Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

CUMPARARE MASINA AUTOHUS BOCKEL

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#19
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005

 sanddy1964, on Dec 7 2006, 23:23, said:

Adica cum-daca eu cumpar ca persoana particulara de acolo nu recuperez TVA-ul? Nu prea se intelege ce ai scris.
Sa fii sanatos cum am recuperat eu un TVA acum 2 zile , la Golf 5 SI SUNT PERSOANA FIZICA , GET-BEGET.
Nu are nici o treaba chestia cu firma sau nu-recuperezi si la un cuptor cu microunde sila omasina SH.rebuie sa faci expot in afara tarii respective. TAX FREE se numeste chestia.In Ungaria se aplica si acum 10 ani, cand nu erau in UE.Etc.
Of topic (sper):Am eu impresia sau e si nitzel reclama la Autohus aici, poate EUROLINES, ceva?

TVA se recupereaza in cazul in care exporti bunul respectiv!
Aici nu e reclama nici la AUTOHUS si nici la EUROLINES. Erau doar niste pasi, de urmat pentru cine vrea sa ia masina de acolo. Am fost acolo fara sa stiu mare lucru inainte...si am zis sa nu se mai duca si altii la fel :P

#20
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 sybarino, on Dec 8 2006, 11:21, said:

TVA se recupereaza in cazul in care exporti bunul respectiv!
Aici nu e reclama nici la AUTOHUS si nici la EUROLINES. Erau doar niste pasi, de urmat pentru cine vrea sa ia masina de acolo. Am fost acolo fara sa stiu mare lucru inainte...si am zis sa nu se mai duca si altii la fel :P
Bine ai facut dealtfel.Dar nu e recomandabil sa te duci cu autocarul la cumpararea unei masini.NEVER!
A, poate daca o ai deja platita si mergi sa o ridici.Altfel, nu e recomandabil.Si nici sa te duci doar ca au aia masini multe.Si daca nu sunt marca pe care ti-o doresti tu si nici pretul ? Tot cumperi?

#21
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
La AUTOHUS, nu se duc cei care vor sa se imbogateasca din adusul masinilor in ROMANIA. Acolo merg cei care vor sa isi ia o masina si sa fie siguri de ceea ce cumpara. Plus ca informatia de pe site este intotdeauna la zi si poti sa iti si rezervi masina dorita.
Cei care traiesc din adusul masinilor, cu siguranta nu merg la AUTOHUS.
:)

#22
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 danancarus, on Dec 8 2006, 13:05, said:

Autohus amandoua e cel mai prost loc de unde sa cumperi masini asta daca vrei sa cumperi una sa o folosesti sau sa o vinzi cu profit...sincer doar necunoscatorii cumpara de acolo!!!
Oricum eu transport Persoane interesate achizitionat auto Germania, plecarea Duminica. De anul viitor preturile vor creste cu cel putin 1000 euro din cauza taxei pt prima inmatriculare. In plus nu se va mai recupera TVA din Germania asa ca cu 250 Euro poti veni sa iti cumperi singur masina. In pret e inclus: vizitare parcuri auto, participare la licitatii cu cele mai mici preturi pt masina (la prima mana !), asistare acte, numere, tranzit vamal, taxe autostrada etc. Urgent! 0723265866


Daca masina e EURO 4 ...e mai ieftin de adus dupa 01.01.2007  
( ce zici cu 1000 euro e vrajeala.... sau e pentru masini pina in norma euro 2 )
  :P

#23
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 danancarus, on Dec 8 2006, 13:05, said:

asa ca cu 250 Euro poti veni sa iti cumperi singur masina. In pret e inclus: vizitare parcuri auto, participare la licitatii cu cele mai mici preturi pt masina (la prima mana !), asistare acte, numere, tranzit vamal, taxe autostrada etc. Urgent! 0723265866
N-am auzit de participare la licitatii pana acum. E cea mai mare vrajeala pe care am citit-o aici.Numai haendleri participa acolo.Ce sa caute un fraier din Romania care merge prima data?Ce e bun se cumpara de rechinii de acolo.Cica sunt smcheri si la ei.Scuze pt fraier-ma refer la cel care ar merge... :P
250 e cam lung.Mai lasa ceva acolo ca doar nu-i duci cu E-Klasse.Sharanul e FOARTE INCOMOD mai ales cand sunt inghesuite acolo 4-5 sardele.Normal e 150 si te duce omu' la 2-4 locatii PE CARE TI LE ALEGI SINGUR DAR PE LANGA UN TRASEU PRESTABILIT DE COMUN ACORD.Pe urma ii platesti hotel si motorina sa mai stea cu tine 1-2 zile, eventual.
In rest ce asistare.Chiar asa cretin e omu sa nu poata sa-si cumpere o vigneta de la un "PECO".Isi scrie pe hartie si gata, face ce a scris.DAC nu, ii zic eu de unde sa ia si ce sa faca.Sa-mi dea PM cum au facut mai multe persoane si uite ca si-au si luat masini.
Da , am zis si eu ca nu neaparat AUTOHUS E MECCA masinilor SH in Germania.Aici subscriu pt ca am vazut niste junghiuri de acolo -eram la RAR si vazand pe nr de inmatriculare AUTOHUS l-am intrebat pe om ce si cum.

Edited by sanddy1964, 08 December 2006 - 22:06.


#24
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 07.01.2006
Salutare la toti. As vrea sa va multumesc tuturor pentru informatiile de aici. Felicitari Sybarino pentru ideea de a posta aici asa ceva. De asemeni excelente adaosurile lui Sanddy1964 iar vata_pa_bat e chibitul care da farmec discutiilor. As avea o intrebare pentru eb2e2 : de unde a scos anuntul cu persoana care te plimba prin Germania ca sa-ti iei masina? Ala chiar crede ca s-a intalnit hotul cu prostul? La 5 persoane si-a scos 1000 euroi, restul sunt cheltuieli. Pai asa cu o mie pe saptamana m-as lasa si de servici si ca bonus as invata si limba "neamteasca". Oare cum nu-si fractureaza nemtii limba in timp ce vorbesc? Ca observatie chestia cu TVA-ul asa cum s-a zis se va plati incepand cu 2007 in Nemtia lor si va fi de 19%. La noi se va plati taxa aceea pentru prima inmatriculare. De experiente cu autohus.de am mai auzit si pro si contra dar mai mult contra. Adica ceva in genul vrei ceva sub 8000 nu lua de acolo. Daca e peste 8000-10000 poti sa-ti iei daca-ti convine pretul. Iar aici ar fi vorba despre starea tehnica a masinilor raportate la preturile de mai sus si bineinteles si de masini (cilindree, putere, gabarit). Una e sa-ti o Fiesta la 8000 si alta e la 5000. Si ar mai fi de spus la fel si despre Opelurile Astra Si Focus-urile care abunda pe acolo. In fine anul s-a cam dus, daca nu-ti iei acum la anul vei cauta numai Euro 4 pentru ca altfel nu renteaza, si sa vedeti ce o sa scada importurile la masini cu motoare peste 1600 cmc datorita taxei de mediu. Astept pareri si de la anul si daca mai merge cineva pe acolo sa-si ia masina sa ne spuna si noua ce modificari intervin in procedurile descrise la inceputul topicului. Va multumesc si va urez un an nou cu bune si masini noi pentru fiecare, nu sh-uri.

#25
maryus_cd

maryus_cd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2006
salutare  la toata lumea!
care e treaba cu masinile aduse din de dupa 1 ian 2007 unde se plateste tva pana la urma in deutchland sau in tara

pluszzz ce zone spuneti ca sunt bune de plecat sau situri cu autohaus-urile din acele zone

unii spun ca in nord altii ca la granita cu austria
care-i treaba

as vrea sa plec prin ianuarie  si nush cum sa fac si de unde sa o iau ca bani 11000-12000 de euro iart masina dorita VW Passat 2004 sau Audi a4 2003-2004 ce parere va dati am sanse si daca da unde sa ma duc sa caut...mersi fain

si inca o intrebare se poate negocia pretul la autohaus-uri
spre ex la autohus pe site au un pret sa zicem 12500 cu tva cu tot se poate negocia acest pret...

sau sunt autohaus-uri unde se negociaza pretul ptr ca citint pe forumuri am inteles ca la unele se negociaza

astept rasp voastre uregent ca ma bate gandul sa plec

#26
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 maryus_cd, on Dec 20 2006, 16:54, said:

salutare  la toata lumea!
care e treaba cu masinile astept rasp voastre uregent ca ma bate gandul sa plec
la autohus nu te poti tocmi-se cred smecheri.
In alte parti da, in functie de masina , de multe,..
Passat 2004-101cp il iei la 11800-12000 de acolo fara problme, km maxim 120tkm
Audi nu gasesti fara 13500, ca ca fie o masina curata, altfel iei nashpeturi
De regula in N-W sunt masini mai ieftine nitzel dar nerelevant, 2-3 sute acolo, cat te costa si 2 zile in plus de alergat.Mai bine Munchen, Nurnberg, Stuttgart.

Vezi ca TVA la nemti se face 19% in loc de 16% , de la 1 Ian.
Bafta.

#27
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Hello,
Conform noului cod fiscal, la masinile noi( sau second hand pana in 6 km sau 6 luni vechime ) aduse din UE, TVA se va plati in ROMANIA. Pentru masinile second hand aduse in ROMANIA, TVA se va plati in tara de provenienta a masinii.
Din calcule, dupa 1 ianuarie 2007, o sa fie rentabil de adus masini cat mai noi , cu motor EURO 4, pentru care se va plati taxa de prima inmatriculare mai mica.
Referitor la negocierea de la AUTOHUS, acesta se face daca cumperi mai multe masini odata ( minim 3) . In rest, pretul este batut in cuie: iti convine cumperi, nu iti convine , mai cauti :P

Sarbatori Fericite!

juST Me

#28
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 07.01.2006
Au trecut si majoritatea sarbatorilor asa ca daca mai face cineva un drum il rog sa lase impresiile. O intrebare pentru cei ce au fost acolo. Buch sau Bockel? Din cate am vazut la Buch sunt doar jumatate din nr de masini de la Bockel. Dar, spun ei, majoritatea pentru export!? Distanta Buch - Bockel poate fi facuta intr-o zi pentru a-ti lua ceva dupa ce te uiti in ambele locatii? Multumesc  anticipat pentru raspunsuri.

#29
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
[quote name='Suzuki Wagon' post='2286364' date='Jan 7 2007, 14:24']
Buch sau Bockel? Din quote]
Distanta POATE fi facuta intr-o zi.Depinde si cum te orientezi.Te duci direct la Bockel si daca nu gasesti ce vrei, mergi "spre casa" la Buch sau treci pe la Buch si daca nu ai gasit ce vroiai, ajungi la Bockel .Aceasta-i intrebarea.
E la inceput de an si acu reaanjeaza si ei preturile ca tre sa verse 19% TVA.Cica mai lasa si la pret la nashpele :puke:  alea care nu s-au vandut anu' trecut.
Recomand a fi utilizat in procesul de alegere a masinii dorite :Microsoft Auto-Route.
Nu-l aveti,  :cursing: dati 10 RON si instalati-l.

Edited by sanddy1964, 07 January 2007 - 14:19.


#30
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 vata_pa_batz, on Dec 6 2006, 21:38, said:

dupa cum pare nenea ala are preturi cam mari. Iar majoritatea masinilor au fost inscrise pe firma...deci calarite la maxim. In afara de asta am senzatia clara ca se joaca la kilometraj. In general in spatiul german regula de aur este: nu cumpara de la Dealer!
Ia invatati voi cum e cu preturile:

www.autoscout24.de
www.mobile.de


M-ai facut sa rad cu masinile inscrise pe firma.
Sa nu-mi spui ca tu cumperi masina unui batran, care avea garaj si iesea cu ea doar in weekend.

Te laudai pe aici ca te pricepi la masini... hmmm... nu prea cred.
Masinile de firma au multi km, dar au reviziile facute cum trebuie.
Mai rau este sa comperi masina unui turc sau croat care nu prea a avut bani si a facut reviile la service-ul unui conational.
Plus ca persoanele fizice te umplu de garantie.
Aaa, sa nu uit, pe mobile.de sunt multe masini super-dotate si foarte ieftine.
Ti le recomand cu caldura. Nu uita sa le trimiti un avans.
:D

#31
gali

gali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.07.2005
Am cumparat de la autohus bockel 3 masini pina acum , 2 BMW 316 si ultima data acum 3 ani un Passat.
Eram in stare sa bag mina in foc pentru ei, chiar daca aveau pretul ceva mai mare, ma gindeam ca totusi e firma mare, serioasa.
BMW-urile le-am vindut,  Passat-ul l-am pastrat pentru nevasta-mea, cind l-am cumparat avea 166.000km,carte  service,  parea ok, acum are cam 200.000 km, dar motorul este varza, presiune mare in baia de ulei, cind desfaci busonul de la ulei arunca ulei in sus 1m, si ca sa depasesti o masina trebuie sa te rogi sa bata vintul din spate si sa nu vina din fata nici o masina vreo 5 min. Am avut ocazia sa merg cu un alt passat tot cu 200k km dar motorul mergea absolut normal, si din ce stiu eu te poti astepta la o durata de viata a motorului de pina la 300-400k km.
Aici sint 2 variante, ori a stricat-o nevasta-mea, sau  am cumparat masina la EOL(end of life) si cu km dat substantial innapoi.Nu stiu ce sa cred. Doua lucruri sint abs0lut sigure : la acest model de VW este forte usor sa dai km inapoi, si cartea aceea de service nu inseamna nimic, dupa ce m-am contrazis cu cineva ca aceea carte e sfinta, pentru a mi se demonstra contrariul  am primit o carte de service originala de vw passat, in alb.
Voi ce credeti, a stricat nevasta-mea motorul( poate a fost la ceva liniute), sau am luat teapa, sau amindoua?

#32
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 gali, on Jan 8 2007, 17:19, said:

Voi ce credeti, a stricat nevasta-mea motorul( poate a fost la ceva liniute), sau am luat teapa, sau amindoua?
Poate a dat masina cuiva si nu ti-a spus. :console:

Debitmetrul, turbo, etc,,le-ai verificat?test VAGCOM?Ca trebuia sa mearga si la 350tkm.

Edited by sanddy1964, 08 January 2007 - 17:05.


#33
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 07.01.2006

 gali, on Jan 8 2007, 16:19, said:

Voi ce credeti, a stricat nevasta-mea motorul( poate a fost la ceva liniute), sau am luat teapa, sau amindoua?


  Sotia se uita pe furis la formula 1? Pune-i seria cu Fast & Furious si vezi cum reactioneaza. Daca-i face pe aia dobitoci si nepriceputi sau daca da din picioare ca si cand ar calca ambreiajul sa schimbe vitezele inaintea protagonistilor. La 200k ar fi cam devreme sa moara motorasul ala. Baga-l la teste.
P.S. Sper ca nu esti pilot pe MIG ca altfel numai submarinul te va satisface si asa s-ar explica si de ce-i bagi de vina la masina.

#34
gali

gali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.07.2005
Lasind gluma la o parte, masina abia daca mai atinge viteza maxima de 130-140 km/h daca nu cumva bate vintul din fata(nu glumesc), si asta cam in 5 minute!!! (cind am adus-o pe autostrada  am mers cu aceasta masina cu 200km/h). Fara sa fac teste parerea mea este ca motorul are probleme ori cu segmentii ori cu supapele, altfel nu se explica presiunea f mare existenta in carterul motorului. Desi nu am dovezi eu tind sa cred ca masina a fost supusa unui tratament de reajustare a KM. In concluzie fiti atenti cind cumparati masini, chiar si de la firme mari!

#35
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 gali, on Jan 10 2007, 10:06, said:

reajustare a KM. In concluzie fiti atenti cind cumparati masini, chiar si de la firme mari!
Pai ce? Autohus e FIRMA MARE? Sunt niste samsari mai baftosi de clienti dar in rest ce sunt? Am mai multa incredere in masinile care se gasesc la Reprezentantele VW si Audi decat la tot felul de dealeri SH. Exemplu: Audi Kehl, Audi MAHAG, si altele.
Mergi si baga un tester, si mai ales verifica turbo .

Edited by sanddy1964, 10 January 2007 - 09:15.


#36
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 sanddy1964, on Jan 10 2007, 20:14, said:

Mergi si baga un tester, si mai ales verifica turbo .
sanddy , cand o iei din germanica masina se poate face tester acolo?
sunt raspandite sau nu prea? si cat costa?

multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate