Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Apocalypto (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#73
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Apocalypto trebuia să apară acum 10 ani. Dar între timp s-a inventat cinematografia de boutique.
Mi-e milă de Mel.
Die hard!

#74
yezidis

yezidis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 10.08.2006

View PostSoacra, on Feb 3 2007, 01:30, said:

serialul Rome nu cred ca poate fi folosit ca punct de referinta in nici o discutie referitoare la cinematografie

sunt multe scene dupa cum zici tu cu blood sau sex (apropo, blood e in engleza, folosindu-l intr-o propozitie in romaneste sa stii ca nu se "moaie", ramane tot sange, deci nu te poti ascunde in spatele unui englezism, sangele ramane sange, e rosu, provoaca panica si daca-l vezi curgand e de rau, e ce poate fi mai rau pentru o fiinta, e MAXIM de rau, e RAUL in carne si oase daca pot spune asa   :naughty:  ) am inchis paranteza si revin - scenele alea sunt puse cu un scop acolo, ai sa-ti dai seama in timp care este scopul.

ce-mi arata mie un film plin de sange? imi arata ca cel care-l face, si cu atat mai mult cei carora le place, are/au o minte bolnava, suprasaturata de violenta, o minte care nu mai face distinctia intre bine si rau.

ai vazut reportajele despre ucigasii in serie? despre boala lor? sunt oameni care omoara asa cum noi mancam floricele: nu pot simti suferinta victimelor, nu fac separatie intre bine si rau pentru ca sunt bolnavi, e o chestie in creier care nu functioneaza normal punct.

aici ar mai fi o discutie dar nu o lungesc acum - mergi la bunici la tara sau undeva unde au gaini la curte. Prima data cand bunica o sa vrea sa faca supa de pui, ofera-te tu, ia un cutit, prinde o gaina si taie-i gatul. Cu mana ta. Apoi vino si posteaza ce ai simtit cand miscai lama du-te-vino.

Pai daca te deranjeaza nitel sange intr-un film atunci tu ai o problema... si daca chiar te deranjeaza de ce te mai uiti la filmele cu sange? Mie imi plac in mare filmele horror, care implica crime, sange, intr-un cuvant violenta. Si nu am absolut nici o problema whatsoever. Ramai tu la comedii, telenovele, si filme lacrimogene, daca nu suporti sa vezi sange.(P.S. am taiat mai multe gaini decat crezi tu).

#75
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
daca Apocalypto vi se pare un film violent, cu foarte mult sange... atunci va recomand Texas Chainsaw Massacre : The Beginning ..., de asta ce-o sa mai ziceti?

#76
yezidis

yezidis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 10.08.2006

View PostSima2k, on Feb 3 2007, 16:12, said:

daca Apocalypto vi se pare un film violent, cu foarte mult sange... atunci va recomand Texas Chainsaw Massacre : The Beginning ..., de asta ce-o sa mai ziceti?

L-am vazut...raman la parerea ca originalul din `74 e mai bun decat versiunile noi.

@Soacra: sfat: ar trebui sa incepi sa frecventezi forumul Acasa Tv, unde sunt doar filme fara sange si telenovele, si lasa filmele cu sange, si implicit discutia despre ele, celor mai open-minded.

Edited by yezidis, 03 February 2007 - 16:30.


#77
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

View PostSima2k, on Feb 3 2007, 16:12, said:

daca Apocalypto vi se pare un film violent, cu foarte mult sange... atunci va recomand Texas Chainsaw Massacre : The Beginning ..., de asta ce-o sa mai ziceti?
Ca a fost filmat in Giurgiu, cu nenea ala de-i ziceti voi primar, cand el e de fapt un infractor de drept comun?

#78
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004

View Postnaughtydream01, on Feb 3 2007, 16:30, said:

Ca a fost filmat in Giurgiu, cu nenea ala de-i ziceti voi primar, cand el e de fapt un infractor de drept comun?

mda, tare asta  :coolspeak:  :)) , dar ma refeream la violenta si la cantitatea de sange din film......

intrebarea era adresata pentru cei care considera Apocalypto un film foarte violent...

#79
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004

View Postyezidis, on Feb 3 2007, 09:30, said:

Pai daca te deranjeaza nitel sange intr-un film

aha, inteleg, tu ai vazut versiunea cu nitel sange

ca sa inchei: filmul e prost la toate capitolele si imbibat cu sange ca sa nu se vada.
subiectul inchis.

#80
yezidis

yezidis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 10.08.2006

View PostSoacra, on Feb 3 2007, 19:49, said:

aha, inteleg, tu ai vazut versiunea cu nitel sange

ca sa inchei: filmul e prost la toate capitolele si imbibat cu sange ca sa nu se vada.
subiectul inchis.

parerea ta proprie si personala...filmul nu e perfect, dar are multe scene imbibate cu adrenalina, iar faza de la final in care personajul principal reuseste sa scape oarecum de urmaritorii din jungla, si isi da seama ca aceia erau un mic copil pe langa ce va urma(venirea spaniolilor) este intr-adevar apocaliptica...

Nu este cel mai bun film vazut de mine vreodata, nici pe departe, dar in fond si la urma urmei nu trebuie sa judeci un film dupa cantitatea de sange existenta in el...

#81
radoi_01

radoi_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.02.2007
Super tare filmul l-am vazut....merita vazut.....si isi merita si oscarul;)

#82
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Filmul este plin de violenta pura si lipsita de sens . Probabil ca americanii apreciaza acesta eliberare barbara de sange , dar mie mi s-a facut greata . Am vizionat filmul acum cateva minute . Publicul tinta este probabil alcatuit din vampiri insetati de sange , pentru ca oamenii normali nu cred ca vor ajunge sa aprecieze scenele din acest film jalnic .

#83
DrDMX

DrDMX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.01.2007
Un film bun !!! merita vazut !!! Si isi merita oscarul !!!

#84
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004

View Postcspot, on Feb 6 2007, 00:35, said:

Filmul este plin de violenta pura si lipsita de sens . Probabil ca americanii apreciaza acesta eliberare barbara de sange , dar mie mi s-a facut greata . Am vizionat filmul acum cateva minute . Publicul tinta este probabil alcatuit din vampiri insetati de sange , pentru ca oamenii normali nu cred ca vor ajunge sa aprecieze scenele din acest film jalnic .

in sfarsit un om cu judecata si simturile sanatoase  :kisstogether:
filmul merita Curcanul De Gablonz  :coolspeak:

totusi, cred ca undeva gresesc, filmul se adreseaza unei anumite categorii de varsta si unui anumit tip de public, atent selectionat: becalioti cu bani, zombi
deci dintr-un punct de vedere, e bun, chiar foarte bun

citez din NY Times:
"Violence has become the central axiom in Mr. Gibson’s practice as a filmmaker, his major theme and also his chief aesthetic interest. The brutality in “Apocalypto” is so relentless and extreme that it sometimes moves beyond horror into a kind of grotesque comedy."

#85
ovy111

ovy111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 04.01.2004
............ce sa faci, cateodata realitatea e morbida.....................astfel daca nu iti convine, mai sunt si filme de genul Totul despre sex, unde sange vezi doar cand le vine ciclu la gagicile alea 4! (citez ca am folosit un limbaj becalian si ca sunt fan Mel Gibson) :inlove:

#86
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postcspot, on Feb 6 2007, 00:35, said:

Filmul este plin de violenta pura si lipsita de sens . Probabil ca americanii apreciaza acesta eliberare barbara de sange , dar mie mi s-a facut greata . Am vizionat filmul acum cateva minute . Publicul tinta este probabil alcatuit din vampiri insetati de sange , pentru ca oamenii normali nu cred ca vor ajunge sa aprecieze scenele din acest film jalnic .
violenta pura si lipsita de sens am vazut mai degraba in emanuelle in america decat in apocalypto. S-a mai scris si prin alte parti, ca nu violenta, care e la cote moderate, e problema filmului ci alte lucruri :)

#87
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004

View PostAlexxfl, on Feb 6 2007, 19:03, said:

violenta pura si lipsita de sens am vazut mai degraba in emanuelle in america decat in apocalypto. S-a mai scris si prin alte parti, ca nu violenta, care e la cote moderate, e problema filmului ci alte lucruri :)

de alte lucruri nici nu am ajuns sa discutam pentru ca nu am terminat inca respectivul capitol cu violenta  :confuzzled:
violenta excesiva, in apocalypto sau emanuelle sau in orice altceva nu e decat o reflectare a "valorilor" societatii moderne
asa cum televiziunile si-au dat seama ca au audienta la tot ce e violent, asa s-a prins si Mel si toti cei care vor sa aiba succes de casa
nimic mai mult punct
nici macar istorie nu gasesti acolo
iar despre sacrificiile umane? chiar asa multe sa fi fost? pai hai sa judecam biserica doar dupa perioada inchizitiei si sa facem un film cu mii de corpuri carbonizate pe rug in locul celor din groapa comuna a mayasilor  :nonobad:

#88
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostSoacra, on Feb 6 2007, 20:27, said:

perioada inchizitiei si sa facem un film cu mii de corpuri carbonizate pe rug in locul celor din groapa comuna a mayasilor  :nonobad:

Daca uiti cate filme s-au facut cu holocaustul si cu ororile de-acolo, cu razboiul din Vietnam, cu cel din Golf, go to sleep then!

#89
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostSoacra, on Feb 6 2007, 20:27, said:

de alte lucruri nici nu am ajuns sa discutam pentru ca nu am terminat inca respectivul capitol cu violenta  :confuzzled:
violenta excesiva, in apocalypto sau emanuelle sau in orice altceva nu e decat o reflectare a "valorilor" societatii moderne
asa cum televiziunile si-au dat seama ca au audienta la tot ce e violent, asa s-a prins si Mel si toti cei care vor sa aiba succes de casa
nimic mai mult punct

Ce zici de Saving Private Ryan?

O fost un film prost, nu?

#90
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostBursul, on Feb 6 2007, 20:58, said:

Ce zici de Saving Private Ryan?

O fost un film prost, nu?
Ce ai bre, doar Tom Hanks si Steven Spielberg n-au "spus chestii super la betie", cum naiba sa fie film prost?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate