Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Antichristul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1127 replies to this topic

#1
Fidelio

Fidelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 06.02.2006
Se stie ca va veni, cand nimeni nu stie, dar oare ce va fi ?
Barbat sau femeie !?

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
21 aprilie 2004

Edited by Mosotti, 10 December 2006 - 13:34.


#3
Zanetti`

Zanetti`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 23.11.2005
Nu se stie cine va fi , foarte probabil ca va fi barbat.

Aratarea lui este f aproape , asa zice biblia , dupa semnele care s-au petrecut in toata lumea.

La ora actuala este o presupunere despre antihrist , cam cine ar fi el.
Iata ce zic marii oamenii ai lui Dumnezeu , care studiaza cuvantul Lui :
La ora actuala , Israelul are un mare conducator , om iscusit , priceput , despre care se zice ca ar putea fi mana dreapta a satanei  si anume antihristul.Omul acesta face parte din semnitia lui Dan.Aceasta nu este numai o simpla presupunere si are un suport :

Iacov , a avut 12 fii : Ruben , Simeon , Levi , Iuda , Isahar , Zabulon , Gad , Așer , Iosif , Beniamin , Dan , Neftali. Acestia au avut la randul lor fii si fiice si astfel toti acesti oameni au fost izbaviti din robia egipteana ; cred ca cunosc toti aceste lucruri , cum Moise ii scote din robia egipteana ,etc.
La sfarsitul vietii lui , Iacov rosteste urmatoare rugaciune de binecuvantare pt fii lui , si o sa citez doar partea cu semintia lui Dan:

Geneza 49:17  Dan va fi un șarpe pe drum, o năpîrcă pe cărare, mușcând călcâiele calului, făcând să cadă călărețul pe spate.
18  În ajutorul Tău, nădăjduiesc, Doamne!


Intelesul este simbolic...Se poate vedea clar ca din semintia lui Dan va iesi un "sarpe" care va face pe multi sa cada.Iacov cere ajutorul Domnului deoarece eu cred ca stia ce se va intampla cu semintia lui Dan.

O alta chestie extrem de importanta este relatata in Apocalipsa :

Apocalipsa 7:1  După aceea am văzut patru îngeri, care stăteau în picioare în cele patru colțuri ale pământului. Ei țineau cele patru vânturi ale pământului, ca să nu sufle vânt pe pământ, nici pe mare, nici peste vreun copac.
2  Și am văzut un alt înger, care se suia dinspre răsăritul soarelui, și care avea pecetea Dumnezeului celui viu. El a strigat cu glas tare la cei patru îngeri, cărora le fusese dat să vatăme pământul și marea,
3  zicând: „Nu vătămați pământul, nici marea, nici copacii, până nu vom pune pecetea pe fruntea slujitorilor Dumnezeului nostru!”
4  Și am auzit numărul celor ce fuseseră pecetluiți: o sută patruzeci și patru de mii, din toate semințiile fiilor lui Israel.
5  Din seminția lui Iuda, douăsprezece mii erau pecetluiți; din seminția lui Ruben, douăsprezece mii; din seminția lui Gad, douăsprezece mii;
6  din seminția lui Așer, douăsprezece mii; din seminția lui Neftali, douăsprezece mii; din seminția lui Manase, douăsprezece mii;
7  din seminția lui Simeon, douăsprezece mii; din seminția lui Levi, douăsprezece mii; din seminția lui Isahar, douăsprezece mii;
8  din seminția lui Zabulon, douăsprezece mii; din seminția lui Iosif, douăsprezece mii; din seminția lui Beniamin, douăsprezece mii, au fost pecetluiți.


Aici , sunt trecuti fii lui Iacov , cei care vor fi mantuiti , dar nici unde nu apare semintia lui Dan.Este inca o dovada ca este f probaabil ca liderul actual din Israel sa fie antihristul.Scopul antihristului este sa insele pe multi , ca el este Hristosul , va aduce pacea pe pamant , va unifica multe popoare si limbi , religii ,etc ; multi vor crede in el , si-l vor urma.Scopul lui este sa insele chiar pe poporul lui Dumnezeu adica Israel.
La ora actuala evreii inca nu cred in Isus....deci cu atat mai putin vor crede intr-un om , care se zice Hristos si nu face parte din neamul evreilor...de aceea este fff probabil ca oricare ar fi antihristul sa iasa din neamul evreu tocmai cu scopul de amagi pe cat mai multi din poporul evreu.

#4
Fidelio

Fidelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 06.02.2006

View PostZanetti`, on Dec 10 2006, 15:31, said:

Nu se stie cine va fi , foarte probabil ca va fi barbat.

De ce nu foarte probabil femeie.

Quote

Scopul antihristului este sa insele pe multi , ca el este Hristosul , va aduce pacea pe pamant , va unifica multe popoare si limbi , religii ,etc ; multi vor crede in el , si-l vor urma.Scopul lui este sa insele chiar pe poporul lui Dumnezeu adica Israel.

Pai cum naiba sa unifice popoare si limbi, daca altii se omoara pentru ca sa fie poporul lui, dar mai ales n-ai sa poti sa convertesti un evreu sa fie muslman sau invers, nici daca-l insemni cu fierul inrosit.

#5
Zanetti`

Zanetti`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 23.11.2005

View PostFidelio, on Dec 10 2006, 16:38, said:

De ce nu foarte probabil femeie.
Pai cum naiba sa unifice popoare si limbi, daca altii se omoara pentru ca sa fie poporul lui, dar mai ales n-ai sa poti sa convertesti un evreu sa fie muslman sau invers, nici daca-l insemni cu fierul inrosit.

Iti suna cunoscut cuvantul Comunitate Europeana ?? Cum de s-a reusit ca sa se unifice marile popoare ale Europei cand in trecut se luptau intre ele ? Incredibil , asa-i??

Nu am zis ca o sa converteasca de la musulman la crestinism sau nu stiu ce alt tip de convertire.Am zis ca o sa unifice religiile , ceva de genu o sa fie o singura religie , invatatura , care o sa placa la majoritatea.

:peacefingers:

#6
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostZanetti`, on Dec 11 2006, 20:59, said:

Nu am zis ca o sa converteasca de la musulman la crestinism sau nu stiu ce alt tip de convertire.Am zis ca o sa unifice religiile , ceva de genu o sa fie o singura religie , invatatura , care o sa placa la majoritatea.

:peacefingers:
ai uitat sa adaugi falsa: se vor inchina la Fiara.

olmert antihristul  :D ? ma faci sa rad!

nu se specifica nicaieri in Biblie ce natie va fi el. Daca ar fi sa fie evreu , macar s-ar fi spus acest lucru.

Inca ceva: antichristul va face razboi si crestinilor si ramasitei poporului evreu . cam greu evreu sa lupte cu evreu.

dupa cum merg lucrurile acuma , se prea poate sa fie fundamentalist islamic. asta daca e sa fie acuma Apocalipsa, which I doubt .

In orice caz fenomenul de fundamentalism islamic : convertire cu forta la Allah sau moartea, unificarea statelor islamice, islamul religie unica pe tot globul etc seamana mult.

dar la fel a semanat si nazismul si comunismul. ala rau tot incearca , pana ii reuseste.

#7
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Efectul de globalizare il vedem toti. UE, NATO etc. etc. Lucrurile merg intr-o directie aproape previzibila. Anticristul nu va avea prea mult de lucru.

#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postdavidboy, on Dec 12 2006, 05:37, said:

Efectul de globalizare il vedem toti. UE, NATO etc. etc. Lucrurile merg intr-o directie aproape previzibila. Anticristul nu va avea prea mult de lucru.
" durerea "e ca UE si NATO nu sunt  decat niste uriasi cu picioare de lut. o comuniune de state very loose.

mai mult piata comuna tine UE , din NATO ar fugi toti daca ar putea ( vezi circul cu soldatii in Afganistan ).

hitler facea o globalizare cu forta  :lol: . ala antichristul curat .

nu numai globalizarea poate fi un semn. mai sutn si altele in Apocalipsa.

si apoi de cate ori nu s-a crezut ca gata, vine sfarsitul lumii...

#9
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Acum eu cred ca va fi mai mult o unificare cu forta. Oricum daca te gandesti  ca acum nu foarte de mult daca vroiai sa mergi in germania iti trebuiau nspe mii de documente vize etc, etc si acum mergi "doar cu buletinu" te cam intrebi cum se pot face schimbari asa rapide.

#10
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
doamne miluieste !  :wacko:

#11
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postdavidboy, on Dec 12 2006, 05:46, said:

Acum eu cred ca va fi mai mult o unificare cu forta. Oricum daca te gandesti  ca acum nu foarte de mult daca vroiai sa mergi in germania iti trebuiau nspe mii de documente vize etc, etc si acum mergi "doar cu buletinu" te cam intrebi cum se pot face schimbari asa rapide.
mai curand e o intoarcere la partea buna a turnului babel.

schimbarile se pot face rapid cand oamenii sunt de acord.

o parte buna la schimbarile astea: nexam razbele in europa. lucru care se bate cap in cap cu Apocalipsa  ;)

#12
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Nu am zis ca e rau. Deloc, I love to travel. Doar ca e interesant......

#13
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postdavidboy, on Dec 12 2006, 05:56, said:

Nu am zis ca e rau. Deloc, I love to travel. Doar ca e interesant......
da, traim vremuri interesante. on the other hand , cand nu au fost vremuri interesante.

imperiul roman a fost f apropiat de descrierea Fiarei. mult mai apropiat decat UE& NATO. Cu toate astea, se pare ca nu a fost . :P

#14
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

View Postzuppy, on Dec 11 2006, 18:50, said:

doamne miluieste ! :wacko:


haaaleeelujaah! :worthy:

#15
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Acum noi avem tendinta sa raportam totul la noi. Apare ceva nou care credem ca s-ar potrivi, imediat spunem ca e cutare sau cutare pasaj biblic implinit. in realitate nu prea e asa.

#16
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postdavidboy, on Dec 12 2006, 06:02, said:

Acum noi avem tendinta sa raportam totul la noi. Apare ceva nou care credem ca s-ar potrivi, imediat spunem ca e cutare sau cutare pasaj biblic implinit. in realitate nu prea e asa.
exact.
tendinta umana de ne considera buricul evenimentelor si ca acum sunt cei mai multi pacatosi pe lume  :)

#17
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View PostFidelio, on Dec 9 2006, 17:58, said:

Se stie ca va veni, cand nimeni nu stie, dar oare ce va fi ?
Barbat sau femeie !?
Ai citit Noul Testament ? :)

Quote

3. Și orice duh, care nu mărturisește pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ați auzit că vine și acum este chiar în lume. (I Ioan 4)

18. Copii, este ceasul de pe urmă, și precum ați auzit că vine antihrist, iar acum mulți antihriști s-au arătat; de aici cunoaștem noi că este ceasul de pe urmă.

22. Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduiește că Iisus este Hristosul? Acesta este antihristul, cel care tăgăduiește pe Tatăl și pe Fiul.  (I Ioan 2)

7. Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; acesta este amăgitorul și antihristul. (II Ioan 1)
Nu imi place sa aduc citate din Noul Testament dar voi ma obligati  :) . Antihristii sunt toti cei care nu il accepta pe Isus ca fiind Hristosul .

Edited by magic-gabi, 11 December 2006 - 19:05.


#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postzuppy, on Dec 11 2006, 18:50, said:

doamne miluieste !  :wacko:
apara si pazeste :wacko:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate