Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Porcul si Craciunul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

#55
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Ma gandeam la ceva azi...............

/smarty/ Ce ar fi daca  porcii si-ar face " HARAKIRII " ?

Asa scapam de toate regulile UE

#56
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Exact ca da. Ii enervam asa de tare incat se vor sinucida. :lol:

#57
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
pana una alta.. UE are alte treburi decat porcu in romania... :)

http://news.softpedi...mber/6367.shtml

#58
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
mai bine ii deprimam pana se sinucid.. le cantam cantece triste.. acu really people.. cea mai decenta moarte e prin impuscare.... sau euthanasiere cu medicamentatie ceva.. nici injectia cu CO nici electrocutarea nu mi se par prea interesante..

#59
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
am participat si eu la cateva barbarii din astea cu porcine si nu e chiar o priveliste placuta daca nu ai fire de medic legist
si eu propun sa ii dam una in cap cu barosul ca la vite dar exista posibilitatea sa ii spargi craniul si sa sufere mai mult totusi macar un sedativ acolo nu ???
nu mi se pare chiar o crima chestia asta cu omoratul porcului pt ca oricum trebuie sa chemi oameni sa-l tina si le mai dai si la aia niste bani asa il sedezi il asasinezi usor si fara ajutor poatei mai economic

#60
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
cat despre faza ca injectia creste costul carnii si asa inaccesibile e o aberatie pt ca norma legala se refera strict la porcii ucisi in gospodarie pt consum propriu si nu pt comercializare pt care exista alte reguli mai exigente pt snatatea populatiei

#61
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Anul asta am avut chef si m-am ocupat personal de problema: (la parlit si curatat). Mi-am retrait copilaria :)

#62
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
ma dezamagesti nu ar fi trebuit sa il chinui  putin inainte sa il parlesi de viu etc.

#63
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
:yeah baby

Mda, se injunghiaza, se scurge sangele.....

Unii il umple cu caz, iar cand se apuca de parlit.... si se mira ca au bucati de porc pe acoperis si prin vecini. :drac:

#64
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
alea sunt legende desi cred ca exista si cazuri reale ma intreb cum reusesc sa ii bage porcului furtunul pe gat
dar probabil ca asa il chinuie mai mult

#65
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
Nu știu dacă ăsta e locul, dar întreb:
știe cineva cum trebuie exact înjunghiat porcul?
Mă interesează locul pe unde trebuie să intre cuțitul astfel încât moartea lui să fie fulgerătoare.
Am asistat numai sacrificări în care porcul se chinuia câteva minute și am înțeles că există și posibilitatea ca printr-o lovitură atent plasată animalul să-și dea repede obștescul sfârșit.
Dacă ați avea și un desen...

#66
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,852
  • Înscris: 09.04.2005
mie mi se pare mai grav a transforma animalele in bibelouri
UE scoate numai aberatii... moarte fericita de rege si viata amara, mancandu-ti propriile defecatii

#67
Nebuchadnetar

Nebuchadnetar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 31.03.2005
dar de ce porcul si craciunul, de ce nu si vaca si craciunul sau porumbelul si craciunul?!!!

#68
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Porcii tăiați în curte, în mod tradițional, pot fi destinați numai consumului propriu

Mai sunt câteva zile până la Crăciun, iar gospodarii au început deja pregătirile, pentru a nu fi surprinși fără bucatele tradiționale pe masă.

Porcii proveniți din gospodăriile individuale sunt destinați exclusiv consumului propriu. Sacrificarea animalelor poate fi făcută în mod tradițional, dar sub supravegherea medicului veterinar și cu anestezierea animalului.   :wacko: De asemenea, este obligatoriu examenul trichineloscopic. Este interzisă tăierea de porci în târgurile de animale și în vecinătatea acestora.

Cine cumpără carne de porc din piață trebuie să verifice dacă aceasta are ștampila de control sanitar-veterinar. Comerciantul trebuie să dețină și certificat sanitar - veterinar de transport, care să ateste calitatea mărfii.

Transportul animalelor care urmează să fie sacrificate în abatoarele autorizate trebuie făcut doar cu mașini specializate, care corespund condițiilor de siguranță alimentară.
Sursa
Ce parere aveti, sunteti de acord cu noile directive ale UE privitoare la sacrificarea si consumul porcului? De ce nu am voie sa-l impart cu vecinul sau cu rudele, asta nu inteleg eu! Nu cumva normele astea sunt un fel de "sperietoare" pentru tarani? De parca sta DSV-ul non-stop cu ochii pe casa taranului sau ii bate la usa in fiecare zi. Intr-o zi tai porcul si il bag la congelator, fac si preparatele si nu stie nimeni ce-am facut. Nu conteaza ca sunt la oras sau la tara, oamenii vor respecta traditia taierii porcului la fel ca pana acum, fara sa-l "tranchilizeze".

#69
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postduculeana, on Dec 15 2007, 12:35, said:

Ce parere aveti, sunteti de acord cu noile directive ale UE privitoare la sacrificarea si consumul porcului? De ce nu am voie sa-l impart cu vecinul sau cu rudele, asta nu inteleg eu! Nu cumva normele astea sunt un fel de "sperietoare" pentru tarani? De parca sta DSV-ul non-stop cu ochii pe casa taranului sau ii bate la usa in fiecare zi. Intr-o zi tai porcul si il bag la congelator, fac si preparatele si nu stie nimeni ce-am facut. Nu conteaza ca sunt la oras sau la tara, oamenii vor respecta traditia taierii porcului la fel ca pana acum, fara sa-l "tranchilizeze".
Nimeni nu a zis ca nu ai voie sa-l imparti cu vecinul sau cu rudele. Prin consum propriu se intelege ca acel porc nu este sacrificat cu scopul de a-i comercializa carnea.

In ceea ce priveste supravegherea medicului, sunt de acord. Astfel se evita faptul de a fi supusi examenul trichineloscopic alt porc decat cel sacrificat. Au fost cazuri destule ca romanul e si inventiv si inconstient. Eu chiar cunosc un asemenea caz in care 27 de persoane s-au imbolnavit de trichineloza.
Anestezierea mi se pare trasa de par. Atata timp cat vanatoarea este practicata chiar si sportiv, nu vad diferenta dintre un porc sacrificat de Craciun si un mistret impuscat la o partida de vanatoare organizata de Tiriac.

#70
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006
acu bine ca a recut ....


eu sunt ... ortodox .... sau cel putin asa a zis ala cand m-a aruncat in cazaul cu apa ....


dar ,  craciunul este o sarbatoare pagana . ....  si pun pariu ca stie toata lumea :D

si cum pe la pagani nu prea  exista sarbatoare de genu , era bine punctata ca un ritual ....




Voi stiti ce este un ritual pagan  ?  si cum se manifesta ?  




hai sarbatori fericite.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate