Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#2989
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
O sa incerc sa atasez o schita

#2990
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007

 cameliavig, on 01 iulie 2016 - 15:52, said:

O sa incerc sa atasez o schita

Pune poze cu plansele si cu ce ai in santier ... schitele sunt interpretarea ta si pot fi OK la o prima vedere dar pot sa aiba lipsuri esentiale.

#2991
bianca2bu

bianca2bu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.09.2012
buna! mai astepta cineva sa iasa AC in Constanta? aveti  mai multe informatii daca se va  rezolva curand problema ?
Multumesc!

#2992
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Voi n-aveti boala pe Inspectoratul de Stat in Constructii? De anul trecut din septembrie, pe langa taxa de 0.1% pentru demolare sau construire, s-a mai adaugat una de 0.5%, care se calculeaza separat si aduna. Cum ma-sa vine asta? In lege scrie clar ca se plateste 0.5%, nicidecum 0.6%. Cei de la ISC atat mi-au cerut. Am dat mai mult decat a fost cea pentru AC la primarie. Ce naiba fac ei de banii astia?

#2993
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
M-ar interesa si pe mine daca exista vreo interdictie in lege de a demola anumite imobile.
Cu alte cuvinte, daca cumpar un teren cu o casa pe acel teren, am voie sa o demolez indiferent daca de exemplu este din structura cadre beton armat si cu 2-3 nivele ?
Ce lege ar limita acest aspect?

Edited by dana_1, 01 November 2016 - 13:32.


#2994
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
trebuie certificat urbanism => proiect => avize => autorizatie de demolare

#2995
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Asta cu siguranta. Dar ce doream sa intreb : se obtin aceste certificate / avize / autorizatii ?
Stiu ca sunt situatii cand demolarea trebuie neaparat facuta prin implozie. As putea eu ca persoana fizica sa obtin aceste autorizatii, in cazul in care necesita implozie?

#2996
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Ca sa folosesti explozivi / pirotehnice trebuie sa lucrezi cu firma autorizata.
Altfel, daca stii sa folosesti excavator, buldozer, etc., le inchiriezi si te dezlantui. Daca distrugi si altele pe langa, suporti consecintele legale.

Se presupune ca ai autorizatie de demolare si toate avizele necesare...

Edited by hamal, 01 November 2016 - 14:53.


#2997
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Multumesc! Deci inteleg ca daca cumpar un teren cu o cladire P+2E+M si vreau sa o demolez, nu exista o lege prin care sa se interzica demolarea.
Ma gandisem ca ar fi putut exista fie in cazul regimului de inaltime fie in cazul structurii in cadre de beton armat.

#2998
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
Poti sa demolezi daca obtii autorizatia de la primarie. Problema se pune cand o sa vrei sa consturiesti, pentru ca este posibil ca primaria sa-ti impuna diverse constrangeri datorita urbanismului si te poti trezi in situatia de a fi proprietar de teren neconstruibil (sau pe care poti construi ceva neprofitabil).
La un proiect de demolare nu conteaza foarte mult daca demolezi o casa de chirpici sau un P+10  (demolarile cu pirotehnisti de le vezi pe youtube nu se aplica des pe la noi)

#2999
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Ca sa nu deschid un topic in plus cam cat m-ar costa o casa de genul pe gata.

Attached Files



#3000
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Ce lege / articol stipuleaza mai nou ultima dimensiune de front stradal admisa pentru a obtine autorizatie de construire pe un teren?
Este adevarat ca mai nou, sunt necesari 14 metri front stradal? Sau cat?

#3001
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 ZIGZAG20, on 04 noiembrie 2016 - 21:25, said:

Ca sa nu deschid un topic in plus cam cat m-ar costa o casa de genul pe gata.
Cat vrei tu.

#3002
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 ripper, on 06 noiembrie 2016 - 10:47, said:

Cat vrei tu.
Un pret estimativ .

#3003
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

 Inginerul_bv, on 20 iunie 2012 - 16:46, said:

................adresati-va unui arhitect sau urbanist membru RUR pentru mai multe detalii................
Daca cunoasteti un asemenea urbanist pentru Bucuresti, va rog dati-mi si mie un contact prin pm.

#3004
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Rog mesaj privat daca este vreun arhitect disponibil (nu full de lucrari) pentru o colaborare pentru a construi o casa in sectorul 4.
Multumesc.

#3005
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Imi cer scuze daca postez gresit, am 30.000 euro, sunt singur si as vrea sa fac o casa pe un teren intre case de 420mp, intr-un oras mic. Ma puteti ajuta cu sfaturi de legislatie, costuri estimative(de la proiectare la finalizare, conectare utilitati la care doar ma bransez, sunt in zona toate) pentru o casuta mica, fara pretentii. Nu am nici cea mai vaga idee despre constructii si legislatie voiam sa stiu doar daca-mi permit sau sa ma orientez spre altceva. In mare imi doresc o casa de marimea unui apartament de 2 camere(vreo 60mp) pe pamant.

#3006
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Doresc sa extind o casa batraneasca (caramida)  cu aprox. 12-14m2 pentru baie, bucatarie, hol de legatura si o camara.

Unde gasesc o lista de architecti cu semnatura in Galati / tara pentru realizarea priectului de architectura/structura. Exista vreo lista publica oficiala (actualizata) pe Internet?

Multumesc.

Edited by fabian23, 02 January 2017 - 10:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate