Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Martin Luther, Reforma si mostenirea sa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
269 replies to this topic

#145
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

View Postmonokeros, on Sep 2 2008, 19:42, said:

Yep, sure. Pace, fratie, cumsecadenie, si mai ales sa tolerezi pe unul care impuie creierii lumii cu:


@Ramasite pana si neinsufletite ale sfintilor: se spune ca pana si sorturi si stergare purtate de Pavel vindecau bolnavi. Grabiti-va deci sa va rugati lui Iisus: doamne Iisuse, nu cumva, dupa ce Pavel a murit, sa mai faca vreo minune vreun lucru purtat de el, ca misiunea ta pe pamant (si a sfintilor tai) nu este sa se vindece oameni ci sa demonstram noi ca ortodoxia nu are dreptate.

Vrei sa spui ca inaintea lui Dumnezeu stergarul ala care face minuni e mai sus decat un pacatos care nu face minuni?
maine poimaine te inchini la stergar si il faci dumnezeu

#146
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Well, se pare ca ai aptitudini autentice de a nu voi sa intelegi sensul unei intrebari. N-am pus stergarul la concurenta cu tine. Te-am intrebat daca e cazul sa ne rugam plini de ascultare fata de scripturi ca stergarul ala nu cumva sa faca minuni si dupa ce Pavel era mort, in buna traditie ca ortodocsii "trebuie" sa nu aiba dreptate. Deci, doamne Iisuse, priveaza de puterea facatoare de minuni orice, ca noi tre' sa avem dreptate la debate pe forum. Ah, si, mai ales, sfintii nu erau cine stie ce, erau oameni ca si voi. Astept minunile facute de stergare purtate de tine.

Edited by monokeros, 02 September 2008 - 20:45.


#147
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postrazvanpana, on Feb 19 2008, 11:03, said:

Corect.
Mantuirea e personala si pe DUMNEZEU il poti cunoaste (intelege) studiind cuvantul SAU (Biblia) iar apoi daca esti de acord cu el , sa practici ceea ce ai citit.
Ai o gandire sanatoasa.
A fi de acord si a crede este FAPTA, deci mantuirea despre care vorbesti este fabricata la tine la biserica si este falsa ca cei care o sustin.

Edited by zexelica, 03 September 2008 - 01:32.


#148
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

View Postmonokeros, on Sep 2 2008, 21:45, said:

Astept minunile facute de stergare purtate de tine.
Ar trebui sa iei in calcul ca si Satana face minuni.

#149
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Ar trebui sa te intrebi ce minuni poate face Satana prin apostolul Pavel, blasfemator de doua parale ce esti. "Nu poate scoate Satana pe Satana, caci s-ar surpa imparatia lui". Dar problema nu sta aici. Fiind condusi de ereziarhi care n-au nici urma de viata crestina, ca se ocupa numai cu balmajitul scripturii, ca si cum recitarea cartii de bucate poate substitui bucataria, ati proclamat ca minunile nu se mai fac si ca proorociile nu se mai intampla, potrivind din coada ca de obicei doua versete scoase din context. Dupa care, evident, toti la care se intampla sunt de la Satana. Urmand rostogolitul ochilor peste cap ca voi sunteti persoane pioase, care sfinti nu mancati si draci nu vomitati. Ca tre' sa fie pace, liniste si intelegere ca sa va puteti varsa mizeriile in capul cui va vine. Etc. etc. "Doamne Iisuse, nu cumva sa lasi vreo minune sa se intample, nu cumva sa aiba careva dreptate ca onania cu scriptura in mana nu e singura activitate corecta. Nu ne pasa ca ai zis apostolilor "nimeni facand o minune in numele meu nu ma poate vorbi degraba de rau". Sa faci bine sa nu dai nimanui vreo putere, ca e cum a zis Luther, hoitul ramane pacatos orice i-ai face, tre' sa pacatuim cu curaj". Hai, trezirea.

Edited by monokeros, 06 September 2008 - 13:09.


#150
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

View Postmonokeros, on Sep 6 2008, 14:02, said:

Ar trebui sa te intrebi ce minuni poate face Satana prin apostolul Pavel, blasfemator de doua parale ce esti.

Ca blasfemie am spus? "Well, se pare ca ai aptitudini autentice de a nu voi sa intelegi sensul unei" afirmatii. Nu m-am referit la minunile autentice din Biblie. Vezi contextul afirmatiei tale.

View Postmonokeros, on Sep 6 2008, 14:02, said:

"Nu poate scoate Satana pe Satana, caci s-ar surpa imparatia lui".
Unde scrie?

View Postmonokeros, on Sep 6 2008, 14:02, said:

Dar problema nu sta aici. Fiind condusi de ereziarhi care n-au nici urma de viata crestina, ca se ocupa numai cu balmajitul scripturii, ca si cum recitarea cartii de bucate poate substitui bucataria, ati proclamat ca minunile nu se mai fac si ca proorociile nu se mai intampla, potrivind din coada ca de obicei doua versete scoase din context. Dupa care, evident, toti la care se intampla sunt de la Satana. Urmand rostogolitul ochilor peste cap ca voi sunteti persoane pioase, care sfinti nu mancati si draci nu vomitati. Ca tre' sa fie pace, liniste si intelegere ca sa va puteti varsa mizeriile in capul cui va vine. Etc. etc. "Doamne Iisuse, nu cumva sa lasi vreo minune sa se intample, nu cumva sa aiba careva dreptate ca onania cu scriptura in mana nu e singura activitate corecta. Nu ne pasa ca ai zis apostolilor "nimeni facand o minune in numele meu nu ma poate vorbi degraba de rau".
Dupa descoperiri de ultima ora se pare ca nu toti protestantii "au proclamat ca minunile nu se mai fac si ca proorociile nu se mai intampla."
Apropo, cam ce proorocii crezi ca se mai intampla in timpul acesta?
Ai luat in calcul ca unii oameni pot fi sinceri in greseala lor?
Unde scrie "nimeni facand o minune in numele meu nu ma poate vorbi degraba de rau"?

View Postmonokeros, on Sep 6 2008, 14:02, said:

Sa faci bine sa nu dai nimanui vreo putere, ca e cum a zis Luther, hoitul ramane pacatos orice i-ai face, tre' sa pacatuim cu curaj". Hai, trezirea.
De unde reies vorbele acestea ale lui Luther?

#151
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Cauta si tu prin biblie, ca va laudati ca o cititi bine-bine. :P
@Luther : "fortiori pecca" :P
@proorocii : cand o sa ai nevoie de una, fii sigur ca te gaseste.

#152
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Asadar, din ce carte si ce pagina ai citat: "Nu poate scoate Satana pe Satana, caci s-ar surpa imparatia lui"?
Nu crezi ca e de datoria ta sa dai sursa, atunci cand citezi ceva? Nu asa ai fost de acord cand ti-ai facut contul?

View Postmonokeros, on Sep 7 2008, 01:05, said:

@Luther : "fortiori pecca" :P
Si ce e cu asta? Mi-ai indicat cartea, autorul, pagina? Fii mai explicit.

View Postmonokeros, on Sep 7 2008, 01:05, said:

@proorocii : cand o sa ai nevoie de una, fii sigur ca te gaseste.
Eram curios ce crezi tu, ca eu stiu ce cred eu. Daca te lauzi ca proorociile nu s-au sfarsit, asa cum cred si eu, trebuie sa arati proorocii pentru aceste momente. Sau esti inca la un nivel declarativ?

#153
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

Nu asa ai fost de acord cand ti-ai facut contul?

Nu.

#154
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Nu aveai altfel cum sa iti faci cont.
Eu cred despre tine ca ai gresit cu acele pareri, si de aceea vreau sa vad pe ce te bazezi. Normal este, indiferent daca exista o regula sau nu, sa dai sursa de unde citezi.

Edited by CatunStelian, 07 September 2008 - 07:42.


#155
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Well, desi cica e pacat sa intrebi mortii, te-as trimite sa ceri parerea lui Michel Servet, haha.

#156
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

View Postmonokeros, on Sep 7 2008, 13:14, said:

Well, desi cica e pacat sa intrebi mortii, te-as trimite sa ceri parerea lui Michel Servet, haha.


crezi ca e bine sa intrebam mortii? ai nelamuriri in privinta asta?

#157
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Draga, in ce-l priveste pe Servet (si alte cazuri) oamenii s-au inteles "de minune". Scrie in Biblie sa ucizi vrajitorii - gata. :P Nu e nimic de intrebat.

#158
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

View Postmonokeros, on Sep 7 2008, 13:14, said:

Well, desi cica e pacat sa intrebi mortii, te-as trimite sa ceri parerea lui Michel Servet, haha.
Eu ti-am cerut referintele, de unde ai citat? Nu te plictisesti sa ma tot amani?

#159
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Tu te faci ca nu intelegi. Luther a sustinut ca nu este posibila viata fara pacat pe pamant. Dar de la asta s-a ajuns la acceptarea formala a pacatului, un precedent inimaginabil. Calvin a mers mai departe, sustinand predestinarea pe baza unor paragrafe interpretate dupa ureche din scrierile pauline. Amandoi de fapt au ignorat lato sensu interpretari ale scripturii care nu le erau convenabile pentru ca ceea ce doreau de fapt era o interpretare care sa le justifice deciziile ca si cum erau sefi ai bisericii. De acolo incolo s-a intamplat ceva nitel neprevazut: au poftit si altii la fructul oprit. De atunci incoace avem zeci de culte care pretind ca respecta scriptura si numai scriptura. In practica, cei care au istorie suficient de veche respecta deja modalitati de interpretare proprii confesiunii lor, care reprezinta (desi toti o sa evite cu grija sa spuna asta) traditia sectei in cauza. Si cu asta n-am nevoie de citate exacte. Poti sa te ostenesti tu, e oricum o osteneala inutila.

#160
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Luther si Calvin si toti reformatorii au avut greseli teologice. Nici ceilalti crestini de atunci nu stateau mai bine.
Luther spunea ca in aceasta lume niciodata nu se poate invinge complet impactul firii pamantesti. In acest sens, Pavel vorbeste despre crestini ca sunt firesti. Ei inca trebuie sa se lupte cu firea pamanteasca. Iar omul cel vechi nu e omorat in totalitate si complet pana nu intra in slava. Reformatorii credeau in procesul timp de o viata al sfintirii.
Nu i-am cunoscut pe Luther, sau pe Calvin cu predestinarea lui, ca pe niste gnostici, care sa afirme: pacatuiti cat de mult puteti, ca nu mai conteaza. Nici pe protestanti.

De ce e dificil de inteles ca este greu sa dai tot ce stii si ai practicat din plin, la o parte, si sa incerci sa iti conformezi viata de credinta doar in spiritul si litera Sfintei Scripturi? Priveste timpul scurs de la convertirea apostolului Pavel pana la intrarea sa in lucrare. Pavel insa, avea avantajul ca exista un Anania care il ajuta, si nivelul cunoasterii Scripturii era ridicat.
Luther si Calvin au creat modele imperfecte pentru urmasii lor. Ei nu au fixat dogme, ci doctrine perfectibile. Meritul lui Luther este mantuirea prin credinta.

Eu nu ma fac ca nu inteleg, ci asteptam sa explici de ce ai folosit ghilimelele nejustificat.

#161
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

De ce e dificil de inteles ca este greu sa dai tot ce stii si ai practicat din plin, la o parte, si sa incerci sa iti conformezi viata de credinta doar in spiritul si litera Sfintei Scripturi?

Da, asta e dificultatea, si Pavel a avut cu totul altceva care l-a ajutat - el a vazut in lumea spirituala cum vedem noi in cea fizica. Dar ce minune, Anania il putea ajuta ! Ma mir ca acribia mersului "ad literam" te lasa sa recunosti ca adevarul teologic se primeste de la un om, si nu tocmai de la oricare, ci de la unul care are o viata conforma cu ceea ce iti predica... Din pacate, azi, intrucat orice om (intr-adevar !) trupesc si lumesc poate pretinde ca citeste Scriptura si intelege in ce fel sa o aplice, lucrurile stau (ca sa folosesc un eufemism) "putin diferit". Si anume, au existat si exista oameni care isi aroga drepturi de interpretare exhaustiva si pretins inspirara de Sfantul Duh, in realitate ele fiind atat de contradictorii pe cat se vede, ba mai fiind si vizibil ca viata celor in cauza patimeste de abominatii la vedere. Ce folos atunci de o indreptare teoretica, ramasa litera moarta ?
Cu restul, pana una alta, ramane cum am stabilit.

#162
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
1. S-a sustinut cumva ca Dumnezeu nu lucreaza si prin oameni? Ca Pavel sa ajunga la maturitate spirituala au fost nevoie de ani.
2. De multe ori in confruntarile lui Luther, limbajul lui era violent si chiar murdar, dar stai linistit ca nu te intrecea.
3. A avut si multe parti bune. Este grav ca te-ai apucat sa atribui lui Luther insusiri pe care nu le-a avut prin afirmatii pe care nu le-a facut. Spune ceva despre tine. Ar trebui sa stea cineva sa iti verifice fiecare afrirmatie pe care o faci.
4. A afirma ca mantuirea vine prin credinta si nu prin ce se afirma si credea in 1517, nu poate fi decat de la Dumnezeu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate