 20 august 2017 - 07:47, said:

Cum sa mijloceasca daca sunt morti, adormiti in Hristos? [in cazul cel mai fericit]

De vreme ce sunt vii în împărăția lui Hristos, pot face asta.

View PostSILIKA, on 20 august 2017 - 07:47, said:

Si totodata, biblia spune ca nu exista decat un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni. Unul singur, nu unul plus o sleapca de sfinti.

De ce nu crezi ce scrie mai jos?

"Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos"




Am subliniat corect. Am vrut sa vezi ca doar un singur om poate mijlocii pentru tine: Isus Hristos. Despre care Scriptura spune ca a inviat si sta la dreapta Tatalui. Ceea ce nu se poate spune despre restul sfintilor.
Am mai avut discuția asta, din care se pare că nu ai înțeles nimic sau nu ai dorit să înțelegi. Am subliniat din nou, pentru tine cuvântul cheie, care descifrează întregul verset. Poate-l observi de data aceasta.

Edited by mario_bril, 20 August 2017 - 22:28.


#515
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 20 august 2017 - 22:27, said:

Am mai avut discuția asta, din care se pare că nu ai înțeles nimic sau nu ai dorit să înțelegi. Am subliniat din nou, pentru tine cuvântul cheie, care descifrează întregul verset. Poate-l observi de data aceasta.
Scrie: "Omul Isus Hristos care S-a dat pe Sine Insusi pentru noi." Stiu ca tu sugerezi (fara sa spui vreodata direct) ca acolo scrie "omul" pentru ca unii oameni acum pot face slujba de mijlocire , dar asta e o erezie. Despre ce popa poti spune ca "s-a dat pe sine insusi pentru noi" ?
Uite de ce scrie acolo "omul":
"Căci n-avem un Mare Preot care să n-aibă milă de slăbiciunile noastre, ci unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca şi noi, dar fără păcat. Să ne apropiem dar cu deplină încredere de scaunul harului ca să căpătăm îndurare şi să găsim har, pentru ca să fim ajutaţi la vreme de nevoie."

Edited by kruger, 21 August 2017 - 13:42.


#516
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkruger, on 21 august 2017 - 13:42, said:

Stiu ca tu sugerezi (fara sa spui vreodata direct) ca acolo scrie "omul" pentru ca unii oameni acum pot face slujba de mijlocire , dar asta e o erezie.
Unii oameni pot face slujba de mijlocire, NU e nicio erezie.
In orice biserica oamenii mijlocesc unii pentru altii. Pentru ca asa ne invata Scriptura.

Hristos mijloceste pentru noi in ceruri.
Noi crestinii din Biserica mijlocim unii pentru altii, aici pe pamant.

Controversa evanghelici - ortodocsi NU este legata de posibilitatea credinciosilor de a mijloci.
Toti credem ca si oamenii  pot mijloci unii pentru ceilalti. Si se practica in orice biserica.

Intrebarea la care avem raspunsuri diferite suna asa: " - mai pot oamenii care au trecut din aceasta viata, sa mijloceasca pentru noi?"

Edited by Sfantul Jakob, 21 August 2017 - 14:16.


#517
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostSfantul Jakob, on 21 august 2017 - 14:14, said:

Hristos mijloceste pentru noi in ceruri.
Noi crestinii din Biserica mijlocim unii pentru altii, aici pe pamant.
Care e diferenta intre felul cum Biblia spune ca mijloceste Hristos si cum suntem indemnati noi sa mijlocim?

La Hristos suntem chemati sa venim cu problemele noastre, El fiind singurul mijlocitor intre noi si Dumnezeu. In alta ordine de idei, eu care stiu ca fratele meu este intr-o nevoie ma rog pentru el, asta fiind incadrata ca "rugaciune de mijlocire" dar fara sa imi dea mie pozitia de mijlocitor intre omul ala si Dumnezeu. Crestinul acela, ca toti altii, stie ca are un singur mijlocitor la care se poate duce pentru ajutor - Isus Hristos.

#518
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkruger, on 21 august 2017 - 16:43, said:

Care e diferenta intre felul cum Biblia spune ca mijloceste Hristos si cum suntem indemnati noi sa mijlocim?
Exista o diferenta uriasa intre noi si Hristos, desigur.

Dar prin insesi faptul ca noi suntem chemati sa mijlocim, inseamna ca si omul poate mijloci.
Si ca nu-i nicio erezie sa mijlocesti la Dumnezeu pentru fratele tau.

#519
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004
1 Ioan 2
1. Copilasilor, va scriu aceste lucruri ca sa nu pacatuiti. Dar, daca cineva a pacatuit, avem la Tatal un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihanit.
2. El este jertfa de ispasire pentru pacatele noastre; si nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale intregii lumi.

Un frate (viu), oricât de bine intenționat ar fi, nu poate mijloci decât din postura unuia care cere Domnului să aibă milă de păcatele făcute, însă Isus Cristos mijlocește în calitate de Răscumpărător, El fiind Cel care a plătit pentru păcatele noastre și care ni le poate ierta El Însuși. Deci pentru oricine este evident că există mari deosebiri, de aceea, Isus Cristos este singurul Mijlocitor la Tatăl pentru noi. Frații noștri pot mijloci în rugăciune prin cerere, dar nu în felul în care o face Cristos care iartă și răscumpără, cu care am încheiat un legământ (contract).
Isus Cristos este Mijlocitorul unui legământ nou, încheiat cu El. Putem noi încheia legăminte cu frații și surorile noastre, validate de Tatăl? Nu, nu putem. Ne pot răscumpăra frații și surorile noastre? Nu, nu pot.
Psalm 49: 7. Dar nu pot sa se rascumpere unul pe altul, nici sa dea lui Dumnezeu pretul rascumpararii.
8. Rascumpararea sufletului lor este asa de scumpa, ca nu se va face niciodata.

O erezie și mai are este aceea în care cei vii se roagă celor decedați, pentru mijlocire, crezând că aceștia (sufletele lor) sunt la Tatăl și pot vorbi cu El în favoarea noastră. Nimic mai fals! Și culmea, cei care fac asta, rugându-se pentru mijlocire către cei decedați, cad în păcatul spiritismului (necromanției). Nu avem voie să vorbim cu morții, este poruncă biblică.
Sunt morții la Dumnezeu? Ce spune Biblia?

1 Tes 4:13. Nu voim, fratilor, sa fiti in necunostinta despre cei ce au adormit, ca sa nu va intristati ca ceilalti, care n-au nadejde.
14. Caci, daca credem ca Isus a murit si a inviat, credem si ca Dumnezeu va aduce inapoi, impreuna cu Isus, pe cei ce au adormit in El.
15. Iata, in adevar, ce va spunem prin Cuvantul Domnului: noi cei vii, care vom ramane pana la venirea Domnului, nu vom lua-o inaintea celor adormiti.
16. Caci insusi Domnul, cu un strigat, cu glasul unui arhanghel si cu trambita lui Dumnezeu, Se va cobori din cer, si intai vor invia cei morti in Hristos.
17. Apoi, noi cei vii, care vom fi ramas, vom fi rapiti toti impreuna cu ei in nori, ca sa intampinam pe Domnul in vazduh; si astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Acum, atenție,
de unde aduce Dumnezeu pe acești oameni care "dorm în Isus" (oameni care sunt morți)? Unii ar spune că El îi aduce din Ceruri. Este ceea ce învață Biblia?
Dacă cineva ar fi murit și ar fi mers deja la Cer, atunci acesta nu va învia din mormânt (Ioan 5:28,29) când se va întoarce Hristos. El sau ea va urma să coboare din Cer! Totuși nu asta învață apostolul Pavel în cartea biblică Tesaloniceni!
Posted Image
Ar însemna că cei morți au luat-o înaintea celor vii, fiindcă deja sunt în Ceruri cu Dumnezeu (mijlocind pentru noi, chipurile!). Totuși, apostolul spune că împreună cei vii cu cei morți vor întâmpina pe Isus și astfel vor fi totdeauna cu El. Cum să fie răpiți (ridicați) morții împreună cu viii, dacă morții în Cristos sunt deja în Cer ?!


#520
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Halellujah, e chiar EL, dark, in carne si oase! Posted Image

Si uite ce bine le zice:

View Postdark, on 21 august 2017 - 20:54, said:

Frații noștri pot mijloci în rugăciune prin cerere
Pot, sigur ca pot. Suntem de acord.
Nu avem voie sa spunem ca oamenii NU pot mijloci pentru noi.
Noi putem mijloci pentru frati, fratii pot mijloci pentru noi.
Insa Isus, desigur, poate mijloci in mod special, pentru ca El are o pozitie speciala.

Edited by Sfantul Jakob, 21 August 2017 - 21:22.


#521
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 21 august 2017 - 20:54, said:

whaaaattttt? Posted Image

esti chiat tu ce-mi vad ochii?Posted Image

bine ai revenit in peizagiu. pe unde umblasi?[ma lasasi sa latru singur p-acilea]

fain raspuns, documentat. prea lung pentru Dark de odinioara. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 21 August 2017 - 21:21.


#522
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
Si uite ce bine le zice:

View Postdark, on 21 august 2017 - 20:54, said:

Frații noștri pot mijloci în rugăciune prin cerere
Pot, sigur ca pot. Suntem de acord.
Nu avem voie sa spunem ca oamenii NU pot mijloci pentru noi.

Noi putem mijloci pentru frati, fratii pot mijloci pentru noi.
Insa Isus, desigur, poate mijloci in mod special, pentru ca El are o pozitie speciala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate