Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Trasee Montane

- - - - -
  • Please log in to reply
694 replies to this topic

#649
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
A fost cineva cu catelul pe varful Omu ? Imi este teama de cainii de stana ! Sau pe alte trasee montane ?

#650
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Pe unde urci la Omu? Caci nu prea sunt stane pe traseu...
In drum spre Bucura, ca tot ai postat pe celalalt topic, e o stana undeva, relativ aproape de drumul spre Bucura.

#651
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Stana de la Bucura e ,,mobila” nu e fixa, isi schimba periodic locatia.

#652
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 24.09.2006
Stie cineva care este situatia in Fagarasi, pe traseul Caltun - Negoiu? Se poate merge pe Strunga Dracului sau trebuie ocolit pe Doamnei? Cat dureaza traseul pe Strunga Doamnei, dus - intors?

#653
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Strunga Dracului e inchisa circulatiei. Timpul nu il stiu, ca eu nu ma uit la ceas cand urc pe munte.

#654
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011

View PostDominatoR, on 27 iulie 2014 - 15:54, said:

Stie cineva care este situatia in Fagarasi, pe traseul Caltun - Negoiu? Se poate merge pe Strunga Dracului sau trebuie ocolit pe Doamnei? Cat dureaza traseul pe Strunga Doamnei, dus - intors?

Prin Strunga Doamnei am urcat eu anul trecut.Am facut 2 ore jumate la urcare si 2 ore la coborare.

#655
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 24.09.2006
Mersi

#656
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,750
  • Înscris: 08.01.2010

View PostDominatoR, on 27 iulie 2014 - 15:54, said:

Stie cineva care este situatia in Fagarasi, pe traseul Caltun - Negoiu? Se poate merge pe Strunga Dracului sau trebuie ocolit pe Doamnei? Cat dureaza traseul pe Strunga Doamnei, dus - intors?

E de preferat traseul prin Strunga Dracului. Mergi pana la intrare in Strunga si daca nu merge sa urci te intorci si o iei pe Doamnei. Ultima varianta e lunga si plictisitoare, o poti parcurge intr-o ora de mers sustinut.

#657
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View PostCumulus, on 28 iulie 2014 - 22:47, said:


E de preferat traseul prin Strunga Dracului. Mergi pana la intrare in Strunga si daca nu merge sa urci te intorci si o iei pe Doamnei. Ultima varianta e lunga si plictisitoare, o poti parcurge intr-o ora de mers sustinut.

http://www.gandul.in...nterzis-9874737

http://www.hotnews.r...fagarasului.htm

http://www.carpati.o...garasului/3357/

#658
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Traseul de la Babele pana la Pestera cam de ce dificultate este?

Am citit pe internet ca dureaza aprox 1h -1.30h.

Problema e ca noi suntem un grup mai mare, incluzand persoane ceva mai in varsta (50-60 ani).

Planuim sambata de plecat din Bucuresti, ajuns in Busteni, luat telecabina pana la Babele, apoi ori telecabina pana la Pestera, ori pe jos pana acolo unde ne vom caza (in zona Padina).

Ziua cand ajungem am vrea sa ne mai plimbam prin zona (macar de intrat in pestera, sau de mers un pic pe un alt "munte" spre "Saua Strunga"). Dormim o noapte la Padina.

Urmatoarea zi intors acasa, dar in care am mai vrea sa ajungem si la cabana Bolboci (eventual sa ne intoarcem de acolo la Sinaia/Busteni cu o masina/taxi/jeep).

Cineva care a mai facut traseul Babele - Pestera ar putea sa-l descrie un pic? Multumesc.

Edited by allah2, 26 August 2014 - 16:56.


#659
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Obiectivele turistice care se pot face din statiunea Busteni pot fi vizitate si iarna?Sau din cauza vremii pe marea majoritate a traseelor nu se poate ajunge.

#660
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Cateva poze din weekend, am fost la cabana Malaiesti, urcand pe traseul Busteni - Gura Diham - Glajarie - Cabana Malaiesti, iar la coborare de la Cabana Diham am luat-o spre Predeal ca sa mai schimbam traseul Posted Image

Attached Files



#661
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Cateva poze de sambata... am facut un traseu lejer de o zi, Busteni - Poiana Costilei - Pichetul Rosu - Cab. Diham - Saua Baiului - Azuga :) Vremea a fost acceptabila, am prins la inceput soare, dupa ceva ploaie, grindina, dar eram pregatiti pt asta.

Attached Files



#662
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.05.2015
salut, care este mai fiabila aplicatie pt trackuri gpx ? , oruxmaps pare a fi ok, sau gpx viwer,,   pt coordonate -alpinequest gps, merci anticipat.

#663
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Am refacut si eu, dupa foarte foarte mult timp, traseul Jepii Mici-Caraiman-Babele-Sfinxul-Crucea Eroilor-Cabana Caraiman-Jepii mici-Busteni. Singur. Totul a fost un tur de forta, cateva fotografii ici colo, fara rucsac, fara bagaj, exceptand o sticla de apa si o borseta. Traseul a decurs in jur de 5 ore si jumatate, astfel: Ora 13 eram la Silva, 15:10 cabana Caraiman, 15:35 Babele, 15:45, Sfinxul, 16:30 Crucea Eroilor, 17:00 Cabana Caraiman, 18:30 hotel Silva. Am facut-o pentru a-mi testa corpul, acum avand ani 50+.  Echipament? Lipsa. Imbracaminte? Tricou, blugi, adidasi normali de piele.
Urmatoarea escapada va fi curand, cu rucsac si toate cele, intr-un mod mai lent. Si mai multi, membrii ai familiei care vor face Jepii si Crucea Eroilor-Cabana Caraiman pentru prima data

#664
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Nu este recomandat ce ai facut totusi. Doar pentru ca ai fost o data si a fost ok, nu inseamna ca va fi mereu ok. De exemplu daca te prindea o ploaie pe traseu, totul ar fi devenit mai alunecos, si o foita de ploaie si niste bocanci cu aderenta buna ar fi imbunatatit mult situatia, mai ales in zonele abrupte, care sunt destule pe Jepii Mici. Nu zic acum sa cari tone de echipament dupa tine, dar e mai bine sa iei cate ceva in plus si sa n-ai nevoie de ele, decat sa ai nevoie si sa nu ai ce-ti trebuie Posted Image Intr-un rucsac micut de 20l incape lejer un polar, o jacheta gen foita de ploaie, un tricou de schimb, etc. si ramane loc si pentru apa si ceva sendvisuri :)

#665
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Cateva poze de la iesirea de sambata, traseul a fost Rasnov - Pestera Rasnoavei - Bisericuta Paganilor - Rasnov. "Sarpele" din poza este de fapt o naparca, soparla fara picioare. :)

Attached Files



#666
valipmatei

valipmatei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 04.09.2011
Buna ziua,
Noi (familia) suntem pantofari (cu adidasi, da' tot pantofari) si am fost acum 2 zile pe un "traseu". Cabana Balea Cascada - Cascada Balea. Mie nu mi s-a parut chiar usor. Si vreau sa va intreb pe voi, oamenii cu experienta in domeniu, cat de dificil este acest traseu, ca sa stiu cum sa-mi calibrez viitoarele drumetii. Multumesc frumos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate