Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

magazin alimentar

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Urdub@n

Urdub@n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.03.2005
vreau sa deschid un magazin alimentar(mancare,bauturi+celelalte produse necesare intr-o casa)

zona: snagov sat(vad bun "la sosea")

ce norme vor trebui respectate din 2007?? mentionez ca am firma facuta(toate actele)

-va trebui sa arate ca un minimarket??(cosuri , marfa aseaza pe raioane , case de marcat , totul va trebui taxat prin codurile de bare????

-care va fi suprafata minima a punctului de desfacere(magazinului)?? grupuri sanitare ,instalatie de climatizare.....



..cred ca se merita investitia deoarece un astfel de magazin este indispensabil in orice comunitate.Dar vreau sa fac ceva la standarde EU


va multumesc anticipat si va astept cu raspunsuri

#2
Tischler

Tischler

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.12.2006

 Urdub@n, on Nov 30 2006, 14:53, said:

vreau sa deschid un magazin alimentar(mancare,bauturi+celelalte produse necesare intr-o casa)

zona: snagov sat(vad bun "la sosea")

ce norme vor trebui respectate din 2007?? mentionez ca am firma facuta(toate actele)

-va trebui sa arate ca un minimarket??(cosuri , marfa aseaza pe raioane , case de marcat , totul va trebui taxat prin codurile de bare????

-care va fi suprafata minima a punctului de desfacere(magazinului)?? grupuri sanitare ,instalatie de climatizare.....
..cred ca se merita investitia deoarece un astfel de magazin este indispensabil in orice comunitate.Dar vreau sa fac ceva la standarde EU
va multumesc anticipat si va astept cu raspunsuri
ce m-ai nimerit cu subiectul acesta
acelasi lucru vreau sa-l fac si eu
nu stiu prea multe sa mi rezolv problema vreau sa iau llegatura cu un jurist
daca afli ceva   schimbam iformatii

#3
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003
:) e consultantza ce vreti voi.

Cei de la DSV te pot ajuta.

Daca vi se pare prea mare pretul, ne mai spuneti. Oricum , 20% din pret e "spaga", pentru ca tot ei te controleaza...

#4
Urdub@n

Urdub@n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.03.2005

 Tischler, on Dec 8 2006, 22:15, said:

ce m-ai nimerit cu subiectul acesta
acelasi lucru vreau sa-l fac si eu
nu stiu prea multe sa mi rezolv problema vreau sa iau llegatura cu un jurist
daca afli ceva   schimbam iformatii

eu mi-am facut firma (deocamdata nu are activitate) si urmeaza sa-mi fac punctul de lucru (magazinul in sine)

dar astept si eu sa fie vremea frumoasa ca sa pt construi si ma intereseaza ce norme trevuie sa respect din 2007....


va astept cu idei si cu sfaturi pana a apela la un jurist...

va multumesc...

#5
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
subscriu, care sunt normele pt 2007 la mag alimentare

am auzit ca e ceva de suprafata si altele....

dati va rog un link

#6
Tybby

Tybby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.02.2005
Salut,
VA impartasesc din experienta mea de pana acum poate ajuta.
Am deschis si eu un magazin de genul asta in octombrie in bucuresti.
Inainte am vb cu un avocat si nu a gasit nimic in legislatie legat de suprafata decat la magazine specializate cum ar fi macelarii,farmacii,etc.
Magazinul meu are 15 mp ,e la parterul unui bloc(dar este spatiu comercial nu parte dintr-un apartament.....am inteles ca nu se va mai desfasura nici o activitate comerciala in apartamente de bloc),are gresie pe jos,termopane,grup sanitar cu gresie,faianta,wc,spalator.
Cand au fost cei de la DSV in control au mai cerut undeva intr-un colt un vestiar(un cuier pe un perete acoperit de o usa sau o perdea)si spuneau ca de prin august nu se mai autorizeaza magazine care nu corespund normelor euro.Cei de la OPC legat de magazin au vrut sa vada daca exista usa de acces pt marfa diferita de cea pt clienti.
In rest nu au fost probleme.Deci cu mult curaj inainte ca nu e UE asta mai jmecher ca noi :D .
Bafta

#7
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 Tybby, on Dec 31 2006, 12:03, said:

.Cei de la OPC legat de magazin au vrut sa vada daca exista usa de acces pt marfa diferita de cea pt clienti.

Si pompierii vor o a doua usa. De asemeni sistemul de incalzire nu poate fi cu lemne sau altceva ce poate elimina reziduri / funingine in magazin / pe marfa. De preferinta centrala termica amplasata inafara spatiului de vanzare si depozitare.

#8
andib

andib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.08.2005
Din ce am inteles de la DSV:
1. Usa intrare marfa separat de cea intrare clienti
2. Vestiar
3. Baie cu cabina dus
4. Chiuveta in alta incinta decat baia

Al meu este magazin alimentar, cca 80mp, spatiu comercial prin constructie (inaltime de 4m).

Edited by andib, 01 January 2007 - 14:17.


#9
muzica9

muzica9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.10.2004

 andib, on Jan 1 2007, 14:16, said:

Din ce am inteles de la DSV:
1. Usa intrare marfa separat de cea intrare clienti
2. Vestiar
3. Baie cu cabina dus
4. Chiuveta in alta incinta decat baia

Al meu este magazin alimentar, cca 80mp, spatiu comercial prin constructie (inaltime de 4m).

am si eu un mini-market si ma chinui de vreun an sa tot aflu exact ceea ce trebuie sa indeplinesc. pe linga cele amintite de tine mai sus eu mai stiu ca:

1. nu mai ai voie sa vinzi vracuri(biscuiti, bomboane etc, inclusiv mezeluri si fructe) totul ambalat, sigilat, vidat si etichetat.
2. tavan fals cu ventilatie in fiecare colt al camerei.
3. nu mai ai voie sa vinzi tigari si detergenti daca optezi sa comercializezi produse alimentare.
4. spatiu minim pt vinzare de 50 mp2
5. raioane separate si delimitate
6. vinzare prin case de marcat cu cititor de bare.

si ar mai fi dar nu ma le retin pe toate. multe sunt aberante, dar unele sunt binevenite. in romania comertul se face dupa ureche sau chiar in strada. prea multe magazine de 2x2mp2 care vind iaurt cola si sosete in acelasi spatiu.

eu inca astept de la statul asta un pliant care sa ma informeze exact ce trebuie sa fac si cit timp am la dispozitite. <_<

#10
Guguluff

Guguluff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.01.2007
Vesnica problema. Toti vin sa te sanctioneze ca n-ai dotari corespunzatoare, ca nu ai citit legislatia, etc dar nimeni nu vine sa-ti spuna ce cerinte au. Parca mai ai timp de facut bani cand stai si cauti prin horarari de guvern si birocratie. Normal ar fii sa fie pe toate site-urile oficiale, reglementarile astea. Auzi, o usa pt pompieri... :cursing:

#11
muzica9

muzica9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.10.2004

 Guguluff, on Jan 8 2007, 18:15, said:

Vesnica problema. Toti vin sa te sanctioneze ca n-ai dotari corespunzatoare, ca nu ai citit legislatia, etc dar nimeni nu vine sa-ti spuna ce cerinte au. Parca mai ai timp de facut bani cand stai si cauti prin horarari de guvern si birocratie. Normal ar fii sa fie pe toate site-urile oficiale, reglementarile astea. Auzi, o usa pt pompieri... :cursing:

de asta mi-e si mie frica. o sa vina si o sa zica ca pe ei nu ii intereseaza ca nu ai stiut tu ce ai de facut. ei vin sa dea amenda sau sa ia spaga. de informat, iti zice ca trebuia tu sa stii ce si cum, ca cica tre' sa cunosti legile. :cursing:

#12
vcosmin

vcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.07.2002
In afara de ce ati zis voi,
- mai tb marfa expirata (in special mezeluri/lactate), contract cu o firma care pentru ridicare lor / o vitrina speciala pt pastrare, si impartirea lor pe niste coduri (de culoare), in functie de tip / lactat / mezel etc. Temperatura tb monitorizata a vitrinei respective
- contract cu o firma pt deratizare/desinsectie o data pe trimestru
- vracurile tb sa aiba raion / vanzatoare separata
- tb vanzatoare separat pt raiona de alimente/ cosmetice-detergenti => pt tb autoservire.
Sunt si eu in aceasi situate :), (2 magazine) astept sa vina sa zica exact care sunt normele, din cate stiu INCA nu au nici un ghid pt comert, au unul pt parte de productie - patiserie etc, si acolo masurile sunt mai drastice / mese inox, monitorizare temperatura 24/7 etc. Oricum costurile sunt destul de mari, numai rafturile pt autoservire fiind 150-300E / bucata de 1m (-: , pe de alta parte o sa fie mai putini comercianti pe piata, iar in zonele rurale, magazinele marii nu vin :)

#13
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006

 muzica9, on Jan 7 2007, 19:15, said:

am si eu un mini-market si ma chinui de vreun an sa tot aflu exact ceea ce trebuie sa indeplinesc. pe linga cele amintite de tine mai sus eu mai stiu ca:

2. tavan fals cu ventilatie in fiecare colt al camerei.

N-am stiut de asta :nonobad:

#14
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003
Nu scrie in mod explicit asa ceva in nici o lege. De aceea v-am trimis la DSV, pentru ca ei controleaza.

In cazul patiserie-brutarie, ghidul este realizat de asociatia profesionala (si e copiat 90% de undeva, nu stiu daca au avut acordul, dar asta e alta discutie). Oricum, normele sunt destul de dure (ca bani de investit), dar chiar si acolo mai pot apare interpretari. exemplu : n-ai voie lemn. -> organu' DSV zice n-ai voie sa ai lemn nici macar la intrarea in cladire, chiar daca pana la produs mai sunt 10 usi (exagerare intentionata)

exemplu din magazin : te controleaza organu 1 : montezi chiuveta in coltul 1; pleaca in concediu, vine organu' 2, te pune sa o muti in coltul 2, revine organu' 1 si o iei de la capat (caz real).

Recomandare : nu va mai lasati impresionati de ei, trebuie sa se schimbe modul in care va controleaza (deja s-au mai schimbat) . Pun recomandari pe hartie, vin peste o perioada sa vada ce ai facut, etc.. Daca chiar faci pe nebunu' si nu faci nimic din ce ati agreeat impreuna ca trebuie facut, iei amenda. (si nu prea vad cum o castigi in instantza). Cam asa trebuie sa arate lucrurile....


PS. Atentie la deschiderea de magazine alimentare, concurenta produselor din UE inca nu se simte.... Daca nu ai vad bun, parerea mea e ca e mai bine sa mai calculezi , chiar daca esti la tzara.... In orice caz, daca vrei sa incepi in magazin inchiriat, sansele de faliment sunt destul de mari.

#15
vcosmin

vcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.07.2002
Da, intr-adevar, se simte o schimbare in bine in modul de control/recontrol. In cazyl meu (brutarie), au fost mult mai bine organizati, au revenit la intervale regulate sa vada ce modificari s-au facut, cu un caiet de "sarcini" / grila, punctaje - calificative. Deci per ansamblu mai bine organizati. In prima faza vin oricum sa vada ce si cum, si iti da un interval de 6 luni sau mai mult sa te adaptezi la noile standarde. E bine ca sunt aceasi oameni (cel putin asa au fost aici)

#16
adi23

adi23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.10.2006
Vreau si eu sa ridic un magazin la tara pe teren propriu (bauturi,alimente,congelate fara refrigerate) dar in zona nu este decat electricitate(ca in 90% din cazuri de altfel).Pot avea greutati in obtinerea autorizatiei de functionare?Stie cineva ce norme mai sunt in vigoare pt crasmele de genu' asta?

#17
stefan_kiss

stefan_kiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.09.2008
caut distributie marfa pentru deschidere magazin alimentar. rel la tel 0745939540

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate