Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Hayu Romania (serviciul de stream...

Scoatere bani pensie privata obli...

izolatie planseu regim DIY
 Colecționari de baterii.

Depanare telecomanda IR

Posibila frauda - mail de la adre...

Recomandare telefon premium
 Xiaomi Redmi Note 11 versiunea st...

memorie 8gb

Indicatorul mouse este centrat in...

Dilema instalare puffer cu o sesp...
 Sfat SRL sau PFA

Pozitii LED sau Bec incandescent....

MyheritageDNA - transport probe

Up Multibeneficii

cum se calculeaza corect costurile unei case la rosu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

bobinstein

bobinstein

Junior Member

• Grup: Members
ca multi altii,vreau sa-mi construiesc o casa dar vreau sa apelez la o firma,am avut o experienta neplacuta la renovarea apartamentului cu niste tipi uitati in soare de mici.ce ma intereseaza este ca cineva care se pricepe,sa ma invete cum sa-mi calculez pretul real al constructiei la rosu.multumesc

Ana_Karr

Ana_Karr

Ana

• Grup: Senior Members
Pai vezi cat este in medie metrul patrat la rosu (in vara era intre 180 - 240 euro). Sa zicem ca vrei o casa de 180 mp. 180 X 200 = 36000 euro. La astia mai pui 15000 (neprevazute + pierderi + furturi + racordari).
Ai grija si cate geamuri iti pui. Ca si asta conteaza, cand dai pe termopane 10.000 euro.

Si odata casa gata la rosu, incepi sa-ti pierzi ani din viata cu finisajele. Te mai costa inca o data pe atat sa o finisezi . Nu lux ! De bun simt .

porphyrogenitus

porphyrogenitus

priveste profund

• Grup: Validating
cu un proiect, cantitati de lucrari si deviz  :peacefingers: erorile sunt f mici

bobinstein

bobinstein

Junior Member

Ana_Karr, on Dec 5 2006, 16:12, said:

Pai vezi cat este in medie metrul patrat la rosu (in vara era intre 180 - 240 euro). Sa zicem ca vrei o casa de 180 mp. 180 X 200 = 36000 euro. La astia mai pui 15000 (neprevazute + pierderi + furturi + racordari).
Ai grija si cate geamuri iti pui. Ca si asta conteaza, cand dai pe termopane 10.000 euro.

Si odata casa gata la rosu, incepi sa-ti pierzi ani din viata cu finisajele. Te mai costa inca o data pe atat sa o finisezi . Nu lux ! De bun simt .

multumesc,asta stiu...de fapt vroiam sa intreb CUM se fac calculele alea pentru o casa la rosu,firma aia careia ii dau eu banii cum isi calculeaza costurile?asta vroiam sa stiu,pentru ca mi se pare ca sunt destul de hotomani...iar daca noi am sti,cat mai multi ,cum se fac aceste calcule in functie de mp,inaltime,etc,poate i-am mai tempera un pic,nu?

Quenall Quabin

Quenall Quabin

Member

Nu va faceti palate cu zeci de camere am observat prin zona mea.. dupa ce au terminat palatul...si trag linie...toate neamurile puse la un loc in palat nu fac fata la intretinerea lui...si evident mutate la un loc.

Nu mai bine o casa mica...maxim sase camere ...?

Edited by Quenall Quabin, 05 December 2006 - 17:28.

Dana_H

Dana_H

Senior Member

@ Bobinstein: keep dreaming  :lol: Atata vreme cat boom-ul in constructii va dura, nu mai poate firma respectiva de elanurile noastre justitiare...Ca un fapt divers, exista deja constructori care nu lucreaza decat cu developeri, lor nu le renteaza sa-si piarda timpul cu o casa cand pot construi blocuri sau ansambluri rezidentiale.

Iar ce vrei tu nu vei primi niciodata. Informatiile astea fie nu se dau, fie se dau pe pe bani grei... :D Cel mult poti angaja un devizist, dar si devizul ala va fi aproximativ.

Edited by Dana_H, 05 December 2006 - 17:35.

Natural

Natural

Junior Member

bobinstein, on Dec 5 2006, 17:11, said:

multumesc,asta stiu...de fapt vroiam sa intreb CUM se fac calculele alea pentru o casa la rosu,firma aia careia ii dau eu banii cum isi calculeaza costurile?asta vroiam sa stiu,pentru ca mi se pare ca sunt destul de hotomani...iar daca noi am sti,cat mai multi ,cum se fac aceste calcule in functie de mp,inaltime,etc,poate i-am mai tempera un pic,nu?

Cum se calculeaza? Foarte simplu:

Se ia costul materialelor
Se adauga costul utilajelor si transporturilor
Se adauga costurile cu manopera directa.
Se adauga costul cu aprovizionarea si o cota parte a costurilor generale, (amortizari, personal neproductiv, etc)
Se adauga costurile organizarii de santier.
Se calculeaza o cota de profit, depinzand de lucrare, intre 10-20%.
Se face adunarea.

Un raport corect este intre 50-60% materiale pentru o casa, din pretul total. Depinzand insa mult de accesibilitatea locatiei, eventuale lucrari speciale, caracterul sapaturii, problema transportului betonului si alte mici amanunte. Acest raport se va deteriora pe masura cresterii salariilor din bransa, intrucat este o adevarata criza de forta de munca calificata in constructii, si va ajunge foarte probabil la 40-45% in urmatorii 3-4 ani.

bobinstein

bobinstein

Junior Member

Natural, on Dec 5 2006, 19:35, said:

Cum se calculeaza? Foarte simplu:

Se ia costul materialelor
Se adauga costul utilajelor si transporturilor
Se adauga costurile cu manopera directa.
Se adauga costul cu aprovizionarea si o cota parte a costurilor generale, (amortizari, personal neproductiv, etc)
Se adauga costurile organizarii de santier.
Se calculeaza o cota de profit, depinzand de lucrare, intre 10-20%.
Se face adunarea.

Un raport corect este intre 50-60% materiale pentru o casa, din pretul total. Depinzand insa mult de accesibilitatea locatiei, eventuale lucrari speciale, caracterul sapaturii, problema transportului betonului si alte mici amanunte. Acest raport se va deteriora pe masura cresterii salariilor din bransa, intrucat este o adevarata criza de forta de munca calificata in constructii, si va ajunge foarte probabil la 40-45% in urmatorii 3-4 ani.

Vad ca numai oameni "optimisti" pe aici,oricum,multumesc pentru ajutor.Casa o s-o fac,daca vrea Dumnezeu,e foarte posibil sa n-o termin,asta e alta problema.,macar s-o ridic la rosu si sa-i pun acoperis,dupa aia mai vad.Mai zicea cineva aici "keep dreaming",ce pot sa fac altceva,daca ma opresc din visat as pune mana pe par si poate ar fi mai bine.Preturile pe care le-am vazut eu pe net pentru constructia "la rosu" incep de la 100(real 120-130) in sus.Asta este in Bucuresti unde,cu toate ca lumea are la fel de multi bani ca oricare din alt oras,preturile sunt nebune.Eu sunt din provincie si cred ca as putea sa scot un pret mai mic.O sa vad.Multumesc tuturor si daca aveti ceva adrese cu materiale de constructii,firme,etc,stiti dvs. sunt binevenite
Bafta

Dana_H

Dana_H

Senior Member

Bobinstein, eu vorbesc din perspectiva celui ce face o casa in Bucuresti. M-am izbit de intrebarile tale deja (si ma mai izbesc inca), mi se pare ca esential este sa pleci la drum cu o doza buna de realism. Optimismul nu are nimic de-a face cu treaba asta, in afara cazului in care vrei sa te ineci ca tiganul la mal...

Formulele pe care ti le-a dat Natural sunt bune in principiu (minus profitul, care se situeaza undeva intre 30% si 70%). L-as intreba de ce nu a pus si detalii despre modul de calcul al lor, dar intrebarile retorice nu-si au rostul,  :D iar daca incep cu normativele, multor constructori le piere entuziasmul :drac:

Atata vreme cat nu spui de unde esti, e cam greu sa ti se dea astfel de informatii. Ca sa nu mai spun ca aici lumea schimba informatii, un minim de efort personal e subinteles.  :)

renderman

renderman

Senior Member

bobinstein, on Dec 2 2006, 03:11, said:

ca multi altii,vreau sa-mi construiesc o casa dar vreau sa apelez la o firma,am avut o experienta neplacuta la renovarea apartamentului cu niste tipi uitati in soare de mici.ce ma intereseaza este ca cineva care se pricepe,sa ma invete cum sa-mi calculez pretul real al constructiei la rosu.multumesc

Ceri antemasuratoare si faci tu devizul daca nu ai incredere in ce iti da firma. Calculul il faci cu orice program de deviz de pe piata. Sau gasesti un inginer/arhitect care sa nu aiba legatura cu firma si il platesti sa-ti faca devizul.

DDuras

DDuras

Senior Member

bobinstein, on Dec 6 2006, 01:42, said:

Vad ca numai oameni "optimisti" pe aici,oricum,multumesc pentru ajutor.Casa o s-o fac,daca vrea Dumnezeu,e foarte posibil sa n-o termin,asta e alta problema.,macar s-o ridic la rosu si sa-i pun acoperis,dupa aia mai vad.Mai zicea cineva aici "keep dreaming",ce pot sa fac altceva,daca ma opresc din visat as pune mana pe par si poate ar fi mai bine.Preturile pe care le-am vazut eu pe net pentru constructia "la rosu" incep de la 100(real 120-130) in sus.Asta este in Bucuresti unde,cu toate ca lumea are la fel de multi bani ca oricare din alt oras,preturile sunt nebune.Eu sunt din provincie si cred ca as putea sa scot un pret mai mic.O sa vad.Multumesc tuturor si daca aveti ceva adrese cu materiale de constructii,firme,etc,stiti dvs. sunt binevenite
Bafta

E bine sa fii realist,categoric. Dar daca esti prea realist,sigur nu te mai apuci,daca n-ai o caruta de bani.
Daca dispui de niste fonduri,si mai ai posibilitatea sa mai aduni pe parcurs,eu as zice sa te apuci,si cu Dumnezeu inaine. In plus nu se stie in cativa ani ce se mai intampla cu integrarea asta. La anul sper sa fie cat de cat mai lejer,pana se urnesc si ei cu normele UE.

Preturile ar trebui sa fie ceva mai mici in provincie,dar nu cred ca mult mai mici.

In privinta materialelor,eu as zice sa cauti prin apropiere intai. Altfel transportul o sa te coste cam mult.

Bafta!

bobinstein

bobinstein

Junior Member

Dana_H, on Dec 6 2006, 10:05, said:

Bobinstein, eu vorbesc din perspectiva celui ce face o casa in Bucuresti. M-am izbit de intrebarile tale deja (si ma mai izbesc inca), mi se pare ca esential este sa pleci la drum cu o doza buna de realism. Optimismul nu are nimic de-a face cu treaba asta, in afara cazului in care vrei sa te ineci ca tiganul la mal...

Formulele pe care ti le-a dat Natural sunt bune in principiu (minus profitul, care se situeaza undeva intre 30% si 70%). L-as intreba de ce nu a pus si detalii despre modul de calcul al lor, dar intrebarile retorice nu-si au rostul,  :D iar daca incep cu normativele, multor constructori le piere entuziasmul :drac:

Atata vreme cat nu spui de unde esti, e cam greu sa ti se dea astfel de informatii. Ca sa nu mai spun ca aici lumea schimba informatii, un minim de efort personal e subinteles.  :)
Asa este Dana H,ai dreptate,am vazut pe mai multe site-uri ca nimeni nu da modul de calcul,de ex. la 1mp de fundatie cat beton bagi,cat fier-beton,cati mc de caramizi intra la 1 mp de zid ,etc.,ca doar nu ma apuc eu sa fac astea...normal ca un arhitect o sa-ti dea aceste date,dar eu vroiam sa stiu de la cineva din "sistem" care stie exact cum se calculeaza,sa vedem cam cat isi baga si astia de la firme
Asa,lumea vorbeste generalitati,iar daca le ceri ceva ei iti cer proiectul si tot asa...balarii...

DDuras, on Dec 8 2006, 13:32, said:

E bine sa fii realist,categoric. Dar daca esti prea realist,sigur nu te mai apuci,daca n-ai o caruta de bani.
Daca dispui de niste fonduri,si mai ai posibilitatea sa mai aduni pe parcurs,eu as zice sa te apuci,si cu Dumnezeu inaine. In plus nu se stie in cativa ani ce se mai intampla cu integrarea asta. La anul sper sa fie cat de cat mai lejer,pana se urnesc si ei cu normele UE.

Preturile ar trebui sa fie ceva mai mici in provincie,dar nu cred ca mult mai mici.

In privinta materialelor,eu as zice sa cauti prin apropiere intai. Altfel transportul o sa te coste cam mult.

Bafta!
Asta e tare...daca sunt prea realist nu mai mai apuc...din pacate e adevarata

renderman

renderman

Senior Member

bobinstein, on Dec 9 2006, 01:42, said:

Asa este Dana H,ai dreptate,am vazut pe mai multe site-uri ca nimeni nu da modul de calcul,de ex. la 1mp de fundatie cat beton bagi,cat fier-beton,cati mc de caramizi intra la 1 mp de zid ,etc.,ca doar nu ma apuc eu sa fac astea...normal ca un arhitect o sa-ti dea aceste date,dar eu vroiam sa stiu de la cineva din "sistem" care stie exact cum se calculeaza,sa vedem cam cat isi baga si astia de la firme
Asa,lumea vorbeste generalitati,iar daca le ceri ceva ei iti cer proiectul si tot asa...balarii...
Asta e tare...daca sunt prea realist nu mai mai apuc...din pacate e adevarata

Eu nu inteleg, ce vrei tu de fapt? Vrei sa stii care e procentul lor de profit? Cum mama ma-sii vrei sa stii tu costul exact al unei case daca nu ai proiectul? Pe ce sa-ti calculeze pretul cei de la firme, pe povestile tale?
Daca nu realizezi ca costul unei case e in functie de proiect eu zic sa te lasi...

Nu crezi ca mai intai trebuie sa te duci la un arhitect sa-ti faca proiectul, apoi sa depui de autorizatie (iti va lua cateva luni bune)? Cu proiectul si antemasuratorile in mana te poti duce apoi la cate firme de constructii vrei tu

Dana_H

Dana_H

Senior Member

Bobinstein, daca inteleg eu bine, tu vrei de fapt sa verifici daca proiectul e bine facut, cantitatile de materiale sunt realist puse ? In cazul asta, poti plati tu (sau daca ai un prieten ing constructor, si mai bine) un verificator care sa mai arunce un ochi pe proiect, odata facut.

@ Renderman: daca s-ar sti procentul de profit, probabil ca toti constructorii ar fi ucisi cu pietre  :death: Din pacate, la ora asta nu prea avem de ales...

bobinstein

bobinstein

Junior Member

Dana_H, on Dec 9 2006, 11:57, said:

Bobinstein, daca inteleg eu bine, tu vrei de fapt sa verifici daca proiectul e bine facut, cantitatile de materiale sunt realist puse ? In cazul asta, poti plati tu (sau daca ai un prieten ing constructor, si mai bine) un verificator care sa mai arunce un ochi pe proiect, odata facut.

@ Renderman: daca s-ar sti procentul de profit, probabil ca toti constructorii ar fi ucisi cu pietre  :death: Din pacate, la ora asta nu prea avem de ales...
Asa este,multumesc Dana H.Pentru ca imediat devin un pic agresivi(vezi Renderman)

renderman

renderman

Senior Member

Dana_H, on Dec 9 2006, 10:57, said:

Ca sa afli cantitatile nu trebuie decat sa stii sa calculezi arii si volume. Poti sta cateva zile si poti verifica toate cantitatile. Trebuie sa intelegi o chestie: ANTEMASURATOAREA (adica mai pe romaneste cantitatile de lucrari necesare) o face PROIECTANTUL. Cu masuratoarea asta in mana te duci tu la mai multi CONSTRUCTORI iar ei iti calculeaza un deviz => pretul pe care  va trebui sa-l platesti. In deviz sint explicitate toate cantitatile de materiale si manopera care trebuie sa corespunda cu cele din antemasuratoare. Asa ii prinzi daca au trecut ceva in plus.
Mai e si cazul in care PROIECTANTUL este si CONSTRUCTOR si atunci trebuie sa casti bine ochii.

Dana_H

Dana_H

Senior Member

:lol: Si daca au "omis" ceva? De exemplu, in deviz e trecut simplu "sapaturi" dar "omit" sa iti spuna ca pamantul ala trebuie si carat undeva, asta include taxe de drum de exemplu ? Sau "turnare betoane" fara cofrare ? Hai sa fim seriosi, devizele se pot "prelucra" extrem de usor , cata lume cunoaste toate operatiile... :death:

renderman

renderman

Senior Member

Dana_H, on Dec 12 2006, 09:06, said:

:lol: Si daca au "omis" ceva? De exemplu, in deviz e trecut simplu "sapaturi" dar "omit" sa iti spuna ca pamantul ala trebuie si carat undeva, asta include taxe de drum de exemplu ? Sau "turnare betoane" fara cofrare ? Hai sa fim seriosi, devizele se pot "prelucra" extrem de usor , cata lume cunoaste toate operatiile... :death:

Nu inteleg, cine sa omita? Proiectantul? De ce ar face-o? In nici un caz nu constructorul calculeaza cantitatile de lucrari... cel putin nu ar trebui, daca ai plati un proiect complet (PAC, PT si DDE)si nu ai plati doar PAC-ul urmand ca apoi sa te descurci. Deh, o faci pe riscul tau... te zgarcesti la bani la proiectare dar s-ar putea sa fii tzepuit de catre constructor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate