Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Aici se posteaza primele fotografii de pe forum (max 300KB/poza)

- - - - -
  • Please log in to reply
14810 replies to this topic

#14527
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View Postflor77, on 23 iulie 2017 - 11:26, said:


Va rog sa ma ajutati cu o determinare


2,3 si 4 par sa fie presuri!

#14528
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017

View Postcalexe, on 23 iulie 2017 - 16:06, said:

#1: Evită chestii care strică fundalul fără rost. Paiul ăla ar fi de scos.
#4: Frumos. Mai exersează un pic procesarea. Păstrezi asta și renunți la #3.

sdgujh

View PostNewFolder, on 24 iulie 2017 - 00:34, said:

Bine ai venit flor77, faina #1 si #4
La celelalte nu stiu (par juvenili) poate colegii mai experimentati au sugestii.


dfjhgkfgkl

View PostDannyMC, on 24 iulie 2017 - 17:29, said:

2,3 si 4 par sa fie presuri!

dfhhgkyukl

#14529
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
Scuze, incerc sa ma obisnuiesc cu postarea pe forum. Rog un moderator sa sterga postul de mai sus, nu stiam cum se posteaza, scuze.

View Postcalexe, on 23 iulie 2017 - 16:06, said:

#1: Evită chestii care strică fundalul fără rost. Paiul ăla ar fi de scos.
#2: Fundal inadecvat.

Multumesc pentru comentarii si incurajari.
1. corecta observatia, nu stiu cum sa-l scot, trebuie sa invat sa lucrez intr-un program de editare;
2. am fost fericita ca am mai descoperit o specie noua si nu a mai contat restul;

View PostNewFolder, on 24 iulie 2017 - 00:34, said:

La #2 e posibil sa fie canaras.

Si eu cred ca #2 pare mai degraba canaras decat presura. Asa l-am gasit si in determinator dar nu sunt convinsa 100%.
multumesc de primire Posted Image

View PostDannyMC, on 24 iulie 2017 - 17:29, said:

2,3 si 4 par sa fie presuri!

Sa fie #2 presura galbena?
#1 ce ar putea fi?

Multumesc, lumina buna !

Edited by flor77, 24 July 2017 - 22:39.


#14530
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017

View Postkatran, on 31 iulie 2017 - 19:02, said:

Cocoșarii vin cu miile in Bucuresti in sezonul rece si atunci pare cel mai bun moment cand ar putea fi pozati, insa sunt atat de speriosi.
In sezonul cald se raresc si pot fi gasiti mai la nord, mai spre munte. Teoretic sunt sanse mai mici de facut poze bune.


Eu am gasit doi cocosari in Parcul Central din Cluj in iulie anul trecut, au stat la poza ca mierlele din Sibiu.
Attached File  Cocosar - Turdus pilaris (22)_00001.jpg   682.92K   42 downloads

si o cinteza din parcul Sub arini din Sibiu.
Attached File  Cinteza - Fringilla coelebs (7)_00002.jpg   492.86K   42 downloads

#14531
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Festivalul de Teatru de la Sibiu.

The gang
Attached File  DSC_8752.jpg   441.23K   34 downloads

The beast
Attached File  DSC_8852.jpg   819.56K   69 downloads

The beauty
Attached File  DSC_8575.jpg   345.12K   85 downloads

E vorba de un spectacol stradal in care este implicat si publicul. The beauty ar putea spune ca-i imaginea ei si ca nu vrea sa fie pe net; the beauty este evident subiectul pozei insa este la fel de evident ca accepta sa participe la spectacol.
The beauty are dreptul sa ceara stergerea/nepublicarea/neafisarea pozei?

Aici am cerut acceptul si l-am primit (verbal) dar oamenii se pot razgandi.
Attached File  DSC_8492.jpg   635.78K   83 downloads

Doar de curiozitate intreb, nu vand poze.

#14532
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Oricine are drept sa ceara ce vrea...
Si nu cred ca are neaparat legatura cu vanzarea de poze ci cu publicarea imaginii, adica faptul ca o publici fara sa castigi nu inseamna ca nu poti afecta viata privata a subiectului. Ramane ca instanta sa decida daca ai afectat sau nu viata privata prin publicarea unei poze cu persoana aflata in spatiu public.
Revenind la poze, ultima mi se pare ok, doar ca un crop cam indecis, ori mai larg ori mai crop. Beauty e cam subexpusa, parca si timpii de expunere sunt cam lungi si ies detalii miscate.

Edited by crokodilu, 21 September 2017 - 11:08.


#14533
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View PostNewFolder, on 20 septembrie 2017 - 18:51, said:

The beauty are dreptul sa ceara stergerea/nepublicarea/neafisarea pozei?

Da. Daca nu e actrita platita sau voluntara la un show public. Daca ti-a mentionat expres ca nu vrea sa apara pe net nu inteleg de ce ai postat-o. E o persoana privata si trebuia sa-i respecti cererea. Sau ii blurai fata macar.

Edited by mircea812, 22 September 2017 - 08:29.


#14534
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Iar incepem cu viata privata in locuri publice... Am impresia ca pe masura ce ne credem mai sociali, devenim in realitate mai salbatici. Spatiul public este spatiu public. Esti vazut, se poate spune despre tine in presa ca ai fost acolo, care este problema fotografiei? Doar daca a fost trucata si nu reprezinta realitatea. O sa ajungem sa cerem permisiunea la o pasarica sau o floare care apara in poza. Cu cainii au fost deja probleme.

#14535
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View Postmircea812, on 22 septembrie 2017 - 08:15, said:

Daca nu e actrita platita sau voluntara la un show public. Daca ti-a mentionat expres ca nu vrea sa apara pe net nu inteleg de ce ai postat-o. E o persoana privata si trebuia sa-i respecti cererea. Sau ii blurai fata macar.

Cred ca ai inteles gresit. Tipa aceea facea parte din public si in mod voluntar a intrat in joc. N-am cerut acceptul, nu mi-a fost refuzat.
De ce as blura? E o gluma?

Am cerut acceptul trupei de muzicieni care se odihnea dupa spectacol. Mi s-a parut de bun simt sa fac asta. Ei isi trageau sufletul si eu poate-i sacaiam. Au fost de acord, am tras doar 2 poze, le-am multumit si i-am lasat in pace.

A doua poza este asta
Attached File  DSC_8493.JPG   315.67K   32 downloads

Referitor la pozatul pe strada am gasit: http://blog.f64.ro/2...ia-din-romania/

Pe scurt zice asa: fotografierea/utilizarea imaginii unei persoane surprinsa intr-un loc public in desfasurarea unei activitati publice (artisti, sportivi etc) nu incalca legea daca nu aduce atingere reputatie sau demnitatii sale.
Sunt mai multe articole de lege comentate acolo.

Eu cred ca tipa ce danseaza este in loc public si prinsa intr-o activitate publica (participa voluntar la spectacol) deci poza n-ar incalca legea. Acum e posibil ca lipsa sutienului sa-i aduca atingere la reputatie si atunci da, are tot dreptul sa ceara stergerea pozei. Numai ca trebuie cumva dovedita atingerea...

Si aici se deschide o discutie interminabila despre ce-i reputatia si demnitatea persoanei in spatiul public.

Poza asta are ca subiect veselia/incantarea doamnei, nu pesoana in sine. Nu este un portret ''furat'', este o clipa surprinsa pe strada.

Attached File  DSC_9062_01.JPG   250.5K   35 downloads

La fel este si poza asta

Attached File  DSC_9138.JPG   188.65K   35 downloads

La un festival ca cel de la Sibiu

Attached File  DSC_9217.JPG   396.45K   32 downloads

prinzi public vrei-nu vrei

Attached File  DSC_9149.JPG   409.18K   30 downloads

Sa-l blurezi? Sau sa-ti spui CSF, NCSF?

Attached File  DSC_9457.JPG   299.57K   26 downloads

#14536
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

View PostDSops, on 22 septembrie 2017 - 08:52, said:

O sa ajungem sa cerem permisiunea la o pasarica sau o floare care apare in poza. Cu cainii au fost deja probleme.

Mai mult chiar: http://www.digi24.ro...u-selfie-792424

A fost un proces lung intre fotograf si terti (Wikipedia era acolo), judecatorii au dezbatut inclusiv transmiterea dreptului de autor prin mostenire. Daca Naruto (adica maimuta) primea drept de autor atunci acel drept se transmitea progeniturilor.

Poza este asta

Attached File  monkey-selfie.jpg   66.09K   22 downloads

Pana la urma fotograful are drept de autor si de proprietate asupra pozei, obtinut printr-un proces care a durat 2 ani.

#14537
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Nu e nici sportiva nici artista. E o persoana privata. Ala e portret. Din articolul din link se intelege foarte clar.

Corect: am inteles gresit ca ti-ar fi cerut sa nu apara pe net. Era doar o intrebare a ta.

Edited by mircea812, 23 September 2017 - 09:06.


#14538
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Sa o luam altfel. Toata ziua vedem personaje care intra si ies de la DNA (pana nu demult cu catuse), care apar pe toate posturile si in toate ziarele. Au reporterii (sau cine o mai fotografia si filma) acceptul persoanelor respective? Sa fim seriosi! Este spatiu public si nu poate cineva sa interzica fotografierea si filmarea (altfel ar face-o), precum si publicarea imaginilor. Intr-adevar, daca cineva te roaga sa nu o faci si nu pierzi mare lucru indeplinindu-i rugamintea, este normal, uman, civilizat sa renunti.

#14539
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
In Romania sunt/au fost procese de astea? Daca tanti din fotografia de mai sus intra pe topicul de aici, isi vede imaginea, intenteaza un proces, ce poate sa ceara?

#14540
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu cred ca are temei legal sa depuna plangere. Fotografia nu are scop defaimator. Daca autorul ar castiga bani din acea fotografie, ar putea ridica pretentii.

#14541
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Nu vreau sa fiu rautacios dar d'soara in speta nu pare genul care sa fie deranjata de prea multa expunere.

#14542
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
https://www.avocatne...l#axzz2VMNBbzJp

#14543
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
@dsops

Cand ii prezinta pe aia de la DNA exista interes public, cei care pozeaza/fimeaza sunt ziaristi.

Daca eu, Dorel de la carrefour o pozez pe Marioara de la megaimage cand merge pe strada dispare interesul public.

Edited by mircea812, 23 September 2017 - 12:29.


#14544
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Speta nu se poate transa aici, exista o infinitate de motive pt. care o persoana poate cere stergerea pozei pe diverse motive si poate castiga in instanta, de asemea poate sa nu castige din aceeasi (alta) infinitate de motive. Persoana "vatamata" poate cere si motiva ca ii aduci atingere vietii private si judecatorul ii poate da dreptate sau nu. Faptul ca esti pe strada nu inseamna ca oricine poate sa te pozeze si sa publice orice...cred.

Edited by crokodilu, 23 September 2017 - 14:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate