Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Nemurire ( inginerie genetica ) + celule stem

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
100 replies to this topic

#37
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostMamaVoastra, on Dec 12 2006, 22:26, said:

:lol:  :lol:
Chiar, ma intreb acum cum ar fi pildele crestine cu toti batranii inviati din morti, daca ei erau nemuritori. Ce le-ar mai fi promis nemuritorilor Iisus? Sau le-ar fi promis celor care ar fi optat pentru sinucidere s.a.m.d. Dupa ce legi s-ar ghida turmele de nemuritori? Ce zei ar venera? Daca stai bine sa te gandesti, probabil ca o viata infinita ar fi orientata mai mult spre stiinta, decat spre spirit, dar daca nu mai esti presat de timp...te plafonezi. Cred.
  :D eu cred ca o viata vesnica ar fi mult mai orientata spre bautura , sex , droguri.
ce rau imi pot face daca nu ma omoara?

bring it on! :cheers:

#38
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmars0212, on Dec 12 2006, 12:19, said:

Pentru mine o viata mai lunga ar insemna poaibilitatea de a descoperi tot mai mult nou.

Poate ca o sa ma bagi la categoria freks, eu sunt totusi foarte frustrat ca pana la sfarsitul vietii nu voi parasi cel mai probabil niciodata sistemul solar, nu voi vedea niciodata o planeta cu 4 sateliti si nici alte animale decat cele de pe Terra, probabil nu voi afla niciodata ce incepe acolo unde se termina Universul si daca serialul Lost continua sa fie asa de popular mi-e frica ca or sa-l lungeasca astia pe 100 de sezoane si nu voi afla niciodata ce se intampla pe inseula aia

Acolo pe insula pot eu sa te lamuresc ce se intampla - se castiga bani gramada din curiozitatea (== audienta) celor care vor sa afle ce se intampla de fapt pe insula respectiva..

Animalele de pe-aici si viata pamanteasca in general pot fi foarte interesante,  daca nu ne dam seama de asta trebuie sa le acordam putin mai multa atentie.

Edited by blimpyway, 12 December 2006 - 11:47.


#39
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004

View Postturbo trabannt, on Dec 12 2006, 11:33, said:

:D eu cred ca o viata vesnica ar fi mult mai orientata spre bautura , sex , droguri.
ce rau imi pot face daca nu ma omoara?

bring it on! :cheers:


Pai te cam omoara. Ideea este ca nu mori de batranete dar daca ai luat prea multa cocaina, daca faci SIDA sau daca te-ai urcat beat la volan mori foarte usor

View PostCapitanuPICARD, on Dec 12 2006, 11:32, said:

mars, nu zi vorba mare ca s-ar putea ca peste vreo 15-20 de ani sa te vad in excursie.
pe mars ;)

si daca vrei sa vezi planete cu 4 sateliti, de ce nu zici nene? te iau eu cu enterprise-ul. :)


Numai sa nu ma pui sa port uniformele alea ca nu-mi sta bine in spandex

Va dati seama ce nasol ar fi sa primesti pedeapsa cu inchisoarea pe viata?

Edited by mars0212, 12 December 2006 - 18:31.


#40
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postmars0212, on Dec 13 2006, 05:31, said:

Pai te cam omoara. Ideea este ca nu mori de batranete dar daca ai luat prea multa cocaina, daca faci SIDA sau daca te-ai urcat beat la volan mori foarte usor
pai nu ca daca toti stam cu burta pe carte sa descoperim antidotul , nea gica va bea vartos. :D

ar fi cam ca un concediu prelungit. vei lancezi , si vei tanji dupa balamucul de la birou.

#41
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004

View Postturbo trabannt, on Dec 12 2006, 18:33, said:

pai nu ca daca toti stam cu burta pe carte sa descoperim antidotul , nea gica va bea vartos. :D

ar fi cam ca un concediu prelungit. vei lancezi , si vei tanji dupa balamucul de la birou.


Dar de ce crezi ca daca avem nemurire nu ar mai fi nevoie sa muncesti. Nu mai iesi la pensie dupa 40 de ani de munca.

Balamucul de la birou o sa fie tot ala. Bineinteles o sa promovezi ceva mai greu ca trebuie sa astepti sa faca un sef un accident de masina dar o sa stai si mai mult pe postul pe care ai fost promovat.

Cu totii am fi super pregatiti pentru posturile noastre si ne-am face treaba mai bine.

Am putea fi studenti vreo 20 de ani.

Ne-am casatori pe la 100 de ani fara probleme.

Numai avantaje pe-aici

#42
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postmars0212, on Dec 13 2006, 05:44, said:

Dar de ce crezi ca daca avem nemurire nu ar mai fi nevoie sa muncesti. Nu mai iesi la pensie dupa 40 de ani de munca.

Balamucul de la birou o sa fie tot ala. Bineinteles o sa promovezi ceva mai greu ca trebuie sa astepti sa faca un sef un accident de masina dar o sa stai si mai mult pe postul pe care ai fost promovat.

Cu totii am fi super pregatiti pentru posturile noastre si ne-am face treaba mai bine.

Am putea fi studenti vreo 20 de ani.

Ne-am casatori pe la 100 de ani fara probleme.

Numai avantaje pe-aici
ne-am casatori pe la 100 de ani dar sa traiesc cu nevasta o vesnicie  :lol: ?

cat despre munca: nu fa azi ce poti amana pe deceniul urmator  :naughty:

#43
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004

View Postturbo trabannt, on Dec 12 2006, 18:51, said:

ne-am casatori pe la 100 de ani dar sa traiesc cu nevasta o vesnicie  :lol: ?

cat despre munca: nu fa azi ce poti amana pe deceniul urmator  :naughty:



100 de ani dar cu o nevasta care ar arata mereu ca la 20 de ani, si in orice caz divortul inca ar mai exista si atunci ai puitea sa fii cu ata gagica care si ea o sa arate ca una de 20 de ani, chiar daca ar avea 600

Pai daca faci deceniul urmator, deceniul urmator vei primi banii si cum de foame s-ar putea muri nu cred ca or sa fie prea multi casnici

#44
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postmars0212, on Dec 14 2006, 02:17, said:

100 de ani dar cu o nevasta care ar arata mereu ca la 20 de ani, si in orice caz divortul inca ar mai exista si atunci ai puitea sa fii cu ata gagica care si ea o sa arate ca una de 20 de ani, chiar daca ar avea 600

Pai daca faci deceniul urmator, deceniul urmator vei primi banii si cum de foame s-ar putea muri nu cred ca or sa fie prea multi casnici
daca tu crezi ca nevasta va vrea sa divorteze de tine.  :lol: odata luat , sa nu faci tampenii , ca al ei esti  :naughty: .

nemurirea nu inseamna ca toate o sa arate ca si Claudia Schiffer. S-ar putea sa arate ca mihaela tatu sau mai rau  :confuzzled:

ash, pana la deceniul urmator , ma tine eternul stat pe bani acasa . in timpul asta  :cheers:

hai ca aberam pe aici.

omul acum traieste dublu fata de acum un secol si s-a schimbat ceva? nimic, suntem la fel.  :worthy:

#45
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
S-au schimbat multe dar in primul rand si cel mai important traim de 2 ori mai mult si nu vad pe nimeni sa zica: "oof, prea lunga viata asta, mai bine traiam doar 30 de ani"

Multumesc pentru argument, uite ca la asta nu m-am gandit

#46
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postmars0212, on Dec 14 2006, 02:23, said:

S-au schimbat multe dar in primul rand si cel mai important traim de 2 ori mai mult si nu vad pe nimeni sa zica: "oof, prea lunga viata asta, mai bine traiam doar 30 de ani"

Multumesc pentru argument, uite ca la asta nu m-am gandit
niciodata viata nu ne ajunge. in realitate am face-o la fel de praf daca am lua-o de la inceput.

la fel o sa fie cand copiii copiilor nostri o sa traiasca poate 200,300 , 500 de ani.

omul e om.

#47
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Pai sia tunci de ce majoritatea de pe aici zic ca viata eterna ar fi ceva rau?

#48
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postmars0212, on Dec 14 2006, 02:32, said:

Pai sia tunci de ce majoritatea de pe aici zic ca viata eterna ar fi ceva rau?
unde-i majoritatea aia?  :huh:

#49
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Eu cititnd topic+ul asta am ramas cu impresia ca idea nu este privita cu prea multa bucurie. nu am numarat post+urile dar impresia asta mi-a lasat-o.

#50
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005
Oare cum ar primi vestea un condamnat la inchisoare pe viata ? Cred ca pedeapsa cu moartea ar fi privita ca un fel de "suspendare"

#51
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.11.2005
Cred ca pana la urma nemurirea tine si de cat de placuta e viata; cu cat iti place mai mult si esti mai aproape de fericire cu atat ti-ai dorii sa traiesti mai mult, si cu cat sunt mai multe neplaceri cu atat mai putin.

#52
nonel

nonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 16.03.2007

View PostAlex M., on Dec 8 2006, 04:45, said:

Se zice ca procesul de imbatrinire este cauzat de erori de copiere in procesul de diviziune al celulelor animale si umane..
  La organismele unicelulare, si la unele organisme pluri-celulare aceste erori de copiere nu exista; cu alte cuvinte o bacterie poate traii si 10 mii de ani, daca are conditiile propice de existenta ( caldura, umiditate, hrana si sa n-o manance nici un pradator ), ea nu imbatraneste.
  Mai mult, cand un organism multicelular se divizeaza, celulele rezultate sunt identice, nu se poate spune despre nici una ca este parinte iar despre cealalta ca este copil.

  Organismele unicelulare asadar nu imbatranesc. Conceptul de imbatranire - din punct de vedere stintific - apare doar la conglomeratele de celule ( gen oameni si animale ) in care celulele noi acumuleaza erori de copiere

  Daca nu ar exista aceste defecte de copiere, un om sau animal ar creste pana la pragul de maturitate maxim si ar ramane asa, nu ar imbatrani deloc, murind doar de foame, frig sau in consecinta directa a unui factor letal extern.

  Cercetatorii din ingineria genetica lucreaza sa decodifice intreg continutul ADN,  si atunci cand vor reusii, se crede ca vor putea sa modifice ADN-ul in asa fel incat sa NU mai apara aceste pierderi de informatii la copierea celulelor.

  Cu alte cuvinte, animalele si oamenii cu ADN-ul astfel modificat nu vor mai imbatranii.

  Sigur, nu vor fi nemuritori, in sensul ca vor murii in urma actiunilor mecanice, foamei, sau altor elemente de distrugere, dar nu vor murii de batranete..

  De asemenea, exista asa zisele celule STEM ( http://stemcells.nih.gov/info/basics/ ). Acestea au rolul de a reface complet testul distrus, basat pe informatia din ADN.
  Din pacate, oameniilor le lipsesc aceste celule STEM ( ele raman undeva in cordonul ombilical si se pierd la nastere?! ) dar multe animale ( ex. soparlele ) beneficiaza de ele.

  Cercetatorii vor sa se foloseasca de celulele STEM pentru ca organismul uman sa repare complet daune majore, cum ar fi pierderea unei maini, sau a unui picior; aceste celule STEM fiind capabile sa creasca un membru amputat la loc ( sigur intr-un timp lung, de multe luni de zile )

  In mod normal, dupa multe cercetari in viitor ar fi probabil ca oamenii de stinta sa reuseasca cele de mai de sus.
  Astfel vor aparea primii oameni nemuritori, si ei vor fi cu siguranta cei foart bogati. Urmarea normala va fi ca ei vor continua sa acumuleze bogatie si cunostinte... si vor traii pana cand se vor plictisi ( nu pana la adanci batraneti. )

  Ce credeti despre asta?
Problema este mult mai complexa; in problema imbatranirii intervine fenomenul de scurtare a capetelor cromozomilor cu cate 6 nucleotide la fiecare ciclu de diviziune si din aceasta cauza, unele celule se divid de un numar limitat de ori. Exceptie fac celulele canceroase, celulele din epiteliul intestinului subtire, liniile premergatoare ale celulelor sangvine si seminale. Ca o celula sa se divida la infinit trebuie sa dispuna de o enzima numita "telomeraza" care reface capetele cromozomilor (= telomeri). Desigur ar exista metode pentru acest lucru (terapie prin inginerie genetica cu vectori ce cuprind gena telomerazei) :D

#53
nonel

nonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 16.03.2007
La ora actuala, este posibil sa se intervina la nivelul organismului uman cu ajutorul terapiei cu vectori genetici virali,
reprezentati de unele virusuri ARN, in care se pot introduce  introduce gene necesare refacerii strcturilor celulare cat si a ADN-ului acestora. Un individ poate fi infectat cu un astfel de virus politropic si multipotent astfel incat, celulele sale sa devina nemuritoare (cu un numar infinit de ciluri de diviziune).
Problema apare la nivelul neuronilor intrucat acestia sunt incapabili sa se divida dupa viata intrauterina. In fiecare zi omul pierde cel putin cca. 100000 de neuroni. Un om ar putea sa traiasca, cu rezerva sa de neuroni, dupa parerea unor aurori 1000 sau 2000 de ani dupa alti autori. Marea provocare este sa reusesti ca acesti neuroni sa se faca sa se divida. Se pare ca s-a reusit acest lucru la neuronii de sobolan. :mellow:

#54
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.11.2005
Update: Am ajuns la concluzia ca omul se naste, traieste si moare cu un scop.. Ramanerea pentru todeauna aici ( prin nemurire ) ar insemna plafonare.
Cred ca viatza asta e doar o mica experienta din care trebuie sa invatam anumite chestii...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate