Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Martin Luther, Reforma si mostenirea sa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
269 replies to this topic

#199
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 2 2008, 00:40, said:

Da, poate porunca si mesajul bisericii tale, desigur. Porunca biblica este sa ascultam poruncile Domnului.

Ioan 14

15Dacă Mă iubiți, veți păzi poruncile Mele.

Apostol a fost si Iuda. Petru, alt apostol, cazuse in greseala cu mancatul kosher cu iudeii. Sau....... nu-i asa?

Iar, cine se ghideaza dupa oameni, ajunge ca cei din biserici:

Ieremia 17

5,,Așa vorbește Domnul: blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijinește pe un muritor și își abate inima dela Domnul!

......problema e ca unii doar cred ca ,,pazesc,, poruncile D-lui.....realitatea e cu totul alta......obraznicie, ingamfare,....
....vorbire de rau, minciuna, inchinare la idoli - bani, case , masini - ,....hotii cu acte in ,, regula ,,...etc....etc.....ca
sa nu mai vorbim de inchinarea la vechea zi pagana - ziua soarelui....duminica....de la imperiul roman ,,dainuire,,.... :rolleyes:

#200
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, "blestemat să fie omul care se încrede în om"...........  si in coana mare!!!!

#201
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 3 2008, 15:50, said:

Da, "blestemat să fie omul care se încrede în om"...........  si in coana mare!!!!

.......problema e ca nici ,,coana mare,, nu a cerut nimanui sa se increada in ea.....ci in
Scripturi.....iar scrieri si explicatii despre Biblie au o droaie de autori......chiar si tu ne oferi de
multe ori ,,explicatii,, care insa nu prea ,,pusca,, deloc cu scripturile..... ;).....asadar noi comparam
eventual cu scripturile.....si pastram ce e bun.....parca asa scrie in epistole...... :rolleyes:

#202
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 3 2008, 17:03, said:

.......problema e ca nici ,,coana mare,, nu a cerut nimanui sa se increada in ea.....ci in
Scripturi.....iar scrieri si explicatii despre Biblie au o droaie de autori......chiar si tu ne oferi de
multe ori ,,explicatii,, care insa nu prea ,,pusca,, deloc cu scripturile..... ;).....asadar noi comparam
eventual cu scripturile.....si pastram ce e bun.....parca asa scrie in epistole...... :rolleyes:
Fii serios: este ca Maria pt ortodocsi!!!!!!! :lol:

#203
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 3 2008, 19:16, said:

Fii serios: este ca Maria pt ortodocsi!!!!!!! :lol:

.......iar minti.....se roaga cineva la egw ?.....se inchina la vreun tablou de-al ei ?.....etc...
.......asadar.....
.......problema e ca nici ,,coana mare,, nu a cerut nimanui sa se increada in ea.....ci in
Scripturi.....iar scrieri si explicatii despre Biblie au o droaie de autori......chiar si tu ne oferi de
multe ori ,,explicatii,, care insa nu prea ,,pusca,, deloc cu scripturile..... .....asadar noi comparam
eventual cu scripturile.....si pastram ce e bun.....parca asa scrie in epistole...... ;)

#204
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 3 2008, 22:01, said:

.......iar minti.....se roaga cineva la egw ?.....se inchina la vreun tablou de-al ei ?.....etc...
.......asadar.....
.......problema e ca nici ,,coana mare,, nu a cerut nimanui sa se increada in ea.....ci in
Scripturi.....iar scrieri si explicatii despre Biblie au o droaie de autori......chiar si tu ne oferi de
multe ori ,,explicatii,, care insa nu prea ,,pusca,, deloc cu scripturile..... .....asadar noi comparam
eventual cu scripturile.....si pastram ce e bun.....parca asa scrie in epistole...... ;)
Problema este ca de fiecare data cand o crezi pe ea in detrimentul lui Dumnezeu, gen doctrina sanctuarului :lol: :lol: o faci un idol, ceea ce si este.

#205
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 4 2008, 02:35, said:

Problema este ca de fiecare data cand o crezi pe ea in detrimentul lui Dumnezeu, gen doctrina sanctuarului :lol: :lol: o faci un idol, ceea ce si este.

.......iar minti......pentru ca nu o crede nimeni pe ea in detrimentul lui D-zeu......ci
tocmai ca scrierile ei si ale oricaruia despre scripturi sunt comparate cu Cuvantul lui D-zeu.....asa
ca nu vorbi tu in locul altora spunand altfel decat ceea ce ei cred...... ;)

#206
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 4 2008, 10:52, said:

.......iar minti......pentru ca nu o crede nimeni pe ea in detrimentul lui D-zeu......ci
tocmai ca scrierile ei si ale oricaruia despre scripturi sunt comparate cu Cuvantul lui D-zeu.....asa
ca nu vorbi tu in locul altora spunand altfel decat ceea ce ei cred...... ;)
Cum sa compari scrierile lu' nebuna aia cu Scriptura? :lol:

#207
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 4 2008, 21:33, said:

Cum sa compari scrierile lu' nebuna aia cu Scriptura? :lol:

......eu compar si pe altii......cu scriptura......aveai parca si tu pe unu cu ,,R,, ca ,,mentor,,.....ala
nu e nebun ?...... ;)

#208
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 4 2008, 23:06, said:

......eu compar si pe altii......cu scriptura......aveai parca si tu pe unu cu ,,R,, ca ,,mentor,,.....ala
nu e nebun ?...... ;)
e nebun sigur.......... daca exista :lol: eu n-am guru, mentor, pastor, etc...... niciun om

Ieremia 17

5,,Așa vorbește Domnul: blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijinește pe un muritor și își abate inima dela Domnul!

Edited by zexelica, 05 December 2008 - 00:34.


#209
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 5 2008, 01:33, said:

e nebun sigur.......... daca exista :lol: eu n-am guru, mentor, pastor, etc...... niciun om

Ieremia 17

5,,Așa vorbește Domnul: blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijinește pe un muritor și își abate inima dela Domnul!

.......e f. valabil......oricum  azs sunt in consens cu acest verset......te intreb insa......e valabil versetul daca
iti zice nevasta.....vezi ca ti-am pus pantofii in dulap.......adica nu o crezi niciodata bazat fiind pe acest
verset ?.....asadar....intotdeauna in scripturi e important contextul......insa chiar versetul spune.......si
isi abate inima de la D-ul.......cumva egw ne abate inima de la D-ul ?...... ;)

#210
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 6 2008, 23:33, said:

.......e f. valabil......oricum  azs sunt in consens cu acest verset......te intreb insa......e valabil versetul daca
iti zice nevasta.....vezi ca ti-am pus pantofii in dulap.......adica nu o crezi niciodata bazat fiind pe acest
verset ?.....asadar....intotdeauna in scripturi e important contextul......insa chiar versetul spune.......si
isi abate inima de la D-ul.......cumva egw ne abate inima de la D-ul ?...... ;)
Da, coana mare va abate inima..... adica nu, ca nu se poate, corectez: continua abaterea inimii voastre deja abatute  :huh: ?

#211
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 7 2008, 03:23, said:

Da, coana mare va abate inima..... adica nu, ca nu se poate, corectez: continua abaterea inimii voastre deja abatute  :huh: ?

.......dovedeste.......cum abate ea inima de la D-ul ?...... ;) .......       http://www.azsromania.org/egw/

#212
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 9 2008, 13:52, said:

.......dovedeste.......cum abate ea inima de la D-ul ?...... ;) .......       http://www.azsromania.org/egw/
Simplu: sustinand ceva contrar Scripturii.

#213
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 10 2008, 00:20, said:

Simplu: sustinand ceva contrar Scripturii.
......ca de exemplu..... ;)

#214
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 14 2008, 22:07, said:

......ca de exemplu..... ;)
Sa respecti sabatul evreiesc, dat evreilor ca un semn si implinit de Hristos, care ne-a sfintit.

#215
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 15 2008, 02:52, said:

Sa respecti sabatul evreiesc, dat evreilor ca un semn si implinit de Hristos, care ne-a sfintit.

.......implinit in sensul de model desavarsit..... al pazirii sabatului...... :rolleyes:

#216
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 15 2008, 11:41, said:

.......implinit in sensul de model desavarsit..... al pazirii sabatului...... :rolleyes:

Exod 31

13,,Vorbește copiilor lui Israel, și spune-le: ,Să nu care cumva să nu țineți sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine și voi, și urmașii voștri, un semn după care se va cunoaște că Eu sînt Domnul, care vă sfințesc.

Nu lucra fizic inseamna ca nu poti face nimic pt a te sfinti, ci doar Dumnezeu poate sfinti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate