Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Splitter Cablu

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bilygates2005

bilygates2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2006
Buna ziua!

Sunt abonat la Astral TV si Internet, si de cand a fost Astral cumparat de UPC am inteles ca s-a diminuat semnalul. La mine in apartament, pana sa ajunga cablul la modemul pentru internet, acesta trece printr-un splitter de 2 apoi prin alt splitter de 3 (am 3 televizoare + modemul). Inainte nu aveam probleme, insa cam de o saptamana au loc foarte multe desincronizari la modem. Cei de la Astral mi-au spus ca acest lucru se datoareaza semnalului prea slab care ajunge la modem.

Acuma vreau sa va intreb: Daca as pune modemul imediat dupa primul splitter, ar avea semnal mai puternic? Bunul simt imi spune ca da, dar vreau sa stiu de la cineva care se pricepe inainte de a trage alte cabluri prin casa :).

#2
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postbilygates2005, on Dec 1 2006, 15:42, said:

Buna ziua!

Sunt abonat la Astral TV si Internet, si de cand a fost Astral cumparat de UPC am inteles ca s-a diminuat semnalul.
Asta e o aberatie. N-are treaba preluarea astralului de catre UPC cu diminuarea semnalului, ca doar nu au venit cei de la UPC si au zis sa mai scada nivelul ca sa faca economie la curent.  -_-


View Postbilygates2005, on Dec 1 2006, 15:42, said:

La mine in apartament, pana sa ajunga cablul la modemul pentru internet, acesta trece printr-un splitter de 2 apoi prin alt splitter de 3 (am 3 televizoare + modemul). Inainte nu aveam probleme, insa cam de o saptamana au loc foarte multe desincronizari la modem. Cei de la Astral mi-au spus ca acest lucru se datoareaza semnalului prea slab care ajunge la modem.

Acuma vreau sa va intreb: Daca as pune modemul imediat dupa primul splitter, ar avea semnal mai puternic? Bunul simt imi spune ca da, dar vreau sa stiu de la cineva care se pricepe inainte de a trage alte cabluri prin casa :).

Uita-te pe fiecare splitter. Ar trebui sa ai niste iesiri marcate cu o anumita atenuare (exprimata in db, scrie in dreptul conectorului x db). Cauta iesirile cu atenuarea cea mai mica/fara atenuare si conecteaza modemul pe cablul care vine pe traseul format din aceste iesiri.

#3
bilygates2005

bilygates2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2006

Quote

Asta e o aberatie. N-are treaba preluarea astralului de catre UPC cu diminuarea semnalului, ca doar nu au venit cei de la UPC si au zis sa mai scada nivelul ca sa faca economie la curent.
A venit o echipa de la Astral la mine si ei mi-au spus lucrul acesta. Daca este adevarat sau nu, nu stiu.

Cablurile sunt conectate asa cum ai spus. La primul splitter am o iesire cu -8db la care este conectat televizorul. Prin cealalta iesire este cablul care trece prin alt splitter cu doua iesiri de -8db pentru televizoare si o iesire fara nimic scris pe ea, la care este conectat modemul. Cei de la Astral mi-au montat cablurile si n-am avut probleme timp de un an... pana acum.

Am incercat sa pun modemul imediat dupa primul splitter (la iesirea fara atenuare) si tot aveam desincronizari. L-am pus si direct in cablul care vine in apartament si nici n-a reusit sa se conecteze. Am sunat la Astral si vor mai trimite o echipa.

Cred totusi ca ori este de la ei, ori de la modemul meu. Vom vedea... Merci pentru raspuns  :)

#4
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Alea sunt TAP-uri; pe output probabil ai undeva la 2-2.5dB loss, la al II-lea probabil la fel. Presupunand ca nu se vede puricos intre timp la TV (desi e ciudat sa-ti dea aia 10dB in plus doar pentru tine), probabil au scazut amplificarea pe revers fiindca intra mult zgomot de-acolo (fiindca inainte trebuisera sa dea amplif-ul de revers cu 5dB in plus pt. toata lumea).
Da, ajuta sa conectezi modemul direct la primul output, dar daca scoti din tap si bagi in alt tap, o sa ai 16dB atenuare pe televizoare, ceea ce probabil inseamna ca n-o sa mai vezi nimic printre purici.

Daca poti sa intri pe modem sa vezi ce nivele de putere ai, scrie aici si poate gasim o solutie. Oricum, 2 TAP-uri de 8 este big no-no (probabil cel care a instalat asta, nu avea altceva in geanta).

#5
bilygates2005

bilygates2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2006
Ok, am atasat doua poze din paginile web ale modemului. A doua arata cam ce erori au loc pana sa se desincronizeze. Dupa ce am pus modemul direct dupa primul splitter (deconectand doua televizoare) Received Signal Strength era pe la -4 dBmV. Dupa cum am mai spus, cand l-am conectat direct in cablul care vine in apartament, nu a reusit sa se conecteze, desi l-am lasat cam o ora si ceva.

Televizoarele se vad perfect, fara purici. Sunt curios daca vi se par mici valorile din poze. Eu tin minte ca tot pe astea le aveam inainte si mergea fara probleme.

O sa vina astazi cineva cu un alt modem, sa incerc si varianta asta.

Attached File  Copy_of_x1.jpg   37.87K   146 downloads   Attached File  Copy_of_x2.jpg   37.05K   107 downloads

#6
bilygates2005

bilygates2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2006
Am incercat cu alt modem... N-a mers. Astept pana joi, sper sa se rezolve.

#7
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Daca semnalul e minus 4 nu e deloc bine. Ideal ar fi sa fie zero. Daca l-ai conectat fara splitter si nu a mers, mai bine verifica contactele. E posibil sa fie un contact imperfect sau sa nu ai masa.

#8
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Reversul e problema.
Nivelele standard sunt 0dBmV pe direct si 40dBmV pe revers. In jurul valorii asteia, modemul in general poate varia cu aprox. 15-20dB.
Tu ai pe direct -6dBmV, ceea ce e OK pt. modem, dar purecos pt. TV (si tu in TV probabil bagi sub -10dBmv; esti sigur ca se mai vede ceva?)
Pe revers ai 61dBmV, adica modemul tau "urla cat il tin plamanii"; fiindca e in maxim (chiar dincolo un pic), orice microvariatie (temperatura etc.) iti da modemul jos. Trebuie neaparat sa reduci atenuarea sau sa maresti amplificarea in revers astfel ca modemul sa nu mai fie nevoie sa "strige" atat de tare.

Daca reusesti sa recuperezi 10dB atenuare (de ex.), vei avea 4dBmV pe direct si 51dBmV pe revers; reversul n-o sa fie genial nici asa, dar macar o sa-ti mearga.

Edited by mtest, 04 December 2006 - 22:58.


#9
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Are dreptate omul. La revers nu m-am uitat.
Oricum ceva e in neregula cu atenuarile alea. Verifica si la splitter-ul de pe palier/strada. Eu am patit-o cu un modem de la RDS acum citiva ani: cineva impinsese atit de tare in usa cabinetului in care se afla splitter-ul de pe palier incit a rupt cablurile si mufele. Ciudat ... nu de tot, ci numai masa.

Edited by ipman, 05 December 2006 - 11:57.


#10
Dominic9832

Dominic9832

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2007
Attached File  webstar.JPG   104.06K   103 downloads Uitati'va si la mine si spuneti'mi ce nu e in regula. Momentan nu mai depasesc 5 kb\s in dc++  :deadtongue:

#11
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostDominic9832, on Jan 21 2007, 22:17, said:

Attachment webstar.JPG Uitati'va si la mine si spuneti'mi ce nu e in regula. Momentan nu mai depasesc 5 kb\s in dc++  :deadtongue:
Downstream-ul ajunge cam tare (nu-ti bazaie TV-ul cand "e soare la TV"?), dar pentru modem nu e deranjant. SNR beton.
Upstream-ul e usor peste ideal, dar iarasi nu e cazul sa ajustezi absolut nimic.

Mai mult, vezi ce scrie acolo: Downlink "608000 bits/sec", adica 608kbps, adica vreo 60kBps (download aratat de windows; mi-e greu sa spun exact, fiindca poate sa fie mult broadcast in retea si atunci nu e relevant).
In uplink, 350kbps; asta e trafic trimis de tine fara alte povesti; cei 5kbps de care vorbesti tu probabil nu ti-ar ajunge nici sa primesti confirmari la cei 350kbps pe care ii trimiti, ceea ce ma face sa cred ca e BS ceea ce spui tu.

#12
bilygates2005

bilygates2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2006
Un pic offtopic, dar vreau sa va spun ca in final am renuntat la Astral... baietii de la tehnic n-au mai binevoit sa vina dupa ce i-am sunat de mai multe ori.  :mellow:   Iar acuma sunt la alt provider. Oricum, va multumesc pentru ajutor.

Dominic, da un telefon la Astral si vor incerca sa-ti reseteze modemul. Should work. Sper sa n-ajungi ca mine. :P

#13
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View Postbilygates2005, on Jan 23 2007, 22:59, said:

Un pic offtopic, dar vreau sa va spun ca in final am renuntat la Astral... baietii de la tehnic n-au mai binevoit sa vina dupa ce i-am sunat de mai multe ori.  :mellow:   Iar acuma sunt la alt provider. Oricum, va multumesc pentru ajutor.

Dominic, da un telefon la Astral si vor incerca sa-ti reseteze modemul. Should work. Sper sa n-ajungi ca mine. :P
Daca-l scoti din priza e acelasi lucru cu a-l reseta.

#14
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006
Buna...

Am si eu o intrebare tehnica daca tot s-au adunat domnii care se pricep la acest domeniu...
Ce fel de splitere se pot folosi intr-un hotel de exemplu unde trebuie cablul intrerupt la fecare 4-5 metri cu un splitter, se pleaca spre camere, se mai imparte cu un spliter pentru 2 camere dintr-un cablu'...etc
Probabil in total vor fi 6-7 splitere maxim, de la un capat in altul al cablului, pana la cel mai indepartat punct.
Va rog sa imi propuneti o solutie, eventual link-uri, preturi la echipamente, splitere, care ar avea un efect cat mai mic asupra puterii semnalului.

Va multumesc.

#15
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Ceea ce vrei tu e treaba de professional; se face cu TAP-uri (atenuare mica pe out direct si mare pe distributia "laterala"); se face un calcul si cand se "termina semnalul" trebuie reamplificat. Ideea e similara cu ce faceau cablistii mari cu ceva ani in urma si cum mai fac si cablistii mici la ora asta. Iti recomand sectiunea TV/Radio.

#16
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006
Iti multumesc pentru raspuns, m-a ajutat mult cuvantul TAP pentru ca am gasit la mondoplast astfel de splittere. Din cate inteleg si din cate am vazut cablistii reamplificau semnalul odata la cateva scari iar pe scarile cu 10 etaje nu cred ca ar fi fost reamplificat pe undeva intre etaje. Cel putin sunt sigur ca la alea de 4 etaje nu era reamplificat la vre-un etaj...
In concluzie, se trecea prin distribuitorul de pe bloc, toate etajele, parterul + ala de la parter sa aibe 1,2 spliterre si tot avea semnal la TV...banuiesc.
Asta inseamna vreo 7-8 TAP-uri, splittere, distribuitoare din alea.
Cred ca ma descurc cu asa ceva avand in vedere ca lungimea maxima a cablului nu va fi de mare de 60 m si probabil va fi taiata de maxim 7 astfel de splittere, TAP-uri.

Daca vreti sa ma corectati undeva, nu ezitati.

Si daca vrea cineva sa ma lamureasca si cu.. decibelii aia...

FA2-10-IT2W-10 Distribuitor de interior 2 TAP cu mufe F, 5-1000 MHz, 1IN->1OUT+2TAP 10dB, atenuare in-out 3dB 1.55 EURO
FA2-12-IT2W-12 Distribuitor de interior 2 TAP cu mufe F, 5-1000 MHz, 1IN->1OUT+2TAP 12dB, atenuare in-out 1,8dB 1.55 EURO
FA2-16-IT2W-16 Distribuitor de interior 2 TAP cu mufe F, 5-1000 MHz, 1IN->1OUT+2TAP 16dB, atenuare in-out 1dB 1.55 EURO
FA2-20-IT2W-20 Distribuitor de interior 2 TAP cu mufe F, 5-1000 MHz, 1IN->1OUT+2TAP 20dB, atenuare in-out 1dB 1.55 EURO
FA2-24-IT2W-24 Distribuitor de interior 2 TAP cu mufe F, 5-1000 MHz, 1IN->1OUT+2TAP 24dB, atenuare in-out 0,8dB 1.55 EURO

Avand in vedere ca toate sunt la acelasi pret, care e diferenta la acei dB si atenuarea pe in-out ?
Ce imi recomandati pentru nevoiele mele descrise mai sus ?
Din cate inteleg, cu cat este mai prost semnalul pe TAP-uri cu atata mai bine trece semnalul de pe in pe out ?

Va multumersc pentru ajutor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate