Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Trasee Montane

- - - - -
  • Please log in to reply
694 replies to this topic

#1
sirtiger

sirtiger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.07.2004
Care a urcat pe traseul Busteni-Babele?
Eu am coborat anul asta si ce era pe acolo cimitir de a dreptu

#2
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
De fiecare data cand am facut traseul asta am incercat sa numar crucile si de fiecare data le-am pierdut sirul...
Oricum, cei mai multi au murit acolo iarna sua primavara cand zapada reprezinta un mare pericol pentru cei lipsiti de experienta si chiar si pentru cei cu experienta.
O alta explicatie pentru acest numar mare de accidente pe Valea Jepilor este si faptul ca traseul pleaca exact din Busteni, fiind foarte accesibil din acest punct de vedere.

Attached Files



#3
sirtiger

sirtiger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.07.2004
mda dar sa nu faceti ca mine sa o luati pe traseul Sinaia-Babele,in care sunt vreo 40 km in care am mers pe jos cam 8-9 ore,de era sa ne manance cainiiiiiiiiiii multi rau si a doua zi sa coborati pe  Valea Jepilor,ca nu o sa mai vreti sa auziti de munte :D

#4
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
De ce?

Mie imi plac traseele astea lungi ... tin minte ca acum vre-o 3 ani am plecat din Sinaia la 9 dimineata si m-am intors dupa 2 zile.  Am mers numai pe jos.

Anul trecut, am mers din Sinaia pana la Babele pe jos... am coborat cu telecabina , am fost la Urlatoarea apoi am coborat in Poiana Tapului (parca asa ii zice). Cam 14 ore ...

Daca n-as avea nevoie de servici (as prinde vre-o mostenire ceva :P), numai pe munte as sta...

bye

#5
sirtiger

sirtiger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.07.2004
mda si mie imi place sa merg pe trasee lungi,dar sa stiu traseu ca anul asta mergeam si parca nu mai ajungeam la babele,cand intrebam toata lumea imi raspundea 'mai ai de mers 2-3 ore' am zis ca nu e adevarat cand am vazut babele :D

#6
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by sirtiger
mda dar sa nu faceti ca mine sa o luati pe traseul Sinaia-Babele,in care sunt vreo 40 km in care am mers pe jos cam 8-9 ore,de era sa ne manance cainiiiiiiiiiii multi rau si a doua zi sa coborati pe  Valea Jepilor,ca nu o sa mai vreti sa auziti de munte :D


e, lasati, ca nu sunt 40km, iar de la 2000 la Babele, via Piatra Arsa-Caraiman, este chiar o plimbare lejera

#7
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
40 km :lol: L-am facut in cel mult 6 ore si multi din grup nu aveau nici o tangenta cu mersul pe jos...nici prin oras :D

#8
sirtiger

sirtiger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.07.2004
nu stiu ce sa zic poate yo am luat-o pe alt traseu ca am mers vreo 8-9 ore si am mers si cam 30 min cu o masina

#9
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003

Quote

Originally posted by sirtiger
nu stiu ce sa zic poate yo am luat-o pe alt traseu ca am mers vreo 8-9 ore si am mers si cam 30 min cu o masina

Imi aduc aminte ca in tineretea mea montana plecam din bucureshti cu personalul de vineri noaptea la ora 1, dadeam 10 lei la nas;  ne trezea saracu' in Busteni.
Ajungea cam pe la ora 05 : 00 dimineata si hai la drum...
traseul cel mai frumos ?
Busteni->Gura Diham->Poiana Izvoarelor(aici inghiteam ceva si iar la drum)-> Pichetul Rosu-> Malaiesti->a)hornurile Malaiesti sau B) pe brana peste Bucsoi sau cel mai des Tache Ionescu
daca il pui cap la cap nu faci mai mult de 20Km.
tin minte o data am reusit fara pauze de masa un timp de 8 ore.
ce vremuri...ne intalneam in traseu cu cerbi, capre negre care se uitau la noi de parca era prima oara cand vedeau oameni...
cred ca s-au dus toate astea....
oricum
trebuie sa iti placa sa calatoresti, sau macar sa ai pe cineva langa tine care sa iti vorbeasca povesti...

#10
sirtiger

sirtiger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.07.2004
?

#11
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Eu tocmai am venit azi din Valea Prahovei si trebuie sa-i dau dreptate lui Endless. Nu sunt 40 Km! Nici pe departe! Din Busteni pana sus la Babe/Caraiman/Piatra Arsa se fac 3-4 ore, iar din Sinaia sunt aproximativ 25-30 Km, dar chiar nu isi rostul acest traseu din urma dupa parerea mea.

#12
k_osty

k_osty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.02.2005
Pot spune ca sunt incepator in ale muntelui dar imi place f mult sa urc am urcat Ceahlaul in lung si in lat dar nu se comapra cu Bucegii unde e mult mai greu de urcat si traseele sunt mai lungi sfatu meu pt incepatori ca si mine pt traseu Busteni-Babele folositi telecabina

#13
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005

k_osty, on Feb 9 2005, 02:27, said:

Pot spune ca sunt incepator in ale muntelui dar imi place f mult sa urc am urcat Ceahlaul in lung si in lat dar nu se comapra cu Bucegii unde e mult mai greu de urcat si traseele sunt mai lungi sfatu meu pt incepatori ca si mine pt traseu Busteni-Babele folositi telecabina

<{POST_SNAPBACK}>



Tu faci misto sau e pe bune?

#14
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004
numarul mare de cruci de acolo se explica in doua feluri:
a) traseul este la indemana, si se aventureaza tot felul de "pantofari" care cred ca e vorba de o plimbare ceva mai lejera. am vazut cazuri de femei coborate cu Salvamontul, din motiv ca nu mai puteau merge de bataturi si rosaturi  :lol: .

b ) microclimatul e destul de pacatos, si deseori au loc ingheturi si dezgheturi rapide.

pentru cine vrea plimbare pe munte si nu e echipat aproape deloc, vara merge sa iei telecabina pana la cota 2000 si s-o iei pe jos spre Babele (sau invers). nu incercati iarna fara echipament adecvat, dar vara merge si in adidasi.

#15
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005

balauru_furios, on Feb 9 2005, 10:23, said:

numarul mare de cruci de acolo se explica in doua feluri:
a) traseul este la indemana, si se aventureaza tot felul de "pantofari" care cred ca e vorba de o plimbare ceva mai lejera. am vazut cazuri de femei coborate cu Salvamontul, din motiv ca nu mai puteau merge de bataturi si rosaturi  :lol: .

b ) microclimatul e destul de pacatos, si deseori au loc ingheturi si dezgheturi rapide.

pentru cine vrea plimbare pe munte si nu e echipat aproape deloc, vara merge sa iei telecabina pana la cota 2000 si s-o iei pe jos spre Babele (sau invers). nu incercati iarna fara echipament adecvat, dar vara merge si in adidasi.

<{POST_SNAPBACK}>



da da :D am vazut si io pe traseul dintre babele si 2000 cucoane cu tocuri

#16
k_osty

k_osty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.02.2005
Da dinn cate stiu eu e asa posibil sa nu am eu experienta prea mare sa ma corecteze daca e cneva care stie mai bine ca mine :D

#17
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

sirtiger, on Aug 7 2004, 11:22, said:

mda dar sa nu faceti ca mine sa o luati pe traseul Sinaia-Babele,in care sunt vreo 40 km in care am mers pe jos cam 8-9 ore,de era sa ne manance cainiiiiiiiiiii multi rau si a doua zi sa coborati pe  Valea Jepilor,ca nu o sa mai vreti sa auziti de munte :D

<{POST_SNAPBACK}>


La munte traseele nu se masoara in km ci in ore...

#18
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
pe Valea Cerbului a urcat cineva pana la Omu' ???

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate