Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Eoliene - energie EOLIANĂ (partea 1, 2006-2009)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4542 replies to this topic

#4501
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007

View Postflorin.tanasa, on 15th September 2009, 16:31, said:

Cu sarma, banda izolir. banda scotch si/sau o ata mai tare (tip macrame folosita la crosetat sau din acelea folosite  la cojocarie).
Sarma trebuie data jos dupa ce se leaga cu banda.


Nu la asta m-am referit, scuze, cum sa mentii bobinele la o grosime cat mai mica la turnare.
Ata si banda nu ajuta, in cazul meu. Am vazut la unii ca preseaza tot ansamblul de bobine la turnarea rasinei,
si le mentin presate pana la intarirea rasinei cu niste "clesti"

#4502
ivanciprian2004

ivanciprian2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.02.2008
[problema mare la generator (cati cp are ?  20? 50?) este surplusul de putere... daca nu extragi kilowattii pe care-i da la combustie eficienta motorul practic merge in gol. Un fel de solutie partiala ar fi sa-i pui un generator de curent continuu (de ex. cu magneti permanenti) si sa lucrezi la turatii si puteri mici, aproape de ralanti. Chiar si asa arde combustibilul mai mult degeaba.

10000 de lei pentru stalpi nu cred ca va fi mai scump decat  sistemul de mai sus care sa dea 75kwh pe luna, chiar daca ai deja generator si baterii. Poate daca gasesti o sursa de ulei uzat aproape gratis si nu mai bagi bani in eoliana si panouri ... dar e cam riscant, ce te faci daca se strica motorul, sau daca furnizorul de ulei incepe sa ceara bani?
[/quote]

Nu stiu cati cai are motorul dar este proiectat in felul urmator antreneaza un alternator de 120a si un generator trifazic de 5kw (220v) motorul functioneaza cam la 1500 r/minut pt frecventa generatorului la 2kw trasi din generator + vreo 50-60a din alternator la 1500 t/m  consumul este undeva pe la 1,6-2litri pe ora este destul de mult dar ce sa-i faci chiar nu vreau sa bag reteaua, in eoliana nu va trebui sa bag prea multi bani pt ca am cam tot ce-mi trebuie doar dimensiunile ma mai intereseaza (cam cat de mare sa fie) panori am ceva promisiuni la 100e bucata de 120w (second). Acum imi bat capul pe timp de iarna sa pun un cazan pe lemne sa faca abur si sa pun si acolo un generator (nu stiu ce va iesi pana la urma dar dar nu ma las cu una cu doua sper si ca-mi va iesi ce mi-am propus) Multumec pt raspunsuri

#4503
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postmcasa, on 21st September 2009, 09:02, said:

Nu la asta m-am referit, scuze, cum sa mentii bobinele la o grosime cat mai mica la turnare.
Ata si banda nu ajuta, in cazul meu. Am vazut la unii ca preseaza tot ansamblul de bobine la turnarea rasinei,
si le mentin presate pana la intarirea rasinei cu niste "clesti"
Poti folosi acel capac, asa cum ai vazut la altii, prins cu acei "clesti" sau pus greutati deasupra, astfel vei mai castiga cel putin un milimetru.
Pana acum nu am folosit acel capac dar de data asta am sa-l folosesc si eu.
Ca sa-mi iasa mai subtire statorul am folosit tabla de cupru la trecerile capatului din interior.
Conductorul era de 1,8mm si am folosit banda din cupru (am taiat din tabla fasii late de 10mm) groasa de 0,5mm am castigat astfel 1,3mm.

#4504
likutza

likutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2009

View Postflorin.tanasa, on 21st September 2009, 10:43, said:

Poti folosi acel capac, asa cum ai vazut la altii, prins cu acei "clesti" sau pus greutati deasupra, astfel vei mai castiga cel putin un milimetru.
Pana acum nu am folosit acel capac dar de data asta am sa-l folosesc si eu.
Ca sa-mi iasa mai subtire statorul am folosit tabla de cupru la trecerile capatului din interior.
Conductorul era de 1,8mm si am folosit banda din cupru (am taiat din tabla fasii late de 10mm) groasa de 0,5mm am castigat astfel 1,3mm.


Cam la ce grosime credeti ca o sa iasa la sfarsit statorul?Eu asa cum il am acum cu capetele scoase imi iese de 14-15mm mai subtire nu pot fara sa il presez.Si cu presarea asta e o problema,am vazut pe net undeva ca la o asemenea presare ramasese sarma neacoperita pe fetele statorului adica la presare se indepartase toata rasina de deasupra sarmei.Ei nu folosisera nici plasa de fibra si era cam nasol.La fortele care apar in stator acea sarma poate sa iasa in afara si sa strice tot.Eu zic ca sarma trebuie acoperita in totalitate pentru ca am vazut destule motoare la care sarma a iesit din crestaturi si s-au facut varza.Din calcule iesea la 13mm. Scade mult inductia daca e cu 1-2mm mai gros?

#4505
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Sper sa-l scot sub 15mm

#4506
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postlikutza, on 21st September 2009, 11:29, said:

Cam la ce grosime credeti ca o sa iasa la sfarsit statorul?Eu asa cum il am acum cu capetele scoase imi iese de 14-15mm mai subtire nu pot fara sa il presez.Si cu presarea asta e o problema,am vazut pe net undeva ca la o asemenea presare ramasese sarma neacoperita pe fetele statorului adica la presare se indepartase toata rasina de deasupra sarmei.Ei nu folosisera nici plasa de fibra si era cam nasol.La fortele care apar in stator acea sarma poate sa iasa in afara si sa strice tot.Eu zic ca sarma trebuie acoperita in totalitate pentru ca am vazut destule motoare la care sarma a iesit din crestaturi si s-au facut varza.Din calcule iesea la 13mm. Scade mult inductia daca e cu 1-2mm mai gros?
Eu sper sa-l scot undeva la 14-15mm, daca iese mai subtire este OK.
Eu in calcule am folosit coeficienti acoperitori pentru bobinaj si nu va fi nici o problema daca iese de 16mm.
Am sa dezlipesc banda izolatoare de la o bobina ca sa pot poza trecerea din banda de cupru, sa vezi cum facut. Ce-i drept la lipire am folosit o lampa de lipit cu bec mic pe gaz de bricheta luata din Baumax era 50RON.
Cand torn am sa pun jos si sus fibra din sticla, din acelea ce se foloseste la rigips, deoarece nu va arunca toata rasina de deasupra spirelor plus ca rigidizeaza.

#4507
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Este bine daca doar lipesc capetele bobinelor sau trebuie si prinse "mecanic"?
Ma gandesc ca din cauza caldurii sa nu se dezlipeasca.

#4508
cocoailaovidiu

cocoailaovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.03.2009

View Postmcasa, on 21st September 2009, 14:22, said:

Este bine daca doar lipesc capetele bobinelor sau trebuie si prinse "mecanic"?
Ma gandesc ca din cauza caldurii sa nu se dezlipeasca.
Slutare ,cred ca cel mai bine e sa fie rasucite intre ele si dupa lipite,curatit bine emailul dupa capete sa prinda bine cositorul ,le lipesti cu ,cositor ca rezista mai bine decat fludorul ,spor la munca moriscarilor.

#4509
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007

View Postflorin.tanasa, on 21st September 2009, 10:43, said:

Ca sa-mi iasa mai subtire statorul am folosit tabla de cupru la trecerile capatului din interior.
Conductorul era de 1,8mm si am folosit banda din cupru (am taiat din tabla fasii late de 10mm) groasa de 0,5mm am castigat astfel 1,3mm.

Si cum izolezi tabla? trebuie si aia izolata, nu ne complicam prea tare, inca o lipitura in plus.

#4510
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postmcasa, on 21st September 2009, 14:22, said:

Este bine daca doar lipesc capetele bobinelor sau trebuie si prinse "mecanic"?
Ma gandesc ca din cauza caldurii sa nu se dezlipeasca.
La caldura la care se topeste cositorul (>230 de grade) izolatia este distrusa demult, nici nu mai conteaza lipitura.

View Postmcasa, on 21st September 2009, 15:37, said:

Si cum izolezi tabla? trebuie si aia izolata, nu ne complicam prea tare, inca o lipitura in plus.
Trecerea am facut-o peste bobina dar in prealabil am dat un strat cu izolir ca sa nu calce direct pe spire si apoi am mai dat un strat de izolir.
Conteaza rasina sa nu conduca. Practic este la fel de izolata ca atunci cand se face inserierea sau se scot capete.

Eu zic ca merita complicatia deoarece astfel se castiga 1mm.

Edited by florin.tanasa, 21 September 2009 - 16:16.


#4511
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
merge sa incepi cu spire concentrice intr-un strat?... le lipesti temporar de un disc si apoi continui cu capatul din mijloc bobinare normala  
Sau sa faci doua bobine suprapuse cu jumate de grosime fiecare si legate la mijloc.

#4512
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postblimpyway, on 21st September 2009, 19:06, said:

...
Sau sa faci doua bobine suprapuse cu jumate de grosime fiecare si legate la mijloc.
Merge si asa o bobina poarta denumirea de galet numai ca trebuie sa fie atent la sensul curentului cand trece de la un galet la altul.

Am testat rasina poliesterica. Am realizat doua probe a cate 10ml fiecare de rasina iar intaritor la una am folosit 0,5ml iar la cealalta 1ml, pentru masuratoare am folosit doua seringi de 10ml si de 1ml. Amandoua probele intr-o ora erau intarite. La prima cam 10 minute este timpul de lucru iar la adoua 5 minute dupa care este devin vascoase. Am sa vad la cantitati mai mari cum se comporta. Sper maine sa torn.
Pozele cu trecerea si cu forma de turnare:

Attached Files



#4513
likutza

likutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2009

View Postflorin.tanasa, on 9th June 2009, 12:24, said:

Sectiunea conductorului de 1,6mm (2mm2) este mai mare decat 2x1mm, un conductor de 1mm are sectiune de 0,78mm2.


Am o problema cu calculele :huh: .Am inteles ca sectiunea cablurilor de coborare si cele pentru legaturi in tablou trebuie sa fie de 6mmp.
Ce diametru de cablu are aceasta sectiune cel de 4mm?

View Postflorin.tanasa, on 21st September 2009, 22:00, said:

Pozele cu trecerea si cu forma de turnare:


Arata bine acea trecere,se vede clar castigul de spatiu.Daca o sa gasesc putina tabla de cupru pana ma apuc de turnare o sa modific si eu sa fac trecerile la fel.

Edited by likutza, 22 September 2009 - 08:41.


#4514
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postlikutza, on 22nd September 2009, 09:38, said:

Am o problema cu calculele :huh: .Am inteles ca sectiunea cablurilor de coborare si cele pentru legaturi in tablou trebuie sa fie de 6mmp.
Ce diametru de cablu are aceasta sectiune cel de 4mm?
Daca suprafata cercului este S=pi*R^2
atunci diametrul este  D=radical(4*S/pi)
S=4 => D=2,25 mm
S=6 => D=2,76 mm

#4515
pvc_hidroplasto

pvc_hidroplasto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.09.2008
florin dami te rog niste date pentru un generator eolian de 1kW : magneti sarma etc te rog

#4516
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View Postpvc_hidroplasto, on 22nd September 2009, 11:08, said:

florin dami te rog niste date pentru un generator eolian de 1kW : magneti sarma etc te rog
Uite aici http://florin.tanasa.googlepages.com/ . Numai ca la stator acum fac altul cu srama de 1,8mm asa ca mai rabdare 1 spatmana pana postez ceva date comparative fata de cel cu 2x1,4mm.

#4517
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Pentru cei ce doresc sa-si calculeze suntul, am pus un fisier in excel:
Attached File  Calcul_sunt.zip   2.14K   170 downloads

#4518
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
cate spire are bob. cu sarma de 1.8mm? "florin"

Edited by mcasa, 22 September 2009 - 13:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate