Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Trasee Montane

- - - - -
  • Please log in to reply
694 replies to this topic

#19
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004

DeeJay, on Mar 4 2005, 15:57, said:

pe Valea Cerbului a urcat cineva pana la Omu' ???

<{POST_SNAPBACK}>

De doua ori. Prima data in tinerete (20 de ani) si a doua oara acum vreo 2 ani... si am jurat ca n-o mai fac, desi e superb, ca nu ma mai tin plamanii.. ale dreaq tigari :nonobad: .
E mult de mers, iar spre sfarsit, urcarea finala spre cabana Omu, este un cosmar.
Repet, vorbesc din punctul de vedere al unei femei de 35 de ani... fara antrenament.
Probabil altii au alta parere. Oricum, zona este superba si pentru ca nu sunt pantofari si e liniste, ceva mai curat decat prin alte trasee din Busteni.

#20
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
NU recomand asemenea traseu fara cineva care a mai fost. Bucegii sunt munti usori, dar n-am mai vazut in alta parte, nici macar in Fagaras, atatea cruci ca in Bucegi. Majoritatea au fost oameni care au crezut ca in adidasi sau papuci se poate merge pe traseu...si muntele n-a iertat.

#21
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003
Bucegii sunt munti usori>>??????????

Nu este asa...

Am avut nefericita ocazie sa fac armata in Bucegi...la Releul Costila...
inca imi este frica sa povestesc ce grozavii am vazut pe atunci...

poate sunt usori dupa ce ai ajuns in platou... din orice parte ai venii...dar pana acolo?  (exclud telecabina)...

SATO
Incearca in vara asta Valea Urzicii catre Costila sau vino dispre Bran pe unde vrei tu spre Vf. Omu, din Bolboci spre Varful cu Dor dar nu pe drumuri pietruite sau poteci de 2 metri latime... o sa fie cam greu...si nu prin prizma duratei traseului...

#22
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Ai fost vreodata in Piatra Craiului? Du-te o data si urca pe Lanturi, si apoi o sa vezi... sau vezi ce inseamna traseu de creasta cand te infiori uitandu-te in stanga sau dreapta si creasta este de 1 m latime....sau du-te in Fagaras unde diferenta de nivel intre cabane si creasta este de 800-1000m si prin urmare ori stai pe creasta zile intregi ori cobori si urci de fiecare data (lucru mai rar).

Nu zic ca nu sunt portiuni grele in Bucegi...orice munte are capcanele lui...insa trec repede :)

#23
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Bucegii cred ca sunt medii ca grad de dificultate, dar sunt foarte cunoscuti si accesibili (au reclama) si de aia sunt foarte circulati. E normal sa fie si mai multe accidente ca in alti munti ! Cei mai grei munti mi s-au parut Piatra Craiului. Am facut ceasta de la S la N, dar n-am reusit intr-o zi, mi-a luat cam 15 ore ! Ca munte usurel recomand pentru incepatori Ciucas. Am fost cu niste prieteni pantofari si am facut din Cheia toata creasta sudica si varful Ciucas cu coborare in Cheia in vro 8 ore ! Peisajul e super si repet nu e greu  :coolspeak: ! Se recomanda si pentru initierea prietenelor/nevestelor  :inlove:

Abia astept sa fie vreme de munte !!

#24
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Pe Jepii Mici au murit multi din cauza TELECABINEI ! De ce ? foarte multi urca la Babele, merg la Cruce si din cauza perspectivei au impresia ca e o aruncatura de bat pana jos. Si se gandesc sa face ceva economie, sa nu mai coboare cu telecabina, care pare scumpa.

M-am intalnit odata cu 2 pantofari, noi urcam, ei coborau. Disperarea li se citea pe fata, ne-au intrebat daca mai e mult pana jos, in conditiile in care noi am mai facut fix 20 de minute pana la cabana Caraiman. Pe traseu de 3-4 ore la urcare, 20 de minute inseamna cam 10 %. N-am stiut ce sa le spun...

Dragos

#25
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

sirtiger, on Aug 7 2004, 00:39, said:

Care a urcat pe traseul Busteni-Babele?
Eu am coborat anul asta si ce era pe acolo cimitir de a dreptu

<{POST_SNAPBACK}>


Eu am coborat iarna, acum vreo 2 ani, pe Jepii Mari, am facut vreo 5 ore pentru ca era o zapada foarte naspa (se topea) si era sa iau la bataie 2 pantofari care vroiau sa urce la Babele (un el si o ea imbracati in blugi si in adidasi !!!!). Ea s-a speriat cand am luat-o de mana si i-am aratat crucile.

E un traseu frumos dar de evitat in perioada asta ...

#26
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
M-tii Retezat mi se par cei mai superbi... ca trasee/peisaje/salbaticie... + ca sunt rezervatie naturala (bine, in ultima vreme se pare ca nu mai conteaza asta :( )

#27
aiu

aiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 08.10.2004

vladc, on Mar 24 2005, 14:39, said:

M-tii Retezat mi se par cei mai superbi... ca trasee/peisaje/salbaticie... + ca sunt rezervatie naturala (bine, in ultima vreme se pare ca nu mai conteaza asta :( )

<{POST_SNAPBACK}>


ahh cei mai superbi care este ei acolo muntii .. si sa vezi cel mai superb traseu de la pietrele pe lolaia la retezat -  saua bucurei - peleaga .. si cat de cel mai superb e taul tapului si cat de cel mai superb e sa stai o saptamana in cort la bucura si sa ploua intruna si si mai superb decat atata e sa te duci la inceputul lu' iulie cand mai e pe sus zapada si sa reusesti sa pozezi cel mai superb exemplar de capra neagra cu cel mai superb aparat smena si dupa care sa te bucuri ca nu esti persoana publica si nu te vad carcotasii

aaa da' sa stii ca unii zicea ca si parangul e cel mai superb  :worthy:

#28
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
stie careva cat de mare e stratul de zapada pe platou & la vf omu? Si daca mai exista refugiu la Varful Scara?

#29
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Stie careva care e starea traseului pe Urlatoarea-Piatra Arsa (Schiel) ?

#30
vladd

vladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 28.03.2005

dragos_avram, on Apr 20 2005, 14:33, said:

Stie careva care e starea traseului pe Urlatoarea-Piatra Arsa (Schiel) ?

<{POST_SNAPBACK}>


de evitat in perioada asta

#31
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005
Daca si asta e de evitat!Sau a crescut imens afluentul Prahovei si risti sa te mature valul?Hai  ca in 3-4 zile o sa va spun eu cum e,pt ca ma duc pe acolo.Bafta ;)

#32
naturall

naturall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.03.2004
A mers cineva pe Valea Alba in Bucegi (traseu nemarcat) ???

#33
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003

ebola23, on May 9 2005, 10:56, said:

Daca si asta e de evitat!Sau a crescut imens afluentul Prahovei si risti sa te mature valul?Hai  ca in 3-4 zile o sa va spun eu cum e,pt ca ma duc pe acolo.Bafta ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Sa intelegem ca s-a dus... ebola23, te-ai mai intors ?

#34
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005
greu,dar m-am intors :P
Si mai am de gind sa plec

#35
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003

Sato, on Mar 14 2005, 10:38, said:

Ai fost vreodata in Piatra Craiului? Du-te o data si urca pe Lanturi, si apoi o sa vezi... sau vezi ce inseamna traseu de creasta cand te infiori uitandu-te in stanga sau dreapta si creasta este de 1 m latime....sau du-te in Fagaras unde diferenta de nivel intre cabane si creasta este de 800-1000m si prin urmare ori stai pe creasta zile intregi ori cobori si urci de fiecare data (lucru mai rar).

Nu zic ca nu sunt portiuni grele in Bucegi...orice munte are capcanele lui...insa trec repede :)

<{POST_SNAPBACK}>

Zici sa merg in Piatra Craiului?
Am mers pe acolo "exact" sau "aproximativ" de vreo 80 de ori
Lanturi zici? Pe la Vf.Turnu ai trecut? Braurile CIORINGA? PADINA POPII? PADINA LUI CALINEÞ? VALEA SPIRLEI? TURNUL GALBEN AL DIANEI?
Se pare ca ai pierdut cam multe din vedere...
Si eu care  am ramas inspaimantat de braul de mijloc CIORINGA....
Am avut ceva insa ce altii nu prea o sa aibe parte...prietenul si ghidul meu in majoritatea calatoriilor in Piatra Craiului si Fagaras a fost David Neacsu.
BTW
Cand nu ai un "batran" sa iti cumperi...

Despre Zaplaz, Moara Dracului, Avenul din Grindu ( Funduri ), Avenul din Vladusca nu prea am ce sa povestesc...trebuiesc vazute.

#36
d_aniella

d_aniella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.08.2006
Salut tuturor! Planificam pentru luna septembrie o minivacanta la Busteni si vf.Omu si ne intereseaza  sa aflam informatii detaliate privitor la cum putem sa ne deplasam cel mai rapid si mai usor pana la vf.Omu. Din cate info am pana acum se ia telefericul Busteni-Babele - 19 lei/pers adult - (oare este coada si acum?), acolo se viziteaza Babele,  (o mai fi ceva de vazut acolo?), apoi se ia telefericul pana la Pestera - 10 lei/pers - (ce putem vedea acolo?) si ne reintoarcem tot cu telecabina inapoi la Babele de unde sa incercam sa urcam spre vf.Omu. Nu stim insa daca portiunea Babele - Omu putem sa o parcurgem fara un indrumator si cat dureaza. Vrem sa inoptam la cabana Omu si a doua zi sa coboram in Busteni cu telecabina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate