Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Coduri de bare

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
vlad_daniel

vlad_daniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.07.2008
Dar codul de bare poate sa fie un nr generat asa, aiurea?.Parca primul arata in ce tara e fabricat produsul...etc dar trebuie sa se ghideze dupa ceva.

Edited by vlad_daniel, 03 July 2008 - 12:22.


#20
dackro

dackro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 02.12.2005
Nu e generat aiurea. As vrea sa stiu daca contine numai numerele vizibile sau are mult mai multe informatii.

#21
gerald

gerald

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.06.2008
Codul de bare are doua componente: simbologia si continutul informational. Continutul poate fi numeric sau alfanumeric iar simbologiile nenumarate: CODE 39, ITF(Intereaved 2 of 5), EAN-8, EAN-13, CODE-128, DataBar etc. Unele simbologii, adica modalitati de exprimare grafica a continutului informational, pot fi de lungime fixa sau variabila, altele pot encoda numai siruri numerice, alegerea lor fiind intotdeauna dictata de aplicatia ce se doreste a fi dezvoltata. Astfel pentru comert este folosita simbologia EAN-13 sau EAN-8, de 13 respectiv 8 cifre. Numerele encodate in aceste tipuri de simboluri sunt gestionate de o organizatie internationala numita GS1 (http://ro.wikipedia.org/wiki/GS1). Luam un exemplu: am pe masa un pachet de biscuiti si codul de bare are dedesubt exact sirul numeric pe care il codifica (pentru ca atunci cand scannerul nu functioneaza casiera sa poata introduce de la tastatura codul - un fel de back-up): 594103500991. Cu s-a format codul pentru a fi unic oriunde in lume? 594 - codul Romaniei ( Ungaria are prefix 599, Germania 40-44, Franta 30-33, UK 50, Finlanda 64 etc.)  1035 - codul producatorului - pentru care se inscrie la GS1, 0099 - codul produsului (biscuiti cacao glazurati) si 1 cifra de control care se calculeaza cf. standard ISO 14520. Pot sa va descriu si alte simbologii daca imi spuneti tipul de aplicatie.

#22
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Lamuriri suplimentare: http://en.wikipedia.org/wiki/Barcode

#23
GabrielL

GabrielL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2003
Va rog sa imi spuneti daca ati folosit vreun soft care stie sa genereze etichetele cu codurile de bare dupa un excel cu 2 coloane (cod EAN-13, nume produs), adica sa scoata pentru fiecare cod cate o pagina A4 (PDF, DOC, JPG, whatever) ... daca nu A4 atunci macar cate un fisier imagine separat pentru fiecare cod.

Multumesc!

#24
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003

View PostGabrielL, on Aug 14 2008, 11:20, said:

Va rog sa imi spuneti daca ati folosit vreun soft care stie sa genereze etichetele cu codurile de bare dupa un excel cu 2 coloane (cod EAN-13, nume produs), adica sa scoata pentru fiecare cod cate o pagina A4 (PDF, DOC, JPG, whatever) ... daca nu A4 atunci macar cate un fisier imagine separat pentru fiecare cod.

Multumesc!


doresti sa le imprimi direct sau sa generezi fisiere grafice?

#25
GabrielL

GabrielL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2003
Vreau sa am optiunea sa le salvez ca si PDF-uri de exemplu sau sa le imprim direct.

#26
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

View PostGabrielL, on Aug 14 2008, 11:20, said:

Va rog sa imi spuneti daca ati folosit vreun soft care stie sa genereze etichetele cu codurile de bare dupa un excel cu 2 coloane (cod EAN-13, nume produs), adica sa scoata pentru fiecare cod cate o pagina A4 (PDF, DOC, JPG, whatever) ... daca nu A4 atunci macar cate un fisier imagine separat pentru fiecare cod.

Multumesc!
Poti sa generezi codurile de bare in Corel Draw si ori le printezi direct din program,ori le exporti.

#27
GabrielL

GabrielL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2003

View Postrisuka, on Oct 11 2008, 15:12, said:

Poti sa generezi codurile de bare in Corel Draw si ori le printezi direct din program,ori le exporti.

Nu vreau sa fiu rau dar tu ai citit ce am scris eu? Aduni posturi?
Lucrez in Corel incepand cu Corel 5. Vreau un program care sa imi genereze fisierele cu etichete dupa un TXT sau un Excel care are n-spe inregistrari.

#28
GabrielL

GabrielL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2003
Daca mai sunt oameni interesati de subiect : dupa indelungi cautari, cel mai competent soft pt. coduri de bare este BarTender facut de Seagull Scientific.

Stie sa ia codul si numele produsului din baze de date, din excel, din ce vrei tu.

#29
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Concis si intuitiv:
Codul de bare este o conversie a unui sir de caractere spre un format grafic recunoscut de un cititor (scanner) care returneaza respectivul sir de caractere spre intrarea unui alt dispozitiv (de exemplu tastatura unui computer).
Exista mai multe standarde pentru codurile de bare, iar pentru majoritatea standardelor exista fonturi predefinite, cu ajutorul carora poti compune cu mare usurinta un cod de bare dupa (aproape) orice sir de caractere.
Respectivul sir de caractere ce sta in spatele codului de bare nu are o insemnatate proprie, fiecare isi poate codifica ce doreste in acea secventa de caractere.

#30
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
1. Pe majoritatea produselor de la Lidl, codul de bare incepe cu 20 (sau 200) si e format din 8 cifre. Insa nu pe toate scrie tara de origine. Stiu ca EAN13 pentru Romania e 594. De ce incepe cu 20 (sau 200) si cum aflu din ce tara e produsul respectiv ?
Din cate am vazut pe net, producatorii nu mai sunt obligati sa treaca codul de bare al tarii in care este fabricat produsul respectiv, ci al tarii din care este firma. Ceea ce mie, personal, mi se pare aiurea, deoarece o firma care fabrica ceva in India, trece codul de Franta.
2. Pe eticheta de Coca-Cola la jumate scrie ca e produs si imbuteliat de Coca-Cola Romania (urmat de adresa). Doar ca codul de bare incepe cu 54, aferent Belgiei si Luxemburgului. Cum vine asta ?

#31
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
eu ma mir de cum cititorul de cod de bare nu da erori gen sa citeasca gresit si sa-ti marcheze alt produs,tot timpul ma uimeste chestia asta.

#32
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
1. De la 20 la 29 sunt coduri interne. Detalii aici.
2.

Quote

deoarece o firma care fabrica ceva in India, trece codul de Franta.


#33
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012

View PostPuferiu, on 15th March 2012, 16:31, said:

Doar ca codul de bare incepe cu 54, aferent Belgiei si Luxemburgului. Cum vine asta ?
Probabil n-ai vazut bine, trebuie sa inceapa cu  594 .

Edited by un_terorist, 17 March 2012 - 19:25.


#34
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Mai sunt si alte produse cu alt cod decat al tarii in care sunt fabricate. Am explicat la punctul 2, mai sus.

#35
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
Probabil e' pe categorii de produse.

#36
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Care este codul de bare pt. Anglia? :huh:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate