Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Samsung 940BW, Asus VW192S, LG L194WT-SF sau BenQ FP92W

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
theandu

theandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.12.2006
Nu stiu ce sa aleg am citit atatea dar tot nu`s hotarat. :( joc Counter Strike si mai sunt si maniac cu filmele :P dati`va cu parerea pls. 10x

#2
danielion

danielion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.08.2006
Eu zic Samsung, cu toate ca 4ms timp de raspuns nu e chiar cea mai buna optiune de pe piata. Pt Counter, chiar si cele 2ms ale lui 940BF sunt la limita. Momentan, cred insa ca e cea mai buna alegere. Lucrez in domeniu si am avut posibilitatea sa vad foarte multe monitoare LCD noi. Samsung-urile mi s-au parut cele mai bune la calitate si timp de raspuns.

#3
Lawler

Lawler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.11.2006

View Posttheandu, on Dec 4 2006, 11:39, said:

Nu stiu ce sa aleg am citit atatea dar tot nu`s hotarat. :( joc Counter Strike si mai sunt si maniac cu filmele :P dati`va cu parerea pls. 10x


Eu iit recomand Benq,sunt mai fiabile si are caracteristici mai bune decat toate celelalte,plus ca service-urile sunt pline de samsung:(

#4
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Eu am LG194WT si sunt f. multumit de el. CS merge perfect, iar senzatia pe wide e f. tare.

#5
gabimax

gabimax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.08.2003
Orice, numai SAMSUNG nu!

#6
theandu

theandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.12.2006
Si eu am inteles de la cei de la pcgarage ca samsungurile nu prea`s bune. Au avut probleme cu ele. In rest a zis ca celelalte 3 sunt OK. Eu as opta pt Asus ca are luminozitatea mai mare(330cd/m2) ca celelalte 2(LG si BenQ 300cd/m2).

@biceman: ce setari are LG`ul? are truebright sau vreo setare de genu` asta?

#7
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

View Posttheandu, on Dec 4 2006, 22:01, said:

@biceman: ce setari are LG`ul? are truebright sau vreo setare de genu` asta?

LG-ul are presetari de Movie, Game, Custom....... Se permit reglarile uzuale, adica luminozitate, contrast, sharpness, etc. Monitorul vine cu cablu DVI care merita folosit, chiar daca nu mai ai acces la setarile de reglare a imaginii (pe verticala, orizontala), dar imaginea e cu mult mai clara. Meniul e destul de simplu.
Nu te uita la specificatia de 330cd de la alte monitoare, pt. ca la LG are 300cd si in plus un contrast de 2000:1 => negrul e negru si albul e alb, fara nuante sterse. Culorile sunt bogate, cu un singur neajuns: gradientele de gri apar in benzi fine (dar se pare ca e o problema comuna tuturor LCD-urilor). Oricum problema nu e deranjanta decat la programele de grafica daca folosesti gradiente.

PS> LG are specificatii mai bune decat BenQ (in plus am mai avut produse BenQ si m-au dezamagit), multe Samsung-uri au probleme cu pixelii morti, Asus e varza!

Edited by biceman, 06 December 2006 - 09:28.


#8
danielion

danielion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.08.2006
Fratilor, nu vreau sa ma contrez cu voi, dar ce e scris pe cutie difera uneori in mod grosolan fata de realitate. Lucrez la o revista IT si avem dispozitive de masurare a luminozitatii si contrastului. In afara de Samsung-uri si unele LG-uri, aproape niciun alt monitor nu a dat la masurare valorile specificate de producator. Si in mod special BenQ-urile, pe care le lauda cineva mai sus, au specificatii de-a dreptul nesimtite. Cat despre fiabilitate, eu cred ca poti sa nimeresti un monitor prost si la Samsung si la LG. Faptul ca LG are acele 4 sau 5 presetari nu e neaparat un atu. Poti sa iti setezi o combinatie de culori si contrast, iar apoi e de-ajuns sa te joci cu luminozitatea in functie de ceea ce vizionezi. Contrastul acela de 2000:1 pe care il au unele LCD-uri nu e real, asa cum banuiesti. E realizat prin tehnici de compensare si aduce doar un mic spor vizibil de calitate a imaginii.
In privinta pixelilor morti sau nonconformi, doar Philips garanteaza lipsa totala a lor. Pt ceilalti, faci testul la magazin cu un program specific sau schimband culoarea de pe desktop.
Bafta!

Edited by danielion, 06 December 2006 - 10:15.


#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Normal ca Samsung sunt mai multe in service pt. ca se si vand mult mai multe decat LG, Benq nu mai zic de Asus.
Am Samsung-uri la servici,  940BW, am 215TW acasa, ft multumit si fara pb.  Asa ca iti recomand Samsung 940BW. Normal, testeaza-l inainte de a-l cumpara.

Edited by MD, 07 December 2006 - 10:41.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003
Eu am unul dinasta http://benq.ro/produ...CD/?product=542 si e fain calitativ, 8msec. Dar are o problema care ma seaca, fiind nativ 1280/1024 inseamna ca nu e 4/3 real si am rapoarte aiurea in orice alte rezolutii, cercul e oval :( Neplacut dar asta e... oricum stau tot pe CRT, asta l-am luat pt alt scop.

Edited by andreic, 09 December 2006 - 08:21.


#11
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
LG1952 HQ .. f. misto monitorul. Il recomand.

#12
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
eu as merge pe produsul de la la benq

#13
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Nu mai merita in zilele de azi sa iei monitor 4:3. Wide e mult mai practic, Windows Vista e facut pentru wide. Toate jocurile de acum incolo vor suporta wide.
@andreic > pe 1440x900 widescreen, cercul e rotund  ^_^

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003
Am wide pe laptop, insa nu vad avantaje reale decat daca filmezi mult in 16:9 si vizionezi tot pe el, altfel nu vad la ce ar fi practic, in jocuri nu suport wide, nu-mi da bine. Pt home-moviez folosesc deasemenea tot 4/3 PAL intrucat da mai bine, am lucrat si 16:9 si drept sa-ti spun e o senzatie mai ciudata, merge numai daca faci peisaje si documentare in rest nu da bine.

#15
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

View Postandreic, on Dec 9 2006, 15:57, said:

Am wide pe laptop, insa nu vad avantaje reale decat daca filmezi mult in 16:9 si vizionezi tot pe el, altfel nu vad la ce ar fi practic, in jocuri nu suport wide, nu-mi da bine. Pt home-moviez folosesc deasemenea tot 4/3 PAL intrucat da mai bine, am lucrat si 16:9 si drept sa-ti spun e o senzatie mai ciudata, merge numai daca faci peisaje si documentare in rest nu da bine.

Aici e un site unde ai toate datele necesare pentru a rula jocurile mai vechi pe widescreen! De la Doom3 incoace toate suporta wide. Filmele in ziua de azi sunt filmate 16:9, deci pe ecran 4:3 apar doua benzi negre foarte late (deci da mai bine pe ecran wide). Oricum pentru vizionare de calitate a DivX-urilor recomand DVD Player standalone cu suport DivX (Pe TV se vede mult mai bine). La ce e practic wide: de exemplu gandeste-te ca lucrezi in Excel si ai  vreo 20 de coloane...; sau ai sidebar (vezi Vista)...; toolbar-ul de la diferite programe e pe un rand, nu doua... Nu mai vorbesc de senzatia unui peisaj pus ca background vezi aici

#16
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View Postbiceman, on Dec 9 2006, 15:47, said:

Nu mai merita in zilele de azi sa iei monitor 4:3. Wide e mult mai practic, Windows Vista e facut pentru wide. Toate jocurile de acum incolo vor suporta wide.
@andreic > pe 1440x900 widescreen, cercul e rotund  ^_^

Si site-urile web sunt optimizate pentru wide-ul tau. Fugi mai baiete cu propaganda ta. Cica widows vista e facut pentru lcd-uri wide  =))

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbiceman, on Dec 9 2006, 18:50, said:

Filmele in ziua de azi sunt filmate 16:9, deci pe ecran 4:3 apar doua benzi negre foarte late (deci da mai bine pe ecran wide).
Mersi pt link. 16:9 e standardul american si british (1:1.77 - 1:1.88 sau pe aproape, e o mica diferenta intre ele) si e impamantenit la tv-uri wide, nu face benzi foarte late in 4/3, ai cuvantul meu ca doar ti-am spus am filmat 16:9 si am vizionat pe tv 4/3. Benzi late rau face 1:2.35 - cinemascope sau panavision care oricum face benzi si pe un tv 16:9. Eu insa nu am microbul asta cu filmele comerciale, ma uit mai mult la filmele facute de mine sau prieteni sau la concerte atunci cand le am.

View Postbiceman, on Dec 9 2006, 18:50, said:

Oricum pentru vizionare de calitate a DivX-urilor recomand DVD Player standalone cu suport DivX (Pe TV se vede mult mai bine).
Normal, folosesc un Eboda pe un tv crt Toshiba plat 4/3 si se vede superb, culori si claritate, interleave frumos fara artefacte ca pe pc (in dvd evident nu divx ca ala e solutie de compromis), de aia nu prea vad utilitatea ecranului lat pe pc, e fancy dar atat.

Edited by andreic, 09 December 2006 - 20:46.


#18
bonny83

bonny83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.01.2006
Eu am pe masa la serviciu un LG wide si sunt foarte multumit de el ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate