Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Ce imprimanta sa-mi iau ?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
glumesti???

am si eu un lexmark z11, si mi-au iesit peri albi pe langa el...  inafara de calitatea de rahat, are un singur cartus (color by default) cand mi s-a terminat am vrut sa-mi cumpar altu! stupoare: era cu 20 000 mai ieftin ca imprimanta... asa ca mi-am cumparat altu negru (cu 200 000 mai ieftin ) si il tot incarc pe ala... nu mai zic de cate ori am umblat in ea ca nu trage foi sa pur si simplu nu se mishca... sa fim seriosi... sunt facute pe vapor... singura lor calitate e ca sunt ieftine........................  sorry pt quotes (tehnologia...)

#20
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
pai daca nu va uitati cand le cumparati. asta e cea mai mare teapa, sa cumperi imprimanta cu cartus color doar. e ok daca tragi poze or something.

ca sa iti raspund la intrebare, pretul pe pagina este mai mic la laser, dar depinde cate pagini scoti. daca scoti 10,000 pe luna, indiscutabil laser. daca scoti cateva sute pe luna, indiscutabil jet. acestea ar fi calculele, in mare. desigur, daca vrei calitate mai buna, ia laser. sau daca vrei sa scoti si ceva color, atunci ia jet. recomandat este HP, mergi la sigur.

#21
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
dap........o gramada de pareri asa ca mai incape una..............

eu am un Brother 1260 laserjet ....scoate vreo 12 pagini pe min ......are cartusul de vreo 4000 de pagini........si am piese garla la munca :D ....merge super singurul dezavantaj desigur ca nu este color(dar cine isi permite)

vreau sa spun ca la firma unde lucrez se repara si imprimante de toate felurile.........dar mai convenabil decat un laser si mai ales hp nu este nimic.(binenteles sa nu te duci sa o repari la hp romania cate rup aia)

spunea cineva mai sus de un epson......dar nu ai spus cat te costa tonerul ...cilindrul ...........cel putin pentru canon si hp cartusele sunt mai ieftine si mai mult decat asta tonerul de ex. pentru imprim mea (98x la fel pentru hp4 si canon ) ma costa vreo 300k un cilindru vreo 200k iar un doctor blade vreo 60k........si mi-am facut un cartus nou(ramane plasticul dar il lustruiesc bine si pe ala.......asta cu toner de la toko .....mult mai calitativ decat cel de la producton


-lexmark nu exceleaza in nici una din categorii laser(la cartuse au preturi enorme) sau inkjet.....cartuse f. scumpe ....

-epson cel mai bun in ceea ce priveste imprimarea si  calitatea ei ....dar net superiori la preturi.......cel putin pe inkjet au preturi oribile si sitem idiot .........ti s-au infundat cateva duze mai bine cumperi alta imprimanta

cel mai de baza ramane hp-ul care daca excludem seriile 33xx/35xx si luam o imprimanta gen 5550 ...deja poti face minuni...pacat ca s-au cam stricat si astia la creieri in ultima vreme....cu noile cartuse....... juma de norma

acum depinde de cati bani dispui si ce vrei sa faci cu acea imprimanta......in cazul unui laser mai mult se merita sa iei una sh ...sunt mai durabile in schimb au un design mai naspa(eu o ascund cand am musafiri  :P )

-iar cartusele de la hp nu se incarca greu daca le duci la cine trebuie sau daca vrei sa incerci chiar tu nu este nici o problema dar la unele cartuse trebuie sa mai intrebi......

#22
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
@ add
  Ai avut ghinion. Eu cand mi-am luat imprimanta am fost intrebat ce tip de cartus sa-mi aduca cu imprimanta (alb/negru sau color). E f. adevarat: cartusul  costa aproape cat imprimanta! Eu nu am avut probleme pana acum doar cu driverele de XP.

@ Crash
Calitatea si consumabile ieftine se aplica la toata gama de HP (inkjet/laser)???
Tnx

#23
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cand iei o imprimanta intai te interesezi de caruse / tonner, cat costa si mai ales daca poti sa faci tu refill.

#24
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

Quote

Originally posted by arty
cand iei o imprimanta intai te interesezi de caruse / tonner, cat costa si mai ales daca poti sa faci tu refill.


Da ai dreptate! Acum incepem sa ne interesam! 98% din romani cumpara tot on box.

ce ai? pentium IV. Atat mai mult nu stie!
Romanul nu stie care e diferentza intre Radeon 9200 si 9200SE.

Cat despre imprimante cu atat mai putzin si cu atat mai putzin acu catziva ani cand le-am cumparat!

#25
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Ca sa nu deviem de la subiect:

Quote

Ma intereseaza sa scot multe foi la un pret mic.

- imprimanta laser;

Quote

Ce imi recomandati ?

firma marca incerc si eu sa aflu!

#26
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eu am un HP 1200SE (printre altele) :)

de asta am tras tare de tot.. am facut cam 27 de mii de copii in mai putin de 1 an :) ....

calculul e asa. un cartush cu toner plin este cam $60 asta cel mai ieftin. reincarcat cu toner este $5. Reincarc cam de 4-5 ori un cartridge.

un cartush plin tine cam 1000 pagini in medie....

deci cu $85 tiparesc 6000 pagini.... ce e un pret ok zic eu.... 1.5c pe pagina....

hartia o iau ieftin de tot... cativa dollars 4000 coli... :)

so, o pagina printata laser, pe la 2c bucata.... mai jos nu poti sa mergi....

#27
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002

Quote

Calitatea si consumabile ieftine se aplica la toata gama de HP (inkjet/laser)???


depinde ce intelegi prin calitate

cum am spus mai sus imprimantele inkjet 33xx/35xx sunt de jucarie...cartuse mici rezolutie naspa ...dar normal sunt mai ieftine...

daca vrei o imprimanta care sa isi scoata banii trebuie sa te gandesti la ceva 5550 sau mai sus...sau chiar un sh seriile 7xx/8xx/9xx care au cele mai mari cartuse si care de asemenea se incarca usor...in plus ai o rezolutie pentru a scoate o poza


-acum depinde si cum o pastrezi .......eu am reparat multe hp-uri pe jet care vin din office(deci super murdare) si fara cel putin 50 de euro nici nu ma apuc de ele dar la care service-ul HP Romania spune ca nu se poate repara sau cere un pret umflat cu pompa


-in cazul laserjet...din nou hp-ul si canon-ul are castig de cauza la toner ieftin......binenteles ca nu scoti niciodata atatea pagini cat scriu ei in oferta  :P pentru ca ei calculeaza la 5% acoperire ceea ce este f. putin......

-o imprimanta f. misto care mi-a placut este lexmark optra R cu duplex ....dar cartusul costa 200 de coco si am incercat mai multe natii de toner pana am ajuns la ceva bun......in schimb cand a picat .......rola de tras hartie sa copt din cauza caldurii iar laserul a crapat .....si asa si-a cumparat omu` alta imprimanta sh si a ramas si cu piese.....


-la fel super calitate la HP 5si si 8100 .....imense ...cartus imens dar prima eroare o da pe la 150.000 de pagini cind mai blocheaza cate o hartie(ii poti da din meniu listarea tuturor erorilor pe care lea avut la viata ei)......ii cureti rolele si merge mai departe fara probleme ........in cazuri de 99% fara schimb de piese duce milionul de pagini lejer

#28
BugHunter

BugHunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.11.2003

Quote

Originally posted by arty
eu am un HP 1200SE (printre altele) :)

de asta am tras tare de tot.. am facut cam 27 de mii de copii in mai putin de 1 an :) ....

calculul e asa. un cartush cu toner plin este cam $60 asta cel mai ieftin. reincarcat cu toner este $5. Reincarc cam de 4-5 ori un cartridge.

un cartush plin tine cam 1000 pagini in medie....

deci cu $85 tiparesc 6000 pagini.... ce e un pret ok zic eu.... 1.5c pe pagina....

hartia o iau ieftin de tot... cativa dollars 4000 coli... :)

so, o pagina printata laser, pe la 2c bucata.... mai jos nu poti sa mergi....


pt HP ul meu vechi se gaseste la magazin refill. pt un hp laser cum fac sa reincarc tonerul ? exista pe piata refill ? sau trebuie sa caut diversi oameni/firme care se ocupa cu asa ceva ?
cred pana la urma ca o sa cumpar un hp laser ceva pana-n 9 10 mil rol.

#29
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002

Quote

Originally posted by BugHunter
pt HP ul meu vechi se gaseste la magazin refill. pt un hp laser cum fac sa reincarc tonerul ? exista pe piata refill ? sau trebuie sa caut diversi oameni/firme care se ocupa cu asa ceva ?
cred pana la urma ca o sa cumpar un hp laser ceva pana-n 9 10 mil rol.



te duci la orice firma ce face refill-uri si ceri toner pentru imprimanta respectiva de obicei nu te duce mai mult de 500k un refill de orice fel de imprimanta

#30
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Un Canon I560 ce va spune?
Ma bate gandul sa-mi iau asa ceva si chiar imi plac specificatiile, dar daca stiti ceva mai bun, sau tot asta dar mai jos de 118 euro (fara tva) v-as fi recunoscator daca ati posta :OK:

#31
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Intrebare incuietoare (pentru mine):
Deoarece folosesc un program de contabilitate (care este facut ca orice program de contabilitate romanesc, in Fox) am nevoie sa printez din DOS. Din cate am vazut in specificatii, HP 1010 nu face acest lucru insa HP 1015 da. Nu am vazut insa in ofertele firmelor romanesti asa ceva. Stiti cumva de unde o pot lua si cam cat e banu'?

#32
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Ai' ca am gasit. Da parca e cam scumpa. Exista posibilitatea sa scot din DOS cu HP 1010?

#33
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
io mi-as lua hp in locul tau...de fapt deja mi-am luat vreo 4.
cateva sfaturi...nu lua modele ieftine de la hp ca ce e ieftin e si prost , crede-ma am intrat intr-un service autorizat hp si ce era acolo de imprimante mici seria 35xx era durere. daca iti iei cauta una cu cartusele 45/78 ca sunt mai mari si tin mai multe refiluri.
daca vrei laser , cea mai buna imprimanta laser scoasa vreodata de hp a fost laserjet 4/4+ modele din 94-95-96 care sunt cele mai trainice si te tine si tonerul. eu personal am vandut deastea si am desfacut o carca ca sa vad ce e in ele. greseala hp-uluia fost ca n-au dat garantie pe viata la ele. imi pare rau ca nu mi-am pastrat si eu una , am optat pentru un hp mai rapid. deci laser 4/4+ , ink-jet cauta una cu cartusele 45-78 daca vrei calitate medie ,  iar daca vrei ceva mai bun si la bani putini din magazin incearca 5150 , face minuni.
acum depinde si cat te tine buzunarul , eu personal mi le cumpar la mana a 2-a fiindca noi is destul de scumpe si sunt student :) .asa ca daca stii pe careva care se pricepe , ia-l de aripa si cauta pe burse.
sa ne zici ce iti iei pana la urma. toate cele bune!

#34
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Pai din cele spuse de mine mai sus dintre Hp si Hp cred ca aleg .... aaaa ... hp !?
Numarul de pagini scoase pe luna este destul de mic asa ca nu ma bag la o imprimanta din asta laser mare ca nu vad de ce. Nu e vorba de ieftin sau scump aici ci de cat de mica e imprimanta aia. Daca se descurca cu 1000 -2000 de pagini pe luna atunci e ok.
Nu ma impac cu sh-urile, eu sunt ghinionist din fire si in aceste cazuri sansa mea de a lua ceva care sa se buleasca dupa scurt timp ... e maxima. Deci vreau ceva cu garantie.
M-am mai uitat la un Samsung (17 si ceva), insa am vazut ca mai sunt unele probleme de rezolvat la ea (ia aiurea pagina de la alimentatorul ala manual).
Am ramas la Hp 1010 daca trece testul cu scosul din DOS, daca nu Hp 1015.
Stie cineva cum faci sa printeze hp1010 din DOS. In specificatii zice ca nu se poate dar poate stie careva cum sa fac.

#35
Lizard

Lizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 06.12.2002
nu ma pricep... dar...

1010/1012 nu au decat suport pt conexiune usb.... daca tu reusesti sa faci sa mearga usb-ul in DOS....

si eu ma gandesc tot la un 1015 zilele astea

#36
silver2

silver2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.01.2004
de un Samsung ML 1710 ce ziceti? ca si eu sunt in cautare de imprimanta..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate