Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#91
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007
Va spuneam ca vreau sa ma apuc de construit saptamina viitoare dar se pare ca voi mai astepta fiindca s-a ivit o mare problema: am fost azi sa efectuez citeva masuratori si am constatat ca un vecin are construit un gard de beton cu 1,7 m mai in profunzime pe terenul celui de la care am cumparat parcela mea (a avut un loc mai mare pe care l-a dezmembrat).
Fata de acest gard incorect amplasat (nu stiu de ce nu si-a masurat terenul cind s-a apucat de construit), pe care l-a considerat limita sa de proprietate, a lasat retragerea din CU si AC si a inceput constructia casei (acum este la stadiul de "rosu").
Conform Certificatului meu de Urbanism casa mea va fi construita la calcan cu a lui si nu stiu unde sa o construiesc: respectind retragerea fata de limita de proprietate sau chiar de unde incepe constructia lui ?

Please HELP!


PS
Daca cunoasteti un cadastrist / topograf bazat, care sa lucreze si duminica va rog PM.

Attached Files



#92
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007
Am vorbit cu sase topografi (recomandari + cautari pe net) dar n-am reusit sa conving niciunul sa lucreze astazi asa ca ramine de miine ...
Pina atunci, nici o parere avizata din partea colegilor de forum?
Trebuie sa construiesc respectind retragerea fata de limita reala de proprietate sau chiar de unde incepe constructia lui (desi pozitionarea acesteia nu respecta retragerile impuse de propriile CU si AC) ?

#93
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Daca inteleg eu bine, tu vrei sa ii cedezi vecinului gratis cei 1,7 m x (lungimea terenului) pe care i-a luat (nu conteaza cum) de la tine ? :confuzzled:

Ai discutat cu el ? In mod normal, gardul ala ar trebui demolat si refacut pe amplasamentul corect, nu ? Daca nu, mai bine astepti sa refaci cadastrul si vezi dupa aceea...

#94
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
eu unul nu am inteles nimic din schita ta; gardul ala care zici ca e amplasat aiurea e la el pe teren din ce am vazut
Daca tu ai terenul tau intact si vecinul nu a intrat peste tine, faci casa cum e pe proiect; e problema vecinului ca e ametit si a trintit casa aiurea. Eu asa vad problema ;)

Edited by Evergreen, 11 March 2007 - 12:15.


#95
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 ugly, on Mar 11 2007, 11:28, said:

Am vorbit cu sase topografi (recomandari + cautari pe net) dar n-am reusit sa conving niciunul sa lucreze astazi asa ca ramine de miine ...
Pina atunci, nici o parere avizata din partea colegilor de forum?
Trebuie sa construiesc respectind retragerea fata de limita reala de proprietate sau chiar de unde incepe constructia lui (desi pozitionarea acesteia nu respecta retragerile impuse de propriile CU si AC) ?
Tu faci casa in pozitia pe care ai obtinut-o prin certificatul tau de urbanism. Ai Autorizatie de construire? Atunci respecta proiectul si vei fi acoperit legal.

Edited by renderman, 11 March 2007 - 12:40.


#96
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007
Dana, bineinteles ca nu voi ceda nici un metru patrat din terenul meu desi cam asa ceva a sugerat vecinul meu - "hai dom'ne ca sintem oameni ...".

Evergreen, intradevar gardul amplasat aiurea este pe terenul lui. Problema vecinului este ca eu imi voi face gardul conform a ceea ce am pe actul de proprietate si calea lui de acces se va ingusta; solutia lui este sa-l convinga pe cel ce a construit gardul sa-l darime si sa-l reconstruiasca pe amplasamentul corect.

Renderman, am CU (conform lucrurilor pe care le-am pus in miscare o sa "iasa" saptamina asta si AC); in CU si PAC casa mea are niste retrageri fata de limitele de proprietate dar apare ca fiind la calcan cu a vecinului (lipita si "la fata", "colt linga colt", nu stiu cum sa spun - ca in schita pe care am atasat-o).

Pentru ca in posturile precedente nu am fost suficient de coerent, reiau intrebarea care ma framinta (in doua forme  :D ):
Amplasamentul casei mele trebuie sa tina cont de retragerile fata de limitele de proprietate sau e ca punct de referinta trebuie sa iau coltul casei vecinului?
Oricum voi construi la calcan, intrebarea este daca coltul casei mele trebuie sa fie linga coltul casei vecinului sau lipit de casa vecinului acolo unde indica retragerile fata de limita de proprietate?

:cheers:

#97
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Deci - din nou, daca inteleg bine - vecinul a sugerat ca, in loc sa darame el gardul facut aiurea (ce e figurat cu rosu in schita) sa te retragi tu eventual cu limita de proprietate ? Aberant...

Oricum, cum au zis si ceilalti, vezi-ti de treaba si tine-te de actele pe care le ai. Daca i se ingusteaza lui accesul, sa puna mana sa darame aiureala aia si gata.

Casa ta trebuie sa fie ca in CU / AC. Daca in acte apare ca in schita pe care ai atasat-o, atunci so it be. :)

#98
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 ugly, on Mar 11 2007, 15:39, said:

Dana, bineinteles ca nu voi ceda nici un metru patrat din terenul meu desi cam asa ceva a sugerat vecinul meu - "hai dom'ne ca sintem oameni ...".

Evergreen, intradevar gardul amplasat aiurea este pe terenul lui. Problema vecinului este ca eu imi voi face gardul conform a ceea ce am pe actul de proprietate si calea lui de acces se va ingusta; solutia lui este sa-l convinga pe cel ce a construit gardul sa-l darime si sa-l reconstruiasca pe amplasamentul corect.

Renderman, am CU (conform lucrurilor pe care le-am pus in miscare o sa "iasa" saptamina asta si AC); in CU si PAC casa mea are niste retrageri fata de limitele de proprietate dar apare ca fiind la calcan cu a vecinului (lipita si "la fata", "colt linga colt", nu stiu cum sa spun - ca in schita pe care am atasat-o).

Pentru ca in posturile precedente nu am fost suficient de coerent, reiau intrebarea care ma framinta (in doua forme  :D ):
Amplasamentul casei mele trebuie sa tina cont de retragerile fata de limitele de proprietate sau e ca punct de referinta trebuie sa iau coltul casei vecinului?
Oricum voi construi la calcan, intrebarea este daca coltul casei mele trebuie sa fie linga coltul casei vecinului sau lipit de casa vecinului acolo unde indica retragerile fata de limita de proprietate?

:cheers:

Tu faci casa ca in autorizatia de construire, nu ai voie sa construiesti altfel.
Pe de alta parte e posibil ca pe el sa-l fi obligat primaria sa mute gardul in interiorul terenului (pentru o eventuala largire a drumului) -  se practica asta foarte des

#99
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007
Nici nu se pune problema sa-l fi obligat primaria; gardul ala separa curtea lui de o alta curte care are acces prin alta parte.

#100
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Problema nu ea ta,ci a lui.Eu cred ca n-ar trebui sa-ti faci probleme, ci sa construiesti ca in AC. Amanand,pierzi timpul degeaba.

#101
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004

 ugly, on Mar 11 2007, 15:39, said:

Dana, bineinteles ca nu voi ceda nici un metru patrat din terenul meu desi cam asa ceva a sugerat vecinul meu - "hai dom'ne ca sintem oameni ...".

Evergreen, intradevar gardul amplasat aiurea este pe terenul lui. Problema vecinului este ca eu imi voi face gardul conform a ceea ce am pe actul de proprietate si calea lui de acces se va ingusta; solutia lui este sa-l convinga pe cel ce a construit gardul sa-l darime si sa-l reconstruiasca pe amplasamentul corect.
sa inteleg ca gardul prost facut pentru vecinul tau e facut de fapt de vecinul vecinului tau iar vecinul tau nu are curaj sa ii zica vecinului sau (ala nu o fi om te pomenesti) sa isi mute gardul de te ia pe tine la sentiment?!?!?!?
ca sa terminam cu problema gardului iti comunic o vorba a baietilor din cartierul meu: "decit sa plinga mama mai bine plinge mama ta"

#102
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007

 Evergreen, on Mar 12 2007, 21:38, said:

... o vorba a baietilor din cartierul meu: "decit sa plinga mama mai bine plinge mama ta"

Corect!
Oricum, am discutat azi cu arhitectul meu si cu un cadastrist autorizat si amindoi mi-au confirmat ceea ce era de bun simt - amplasamentul casei mele trebuie sa respecte retragerile din AC fata de limitele de proprietate.
Se poate considera incheiat acest subiect. Multumesc pentru opinii si sfaturi.

:cheers:

#103
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
looool, cand sa imi exprim si eu opinia..... s-a incheiat subiectul  :rolleyes:

Vreau si eu sa stiu cum e treaba cu gardul? care gard din ce latura il face cine?  Eu nu am vecini nici in dreapta nici in stanga. In dreapta e o parcela a unuia pe care probabil ca o va vinde ( e mostenire ) si in stanga e un teren al primariei cica " de rezerva". Eu daca fac gard de jur imprejur, atunci cand o sa am vecini , unul din ei va trebui sa ma despagubeasca pentru latura de gard construita in locul lui?

#104
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 MirelaLucia, on Mar 13 2007, 08:12, said:

Eu daca fac gard de jur imprejur, atunci cand o sa am vecini , unul din ei va trebui sa ma despagubeasca pentru latura de gard construita in locul lui?

:D ...tu ce ai face? :rolleyes:

#105
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Cand am cumparat terenul, pe una din laturi era deja construit gard, de la vecin. Nu a cerut nimic si nici nu o va face (am discutat deja), considera ca e OK ca am tencuit partea exterioara a gardului. Ne mai ajutam reciproc, atunci cand e necesar.

Banuiesc ca depinde si de vecini.

#106
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
ca sa va lamuresc si cu gardurile...nu cred ca va obliga nimeni sa faceti gard dar atita timp cit nu stati undeva in USA, el trebuie facut si de obicei il face ala care considera ca ii trebuie. Din batrini stiu ca gardurile din lemn se faceau cu fata la vecinatati, ca sa se stie cui ii apartine investitia (cind eram mai mic am facut cu tata gardul dintre noi si vecini si eu il intrebam de ce nu e partea frumoasa a gardului la noi - stilpii si traversele erau catre noi).
pentru cei care nu ati terminat gardurile inca, va sfatuiesc sa faceti coama din beton in care sa infigeti cit mai des cioburi de sticla sparta  sa preveniti accesul "oamenilor paianjen"  (eu am sirma ghimpata dar a fost indepartata ca sa ciordeasca 3 fieratanii - noroc cu potaile din dotare ca au facut stinga-mprejur...si asta ziua in amiaza mare :angry: )
LE la o adica, daca ai terenul intre 3 proprietati imprejmuite, iti faci a 4a latura tu singur; e absurd sa platesti celorlalti parte din gard...poate tu nu voiai gardul de 3 m din zidarie/beton si aveai alocati bani pt gard de plasa impletita:D

Edited by Evergreen, 13 March 2007 - 21:07.


#107
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Evergreen, on Mar 13 2007, 21:05, said:

ca sa va lamuresc si cu gardurile...nu cred ca va obliga nimeni sa faceti gard dar atita timp cit nu stati undeva in USA, el trebuie facut si de pentru cei care nu ati terminat gardurile inca, va sfatuiesc sa faceti coama din beton in care sa infigeti cit mai des cioburi de sticla sparta  sa preveniti accesul "oamenilor paianjen"  (eu am sirma ghimpata dar a fost indepartata ca sa ciordeasca 3 fieratanii - noroc cu potaile din dotare ca au facut stinga-mprejur...si asta ziua in amiaza mare :angry: )
da' unde stai coane?  :lol:.

Imprejmuirile (gardurile)  :rolleyes: se propun astfel:

- daca este construit in axul proprietatii, adica limita de proprietate trece prin mijlocu' structurii imprejmuirii (juma' la tine, juma la mine), atunci investitia se suporta in mod egal de ambii proprietari. Pt. a autoriza o astfel de imprejmuire, ai nevoie de acordu' vecinului, sau el are nevoie de acordu' tau. Dupa caz!

- daca limita exterioara a structurii imprejmuirii se afla la limita de propr., atunci este strict responsabilitatea beneficiarului care este proprietar pe parcela respectiva, dar avantaju' e ca faci imprejmuirea asa cum vrei tu, atita timp cit respecti inaltimea maxima si opacitatea.

- la strada, adica la limita de propr. cu spatiu' public, faci imprejmuirea la interior. O lucrare la Primaria Sect 1 m-a obligat sa'l fac chiar in interioru' proprietatii cu 5 cm.  Habar n'am cit e de legal, dar era nevoie disperata de autorizatie asa ca ne'am conformat. Ma rog, pe hirtie, ca pe teren faci cum vrea muschiu' tau  :D . Mai ciupesti 5-10 cm, ca deh.....!!!!

AAA, ca sa revin la cele cioburi de sticla....NU ai voie cu asa ceva. Este ilegal si poti chiar fi dat in judecata si e caz penal.

#108
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006
Revin cu o problema pe care nu am rezolvat-o inca si nu stiu cum sa procedez.
Desi am platit pentru un proiect tehnic complet, planul sarpantei existent in proiect nu contine insa si un extras de material lemnos fiind prezentat doar foarte sumar dimensiuni ale elementelor din lemn (pane 15X15 cm, popi 15X15 cm, contrafisa 12X12 cm, cosoarba 15X15 cm, capriori 12X15 cm, contravanturi 12X12 cm) si pe lista cantitatilor de lucrari constructii imi spune ca sarpanta din lemn ecarisat este de 175mp, nu exista ca la extrasul de armaturi un tabel complet cu dimensiuni, diametre, lungimi, etc astfel incat sa pot face un necesar de materiale sa stiu exact cati mc de material lemnos imi intra la sarpanta. Cu toate insistentele mele catre proiectant acesta a considerat ca nu intra in atributiile lui ci ale constructorului.
Acum constructorul meu este defapt o echipa de meseriasi pe care i-am angajat sa-mi construiasca la rosu casa si una dintre putinele conditii pe care mi le-au pus a fost sa aibe de la inceput lemnul necesar construirii casei pt. ca din acest vor construii o baraca pentru locuit si o magazie, lemn pe care ulterior il vor folosii tot la casa mea. Deci eu trebuie sa iau tot lemnul odata si am gasit undeva pe la Suceava un gater care mi-l va taia exact la dimensiunile din proiect (unele sunt destul de ciudate si nu am gasit la nici un depozit asa ceva)....dar care sunt acelea? ca nu am un tabel cu ele ci doar un plan desenat cei drept destul de detaliat dar nu pot sa-i trimit lui nea Gica la gater planul ca se uita ca si mine la el, lui ii trebuie nr. de bucati, lungime, latime, etc (dupa plan ies cateva dimensiuni peste 10m si desi stiu ca aceasta lungime se va obtine prin mai multe bucati adaugate dar nu stiu la ce lungime ar trebuii sa fie acestea..). Ce solutie ar fi ca sa ies din acest impas? Unde si la cine sa ma duc cu planul sarpantei ca sa-mi faca un extras de lemn?
Atasez si un pdf. cu planul sarpantei... poate intereseaza pe cineva :rolleyes:

Attached Files

  • Attached File  R11.pdf   260.83K   331 downloads


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate