Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#3007
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Cauti pe site-urile ordinului arhitectilor.

https://www.oar-duna...ati-braila.html

Cel mai bine rogi la primarie sa-ti recomande pe cineva.

Ca fapt divers: arhitectii nu au drept de semnatura pentru proiectul de structura (decat daca au si diploma de inginer). Si ca sa extinzi casa, ai nevoie si de un expert tehnic pe structura - si pe astia ii gasesti pe internet daca vrei, nu sunt prea multi.

#3008
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Nu vreau sa deschid alt topic, am cautat pe alte cateva topicuri dar nu am gasit raspuns la intrebarea mea asa ca postez aici sper ca este ok si ma puteti ajuta, cei care poate sunteti ingineri in constructi sau arhitecti.

Sunt in procesul de incropire a unui proiect de arhitectura pentru DTAC la o casa de 123 mp utili P+1E. Arhitectul mi-a propus un proiect mixt caramida + BCA, cu structura pe cadre cu stalpi de 30x30cm, caramida de 30 portanta ca ziduri exterioare iar pereti interiori neportanti de BCA de grosime doar 10 cm.

Intrebarea este: nu sunt prea subtiri aceei 10 cm de BCA? Asta cat ar veni..., 13-14 cm cu tot cu tencuiala pe ambele parti.  Nu stiu de ce dar la 10 cm, hai 13-14 cu tot cu tencuiala am impresia ca daca schimb un bec, beat, si ma dezechilibrez pe scaun si pic pe perete, cad prin el si fac gaura :)) Sunt rezistenti pot suspenda pe ei in bucatarie un corp doua, in living pot suspenda un corp, un TV de diagonala mare, etc? Izolaza bine fonic din baie, bucatariei spre camera vecina? Arhitectul spune ca nu au rol portant si ca pot face si de rigips si ies si mai subtiri si ca nu conteaza grosimea dar eu totusi sunt putin rezervat in legatura cu aceasta grosime, mi se par cam subtiri...

Eu am masurat la soramea, casa terminata in 2010 unde am gasit 20 cm pereti interiori(cu tot cu tencuiala), am masurat pereti interiori la casa parintilor finalizata in 98, peretele interior de 30 cm(cu tot cu tencuiala) iar mie mi-a propus arhitectul 10 cm.. WTF... nu stiu ce sa zic, pareri, sfaturi?

#3009
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostZIGZAG20, on 04 noiembrie 2016 - 21:25, said:

Ca sa nu deschid un topic in plus cam cat m-ar costa o casa de genul pe gata.


intre 100.000 si 1 000 000€.

#3010
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View PostMirel_85, on 06 ianuarie 2017 - 00:39, said:

Nu vreau sa deschid alt topic, am cautat pe alte cateva topicuri dar nu am gasit raspuns la intrebarea mea asa ca postez aici sper ca este ok si ma puteti ajuta, cei care poate sunteti ingineri in constructi sau arhitecti.

Sunt in procesul de incropire a unui proiect de arhitectura pentru DTAC la o casa de 123 mp utili P+1E. Arhitectul mi-a propus un proiect mixt caramida + BCA, cu structura pe cadre cu stalpi de 30x30cm, caramida de 30 portanta ca ziduri exterioare iar pereti interiori neportanti de BCA de grosime doar 10 cm.

Intrebarea este: nu sunt prea subtiri aceei 10 cm de BCA? Asta cat ar veni..., 13-14 cm cu tot cu tencuiala pe ambele parti.  Nu stiu de ce dar la 10 cm, hai 13-14 cu tot cu tencuiala am impresia ca daca schimb un bec, beat, si ma dezechilibrez pe scaun si pic pe perete, cad prin el si fac gaura Posted Image) Sunt rezistenti pot suspenda pe ei in bucatarie un corp doua, in living pot suspenda un corp, un TV de diagonala mare, etc? Izolaza bine fonic din baie, bucatariei spre camera vecina? Arhitectul spune ca nu au rol portant si ca pot face si de rigips si ies si mai subtiri si ca nu conteaza grosimea dar eu totusi sunt putin rezervat in legatura cu aceasta grosime, mi se par cam subtiri...

Eu am masurat la soramea, casa terminata in 2010 unde am gasit 20 cm pereti interiori(cu tot cu tencuiala), am masurat pereti interiori la casa parintilor finalizata in 98, peretele interior de 30 cm(cu tot cu tencuiala) iar mie mi-a propus arhitectul 10 cm.. WTF... nu stiu ce sa zic, pareri, sfaturi?
Poti face din caramida de 15 cm. la interior. Intre bai si celelalte camere poti pune caramida de 25 cm.(indicat pt. izolare fonica).

#3011
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postxjl, on 07 ianuarie 2017 - 18:15, said:


Poti face din caramida de 15 cm. la interior. Intre bai si celelalte camere poti pune caramida de 25 cm.(indicat pt. izolare fonica).

Da,  mersi de raspuns, pot face de 15 sau 25 dar inainte de a schimba proiectul intrebarea mea este daca acei 10 cm de BCA sau 14 cm cu tencuiala este rezistent mecanic la supendara de corpuri si daca are o oarecare izolatie fonica? Daca este OK il pot lasa asa, dar nu stiu daca e OK sau nu...

#3012
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Sunt foarte rezistenti cei din BCA de 10. Trebuie bagate la fiecare 2 randuri bare de fier(OB de 6), prinse in perete.

#3013
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postripper, on 08 ianuarie 2017 - 12:43, said:

Sunt foarte rezistenti cei din BCA de 10. Trebuie bagate la fiecare 2 randuri bare de fier(OB de 6), prinse in perete.

Cum adica bagat fier, unde? Orizontal, vertical, in tencuiala sau in zid? Patul de mortar la BCA e subtire, unde si cum s-ar putea baga in interiorul zidului? Arhitectul nu mi-a zis nimic de fier inserat in perete...

#3014
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Se numesc "antiseismice" si trebuie bagate la orice zid. Schimba arhitectul.
Se taie BCA-ul cu flexul si dalta si se baga fierul.

#3015
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
foarte interesant ripper, dar nu mai bine merge el sa-si faca un proiect si sa-si rezolve astfel de probleme? (nu numai acele fiare subtirele sunt problema la zidaria de 10cm)

@mirel_85  -  proiectul de 6E/mp la toate specialitatile nu rezolva toate problemele ;)  Asta ca o continuare a ideii ca o casa poate costa intre 100.000-1.000.000euro.

#3016
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Degeaba isi face proiect, daca arhitectul nu-i spune. De fapt, structuristul. Si sunt o gramada care nu spun. Iar pe constructor il doare la banana, pt ca inseamna munca in plus degeaba.

#3017
dragos.popa

dragos.popa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.06.2006
Buna ziua...pun si eu o intrebare pe acest forum ..in caz ca nu e bine rog mutare in sectiunea potrivita ....detin un teren in suprafata de 170 mp in sectorul 5 in Bucuresti cu o constructie de paianta pe el...

Intrebarea mea este  :
- pot construi pe toata latimea terenului ( doar 7m ) sau sunt constrans de legi aberante

Precizez ca lungimea totala este de 25 m ....Va multumesc

#3018
donmarcoluciano

donmarcoluciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

View Postdragos.popa, on 23 ianuarie 2017 - 09:22, said:

Buna ziua...pun si eu o intrebare pe acest forum ..in caz ca nu e bine rog mutare in sectiunea potrivita ....detin un teren in suprafata de 170 mp in sectorul 5 in Bucuresti cu o constructie de paianta pe el...

Intrebarea mea este  :
- pot construi pe toata latimea terenului ( doar 7m ) sau sunt constrans de legi aberante

Precizez ca lungimea totala este de 25 m ....Va multumesc

Legile nu sunt aberante in materie de constructii. Solicita de la primarie un certificat de urbanism de informare si ai sa afli care sunt conditiile regimului tehnic. Iti trebuie Copie CVC, schita terenului, extras de carte funciara actualizat la zi (30 zile valabilitate) si o taxa (chitanta in copie).

#3019
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Sunt sigur ca multa lume nu stie ca in urma modificarilor recente ale Legii 50 nu mai merge sa faci casa fara proiect complet.
Asadar: autorizare prin PAC (fostul DTAC), executie prin PT

"Odată cu anunţul de începere a lucrărilor în conformitate cu prev. art. 7 alin. 5³ din Legea nr. 50/1991 republicată, cu modif. şi complet ult.
“ Investitorul are obligaţia să depună la Inspectoratul de Stat în Construcţii - I.S.C., odată cu” anunţul de începere a lucrărilor,” în format electronic, proiectul tehnic de execuţie complet (format .pdf, pe DVD sau CD) însoţit de referatele de verificare, proiect care se introduce în registrul naţional al construcţiilor”.
Neprezentarea se sancţionează în conf. cu prev. art. 26 lit. s nedepunerea la Inspectoratul de Stat în Construcţii - I.S.C. a proiectului tehnic de execuţie, conform art. 7 alin. (5³), se sancţionează cu amendă de la 5.000 lei la 30.000 lei"

Resurse:
http://www.isc-web.ro/
https://www.oar-bucu...2001_FINAL2.pdf

#3020
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Buna seara!

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat. Sunt nelamurit unde sa asez geamurile la dormitoarele 1 si 2. In coltul casei vreau sa fac fosa septica. Cat de tare miroase o fosa? Eu as pune geam la D1 pe est si la D2 pe vest sa prinda putin soare. Arhitectul imi recomanda sa pun un geam si la drum caci fatada aceea nu ar arata bine fara geam sau sa pun doua la unul din dormitoare. Cu 2 geamuri ma gandesc sa nu pierd prea multa caldura, si mai este si fosa aproape. Decizia este a mea acum. Fosa la ce distante de drum/vecin o pot amplasa legal? Ca distante, voi lasa 4 m la drum, ~4,30 m la coltul de  N-E si 3 m la coltul de S-E.

Attached Files

  • Attached File  CASA.PNG   126.41K   25 downloads


#3021
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
O fosa corect executata trebuie sa treaca neobservata, ca nu-i veceu in spatele casei, ca la tara. Ca asezare trebuie sa te consulti cu arhitectul dpdv al legislatiei si cu structuristul dpdv al conditiilor de realizare a sapaturii (nu orice groapa este permisa fara conditii speciale pentru protejarea constructiei tale sau a constructiilor vecine).
la proiectul tau as face o rocada intre bucatarie si sufragerie, daca tot ai atat de multa curte poate vei vrea sa faci o terasa deschisa din sufragerie ;)

#3022
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postunckle, on 13 februarie 2017 - 11:35, said:


la proiectul tau as face o rocada intre bucatarie si sufragerie, daca tot ai atat de multa curte poate vei vrea sa faci o terasa deschisa din sufragerie Posted Image
Nu pot face rocada pentru ca pe spatele casei am cosul pentru semineu. Am si demisol si centrala este legata la acelasi cos. Exista si tereasa cu iesire din bucatatie. De fapt, casa are si o prispa pe care nu am desenat-o eu. Din sufragerie am usa, ies pe prispa si de acolo pot cobori in curte sau merge pe terasa.
Cred ca voi face 2 geamuri la dormitorul mare.

#3023
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Postez o întrebare aici să nu fac topic separat:

Pot construi o magazie (construcție BCA) cu unul din pereți chiar pe hotar ?

Asta în condițiile în care am acordul vecinului, el avînd de gînd să facă tot magazie+garaj pe partea lui și am avea astfel un  perete comun pe care nici unul dintre noi nu va pune ferestre. Nu pot fi sigur însă că vom începe construcțiile simultan, probabil voi începe eu primul. Vreau să fac o construcție de 7m / 3m ce va fi împărțită în 2 încăperi, cu o latură de 7m pe hotar.

Edited by XAN, 15 February 2017 - 16:41.


#3024
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Pentru a obtine AC am avut nevoie de acord notarial de la vecin pentru a construi anexa pe limita de proprietate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate