Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Trasee Montane

- - - - -
  • Please log in to reply
694 replies to this topic

#667
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
Ce tampenie, gasesc pe net date total diferite. Traseul e usor: lungime 1,3 km si diferenta de nivel 290 m.  Luati-va bete de trekking. Va face viata mai usoara.

#668
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Care ar fi traseul mai frumos de urcat din Câmpulung sau valea putnei la cabana giumalau?

#669
CosminAlecs

CosminAlecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 14.01.2011
Salut, as fi si eu interesat sa plec vreo 2 zile prin munti, problema este ca nu am experienta (am fost o singura data pe traseul piatra arsa>sfinx>caraiman si retur) si voi merge singur.
Ce mi-ati putea recomanda? Ma gandesc la un traseu cu multe cabane in drum, in caz de ceva raman la cabana si aia e.
La un mic search pe net ma gandeam la traseul Sinaia - Cab. Piatra Arsa - Cab. Babele - Cab. Omul in prima zi iar a doua zi nu stiu, trebuie sa gasesc un traseu care sa-mi permita sa ajung in Bucuresti cu maxi-taxi, tren, etc.

#670
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut. As vrea sa merg sâmbăta la lacul Bucura în Retezat. Dacă știe cineva starea drumului până la Poiana Pelegii, as vrea sa urc vineri după amiaza cu mașina. Mulțumesc.

#671
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Exista aplicație montana gen jurnal in care să îmi aleg traseul și să văd marcajul respectiv?

#672
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Cauta aplicatia muntii nostri Posted Image

#673
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
E deja instalata si cu toate hartile descarcate. Ieri am tras o fuga Sinaia - Cota 1400 pe drumul de masina. Traseul prin padure era plin de noroi, craci si conuri. Am fost singur pe traseu si la dus si la intors.



#674
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Am tras azi o tura Azuga - Cabana Diham - Gura Diham - Bușteni. Superb traseul și liber.



#675
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Frumos traseu, il mai fac si eu cand am chef de ture scurte de o zi, dar ma intorc pe la Pichetul rosu/ Poiana Costilei ca sa scap de cocalareala de pe la Gura Diham. Azi am fost si eu in Bucegi cu inca 4 amici, dar ne-am dus pe Jepii mici la urcare si am coborat pe Jepii mari. Decizie nu tocmai inspirata pt ca am uitat crema de soare si ne-am prajit sus pe platou, plus vantul care a batut foarte tare sus Posted Image

#676
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Cocalareala de la Gura Diham a fost bomboana de pe coliva. Nu o sa mai trec pe acolo până nu dă zăpada. Când mai fac traseul o sa mai întorc pe Pichetul Roșu - Poiana Costilei. M-am prăjit și eu ca un rac. Încă nu imi este dor de Jepi. Vreau sa mai trag o tura Azuga - Cabana Diham - întoarcere la Dihamul militari - Predeal

#677
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005

View Postradurobertin, on 27 iunie 2017 - 22:52, said:

Salut. As vrea sa merg sâmbăta la lacul Bucura în Retezat. Dacă știe cineva starea drumului până la Poiana Pelegii, as vrea sa urc vineri după amiaza cu mașina. Mulțumesc.

de pe retezat.ro cetire:

Drumul Subrotunda- Poiana Pelegii

1 iunie 2017 Drumul a fost degajat pana la Poiana Pelegii. Atentie! Sunt gropi pe drumul judetean de la bariera Gura Apei pana la podul de la Subrotunda. Drumul forestier de la Subrotunda la Poiana Pelegii e acceptabil.

Update 14 mai 2017: Vijeliile și vârtejurile de vânt au scos din rădăcini sau au rupt sute de arbori de pe valea Lăpușnicu Mare, in zona de protectie integrala a PN Retezat. Arborii doborâți blochează drumul Gura Apei - Poiana Pelegii pe mai multe porțiuni. Cea mai gravă situație este în zona Lunca Berhina - Stănuleți, de unde nu se mai poate înainta. Pentru ca turistii sa nu fie nevoiti sa mearga pe jos 19 km, dupa obtinerea tuturor aprobarilor, va începe acțiunea de degajare a drumului. Arborii doborati vor ramane acolo, ca lemn mort, urmând a fi tăiate doar bucatile de trunchiuri căzute peste carosabil. Daca veti vedea utilaje in zona, sa stiti ca sunt folosite la degajarea drumului, nu la exploatarea pădurii

http://www.retezat.r...al-retezat.html

#678
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Mulțumesc pentru răspuns, dar am fost deja sâmbătă. Se poate urca destul de bine cu mașina, eu am mașină cu garda înaltă, dar au urcat tot felul de mașini. Cu o zi înainte urcase un Mercedes S600, Klaus Johannis îl chema pe pasager.

#679
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
M-am gandit ca ai fost deja, dar poate citesc si altii.
Oricum, vad ca ii calci pe urme presedintelui:)

#680
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pe Moldoveanu, prin Valea Rea a fost cineva de curand? Ma intereaeaza portiunea de drum forestier cum se mai prezinta.

#681
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Planuiesc o mica excursie pentru joi pana la lacul Bucura, 1 zi.
Plecare pe la 6:30-7 dimineata din Deva.
Parcare in poiana de unde o luam la pas.

Pentru cei care ati mai fost, credeti ca e de ajuns o zi pentru a urca si pana la Vf Peleaga sau mai bine ma limitez la lacuri si fac altadata un traseu de doua zile pentru varf?
Conform estimarilor mele nu ma incadrez astfel incat sa nu ma prinda seara cand ma intorc cu masina de la poiana spre baraj, nu vreau sa fac drumul respectiv pe intuneric. Posted Image

Exceptand mici iesiri pe la Balea (pe care nu le-as lua deloc in considerare) si cutreierarea padurilor vreo 15 ani pe la bunici, sunt cat se poate de incepator in mers in zone montane. De altfel e prima data cand ajung in zona asta. Dar nu sunt nici chiar picat in cap, cat de cat ma stiu orienta.

Echipament am si nu prea, ce am putut face rost pe fuga. Niste bocanci de la decathlon cu 100 lei, pelerina de ploaie si busola de la chinezi, lanterna de prin vecini. Le-am bifat pe toate din lista de "must have", dar nimic de calitate. Conditia fizica e ok.

Ideea e ca daca nu ajung acum, urmatoarea data cand mai sunt prin zona va fi in ~3 ani Posted Image

Edited by Corupt, 21 August 2017 - 23:49.


#682
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut. Te incadrezi de voie într-o zi sa urci din Poiana Pelegii la lacul Bucura, pe vârful Peleaga și înapoi la Poiana Pelegii. Îți trebuie ceva condiție fizica, și niște bocanci cu aderenta bună. Până la lacul Bucura faci o ora și jumătate, de la Bucura pana sus pe Peleaga cam doua ore. Eu de pe Peleaga am coborât la lacul Peleaga și de acolo pe punct albastru înapoi la Poiana Pelegii. Asta ca să mai diversifici puțin traseul. Eu am venit acum trei zile de la lacul Bucura, și erau foarte mulți turiști. Chiar și joi, cred ca vor fi destui oameni pe traseul ala. Totuși trebuie să te gândești bine la condiția fizica, ca să obții timpii de care am spus trebuie să mergi întins, cu pauze nu foarte multe și mari. Vezi cât faci până la lacul Bucura, dacă depășești două ore și te simți deja obosit, atunci fa un traseu mai scurt, traseul lacurilor sau ceva de genul. Consulta-te și cu salvamontiștii de la lacul Bucura. Eu am făcut traseul in 9 ore cu pauze însumate de vreo doua - trei ore.

#683
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005

View Postaceton, on 29 iunie 2017 - 09:22, said:

Exista aplicație montana gen jurnal in care să îmi aleg traseul și să văd marcajul respectiv?
Pe langa MuntiiNostri, mai folosesc si AlpineQuest, free version.

#684
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Multumesc Radu Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate