Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Diferenta dintre Jihad si Cruciada

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#37
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View Postturbo trabannt, on Feb 8 2007, 19:14, said:

bon , sa presupunem ca sunt un crestin care fac rost de un pasaport arabesc cu nume musulman.
iau aeroplanul spre mecca , ma bag in multime, fac toate ritualurile . plec acasa fara sa supar pe nimeni.

am deranjat pe cineva cu ceva?


Si te rogi in romaneste ? . Trebuie sa sti ritualurile etc ... Nu merge ca te prinde ... Am o intrebare , Care o fi pedeapsa daca pun mana aia pe tine ca te-ai dat drept "musulman" ?

#38
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postturbo trabannt, on Feb 8 2007, 16:21, said:

chiar asa , ce inseamna "pamant sfant pe care nu au voie sa calce necredinciosii"?

am tot auzit de mecca, medina , ierusalim parca. un crestin nu are voie la mecca in timpul hajj-ului?

Ca sa faci Hajjul, trebuie sa il recunosti pe Muhammed ca si Trimis al lui Allah, si sa nu ii faci lui Allah asociati.(adica sa fii musulman:D ma intreb ce o fi asa ciudat???) 3 milioane oameni se duc sa se roage ptr iertarea pacatelor, si sa demonstreze lui Allah ca au facut efortul financiar, fizic, si spiritual sa raspunda poruncii acestuia.De asta nu poti intra la Mekka, Mekka nu se aseamana cu nici un alt loc Sfant!
Pelerinajul este obligatoriu pentru cei ce isi permit, adica cei ce isi permit calatoria, si au sanatatea buna


nu ati deranjat pe nimeni, poate va inselati singur(cred ca pedeapsa este capitala daca se descopera frauda)...dar trebuie sa faceti rugaciunea de 5 ori pe zi, in comun, si mai sunt si alte reguli...se spun anumite rugaciuni in araba...
de ex: femeile nu trebuiesc privite insistent, nu se intra in vorba cu ele daca sunt straine=sunt din afara familiei( exceptie: poti sa dai loc unei doamne, poti sa o indrumi)
furtul se pedepseste cu taierea mainii, pentru ca legea este peste tot, insa cazurile de furt sunt foarte foarte rare, uneori lipsesc
3 milioane musulmani vin sa se roage lui Allah, si toti imbracati in 2 bucati de panza alba, necusute, fara buzunare, pemtru a imita giulgiul mortului."Se simuleaza moartea", si se implora iertarea pacatelor
Toti sunt egali, de la rege, la taran, pentru ca toti fac acelasi ritual, si se imbraca la fel, si se duc la pamant cu fruntile.
La semnalul de rugaciune, EZAN-ul, toti pelerinii se asaza in cercuri-cercuri imprejurul Kaabei, in cateva clipe, iar in timpul predicii se face liniste
Dupa efectuarea pelerinajului, se sacrifica un animal, iar 1/3 se da la saraci, orfani, vaduve, napastuiti, bolnavi sau calatori ramasi fara bani de intoarcere
1/3 se da la rude si prieteni
1/3 se gateste in familie.
Altminteri, nu este acceptat sacrificiul
Din cate am auzit,multi  pelerini cedeaza carnea unei fundatii care o duce in Africa.

#39
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostSelam, on Feb 9 2007, 08:03, said:

nu ati deranjat pe nimeni, poate va inselati singur(cred ca pedeapsa este capitala daca se descopera frauda)...dar trebuie sa faceti rugaciunea de 5 ori pe zi, in comun, si mai sunt si alte reguli...se spun anumite rugaciuni in araba...
ia un pic frana aici .

deci daca sunt descoperit, sunt omorat?

#40
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View Postturbo trabannt, on Feb 8 2007, 21:06, said:

ia un pic frana aici .

deci daca sunt descoperit, sunt omorat?


Religia Pacii ?!  :rolleyes:  :console:

#41
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Nu vi se pare cam ciudat islamul asta? Peste tot pace, credinta in Allah(Dumnezeu), prieteni, era un arab care spunea ca 'sa nu-ti lovesti dusmanul din toata puterea pentru ca e posibil ca mai apoi sa-ti devina prieten'(nu stiu exact cine a spus), dar orice greseala aduce moartea sau mutilarea? Eu ca crestin ma gandesc la Dumnezeu ca la cineva milostiv care ne iarta greselile, oare un musulman cum se gandeste la Allah? Ca la un stapan nemilos ce pedepseste orice greseala? :scratchchin:

#42
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostUnixMarius, on Feb 8 2007, 21:19, said:

Religia Pacii ?!  :rolleyes:  :console:
Ce cauti acolo,stiind ca nu ai voie?  :D
Pace ;)

#43
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View PostSelam, on Feb 8 2007, 21:43, said:

Ce cauti acolo,stiind ca nu ai voie?  :D
Pace ;)
Stai un pic, la crestin, orice om e binevenit la slujbele religioase, noi, daca ne intra in biserica un musulman in timpul slujbei de Paste sau Craciun nu-l omoram.

#44
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmwlambo, on Feb 8 2007, 21:41, said:

Nu vi se pare cam ciudat islamul asta? Peste tot pace, credinta in Allah(Dumnezeu), prieteni, era un arab care spunea ca 'sa nu-ti lovesti dusmanul din toata puterea pentru ca e posibil ca mai apoi sa-ti devina prieten'(nu stiu exact cine a spus), dar orice greseala aduce moartea sau mutilarea? Eu ca crestin ma gandesc la Dumnezeu ca la cineva milostiv care ne iarta greselile, oare un musulman cum se gandeste la Allah? Ca la un stapan nemilos ce pedepseste orice greseala? :scratchchin:

Raspund direct prin versete:
Sura Al-Mumtahana,8: "Allah nu va opreste sa faceti bine acelora care nu au luptat impotriva voastra, din pricina religiei, si nu v-au alungat din caminele voastre, ba din contra sa fiti foarte buni si drepti, caci Allah ii iubeste pe cei drepti"

"Allah va porunceste sa dati inapoi stapanilor lor lucrurile incredintate, iar daca judecati intre OAMENI, sa judecati cu dreptate!:(Sura An-Nisa, 58)

"Si impacati-le pe ele cu dreptate si fiti nepartinitori, fiindca Allah ii iubeste pe cei drepti"(Sura Al-Hujurat,9)

Cel mai solid argument in aceasta discutie, se refera la interzicerea generalizarii si a rasismului:

""Sa nu va impinga ura impotriva unui neam sa fiti nedrepti! Fiti drepti, caci aceasta este mai aproape de evlavie!" (Sura Al-Maida, 8)


"Allah se bucura asa de mult de cainta unuia dintre creaturile Sale, atunci cand acesta se intoarce spre El, asa cum se bucura un om, atunci cand isi regaseste camila incarcata cu provizii, care disparuse si il lasase in desert, fara nici o speranta.El ajunge langa un copac, unde se rezeama asteptandu-si moartea, fara nici o speranta in gasirea camilei.Intr-un moment de disperare, aceasta apare din senin.Asadar el o apuca de capastru si plangand de bucurie spune<O, Doamne,Tu esti servitorul meu,si eu sunt stapanul Tau(* gresala provine din intensitatea bucuriei sale)=relatat de Profet

In Coran, cuvantul PEDEAPSA este mentionat de 117 ori, iar cuvantul RASPLATA de 234 de ori, adica de fix doua ori
Fiecare capitol din Coran incepe cu : "In numele lui Allah, cel Milostiv, Indurator[Ar-Rahman, Ar-Rahim]"
Se spune ca Raiul are 8 porti, iar Iadul 7 niveluri, pentru ca mila lui Allah este mai mare decat mania.
S-a mai relatat de la Profet:" Cine se apropie de Mine (Allah) 1 pas, Eu ma apropii 10)

deocamdata atat...:D

#45
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmwlambo, on Feb 8 2007, 21:55, said:

Stai un pic, la crestin, orice om e binevenit la slujbele religioase, noi, daca ne intra in biserica un musulman in timpul slujbei de Paste sau Craciun nu-l omoram.

Profetul a oferit jumatate din moschee unei delegatii de crestini din Najran( daca nu ma insel, sau Etiopia), sa manance si sa doarma, si sa se inchine.
Orice moschee este deschisa vizitatorilor.
Mekka si Medina sunt rezervate musulmanilor.

#46
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Asta e teoretic, daca s-ar respecta Coranul, musulmanii ar fi unii dintre cei mai minunati oameni, dar din pacate nu e asa; oamenii din WTC sau din Londra au luptat impotriva islamului? Din pacate si Coranul, ca si Biblia, este interpretat gresit de unii oameni, transformandu-l intr-o arma.

#47
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

Quote

View Postturbo trabannt, on Feb 8 2007, 09:21, said:

chiar asa , ce inseamna "pamant sfant pe care nu au voie sa calce necredinciosii"?

am tot auzit de mecca, medina , ierusalim parca. un crestin nu are voie la mecca in timpul hajj-ului?
Non muslims nu au voie in Arabia Saudita sub nici o forma,nu numai in timp de Haji si nu numai in Mecca.E aproape imposibil sa primeasca viza.Singurele exceptii fac muncitorii din industria petrolului si diplomatii straini.Guvernul Saudit dupa cum stii nu e secular,ci Islamic.Sharia law este legea tarii.Arabia este considerata sfinta,iar admiterea necredinciosilor pe teritoriul ei e vazuta ca si blasfemie.Cei ce nu sint musulmani au obiceiurile lor proprii,care in majoritate nu sint tolerate de legea islamica.Musulmanii au un anumit ritual de spalare a corpului si igiena pesonala,nu se bea alcool etc.Tinind cont de aceste lucruri si multe altele,guvernul a decis sa nu permita non muslims in tara.
Cam asta ar fi raspunsul.

#48
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
E absurd,  :cursing: ca si cum lumea crestina ar trebui sa le interzica musulmanilor sa intre pe teritoriul tarilor respective pe motiv ca mai au obiceiul de a arunca cate ceva in aer. :lol:

#49
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmwlambo, on Feb 8 2007, 22:10, said:

Asta e teoretic, daca s-ar respecta Coranul, musulmanii ar fi unii dintre cei mai minunati oameni, dar din pacate nu e asa; oamenii din WTC sau din Londra au luptat impotriva islamului? Din pacate si Coranul, ca si Biblia, este interpretat gresit de unii oameni, transformandu-l intr-o arma.

Oare mai au religie cei care omoara oameni nevinovati???

Islamul a fost , este si va fi practicat , insa cele mai concludente dovezi se afla in perioada in care Europa ratacea prin Evul Mediu.
Eu afirm ca Europa a cunoscut Renasterea dupa influenta Islamului

Dante Alighieri descrie Infernul si Raiul inspirandu-se de la invatatii din Andaluzia(musulmani)
Primele universitati din Europa au fost islamice (Califatul de Cordoba).Altele erau la Damasc( medicina) Samarqand, Cairo , ulterior  Constantinopol
Umanismul Renasterii este ideologia islamica, spiritul, si nu materia, siguranta, si nu lacomia. Sigur ca si crestinismul a propovaduit acestea, dar musulmanii le-au reamintit umanismul.
nu mai insist asupra igienei, este mult de scris, legislatiei, drepturilor omului, taxelor , casatoriei , comertului etc.

#50
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

Quote

View Postmwlambo, on Feb 8 2007, 15:25, said:

E absurd,  :cursing: ca si cum lumea crestina ar trebui sa le interzica musulmanilor sa intre pe teritoriul tarilor respective pe motiv ca mai au obiceiul de a arunca cate ceva in aer. :lol:

O fi absurd dar comparatia ta nu se potriveste.Daca vreo tara crestina ar face la fel pe motiv religios s-ar fi putut compara.Pina acum nu sa declarat nici una, tara sfinta.Nu-s neaparat deacord cu Sauditii,dar daca asa-i legea,n-ai ce sa le faci. :confuzzled:

View Postarmonie, on Feb 8 2007, 12:02, said:

pai ne considiera mizerabili si le spurcam "locul sfant", singura religie permisa e islamul," nu va faceti prieteni cu iudeii si crestinii", si nu stiu care e mizerabilul in urma versetului coranic 5/6 "daca nu ai apa sa te speli penru rugaciune spalate cu tarana proaspata :) "
Nu stiu daca sa ma enervez cind vad ce posturi ignorante pui sau sa incep sa rid si sa-ti compatimesc "inteligenta".Banuiesc ca tu esti ferm convisa ca in anul 600 prin deserturile Arabiei existau toalete publice cu apa calda la robinet. :lol:
Deci tu in locul lor daca nu aveai apa pe timpul ala,umblai cu cacatul la fud?Asa dai de inteles.
Pe timpurile alea nu erau convenientele de care dispui tu azi la bloc,fatuca!Nu prea ai logica in lobul frontal. :angry:

PS: Citi oameni in ziua de azi,crezi ca se spala si la partile private(nu numai pe miini) de fiecare data cind merg la toaleta + de inca  5 ori pe zi pentru rugaciune + ca barbatii sint circumscrisi( e mai igienic,spun si doctorii).Inafara de asta musulmancele isi epilau tot parul de pe corp inca de pe vremea aceea.....si-mi spui tu mie ca noi sintem mizerabili?Please...take a walk!

#51
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostNefersetty, on Feb 8 2007, 22:43, said:

Nu stiu daca sa ma enervez cind vad ce posturi ignorante pui sau sa incep sa rid si sa-ti compatimesc "inteligenta".Banuiesc ca tu esti ferm convisa ca in anul 600 prin deserturile Arabiei existau toalete publice cu apa calda la robinet. :lol:
Deci tu in locul lor daca nu aveai apa pe timpul ala,umblai cu cacatul la fud?Asa dai de inteles.
Pe timpurile alea nu erau convenientele de care dispui tu azi la bloc,fatuca!Nu prea ai logica in lobul frontal. :angry:

PS: Citi oameni in ziua de azi,crezi ca se spalasi la partile private(nu numai pe miini) de fiecare data cind merg la toaleta + de inca  5 ori pe zi pentru rugaciune + ca barbatii sint circumscrisi( e mai igienic,spun si doctorii)......asa ca cine sint mai mizerabili? :naughty:
+1 bucata imbaiere vinerea, inainte de rugaciunea colectiva  :D

Profetul a spus : "Cei care au mancat ceapa sau usturoi sa stea deprate de noi"(din pricina mirosului)
Este bine sa ne imbalsamam dupa imbaiere, pentru ca folosea si Profetul.
Acum 1400 de ani, musulmanii foloseau o periuta de dinti primitiva...
este vorba de ramurile arbustului Siwak, iar betisorul se numeste Miswaq...
se mesteca crenguta intre masele, se separa fibrele crengutei, si se maseaza gingiile si se surata dintii cu fibrele acestui lemn.

#52
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostNefersetty, on Feb 9 2007, 09:17, said:

Non muslims nu au voie in Arabia Saudita sub nici o forma,nu numai in timp de Haji si nu numai in Mecca.E aproape imposibil sa primeasca viza.Singurele exceptii fac muncitorii din industria petrolului si diplomatii straini.Guvernul Saudit dupa cum stii nu e secular,ci Islamic.Sharia law este legea tarii.Arabia este considerata sfinta,iar admiterea necredinciosilor pe teritoriul ei e vazuta ca si blasfemie.Cei ce nu sint musulmani au obiceiurile lor proprii,care in majoritate nu sint tolerate de legea islamica.Musulmanii au un anumit ritual de spalare a corpului si igiena pesonala,nu se bea alcool etc.Tinind cont de aceste lucruri si multe altele,guvernul a decis sa nu permita non muslims in tara.
Cam asta ar fi raspunsul.
arabia e considerata sfanta? adica tot solul de vreo nspe mii de km2 , tot e sfant? unde se opreste granita intre sfant si nesfant? :confuzzled:

sfant e si pentru musulmani si pentru crestini si pentru evrei Ierusalimul dar oricand pot sa iau aeroplanul si sa merg acolo. nu este considerata o blasfemie prezenta mea.

in orice biserica inclusiv la Sfantul Mormant ne-crestinii au acces. nu e o blasfemie. la fel in sinagogi.  :peacefingers:

#53
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Cred ca le e frica sa nu se arunce in aer crestinii :lol:  sau cei de alte religii.

#54
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postmwlambo, on Feb 9 2007, 23:07, said:

Cred ca le e frica sa nu se arunce in aer crestinii :lol:  sau cei de alte religii.
eu unul m-as simti jignit ca si crestin daca nu s-ar da voie in orice Biserica sa nu vina un necredincios. la urma urmei, necredinciosul ce parere si-ar face , ca noi in Biserica uneltim impotriva lui, nu?

nefersetty, poti sa bagi citatul din coran cu pamantul sfant al arabiei ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate