Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Sfanta Treime

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9349 replies to this topic

#1117
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
Ce relevanță are copilul aici? E vorba despre copilul Isus? Baby Jesus, sau cum?Posted Image
[ http://www.babyjesusdoll.com/_images/DSC00427_edited.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.imgur.com/wkZMRskg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.babyjesusdoll.com/_images//DSC00443_edited.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.babyjesusdoll.com/_images/DSC00427_edited.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu știi pe unde să mai scoți cămașa, așa e? Posted Image
Ai scris ceva la grabă și acum...trebuie să explici. Și nu poți, că nu ai cum.

Edited by dark, 31 October 2017 - 20:53.


#1118
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Pot sa explic ce vreau sa spun prin cuvinte sau pe cuvinte? Oricum, daca nu intelegi notiunea de copil, nu prea mai are rost sa discutam notiunea de a ajunge undeva/la cineva prin spre deosebire de a ajunge undeva pe.

Edited by dapix, 31 October 2017 - 21:01.


#1119
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdapix, on 31 octombrie 2017 - 20:42, said:

"prin" nu reprezinta un parcurs pe care omul trebuie sa-l faca. E la fel cu nasterea unui nou nascut. El nu trebuie sa parcurga vreun drum ca sa ajunga in lume. Pur si simplu ajunge prin mama sa, dar fara sa umble. Nasterea unui copil e inca o necunoscuta totala pentru tine?
E vorba de calea spirituala, si cum spune el "cine Ma mananca pe Mine are viata " , deci in modul asta isus e mantuitor . Te "converteste " asemeni Lui , sau devii un EL adaca il "mananci", si astfel Tatal vede in tine un fiu preaiubit si te pastreaza pentru viata vesnica.

#1120
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
Calitatea de intermediar a Fiului este evident descrisă în Scripturi (Isus este Mare Preot), dar Dapix dorește să asimileze cumva pe Isus cu Tatăl, făcând din Ei una și aceeași ființă (entitate). Lucru cu totul absurd. Dar asta e trinitatea...

#1121
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdapix, on 31 octombrie 2017 - 19:09, said:

asa, dark si pacopaco, atunci cand nu aveti contraargumente discreditati persoana... si apoi va mirati de ce se feresc oamenii sa intre in dialog cu voi.

Noi avem vechime pe forumuri și știm anumite lucruri. Spre exemplu acesta. Probabil topicul va fi închis iar inițiatorul banat, cum a fost deja pe contul precedent. Deci nu am discreditat pe nimeni. Am scris adevărul și numai adevărul.

”De vreme ce nu mă mai pot împotrivi, cu argumente, duhului din mine care îmi tot repetă că sunt Dumnezeu, vă prezint și vouă argumentele lui, așteptând să mă convingeți că nu are dreptate sau poate, dimpotrivă, că așa este...”

Este domnul Tudorel666, Dumnezeu? Trinitate sau ce fel de Dumnezeu? Tu ce crezi, Dapix?

#1122
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
Întrebare: Este Dumnezeu, 3 Spirite ?

#1123
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 04 noiembrie 2017 - 10:29, said:

Întrebare: Este Dumnezeu, 3 Spirite ?

Nu, este unul singur: avem un Duh persoană, un Suflet persoană și un trup persoană. Acum, dacă domnia ta identifici spiritul cu sufletul sau cu duhul, eu nu știu.

#1124
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 04 noiembrie 2017 - 11:19, said:


Nu, este unul singur: avem un Duh persoană, un Suflet persoană și un trup persoană. Acum, dacă domnia ta identifici spiritul cu sufletul sau cu duhul, eu nu știu.
Daca spuneai simplu "eu nu stiu" ai fi spus un mare adevar. Numai ca ceva te indeamna sa spui si restul aberatiilor.

#1125
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
1 Timotei 4
1. Dar Duhul spune lamurit ca, in vremurile din urma, unii se vor lepada de credinta, ca sa se alipeasca de duhuri inselatoare si de invataturile dracilor,


Înțelegi, Dude, cât de importantă este învățătura corectă și prin urmare discuțiile despre Trinitate nu sunt doar un moft așa cum consideri mătăluță?

#1126
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 10 noiembrie 2017 - 11:50, said:

Daca spuneai simplu "eu nu stiu" ai fi spus un mare adevar. Numai ca ceva te indeamna sa spui si restul aberatiilor.

Da, mă îndeamnă și nu mă fulgeră nimic. Dimpotrivă, fulger eu...

#1127
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
În 534, papa Leon al X-lea acceptă formula, la început suspectă: „Unus de Trinitate passus est carne - Unul din Treime a suferit în trup”.


Astăzi, teologii trinitari au părăsit o astfel de viziune, o astfel de înțelegere, dar ce a spus acel papă este logic în contextul trinității, care oricum este o dogmă falsă.
Teologii trinitari nu învață în felul acesta. Ei explică, savant, că Dumnezeu făcut carne a suferit în trup, lăsând să se înțeleagă că toată treimea a suferit în carne, deși pare delirant, totuși aceasta este înțelegerea actuală, că Dumnezeu (tot) era, cumva, în Cristos, suferind și murind, apoi înviindu-se singur.

#1128
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Iha . . . . vorba lu sfantul Jakob, te gandis frate sa apari.  Ai activat pe alte meleaguri , sau ce ai patit ? No bine ai revenit . . . . era sa zic "sa-ti fie tarana usoara" dar nu e cazul.

Stai ca Arkenton aka Stokkolm si-a facut un nou cont, acum isi zice Marro, cred ca s-a cam maronit insa e aprig impotriva protestantilor. Ce o avea cu ei nu inteleg . Poate reuseste macar sa faca distinctie intre denominatiunile protestante .

Trinitatea e o doctrina promovata de lideri. Te-ai fi asteptat ca ei sa fie mai destupati la minte insa cred ca ceva le blocheaza mintea sa accepte noua doctrina a unicitatii divine.

#1129
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 30 decembrie 2017 - 16:35, said:

În 534, papa Leon al X-lea acceptă formula, la început suspectă: „Unus de Trinitate passus est carne - Unul din Treime a suferit în trup”.


Astăzi, teologii trinitari au părăsit o astfel de viziune, o astfel de înțelegere, dar ce a spus acel papă este logic în contextul trinității, care oricum este o dogmă falsă.
Teologii trinitari nu învață în felul acesta. Ei explică, savant, că Dumnezeu făcut carne a suferit în trup, lăsând să se înțeleagă că toată treimea a suferit în carne, deși pare delirant, totuși aceasta este înțelegerea actuală, că Dumnezeu (tot) era, cumva, în Cristos, suferind și murind, apoi înviindu-se singur.

N-am priceput ce ai vrut să spui...

#1130
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDorel666, on 30 decembrie 2017 - 23:36, said:

N-am priceput ce ai vrut să spui...
Nici el, stai liniștit.

#1131
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDorel666, on 30 decembrie 2017 - 23:36, said:


N-am priceput ce ai vrut să spui...

Este evident că absurdul dogmei trinitare s-a instaurat în teologia creștină încetul cu încetul. Prima dată exista o trinitate ca o formă de monarchianism, recunoscîndu-se Tatălui dominația absolută, apoi s-a ajuns la ce este astăzi, co-egalitate desăvârșită între cele 3 Persoane care, chipurile, formează ființa divină unică Dumnezeu.
Trinitatea nu a fost dintotdeauna ceea ce este astăzi. Citiți Crezul de la Niceea din 325 e.n., acolo nu apare Trinitatea atât de explicit cum ar fi trebuit.

#1132
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postdark, on 31 decembrie 2017 - 09:22, said:



Este evident că absurdul dogmei trinitare s-a instaurat Ă®n teologia creștină Ă®ncetul cu Ă®ncetul. Prima dată exista o trinitate ca o formă de monarchianism, recunoscĂ®ndu-se Tatălui dominația absolută, apoi s-a ajuns la ce este astăzi, co-egalitate desăvârșită Ă®ntre cele 3 Persoane care, chipurile, formează ființa divină unică Dumnezeu.
Trinitatea nu a fost dintotdeauna ceea ce este astăzi. Citiți Crezul de la Niceea din 325 e.n., acolo nu apare Trinitatea atât de explicit cum ar fi trebuit.

Esti la fel de buna la religie, ca la fizica.

#1133
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDorel666, on 30 decembrie 2017 - 23:36, said:


N-am priceput ce ai vrut să spui...

Trinitarienii vin cu lozinca ”Dumnezeu s-a făcut om”. Ei bine, acel papă și-a dat seama de absurdul acestei lozinci care astăzi e promovată cu îndărătnicie, deși Tatăl și Duhul Sfânt nu s-au întrupat.

#1134
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postdark, on 31 decembrie 2017 - 11:22, said:



Trinitarienii vin cu lozinca ”Dumnezeu s-a făcut om”. Ei bine, acel papă și-a dat seama de absurdul acestei lozinci care astăzi e promovată cu Ă®ndărătnicie, deși Tatăl și Duhul Sfânt nu s-au Ă®ntrupat.

Si manualul de fizica ce zice? 😂

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate